Main menu

В Бахмуті громадська організація, що опікується родинами учасників АТО, облаштувала простір для дозвілля дітей (Відео)

IMG 1875 19352Як це вдалося, де брали кошти і чому місцевий осередок «Об'єднання дружин і матерів бійців учасників АТО» обрав саме цей напрямок, розказує голова бахмутського осередку Тетяна Львова.

В 2016 році, як тільки місцевий осередок «Об'єднання дружин і матерів бійців учасників АТО» почав працювати, з’явилась потреба в приміщенні. Хоча філія є частиною всеукраїнської організації з центральним офісом у Києві, кожна місцева філія вирішує питання матеріального забезпечення самостійно.

«Для заходів ми просились то до бібліотеки, то до краєзнавчого музею, нам не відмовляли. Але приміщення потрібно для зустрічей, для підготовки до заходів. Два рази на рік керівники осередків нашої організації зустрічаються в Києві, мені теж обіцяли матеріальну підтримку, поки що не змогли надати. Кожна місцева організація виживає як може», - розказує Львова.

З проблемою пошуку приміщення для реалізації діяльності зіштовхується кожна громадська організація, але вирішити її позитивно спроможні не всі. На думку голови молодіжної ГО «Наша Гідність» Аркадія Петросяна, головною проблемою в пошуку приміщення є фінансова складова, бо стабільного доходу у більшості у організацій немає.

«У нашому місті можна на пальцях порахувати громадські організації, які на постіній основі можуть знімати офіс. Як і для більшості організацій, які не мають стабільної матеріальної бази, для нас це проблема. Ми збиралися на квартирі, в кафе інституту, в просторі ідей «Майстерня». Я бачу, що оптимальний варіант вирішення цієї проблеми цє створення загальної площадки для громадських організацій. Я бачив такий приклад в Польщі. У Гданську працює таке приміщення, де організації можуть проводити заходи, працювати в коворкінгу, знімати сейф за 50 злотих на рік (350 гривень) щоб зберігати статутні документи, знімати офіс а на льготних умовах і навіть використовувати його адресу приміщення як юридичну адресу організації. Громадські організації вносять за це не великі внески, але основні витрати лежать на місцевому бюджеті. У Гданську такий простір також передбачає юридичні консультації, тут надають послуги з реєстрації громадської організації. Вважаю, якби у нас був такий простір, громадські організації були б не тільки на папері, ефективність діяльності значно б зросла», - каже Аркадій.

У відділі внутрішньої політики Бахмутської міської ради пояснили, що громадськість до них часто звертається з приводу приміщень. Якщо приміщення потрібно на постійній основі, направляють до Управління муніципального розвитку, якщо треба провести захід намагаються допомогти з організацією.

Як повідомили в міськраді, станом на 1 лютого в Бахмуті 11 громадських організацій орендують приміщення комунальної власності, з них 5 на пільгових умовах. Враховуючи, що в Бахмуті зареєстровано близько ста громадських організацій, то близько 10 % знімають комунальне приміщення.  

71 d26d6

«Отримати допомогу з місцевого бюджету можна на конкурсних засадах, цим питанням обіймається Управління соціального захисту населення», - розказує начальник відділу внутрішньої політики Світлана Кудрявих.

Читайте також: Оренду комунальної власності в Бахмуті проводять через систему Prozorro

Голова бахмутського осередку «Об'єднання дружин і матерів бійців учасників АТО» Тетяна Львова каже, що на оплату оренди комерційного приміщення можливості не має. А оскільки ветеранські організації за законодавством мають пільги, то також вирішила шукати комунальне приміщення та вивчати процедуру отримання в оренду комунальної власності.

«Коли не знаєш куди звертатись, питаєш у друзів. Дізналась у місцевого активіста Андрія Лози, що на сайті міськради можна переглянути перелік комунальних приміщень, які здають в оренду. Всі вільні приміщення були в різних районах міста. Для зручності обрала центральну частину. Приміщення було невелике - загальна площа 12 квадратних метрів, але на ньому я і зупинилась, почала оформлювати документи на конкурс. Написала заяву, зробила оцінку, інших бажаючих не було і через місяць ми отримали договір оренди», - пояснює Тетяна.

Тетяна орендує приміщення на загальних засадах, оскільки на момент оцінки стан приміщення був жахливий, за оцінкою оренда була оцінена в невелику суму. Загальна оплата за офіс складає – 132 гривні.

Щоб почати працювати в орендованій кімнаті, потрібно було створити прийнятні умови, а спочатку знайти гроші на ремонт.

86494309 1484003381781280 5713434452286242816 n 7f42f

86481091 2949104221777096 7016558994823053312 n 36913

«Вікна не зачинялись, лінолеуму на підлозі майже не залишилось – весь стерся, шпалери відклеювалися. Але я тішилась і цим. Коли було вкрай потрібно зустрітись, то хоча б не на вулиці», - пригадує голова організації. 

IMG 1945 776d9

Губіна каже, що в процесі спілкування з родинами виявилась потреба приділити окрему увагу саме дітям з родин учасників АТО.

«Ми спілкуємося два рази на рік у Києві, у нас - 15 філій. Кожна філія в рамках нашого статуту займається окремими категоріями. У Бахмуті п’ять загиблих родин  і шість - по району, а є філії, де 180 родин, в яких загинули родичі. Вони допомагають тільки матерям. Тож специфіка в кожного своя. Я багато спілкуюсь з хлопцями, які отримали поранення. Вони зіштовхуються з проблемами працевлаштування, оформлення групи інвалідності. Намагаюся допомагати кожному окремо. Перед тим, як починати працювати знайомлюсь з родиною, буваю вдома. Таким чином, виявилося сім діточок, що потребують психологічної допомоги різного ступеня. Дітки вже познайомились, і з задоволенням спілкуються один з одним», - пояснює Львова.

Тетяна вирішила взяти участь в міському конкурсі Бюджет участі. Щоб переконатися, що зможе набрати відповідну кількість голосів заручилася підтримкою членів організації, родин АТО, активної громадськості, волонтерів.

«Перед тим як подати заявку на Бюджет участі, я зателефонувала знайомим, щоб пересвідчитись, що мою ідею підтримають при голосуванні. Обов’язковою умовою участі в конкурсі є спів фінансування 50 на 50. Ми замінили двері, поставили лічильник та замінили проводку, я принесла свою комп’ютерну техніку та меблі», - пояснює голова осередку.

86809617 179305410070979 3597290136968101888 n f4948На звернення голови організації підприємець Наталя Сагалаєва передала організації настільні ігри.

Конкурс виграли в 2018-му році, наприкінці 2019-го розпорядник – Керуюча компанія закінчила ремонт. У січні і лютому на території простору вже декілька разів зустрічались діти. Останню зустріч провів керівник студії дитячої анімації «Гоголь-Моголь» Андрій Кузнецов. Такі заняття планують продовжувати за бажанням дітей.

IMG 1974 6be61Створюючи мультфільм, діти через творчість долають психологічні травми.

Використавши можливості Бюджету участі, зробивши власний вклад, заручившись підтримкою однодумців, організація подолала один з основних бар’єрів на шляху до розвитку організації. Коли з’явилось приміщення помітно активізувалась діяльність організації, залучились партнери. Можливо приклад бахмутського осередку «Об'єднання дружин і матерів бійців учасників АТО» надихне інші громадські організації на пошук і облаштування приміщення для діяльності.   

"Статтю написано в рамках стипендіальної програми з журналістики рішень, організованої ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews."