Новий закон про пенсійну реформу в дію вступив 11 жовтня, він несе осучаснення тобто підвищення пенсій для тих, хто вже має пенсію та збільшення мінімального страхового стажу для майбутніх пенсіонерів.
Подробиці про нововведення розповів нашим колегам з Громадського Радіо Юрій Ганущак, експерт РПР у програмі «Реформи: інструкції до використання».
«Найшвидше, коли людина тепер може піти на пенсію – приблизно у 57 років при умові, якщо почати працювати в 17 років і працювати 40 років. В будь-якому випадку – хочете на пенсію раніше 60 років – мусите показати 40 років страхового стажу», – коментує Юрій Ганущак, експерт РПР.
Експерт наголошує, що мова йде не про робочий стаж, що мало значення до 2001 року, а про страховий. Тож можна ніде не працювати, однак добровільно сплачувати страхові внески до Пенсійного Фонду і таким чином напрацьовувати собі страховий стаж.
Загалом мінімальний страховий стаж для отримання права на пенсію – 35 років. Однак багато українців до цього моменту не працювали офіційно і можуть не встигнути до 60-65 років набрати 35 років страхового стажу.
«Закон розуміє, що минулі роки дехто не реєструвався – свідомо чи ні. Тому, починаючи з завтрашнього дня, це 25 років. І це сигнал – починай платити внески. Державу не цікавить, офіційну зарплату ти маєш чи ні. Але якщо ти збираєшся мати пенсію, піди у Пенсійний фонд, зареєструйся і плати внески», – дає рекомендацію експерт.
“В 60 років зможуть виходити на пенсію ті, хто за станом на 1 січня 2018 року має 25 років страхового стажу. У 63 роки виходитимуть на пенсію ті, хто за станом на 1 січня 2018 року заробив 15 років страхового стажу, однак менше 25 років. У 65 років на пенсію відправляться ті, хто на 1 січня 2019 року одержав 15 років страхового стажу, однак менше 16 років. При цьому необхідний для виходу на пенсію мінімальний стаж щорічно буде збільшуватися на 12 місяців до досягнення розміру в 35 років в 2028 році”, – повідомляється в поясненні пенсійної реформи на сторіночці Бахмутського об’єднанного управління ПФУ у Донецькій області в Фейсбуці.
До слова, страховий стаж можна… докупити. Вартість одного страхового року – 17 тисяч гривень. Придбати можна не більше 5 років стажу.
Юрій Ганущак зауважує, що ці кошти будуть вираховані з пенсії того, хто купує страховий стаж.
Якщо ж українець все ж не набере 35 років страхового стажу — він виходить на пенсію у 65 років. А далі отримуєте пенсію на рівні менше, ніж прожитковий мінімум, і фактично, це називається соціальна допомога.