Наслідки розповсюдження коронавірусу світова спільнота і економіка буде переживати ще не один місяць, а за песимістичними прогнозами і не один рік. Ми вирішили дізнатись, як мешканці Бахмута, що зараз працюють і живуть в інших країнах, відчувають зміни, які приніс с собою новий вірус. В цьому матеріалі детально про ситуацію в Ізраїлі розказала Аліса Березуцька, яка народилася і виросла в Бахмуті, а зараз проживає в Ізраїлі у невеличкому місті Кейсарія.
Не дивлячись на те, що в моїх планах було повернутися в Україну, я вирішила поки що залишитись. Зізнаюсь, що причиною цьому стала тривала відсутність мір по недопущенню появи та розповсюдження коронавірусу в Україні, країні де медична система нажаль знаходиться не на достатньо високому рівні, щоб дозволяти собі бути настільки безпечними. Тож, як не дивно, на цьому фоні тут я почувалася впевненіше, надійніше та більш захищеною.
Ізраїль був однією з перших країн, які швидко вводили обмеження щодо перетину кордону. Ще в середині лютого заборонили в’їзд туристам які відвідували Азійські країни- Китай, Гонконг, Макао, Таїланд, Сінгапур, Південну Корею та Японію. Наприкінці лютого заборонили відвідування країни італійцям та туристам, які відвідували Італію. На початку березня до списку додали ще 5 країн Європи, а з 9 березня зобов’язали абсолютно всіх, хто прибуває в Ізраїль самоізольовуватися на 2-тижневий домашній карантин (для тих рейсів що ще продовжуються). При цьому людина має доказати, що в неї є де 2 тижні перебувати на домашньому карантині – інакше в країну її не пустять.
Станом на сьогодні ситуація в Ізраїлі наступна: загалом було виявлено 3035 осіб інфікованих на коронавірус, з них 342 нових, але 79 людей вже одужали і повернулися додому. В місті Кейсарія проте інфікованих наразі виявлено не було.
Тут трішки поясню, нововиявлені 342 людини це результат 5240 тестів, які зробили лише за останні 24 години! Тестів роблять багато і постійно. Ця інформація надається щоденно публічно. Нагадаю, що населення країни складає 8,7 мільйонів осіб.
Це фото з останніх прогулянок, які заборонили з 25-го березня. Тепер по місту можна пересуватись тільки за покупками, на роботу, або для допомоги літнім родичам. Покидати домівку можна тільки в радіусі 100 метрів.
Нажаль, є 12 загиблих, всі ці люди були у віці який є більшим за середню тривалість життя в Ізраїлі (84.4 роки) або мали суттєвий попередній медичний стан. Наймолодшій жертві вірусу було 67, найстаршій 93 роки.
В країні введено карантин. Всі розважальні заклади закрито, заходи відмінено, навчання відбувається дистанційно. Дозволено покидати домівку лише для покупки продуктів, ліків, допомозі літнім родичам, для добирання до роботи (тим, хто продовжує працювати не з дому). Громадський транспорт не працює. Поліція іноді курсує вулицями, але потреби в тому немає – люди відповідально ставляться до карантину. По-перше, місцеві звикли до різних кризових ситуацій та вміють «збиратися» і без паніки робити те, що потрібно. По-друге, люди прагматично розуміють, що лише самоізоляція надасть можливість припинити поширення вірусу та швидше повернутися до нормального життя. Проте йдуть розмови про тимчасові посилення заходів державою.
Ізраїль навіть схвалив використання їх антитерористичних технологій для виявлення контактів носіїв коронавірусу та боротьби з його розповсюдженням. Тобто влада відтепер може «подорожувати» в часі та чітко встановлювати з ким коли перетиналася особа, яка є носієм вірусу. Якщо, наприклад, я була поряд з людиною, яка виявилася хвора, мені надійде СМС з відповідною інформацією, запрошенням на тест та планом дій, які я маю вжити. Також на базі цього є мобільний додаток, де можна в реальному часі бачити знаходження людини, що інфікована коронавірусом. Очікується, що все це матиме дієві результати.
В Ізраїлі є шести місячний запас продуктів на випадок надзвичайних ситуацій. Мабуть це один з факторів, чому місцеві не так сильно переживають з приводу карантину. Бо навіть, якщо буде дуже “погано”, країна зможе прогодуватися.
Тим часом, всіх, кого могли перевели на дистанційну роботу. Повноцінно працюють лише компанії та структури що забезпечують функціонування життєво необхідної інфраструктури – поліція, пожежні, медзаклади, продовольчі структури тощо. В багатьох випадках введено додаткові робочі зміни, частіше за все, для зменшення кількості одночасного знаходження робітників в приміщенні.
Я не помітила дефіциту продуктів, засобів дезінфекції чи ліків, як і паніки на цьому фоні. Єдина причина чому купуєш більше продуктів зараз – це бажання знизити частоту походів до магазину. Лише сьогодні їздили за продуктами: в магазин пускають обмежену кількість людей, тож створюються невеликі черги. Люди в черзі витримують двох метрову відстань один від одного, все спокійно. Все що планували купити – було в наявності за звичними цінами. Працівники використовують спеціальні маски та рукавички, в місцях такого «скупчення» десь 50% людей також в масках, рідше рукавичках. Ми завжди маємо з собою дезінфектор, і прибувши додому миємо руки, лице, обробляємо дверні ручки та інші поверхні дезінфікуючими салфетками.
Вулиці міста порожні.
Відчутні економічні наслідки в країні: вже зросло безробіття – підвищення рівня 20% порівняно з менш ніж 4% до часів вірусу. Багато хто був відправлений у неоплачувану відпустку. Проте люди отримують допомогу по безробіттю – до 75% від зарплатні. З урахуванням ситуації що складається, держава вирішила підтримати економіку та серед інших заходів виділила 80 мільярдів NIS (22+ мільярдів USD). Це гроші на підтримку безробітних, SME та навіть додатково 5 мільярдів NIS на підтримку великого бізнесу. Так наприклад люди у віці від 67 років отримуватимуть до 4000 NIS (1118 USD), якщо вони були змушені залишити роботу через ситуацію з вірусом Підприємці отримають гранти до 6000 NIS (1675 USD) із середньо очікуваною виплатою 4300 NIS (1200 USD).
Паніки щодо можливої нестачі грошей не відчула: тут досить гарні зарплатні, є практика накопичень. Зараз і витрачати гроші окрім як на продукти нікуди. Тож для багатьох це є періодом економії, адже їсти в закладах громадського харчування тут хоч популярно, та дорого. До прикладу, 9 кусочків McNuggets коштують 28 NIS, це майже 220 грн.
До «короновірусу» я фул-тайм керувала компанією «Krypton Events». Ми спеціалізувалися на міжнародних бізнес заходах в сфері блокчейн технологій, фінтеку та криптовалют. Вдавалося нам це досить успішно, в своїй ніші ми займали топові позиції, маємо свій бренд конференцій Next Block, які провели в 5 країнах світу. Планували і конференцію в Києві у квітні. Але всі заходи скасовано, команда поки що розпущена. Що буде надалі покаже час. Зараз займаюся допомогою одному технологічному проекту, багато готую, нарешті почала тренуватися, дивитись серіали, читаю та обмірковую плани на майбутнє. В загалі, роблю все те, на що не вистачало часу до нещодавнього, кайфую від того, що не потрібно кудись постійно бігти, перебуваю в моменті.
Ліплення вареників в карантині – вечір української кухні в Ізраїлі
Вважаю, що Ізраїль є дуже гарним прикладом своєчасних та ефективних заходів, прозорості роботи системи, особливо медичної. Якщо вийде так, що заражусь коронавірусом – я розумію, куди дзвонити. Впевнена, що тут попіклуються найкращим чином, навіть про нерезидента – від того я спокійна. Думаю нам є багато чому в них повчитися.
Ми не можемо змінити ситуацію в якій всі ми опинилися, але можемо берегти себе та близьких. Найкраще це самоізоляція. Якщо ми всі будемо відповідально до цього ставитись – то вже скоро поширення припиниться) Чого нам всім і бажаю!