Main menu

122333247 349709349597435 5556263755721522518 n a950aЯк доводять дослідження виборці рідко читають передвиборчі програми і у більшості користуються інформацією, яку бачать у політичній рекламі. До міськради Бахмутської ОТГ балотуються сім партій. Що вони обіцяють виборцям?

Проаналізувавши друковані інформаційні бюлетені від партій з інформацією про кандидаток та кандидатів, ми помітили, що у більшості замість конкретних намірів транслюються популістичні лозунги партії чи позитивні сценарії розвитку громади, максимум окреслюють сфери, в яких хотіли б працювати у міськраді. Більша частина інформації, що подається у вигляді візитівки – біографічна, або пояснює вибір саме цієї політичної сили та дублює її передвиборчі лозунги, до того ж часто друкується російською мовою. Особистого плану дій немає майже ні в кого, тобто чим саме буде займатися конкретна людина у міськраді, дізнатися не можливо, а відповідно і потім проаналізувати результати буде теж неможливо.  

Експерти Аналітичного центру «Обсерваторія демократії», пояснили, що під час виборчої агітації кандидати та кандидатки не мали обов’язку створювати особисту програму. Виборчий кодекс вимагає лише наявність передвиборної програми місцевої організації партії (ст..222, п.4.ч.1), це було умовою реєстрації в територіальній виборчій комісії. Доречи, для міських голів також не треба було мати програму.

«Що стосується популізму, він не вимагає великої роботи, лише вживання маніпулятивних технологій. Популізм – це аморально, але легко і людям подобається. Обирають не ту людину, яка перевищує за розумовими здібностями медіального виборця, а знаходиться на тому ж рівні. Оскільки, люди хочуть простих рішень, треба просто зрозуміти, що вони хочуть і відповідати цим очікуванням», - пояснює експертка Вікторія Шевчук.

Батьківщина

Аналізуючи програми, які можна переглянути у вільному доступі на сайті ЦВК, ми помітили, що у партії «Батьківщина», яка має найкоротшу програму – займає друкований лист А4, присутні конкретні наміри. Наприклад, вони обіцяють не лише підтримувати молодь і культуру, а говорять про виділення коштів з місцевого бюджету на поповнення бібліотечного фонду. Ця ж партія у програмі має «створення громадської  приймальні для депутатів міської ради з метою максимального наближення депутатів до громадян міста та вирішення їх проблем». Тобто говорять не просто про налагодження комунікації влади і громади, як переважна більшість, а пояснюють як це планують зробити. У програмі теж є загальні речі, і їх немало, але є і конкретика.  

122430698 1689555217892673 4592676775565694969 n b7fbd

Партія Опизиційна платформа – За життя організувала розважальну програму для дітей на мікрорайні Цветмет, роздають безкоштовну солодку вату.

Опизиційна платформа – За життя

Мабуть, найбільш популістична програма, яка майже не враховує законодавчо визначені функції депутатів місцевих рад. Депутати місцевих рад не вирішують питання миру чи війни, не починають і не зупиняють медичну реформу, не можуть знизити тарифи, визначати мову навчання у школах, не мають вплив на земельні реєстри, не визначають рівень зарплат. Хоча у програмі містяться обіцянки у цих сферах. Опису конкретних дій і місцевого контексту у програмі немає.

За майбутнє

У цієї політичної сили найдовша програма – шість сторінок. Хоча програма ухвалена обласною організацією партії, вона виглядає скоріше як опис бачення майбутнього нашої країни, і може бути реалізована лише на рівні Верховної ради, не містить місцевого контексту. Депутат міської ради не має турбуватися про запозичення від МВФ, або створення двопалатного парламенту, бо не має на це впливу. Депутат місцевої ради може вирішувати лише питання місцево значення – дороги, інфраструктура, транспорт і т.д. Про те, що саме будуть робити у Бахмутській ОТГ депутати від цієї політичної силу, у програмі не написано.

Європейська солідарність

Ця програма базується на пріоритетах, які підтримувала і впроваджувала партія колишнього Президента на державному рівні, підкреслюється їх успішність, як наприклад, децентралізація. Незрозуміло, що для пересічного мешканця Бахмута або села Іванівске Бахмутської ОТГ криється за загальними фразами «європейські стандарти у медицині», або розвиток «зеленого туризму». І ще одна популістична обіцянка про пільги ветеранам, пенсіонерам і чорнобильцям. Пенсії та соціальні гарантії, пільги – ці соціальні виплати не встановлюються міськими радами. Це пріоритети Верховної ради.

Порядок

Першим пріоритетом ця партія визначає модернізацію мереж водопостачання, що дійсно є функцією місцевої ради. Невідомо як партія планує будувати мережі соціальних аптек, які місцеві бюджети зможуть на себе взяти це будівництво і субсидіювання, що скоріш за все є популістичною обіцянкою. Найбільшим розділом у програмі є «Підтримка людей старшого віку». В ньому містяться більш конкретні наміри, які можна реалізувати на місцевому рівні - створення спеціалізованих центрів дозвілля і здоров'я для пенсіонерів, реалізація програм навчання і підвищення юридичної, фінансової, комп'ютерної грамотності для літніх.

122478371 384215932721117 2647549267467977359 n e121b

Партія Слуга Народу видає безкоштовні сосиски та пиво для мешканців мікрорайону Цветмет.

Слуга Народу

У пріоритетах програми, які визначені Президентом, зазначено «перезавантаження органів місцевого самоврядування». Цікаво, як цей пріоритет будуть виконувати кандидати від цієї партії в Бахмутській ОТГ. Враховуючи те, що зараз серед кандидатів чимала кількість спеціалістів працюючих в органах місцевого самоврядування Бахмутської міської ради. Будуть перезавантажувати самих себе? Загалом програма має загально окреслені напрямки, типу підвищення відкритості влади, що знову ж таки викликає питання до сьогоднішньої ефективності членів команди, яка діючу влада і представляє. Хоча всі партії кажуть про розвиток та інновації, лише у цій програмі ми побачили сформульоване намагання – «впровадження ІТ-технологій та електронних сервісів».

Опозиційний блок

У програмі 9 напрямків. Вони загальні. Окрім зазначення пріоритету представники цієї партії, спробували пояснити деякі з них. Наприклад, створення умов для реальної підтримки малого бізнесу, планують зробити через стимулювання кожного громадянина, який здатен прогресивно мислити та розбудовувати свою власну справу задля загальної користі суспільства. І знову обіцянка, яку не можна виконати, але так подобається виборцям, тобто популізм – «Пенсії, що забезпечують гідну старість».

Чому кандидати не працюють над своїми програмами, у більшості з них немає стратегії та плану дій, пояснюють експерти Аналітичного центру «Обсерваторія демократії»:

«Ми спостерігаємо креатив у рекламному контенті політичних сил, а в програмах цього немає. Бо більша частина населення не розуміє, як має виглядати програма і не вивчає її. Програми існують як елемент західної культури і мають атрибутивний характер. У законодавстві немає вимог до змісту програм і виборці не цікавляться, на основі програм вибір не роблять. Завдання громадянського суспільства вивчати програми, навчити громадян, як програми мають виглядати. Сьогодні, у переважної більшості населення немає планового підходу до свого життя, а політику вони розглядають скоріше як розважальну сферу».

Всі програми партій, що балотуються до Бахмутської міської ради, ухвалені обласними організаціями і мають більш загальний характер, часто ґрунтуються на пріоритетах загальнодержавної політики, яку неможливо впровадити на місцевому рівні, оскільки депутати місцевих рад не мають таких функцій закріплених у законодавстві.