Main menu

Чому у Званівці досі нема садочка?

DSCF7131 87583В селі Званівка Артемівському району — 130 дошкільнят. Біля третини дітей возять до дитсадків найближчих населених пунктів, решта малечі сидить вдома. Міська влада і місцеві активісти п’ять років тому домовилися сумісними зусиллями обладнати дитсадочок у приміщенні Будинку Культури. Сьогодні на місці, де мали займатися діти, залишилося неопалювальне, наполовину відремонтоване приміщення.

Як все починалось і куди призвело, з’ясовувала кореспондентка «Громадського радіо».

Активісти заручилися підтримкою фондів, сільська влада обіцяла виділити гроші на ремонт каналізації, обласна навіть прийняла рішення, що дитсадочку бути і обіцяла допомогу.

«До нас звернувся голова сільради Шишко Ростислав Владімирович з проханням відкрити садок. На питання: «Гроші є?», він сказав, що грошей нема. Ми не отчаялись. Ми з жінкою першим ділом почали писати проекти і ми виграли два міжнародних проекта від «Відродження». Триста тисяч гривень! Перемога! Потім ми могли купити нову кухню, нові ліжка, іграшки, шафки. Треба було робити технічну документацію, тоді вона коштувала десь 120 тисяч гривень, і треба було робити штатний розклад для працівників. На це все ми написали листи-звернення в обласну раду, до всіх депутатів. На обласній раді було прийнято рішення про виділення 650 тис. гривень, для того, щоб в Званівці функціонував садок», — розповів керівник ГО «Спадщина» Андрій Тимчак.

Були зібрані гроші з селян на заміну вікон, силами родини Тимчаків і ще декількох селян робили ремонт. Поки тривали ремонтні роботи, в приміщенні збиралися діти. Одного вечора під час проведення гуртку по вишивці сільський голова попросив дітей і керівника залишити приміщення клубу.

«Прийшов голова сільради і сказав: вимітайтесь звідси. Кажу, у нас є рішення сесії, сесія прийме рішення — ми вийдемо спокійно. Сказав, що я не дам вам працювати, і все. Ось свідок — Роман. І десять дітей… взимку, слава Богу, що дозволили свої речі забрати. Я не хотів скандалу перед дітьми і особливо не упирався. Потім я звертався на сесію: що за беззаконня — рішення сесії одне, а сільський голова приходить і робить друге? Наші припущення — це була указка з району», — говорить Андрій Тимчак.

1 dfda8В одремонтованій кімнаті працював гурток по вишивці.

На той час вже була виконана частина ремонтних робіт для занять гуртків, але основні заходи по створенню умов для розвитку дошкільнят перенесли в діючий дитсадок в Сіверську.

«Оце крайнє приміщення — ми поставили там два вікна пластикові, зробили ремонт приміщення, опалення там зробили електричне. А другий грант ми підписали, і почали реалізовувати, і виходить що нам ніде його реалізовувати. І ми перенесли цей проект на діючий садок в місті Сіверську — шість кілометрів від сюди», — пояснює мешканець Званівки.

Тимчак вважає, що під час ремонту каналізації, який робили через сільраду, ціна була значно перевищена, і тому чоловік неодноразово звертався до правоохоронців, але діло, за його словами, замовчували:

«Я поїхав в обласне КРУ (контрольно-ревізійне управління, — ред.) написав заяву, її перекинули на Слов’янськ. Вони подзвонили, попросили приїхати. І там була очільником Біловол, яка сказала, що ми до вас не поїдемо. Будемо давати письмові відповіді, що внесені в наступний квартал. Такі листи в мене є, вони приходили, але потім це все затихло. Коли нас вигнали, наші громадські організації, голова спочатку казав, що садочок буде і без вас. Буде і буде — добре! Роби! Прийшло чотири роки, уже за садок ніхто не балакає».

