Main menu

CE6EC8CD A08E 4619 BF64 35C3A55645D1 4edd3 c04b2Бахмут приєднався до ініціативи Угоди мерів, що на місцевому рівні піклується про екологію і енергозбереження, ще у 2009 році, одним з першим на Донеччині. За цей час нашому місту вдалося виконати взяті на себе забов’язання і знизити викиди СО2 на 21%. Бахмутська ОТГ взяла на себе забов’язання скоротити викиди на 30% до 2030 року.

Про це у своїй конкурсній роботі розказує Тетяна Татарринова, начальниця відділу енергоменеджменту та екології Управління економічного розвитку Бахмутської міської ради.

Вона представляє наше місто у конкурсі Угоди мерів в номінації «Найкраща  Структура підтримки/ Найкращий Координатор Угоди мерів в Україні».

Для участі треба було підготувати есе і відео презентацію.

У своєму есе, яке ми публікуємо у повному обсязі Тетяна Татаринова розказала про проекти, які останнім часом були реалізовані в громаді і сприяли енергозбереженню та знижували негативний вплив на клімат.

«Ми наполегливо працюємо у напрямку сталого енергетичного майбутнього нашої громади. Бахмут  є лідером  в Донецькій області  щодо запровадження нових  інструментів  стимулювання енергозбереження. Ми перші в Донецькій області впровадили ЕСКО механізм у модернізацію бюджетних закладів, прийняли Програму з відшкодування відсоткової ставки за «теплими кредитами», реалізували грандіозний проєкт з розчистки русла та реконструкції набережної річки Бахмутка, висадили «Алею троянд» яка налічує  6000  трояндових кущів та увійшла до Книги рекордів України, виконали комплексну термореновацію  50% бюджетних будівель - досягти даного результату нам вдалося завдяки  співпраці з партнерами: ДФРР, Європейський інвестиційний банк, USAID, ПРООН, Міжнародна організація Червного Хреста в Україні, НЕФКО та ін.

Бахмут з 2009 року є членом Асоціації «Енергоефективні міста України» та учасником стратегічної ініціативи ЄС «Угода мерів» для спільної боротьби зі змінами клімату, має затверджений План дій сталого енергетичного розвитку та клімату. Для досягнення поставлених Планом дій цілей у  Бахмутській громаді реалізовано ряд масштабних проєктів.

Особливо пишаємося досвідом роботи з міжнародною фінансовою корпорацією НЕФКО – в Бахмуті з 2018 року реалізовано вже два спільних проєкти:

- У ЗОШ № 10 за проєктом були замінені на енергозберігаючі вікна та зовнішні двері, утеплено фасад, установлено 2 ІТП та інфрачервоні водні стельові панелі в спортивних залах школи. За результатами сертифікації енергетичної ефективності будівлі ЗОШ №10 присвоєно високий рівень енергоефективності - клас «В». У проєкт інвестовано понад 13,00 млн.грн. грантових коштів НЕФКО та коштів бюджету громади.

- Нове обличчя завдяки проєкту «НЕФКО» отримав ДНЗ № 40 «Посмішка» - виконана заміна вікон та дверей, утеплення фасаду та даху а також заміна енергоємного обладнання у садочку. З сірої, холодної будівлі садочок перетворився на яскравий, теплий та затишний. Інвестовано понад 22 млн.грн. грантових, кредитних коштів НЕФКО та коштів бюджету громади.

Не менш важливим є енергозбереження у житловому секторі. Завдання місцевої влади - допомогти  жителям модернізувати свої домівки, зробити їх теплими та сучасними. З цією метою з 2008 року реалізується проєкт «Теплий будинок» яким передбачено реформування житлового фонду мікрорайону «Західний» у місті Бахмут. Даний мікрорайон найбільш проблемний за станом опалювання житлових будинків: об’єкти побудовані в 1974-1978 роках, стіни в основному панельної і великоблочної конструкції, чим обумовлені великі теплові втрати. На першому етапі реалізації проєкту  у 2008 році були побудовані 4 модульні міні-котельні потужністю 15,75 МВт, виконана заміна труб магістральних мереж теплопостачання (6,5 км), замінена внутрішня система центрального опалення на 3х будинках, система опалення у підвалах 6-ти будинків, виконана теплоізоляція 1 будинку. З листопада 2016 були розпочаті роботи по термомодернізації ще 15 багатоповерхівок, а у 2020 роботи завершені. Всього в проєкт інвестовано понад 112 млн.грн. завдяки чому вдалося знизити втрати тепла в середньому на 20 %.

Важлива частина виконання Плану дій  - озеленення. У 2013 році керівництво Бахмутської громади та Донецької області зробило перший крок до вирішення проблеми погіршення екологічного стану річки Бахмутки. З обласного екологічного фонду було виділено 57,7 млн. грн. на реалізацію проєкту з реконструкції кріплення берегів і розчистки ділянки русла Бахмутки та її озеленення. За 2013-2019 роки повністю розчищено 1,1 км русла річки, виконано укріплення берегів та схилів, будівництво дренажу. Вільні ділянки поруч із річкою перетворили на публічні простори, яких так бракує: побудовано набережну, встановлено ліхтарі, облаштовано тротуар, пандуси, лави, велосипедні доріжки, створено 5 тематичних зон відпочинку з топіарними фігурами. 

Бахмутський міська рада і надалі працюватиме в напрямку енергозбереження та енергоефективного майбутнього нашої  громади, країни, планети…"