Main menu

Покинуті при евакуації та контужені. Як бахмутські волонтери рятують тварин з-під обстрілів

photo 5384338171438939684 x fdd19Волонтерка Катерина Арісой - одна з багатьох активістів, котрі у складі громадської організації «Лада» допомагають безпритульним та покинутим тваринам. З початку війни таких улюбленців стало в рази більше - деякі господарі навіть не задумуються, залишаючи члена родини напризволяще. Наразі міста Донеччини переповнені такими тваринками. Катерина розповіла редакції «Бахмут.IN.UA», як відбувається евакуація підопічних, що стало найбільшою проблемою з початку повномасштабного вторгнення, та чи можливо врятувати всіх. 

Товариство захисту тварин «Лада», працює в Бахмуті ще з 2011 року, коли в місті з'явився стерилізаційний майданчик для собак.  На початку  війни на майданчику, який з часом зі стерилізаційного перетворився в умовний притулок, було десь більше 170 собак та 20 котів. З посиленням бойових дій у Бахмутському напрямку кількість безпритульних тварин, залишених власниками, значно збільшилиася. Забрати всіх у притулок волонтери не мають можливості, тож вирішили вивозити.

Перша евакуація відбулася ще у квітні - у Дніпро вивезли 11 тварин. Минулого тижня вивезли 23 тварини у Польщу. Спочатку довезли до Кропивницького, там зустріли польські волонтери, і забрали тварин у Польщу. Зокрема, Каріна Данисцевська-Срока та Марта Рудик. Пріоритет був на тварин, які потребують медичного догляду, лікування - собаки та коти інваліди, оскільки, зараз їм у Бахмуті ніхто не допоможе, у місті взагалі не залишилось ветеринарів.

«Там була і кішечка від військового, яку напевно машина збила - ми точно не знаємо. Вона без лапок. Також кішка без очей, і собачка сліпа біла. Були й травмовані, і такі, котрі не могли чути обстріли. Одна собачка була контужена», - ділиться Арісой. 

photo 5384338171438939682 y 01525

Катерина Арісой

Поляки забрали тих тварин, котрі потребують лікування, особливого догляду, деяким з них вже навіть знайшли домівки, навіть інвалідікам. І самі волонтери собі брали. За словами Катерини, під час третьої евакуації вдалось вивезти вже 31 тваринку. Окрім Бахмута, покинутих напризволяще улюбленців евакуювали також з Часів Яру. До евакуації сталяться відповідально - спочатку знаходять місце для прилаштування, перевірять чи підходять умови, а потім перевозять. Перших тварин роздали по домівках, до ветеринарних клінік. Коти і собаки з Бахмута тепер також живуть в притулку у Львові.   

«Більшість з усіх цих тварин - залишені власниками саме зараз під час війни. Тварин багато, ми не могли всіх вивезти, тому при евакуації обирали по такому принципу: для кого життя на вулиці або в Бахмуті дорівнює смерті. Наприклад, не чують вибухів, травмовані. Або, наприклад, ми цуценят забрали з одного двора, куди прилетіла авіабомба, і їх завалило шифером. Взагалі не знаю, як вони вижили».

photo 5384338171438939671 y 7e979

новая волна 2 a46da

На питання журналіста, чи є можливість вивезти взагалі всіх тварин притулку, Катерина відповіла, що така можливість є. Але просто вивозити їх немає сенсу - треба одразу десь розселяти. А всі притулки, зооготелі та просто будинки небайдужих переповнені. 

«Просто так не вивезеш і не на вулицю випустиш. У Львові, якщо волонтери швидко прилаштують тварин, ми зможемо ще раз провести евакуацію. Ми переживали це все у 2015 році, але зараз це втричі сильніше», - з розчаруванням відмічає волонтерка. 

новая волна 28ddc

Коментуючи день відкритих дверей у тимчасовому притулку київського ВДНГ, під час котрого близько тисячі людей забрали всього 11 тваринок, Катерина розповіла, що така ситуація буває часто. За її словами, левова частка людей, котрі йдуть у притулок за тваринами, роблять це не по доброті душевній, а в надії безкоштовно отримати породисту тварину. 

«Вибачте за прямоту, але це факт. Люди приходять і просто хочуть на халяву породистих. Стикаюсь з цим просто постійно. Коли ми у Кропивницькому розгружали машину, це був центр міста, розставили клітки. Поки міняла їм пелюшки, водичку наливала, часто люди зупинялись, ну і запитували, хто у нас. Ну ми розповідаємо, що так і так, евакуюємо. Реакція найчастіше: «О, а є породисті? А я хочу вівчарку», -  розповіла Арісой. 

photo 5384338171438939658 y 877a4

обр f9e67

Допис однієї з учасниць групи «Лада»

За словами активістки, вулиці Бахмута зараз пусті. Якщо сім-вісім років тому господарі залишали тварин в селищах та невеличких містечках на околицях Бахмута, після чого собаки й коти самі приходили до притулків, зараз ситуація масова. Багатьох тварин годують небайдужі жителі міста, котрі не можуть забрати їх додому, але регулярно годують. Але гуманітарна ситуація у регіоні залишає бажати кращого, і невідомо, як буде далі. 

Катерина з обуренням розповідає про господарів, котрі дзвонять волонтерам та просять забрати їх тварин у зв’язку із від’їздом на нове місце проживання. На щастя, ситуацій, коли доводилось вибивати двері у квартири з полишеними тваринами, не було. Але такі випадки напочатку повномасштабного вторгнення росії відбувались повсюдно. 

photo 5384338171438939661 w 19c66

новая волна 1 22d39

«Хто хоче - той знайшов можливість вивезти свою тваринку. Є такі люди, що вивозили і своїх і безпритульних. Є одна жінка, котра вивезла 40 котів. Треба нести відповідальність. А, хто не хоче, - дзвонить нам, ще й психує, що ми не можемо взяти. Чи вони думають, що їм в нас буде безпечно? Ти виїхав, щоб тобі ракета на голову не прилетіла, а волонтери - такі камікадзе, їм нічого не буде», - наголошує активістка.

Деякі власники тварин просять волонтерів ходити по квартирах і годувати їх улюбленців. Нещодавно в організації з’явилась інформація, що на території Бахмутського СІЗО планують приспати близько 15 собак, котрі охороняли установу. Коли активісти прийшли на місце, сторож та головний черговий окремо один від одного дали різні показання про те, коли цих тварин начебто прилаштували. Катерині довелось натиснути, щоб домогтись хоча б декілька фото собак у нових родинах, але до кінця ця історія так і не вирішилась. 

photo 5384338171438939670 w df698

новая волна 3 ac123

«Фінансово, фізично і предметно нам дуже допомогли представники організацію «Ветмаркет». Вони й транспорт для евакуації тварин надали, і грузити клітки допомагали, останнього разу надали 600 кілограмів корму. З найгарячіших точок Донбасу вони й людей евакуювати допомагають, без них ми б не впорались», - додала вона. 

Фото: Катерина Арісой у Facebook та пресслужба організації «Лада»