Голова Званівської сільради Ростислав Шишко, в свою чергу, звинувачує у крадіжці родину Тимчаків, демонструючи підписані аплікаційні форми. Спочатку підтверджує, що разом почали займатися дитсадочком, а потім заперечує його започаткування:

«І де оцей чоловік дів усі шкафи, оце усе? Ось, у мене є всі документи. Займатися почали садком. Він каже: «Я виграю грант, для цього треба, щоб ви прийняли учать — сільска рада». 49 тисяч — Званівська сільска рада для створення умов під час занять на підведення каналізаціонних та водопостачальних мереж, встановлення рукомийників, унітазів в приміщенні будинку культури. Так річ в тому, що це не під садок було, ось уважно читайте: «Створення центру раннього розвитку «Вундеркіндляндія», за садок тут речі немає».

Сільский голова заперечує, що перешкоджав роботі гуртків і реалізації проекту и каже, що робити дитсадок у клубі не дозволила санстанція:

«Не вигнали. Питання були. Час роботи є, з котрої до котрої працює клуб. Ладно, Бог з ним. Через що у нас була сварка: ремонт, поли, доска 1,5 кубічних метри — оце теж гроші. Треба запитати, де вони? Коли оце вже начали ремонтувати. Приміщення маленькі і нам сказали, що є певна  квадратура для дитини. Ми кинулися, а тут, по-моєму, тільки до 10 чоловік можна помістить».

Але в сусідньому місті Сіверську, який теж входить до складу Артемівського району проект-таки реалізували і дуже вдячні за нові меблі, книжки і методичні посібники:

«У нас на дитсадочку їхня вивіска висить «Вундеркіндляндія». Нам передали меблі, іграшки, посібники методичні, спортивний інвентар», — розповідає вихователька дитсадку «Сонечко» Людмила Шваник.

23 8b83f

До речі, в Званівському клубі немає жодного гуртка, в клубі немає опалення, діти приходять тільки готуватися до концертів.

«Ми готуємо в основному концерти до «червоних» дат, традицій нашого села. В нас як такових гуртків немає, бо в нас немає спеціалістів для гуртків. Зараз у мене просто гурток солістів, це такі гуртки, що їх не навчають, а просто вони приймають участь в заходах. Гурток художнього читання — це ті ведучі, які розказують віршики і все в мене такого більш нічого немає. Займаюсь вертепами», — каже директор Званівського будинку культури Світлана Гриненко.

На заяву Андрія Тимчака, який підозрює сільську владу в нечесному використанні грошей, керівник Артемівської поліції Володимир Гончаров погодився виїхати на місце, щоб провести слідчі дії. В присутності незалежних свідків, представника підрядної організації, міської влади і заявника були перевірені заявлені в документах параметри побудови каналізації, але для достовірності висновків вирішили залучити експертизу. Почувши звинувачення родини Тимчаків в розкраданні грантових грошей заявив, що поліція буде долучати до справи ці свідоцтва і документи по проекту.

«Будем проводить следственные действия, разбираться, но здесь, по моему мнению, коммерческий конфликт интересов», — прокоментував Гончаров.

У цій незрозумілій справі виникає багато питань, чому сільрада дала згоду на сумісний вклад в проект по створенню дитсадка, не отримавши дозволу від санстанції, якщо влада підозрівала зловживання, чому не з’ясували це питання в Міжнародному фонді ще п’ять років тому. Голова ради каже, що дзвонив до фонду, але не пам’ятає, що йому відповіли грантодавці. Як влада може не знати, що в сусідньому місті був реалізований цей проект? Зрозуміло тільки те, що від цієї ситуації найбільш постраждали діти. В селі є стара школа, під яку вже розроблений проект технічної документації на реконструкцію під дитячий садок, але на це потрібно близько трьох мільйонів гривень. Міська влада каже, що дуже опікується дитсадочком, але навіть не змогла відповісти на питання, чи внесений проект по реконструкції садочка до програм районної і обласної рад на цей рік.