Main menu

MER d1ecdЗасудження. Критика. Несприйняття. Ігнорування. Насилля фізичне та моральне. Осуд.

Знайомий з цими термінами? 

Якщо так, то ти розумієш, що таке булінг.

Булінг – це свідоме цькування людини, зазвичай групою людей.

Булінг буває чотирьох типів:

  1. Психологічний (образи, приниження, погрози, ігнорування)
  2. Економічний (крадіжки, вимагання грошей)
  3. Фізичний (побиття)
  4. Кібербулінг (приниження за допомогою інтернету, смартфону чи інших електронних засобів)

Наскільки ця проблема поширена?

Ми живемо в епоху діджиталізації. Світ розвивається дуже швидко, а разом з ним і суспільство. Шалені оберти прогресу впливають на свідомість. Молодь намагається самоствердитися серед людей та у віртуальному світі. Дуже часто ті, хто не йде за модою більшості, зазнає булінгу серед однолітків.

За даними ВООЗ, Україна займає четверте місце серед країн світу за рівнем підліткової агресії. Вище в цьому рейтингу лише Росія, Албанія і Республіка Білорусь. Ще сумніша статистика від UNICEF Ukraine. За даними дослідження 2017 року жертвами того чи іншого цькування ставали 67% українських школярів і тільки 27% з них наважилися зізнатися в цьому комусь із дорослих.

Це красномовні цифри. Але що видчуває людина, яку піддають цькуванню? Так описує свої почуття хлопець з Нью-Йорка та учень 10 класу  який піддався булінгу і побажав залишитись анонімним:

«Спочатку все було добре, у тій компанії я почував себе затишно, але потім все змінилось. Я зрозумів, що піддався булінгу. У той період я відчував дуже сильне хвилювання та зовсім не розумів, чому це відбувається. На щастя, я набрався сил і переговорив з агресорами, ми розібрались в цій проблемі та розійшлись “як човни у морі”».

Що робити, якщо ти став жертвою булінгу?

Ірина Малаш, координаторка із питань організації правопросвітницьких заходів при Міністерстві юстиції радить поводитися наступним чином:

  1. У жодному разі не тримай це в секреті. Виріши, кому ти довіряєш і можеш про це розповісти: батькам чи іншим родичам, другу або подрузі, вчителю, психологу, тренеру або навіть друзям своїх батьків.
  2. Звернися по правову допомогу. Зателефонуй до Єдиного контакт-центру безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103.
  3. Припини звинувачувати себе чи виправдовувати дії інших. Ніхто не має права порушувати твої кордони, примушувати робити щось, принижувати чи ображати тебе. Така поведінка не прийнятна.
  4. Якщо трапилася будь-яка небезпечна для тебе ситуація, звертайся по допомогу до адміністрації школи, вчителів, старших учнів, батьків.
  5. Поговори зі шкільним психологом або звернися на гарячу лінію ГО «Ла Страда – Україна» (за номером 0 800 500 225 – для стаціонарного телефона, 116 111 – для мобільного).

Важливо також розуміти, що проблема булінгу - це не лише проблема людини, яку йому піддають. Булер ніколи не думає про інший бік монети, що жертва зазнає моральних та фізичних травм, які важко вилікувати без допомоги професіоналів. Втім, і він потребує допомоги, адже така поведінка свідчить про наявність внутрішніх проблем, вважають психологи.

Які рішення вже є у світі?

Сьогодні у багатьох країнах Європейського Союзу, а також у Сполучених Штатах Америки запроваджені державні антибулінгові програми, направлені на зменшення випадків цькування серед учнів. Ці заходи включають в себе:

- лекції для батьків,

- нагляд за дитячими майданчиками,

- навчально-виховні програми високої інтенсивності та тривалості як для дорослих, так і для дітей,

- використання конкретних дисциплінарних методів.

Серед Європейських країн Швеція стала країною, у якій ці програми були найефективнішими.

Людина - створіння соціальне. Нам буде важко жити наодинці, адже усі з нас намагаються підкорити мегаполіси світу. Адже так? Тому необхідно будувати світ свідомий, відкритий та здоровий. Все починається з кожного з нас. Тому якщо ти став жертвою або свідком булінгу - звертайся до професіоналів, не зволікай! Тому давайте всі разом скажемо #булінгSTOP! У нас це вийде!

Конкурсна робота учасника Школи медіа та візуальних комунікацій Єгора Автушенко.

Проєкт "Разом ми сильніші" підтримка новостворених громад Донецької області реалізується ГО "Бахмутська фортеця" у партнерстві з компанією "NAS". Проєкт фінансується фондом "MATRA" Міністерства Закордонних Справ Королівства Нідерландів.