Митець запропонував рослину «Солерос» розглядати як метафору Соледара

Семаковська Тетяна 09:48, 8 Червня 2021

beebceda6fb86f41058a00610480a966 b78cfУ межах арт-резиденції «Заземлення» художник Віталій Агапєєв створив графічну роботу «Солерос» і пояснив, що спільного між містом і цією рослиною.

«Спочатку була зовсім інша ідея, – розповідає художник, який приїхав до Соледара на початку червня в рамках арт-резиденції «Заземлення» від платформи культурних ініціатив ІЗОЛЯЦІЯ.  –  Я планував створити у місті мурал, однак весь тиждень безупинно лили дощі. Довелося імпровізувати. Так виникла потреба перейти до «плану Б» —  графічної роботи».

Віталій Агапєєв – художник із графіті-бекграундом, учасник багатьох виставок та резиденцій в Україні та за кордоном, співвласник DIY-бренду Square_NA. У своїй творчості досліджує процес аморфізації кордонів між людською свідомістю, природою та технологією. Найчастіше Віталій працює із графікою, муралами, інсталяціями та медіаартом.

f78fc9574a089f1c4edbc9a8c4a3e2b4 4f364

Мистецька резиденція від ІЗОЛЯЦІЇ зацікавила митця насамперед локацією та умовами. До цього художник ніколи не бував у Соледарі – невеликому промисловому місті, життя якого міцно пов’язане із видобутком солі.

«За тиждень треба було не лише облаштувати свій побут у новому місці, а й паралельно створити мистецький проєкт. Попри своєрідну екстремальність умов, це був цікавий експеримент, – говорить він. – Коли стало зрозуміло, що від муралу доведеться відмовитися, я дуже швидко кристалізував в конкретний образ і форму ідею графічної роботи».

На перший погляд робота Віталія Агапєєва «Солерос» скидається на химерну карту чи план місцевості. Фактурний візерунок, що нагадує невідоме письмо, розсічений білими смугами.

«Під час роботи мене неодноразово запитували, що я малюю. Було вигідно відмовчуватися, оскільки інтерв’юери самі пропонували свої варіанти. Найпопулярніший з них – карта.  Це досить близько до істини, але ця карта – не фізична й не топографічна. Я не бачу резону в копіюванні вже наявних форм, – пояснює митець. – У роботі я опирався на методи автоматичного й асемічного письма. Обидва передбачають створення певного виду письма, недоступного для зчитування людям. Це чистий потік свідомості, який лише нагадує алфавіт, але ним не є».

Щоби більше розповісти про роботу «Солерос» і пояснити деякі закладені у неї смисли й ідеї, Віталій Агапєєв написав невелике есе. У ньому він, зокрема, проводить паралелі між рослиною з аналогічною назвою та самим Соледаром.

c1974284879a165b7998e5ec4163c14b 24ab1

«Солерос – це універсальна метафора для міста. Як рослина, так і весь населений пункт живе в екстремальних умовах. Кожен із них є супутником солі. Обидва дістають з-під землі неорганічні речовини, переробляють їх та цим підтримують життя інших істот. Власне, увесь Соледар і є новою реінкарнацією солероса, але зітканої з бетону, цегли, металу, флори і фауни», – пояснює резидент.

Розповідає, що перше, що він помітив у місті – це комунікації.

«Увесь населений пункт, наче мотузкою-шибарі, обплутано і перерізано газовими трубами, теплотрасами та електропроводами. Разом із цим велика кількість людей постійно спілкуються між собою, а не відособлені у своїх мовчазних келіях-смартфонах. І, звичайно, всі всіх знають, окрім мене. Тому на початках я отримував лише крихти й уривки цих розмов. Це і підштовхнуло мене до використання методу нарізок у графіці», – пояснює він.

Віталій розповідає, що «посеред цієї текстури колективного тіла» його не полишала думка про локальні комунікації. Саме тому він додав у роботу білі проміжки, що постійно з’єднують простір довкола роботи.

«Я не міг робити їх геометрично рівними, оскільки ситуація із порозумінням не настільки ідеалістична, як здавалося, – підкреслює Агапєєв. –  Багато людей, з якими довелося познайомитися, не задоволені існуючим у місті порядком соціальних процесів. Інколи їм не так просто домовитися між собою про звичайні речі, зрештою, як і всім нам. Але – що найважливіше – попри все, у місті зберігається міцний зв’язок між його а́кторами. А комунікація, хай і місцями порушена, продовжує виконувати свою функцію – поєднувати».

Свій мистецький досвід у Соледарі Віталій Агапєєв підсумовує так: «Для митців робота у невеликих містах – це віднайдення якихось нових для них візуальних образів і контекстів, які, можливо, важко помітити на тлі великого міста, але легко запримітити у малих населених пунктах».

b2cc663318d6443d10745ab9ac3b003e f2aad

Нагадаємо, серія короткострокових резиденцій для митців «Заземлення», ініційована культурною платформою ІЗОЛЯЦІЯ, триватиме до серпня. Її мета – мовою сучасного мистецтва привернути увагу до екологічних і соціальних проблем у регіоні, спровокованих людською діяльністю. Митці протягом тижня живуть у Соледарі й працюють над мистецькими проєктами, які потім залишаються у місті.

 Усі новини проєкту читайте на сайті Фонду ІЗОЛЯЦІЯ, а також у телеграм-каналі.

Фото: IZOLYATSIA photo archive.

Підготувала Марія Семенченко

Нічний Бахмут: як до війни виглядав мікрорайон “Західний”

Семаковська Тетяна 10:00, 19 Липня 2025
Парк у мікрорайоні “Західний” / фото Бахмут IN.UA

У 2020 році Бахмут ще дихав миром. У мікрорайоні Західному тоді стало по-особливому затишно: в оновленому парку з’явилися лавочки, висадили молоді дерева й квіти, тротуари встелили плиткою з орнаментом вишиванки, а вечірнє освітлення надавало всій території майже казкової атмосфери. Місцеві сподівалися, що ця краса залишиться з ними надовго.

Детальніше про те, як виглядав мікрорайон “Західний” до війни — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Мікрорайон “Західний”: фотоспогади

До повномасштабної війни мікрорайон “Західний” у Бахмуті був місцем затишку та щоденних радощів — з оновленим парком, квітами, плиткою з орнаментом вишиванки та теплим вечірнім освітленням. Тут гуляли родини, діти гралися біля лавочок, а мешканці з любов’ю говорили про своє подвір’я.

Редакція пропонує ознайомитися з архівними кадрами, які були зроблені у 2020 році.

Вночі паркова зона сяяла в освітленні / фото Бахмут IN.UA
До війни паркова зона була популярна серед містян / фото Бахмут IN.UA
Житловий будинок поблизу паркової зони / фото Бахмут IN.UA
Літак у парку / фото Бахмут IN.UA
Нові лавочки після оновлення парокової зони / фото Бахмут IN.UA
Оновлена паркова зона / фото Бахмут IN.UA
Нічний парк / фото Бахмут IN.UA
Район “Західний” у Бахмуті був затишним місцем для кожного містянина / фото Бахмут IN.UA

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

IMG 7103 8b1e0

Нічний Бахмут: як до війни виглядав мікрорайон “Західний”

У 2020 році Бахмут ще дихав миром. У мікрорайоні Західному тоді стало по-особливому затишно: в оновленому парку з’явилися лавочки, висадили молоді дерева й квіти, тротуари […]

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих.