Main menu

IMG 7929 7909aЗа часи своєї незалежності українці обирали вісім разів народних депутатів, і з кожним разом активність виборців падала.Цього разу, якщо б норму про мінімальний поріг не було скасовано, вибори б визнали такими, що не відбулись. Але народні обранці все ж таки легітимізовані, і українці, як завжди, чекають від них позитивних змін, причому якомога швидше. 

Недовіра, байдужість, брак часу, а й іноді відсутність законної можливості проголосувати - це ще не повний список причин того, чому українці не цікавляться політикою. Якщо на вибори у 1994 році активність українців була більше 75%, то через 25 років вона спала до 49,8%.

явка по Украине e3caf

А ось явка на виборах до Європарламенту, навпаки, цієї весни, була рекордна за останні 25 років і склала більше 50% виборців.

евро 41576

На відео ви можете переглянути аналіз активності українських виборців та результати голосування по 46-му округу.  

 

Якщо говорити про наш округ - Бахмутщина та Лиманщина, то у порівнянні з минулими парламентськими виборами 2014 року, явка виборців, навіть зросла, і більше чим на 10%, але загалом активність бахмутян на загальнодержавному рівні - 48,9%.

5646 9cb7bГригорій Золотарьов бере участь у виборчому процесі ще з часів радянської влади, цього разу, на парламентських виборах, також був головою ОВК №46. Наблюдає процес зниження активності виборців власними очима.

“Я думаю, що люди зовсім втратили довіру до будь-якої влади, та й взагалі в нашої дійсності. До того ж, перед виборами постійно з'являються рейтинги кандидатів, вони ж, по суті, не є справжніми, а людей лише відштовхують від самого процесу” - каже Золотарьов.

Віктор Зипир, місцевий активіст, підприємець бере участь у виборах постійно, цього разу також обирав свого народного депутата.

“Від політичних процесів ми залежимо і як громадяни, і як підприємці. Волею не волею постійно згадуємо та порівнюємо, як ми жили раніше при якомусь конкретному президенті, народних депутатах. І ось, коли настає час змін, то відразу виникає питання: “За кого треба проголосувати? Краще я підтримую кандидата, щоб не виграв його опонент”. І ми знов і знов надіємось, що саме ми - українці зможемо вплинути на політичну ситуацію в країні”, - вважає Віктор. 

Олександр Сиренко, бахмутчанин цього разу не пішов на вибори, каже, що не хоче, щоб з його допомогою легітимізировали владу.

“Моє право обирати забрали ще у 2000-х роках, коли відмінили обов'язкову явку на рівні 50% та відмінили графу “Проти всіх”. Цей пункт був сигналом для влади, що вона робить щось не вірно, щось не так. Адже результати президентських виборів показали, як суспільство відноситься до існуючої влади. Українці голосували не за Зеленського, чи за Порошенко. Реальний рейтинг минулого Президента ми побачили на цих парламентських виборах... Люди голосували “Проти всіх”. Чим бідніше суспільство, тим менше воно ходить на вибори. І на сьогодні я бачу лиш один вихід з нашої ситуації - авторитарний режим правління”, - розмірковує Олександр.

Доречі, виходячи з опитувальника на нашому сайті, бахмутяни, які взяли у ньому участь, віддавали свій голос за певного кандидата, але за результатами виборів перемогу здобув інший. Може після отриманого розчарування, виборці й перестають бути активними.

989898 e854f

Загалом мешканці Донецької та Луганської областей обрали до парламенту одноголосно партію “Опозиційну платформу “За життя”, а вся інша Україна - партію “Слуга народу”, за виключенням кількох районів Львівської області - там підтримали партію “Голос” та партію “Європейська солідарність” та одного району Одеської області - там, як і на східній Україні підтримали “Опозиційну платформу “За життя”.

По депутатам-мажоритарникам на східній Україні переміг лише один представник партії “Слуга народу” та один від партії “Батьківщина”, інші депутати увійшли або самовисуванцями, або від партій  “Опозиційна платформа “За життя” та “Опозиційний блок”.

Тепер знов будемо чекати на зміни, сподіватися на краще, а потім, через п'ять років, знов прийдемо обирати, щоб зробити, на нашу думку, доленосне рішення.

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.