Main menu

ІЗОЛЯЦІЯ у Соледарі: нота «соль» і людина з солі

IMG 20210330 192445 5bf92У березні двоє митців взяли участь в арт-резиденції «Заземлення» у Соледарі. Це – художник, куратор, співзасновник галерей Detenpyla gallery та  Еfremova 26 gallery Павло Ковач зі Львова вирішив працювати зі звуком. А мисткиня Валентина Бєро, яка працює з керамікою, скульптурою, текстилем, живописом і графікою, створила скульптуру з солі. Детальніше про їх роботи – читайте у матеріалі.

Художниця Валентина Бєро давно обдумувала ідею зробити скульптуру з соляних блоків, оскільки ніколи не була у соляній шахті, тільки тут на місці побачила матеріал, з яким буде працювати. На резиденцію «Заземлення» мисткиня приїхала зі стопкою ескізів, металевим дротом для майбутньої скульптури і домовленістю із соледарським майстром щодо роботи в його соляній майстерні. Висота її скульптури «Сліди» близько 220 см, вага – приблизно 130 кг, вона підсвічена зсередини світлом.

979 7f4e7

«Моя скульптура – про те, що дії людини впливають не лише на природу, а й на неї саму. Що людина та її діяльність є нероздільними, вони не існують окремо. Я сплітаю тіло людини з металевого дроту і маленьких соляних плиточок. Ці соляні плиточки якраз і символізують ці окремі дії людини. Попри те, що людина багато що може – видобувати ресурси з землі, літати в космос тощо, вона лишається крихкою і вразливою. І сіль як матеріал чудово передає цю ідею» , – пояснює Валентина Бєро.

Голову для скульптури мисткиня зробила за допомогою спеціального обладнання у місцевій соляній майстерні. Розповідає, що все це для неї було вперше – і робота з сіллю, і робота з новими для неї інструментами у майстерні, та й сама майстерня, вкрита соляним пилом, вражала. Валентина вважає, що ця арт-резиденція – чудова можливість для митців втілити в життя свої ідеї, отримати новий досвід, поспілкуватися і повзаємодіяти з місцевими жителями. Це важливо, наголошує художниця, щоб сучасне мистецтво не концентрувалося лише у великих містах, а й освоювало нові території  – малі міста й містечка, які будуть змінюватись під впливом мистецьких проектів.

IMG 20210325 132346 631f5

У Соледарі митець Павло Ковач працював переважно із архівами, які й наштовхнули його на ідею експериментального музичного проєкту:

«Я занурився в усі ці документи, спогади, дослідження – і 17 березня 2021 року натрапив на стару афішу про те, що 17 березня 1902 року, рівно 119 років тому, в Бахмуті відбувся концерт. На афіші був вказаний репертуар. Мене це зацікавило, я почав думати, як із цим можна попрацювати. Поки що ідея полягає в тому, щоби з партитур забрати всі ноти, крім ноти «соль», і зробити концерт.  Хочу залучити львівський гурт, який грає дрон-музику (дронна музика – мінімалістичний жанр музики, який акцентує на використанні стійких звуків, нот, кластерів – ред.), і групу молодих музикантів із Соледара. Можливо, вдасться залучити ще й оркестр. Було б класно зіграти цей концерт у соляній шахті, де є велика акустична зала, вже влітку. Працюємо над цим».

Також митець прочитав у Соледарі лекцію про самоорганізаційні практики в мистецтві. За словами Павла Ковача, ці практики набувають особливого значення у часи пандемії, адже дають можливість організовувати культурні події у нових форматах, наприклад, камерні виставки у квартирах, онлайн-презентації тощо. Різні стратегії самоорганізації можна успішно втілювати як у великих містах, так і в невеликих, тож деякі з них можуть бути цікавими і корисними для Соледара.

П. Ковач 846c7

Фото Романа Потапенко

«Треба працювати громадою і нічого особливо не чекати від політиків – і поступово зміни будуть. Це якраз той шлях, яким може йти громада та її учасники, чим би вони не займалися – урбаністикою, мистецтвом, туристичною діяльністю», – говорить Павло Ковач.

Нагадаємо, серія короткострокових резиденцій для митців «Заземлення», ініційована культурною платформою ІЗОЛЯЦІЯ, триватиме до серпня. Її мета – мовою сучасного мистецтва привернути увагу до екологічних і соціальних проблем у регіоні, спровокованих людською діяльністю. Митці протягом тижня живуть у Соледарі, куди в 2020-му з Києва переїхала ІЗОЛЯЦІЯ, й працюють над мистецькими проєктами, які потім залишаються у місті. Жителі Бахмута також можуть приїхати туди, щоб на власні очі побачити результати «Заземлення».

Усі новини проєкту читайте на сайті Фонду ІЗОЛЯЦІЯ, а також у телеграм-каналі.

Матеріал підготувала Марія Семенченко.