Говорячи про Покровську сільську раду, можна виділити декілька важливих запитань від мешканців громади. Це відбудова системи водопостачання, тепломодернізація сільської школи, збереження працюючої амбулаторії. Саме на ці питання відповідає секретар Ради донорів з питань децентралізації в Україні, Сергій Попов з наведенням досвіду вже створених громад.
Якщо узагальнити, то суть реформи децентралізації зводиться до покращення умов життя людей. Говорячи про Покровську сільську раду, можна побачити що ж таке краще. Люди чітко озвучують, що вони хочуть змінити, що вони сьогодні для цього роблять. Щось виходить зробити самостійно, в якихось питаннях вони очікують на допомогу від нової об’єднаної громади. Люди в цій сільській раді для себе визначили, чого вони хочуть для покращення рівня життя: побудова централізованої системи водопостачання та водовідведення, проведення тепломодернізації школи, встановлення опалення в будинку культури, покращення умов обслуговування в амбулаторії, капітальний ремонт автошляхів, організація благоустрою території села. Це як раз ті питання, з якими люди зіштовхуються на містах і там вони мають їх вирішувати. Тут їм потрібна лише допомога від влади, яка буде обрана в новоутвореній ОТГ. Певні проекти вийде реалізувати за рахунок об’єднаного бюджету, по іншим варто подаватись до Державного фонду регіонального розвитку чи спілкуватись з донорами залучаючи кошти для їх реалізації.
Де взяти кошти на відбудову системи водопостачання?
Не зважаючи на те, що Бахмутська громада чекає на оголошення виборів, варто вже сьогодні працювати над розробкою таких проектів. В Бахмутській міській раді є Управління економічного розвитку з яким можна починати обговорювати ці проекти, планувати які ресурси необхідні на їх реалізацію, та які можливі джерела фінансування.
Для прикладу громади, що були утворені в 2015 році в Донецькій області: Шахівська, Черкаська, Лиманська, отримали кошти з обласного бюджету для будівництва центрів безпеки громади. Орієнтовний бюджет кожного центру 5 мільйонів гривень. Згодом Черкаська громада отримала допомогу від проекту міжнародної технічної допомоги UCBI в вигляді нового спорядження для добровільної пожежної команди. Також кожна з громад отримали фінанси з державного бюджету на розвиток сільської території. Зокрема, Лиманська ОТГ отримала найбільшу суму в Україні – 28 мільйонів гривень. За ці кошти кожна з громад змогла реалізувати проекти, що були визначені, як пріоритетні. Лиманська ОТГ на початку 2016 року, для відкриття ЦНАПу, отримала допомогу від міжнародної агенції USAID.
Як залишити працюючі амбулаторії?
Питання медичних закладів в новій громаді потребує окремої уваги. Зрозуміло, що в місті є лікарні, в яких обслуговуються мешканці міста, але якщо йти шляхом скорочення медичних закладів первинного рівня, в громаді виросте навантаження на ті, що залишаться. Це може значно погіршити умови надання медичних послуг та з рештою вплине на стан здоров’я людей. В інтересах кожної громади – це надання якісних медичних послуг, бо до таких послуг звертаються всі мешканці рано чи пізно. Їх якість напряму впливає на перспективи громади. Це питання необхідно обговорювати вже зараз, за участю профільних представників всіх рад, що будуть об’єднанні.