Український Бахмут початку XX століття. 3 частина.

Семаковська Тетяна 17:33, 12 Січня 2023

Screenshot 351 8f212Бахмут — фортеця, яка не тільки стоїть, а й бореться за свою свободу й незалежність. Мало хто знає, що більше століття тому Бахмут був центром Донбасу. Боротьба за українську сутність міста йде не лише на полі бою. Українським історикам доводиться пояснювати, що Бахмут, як повноцінне поселення, заснували козаки Ізюмського слобідського полку в кінці XVII століття, а не московські прикордонники, яких тут і бути не могло. Історик Юрій Юзик розповідає про Бахмут виданню «Українська правда».

В попередній частині ми вже розповідали про зросійщення Донбасу та Українське пробудження.

Формування українських військових частин

photo 2023 01 12 15 16 48 3528c

Рішення українського повітового з’їзду 3 вересня 1917 року. Фото: УП

Із початком літа активність громади спала – вояки виїздили на фронт, учні і студенти на канікули. Проте, на початку червня 1917 року у Бахмуті “відбулося зібрання офіцерів і солдатів тутешнього полку”. Тобто 25-го піхотного запасного полку, який входив в 4-ту піхотну запасну бригаду Московського воєнного округу, штаб якої розміщувався в Харкові.

На цьому червневому вояцькому зібранні ухвалено важливе рішення: 

«Організувати в Бахмуті український полк».

 І дійсно на базі цього полку незабаром створено 25-й Український запасний полк, який в кінці 1917 року стане основою військ Центральної Ради не території Бахмутського повіту. Частина цього полку розташовувались також в Луганську.

Очолював процес українізації 25-го полку особисто його командир – 32-х річний підполковник Микола Меркулов. 

Коли 26 липня 1917 року в Києві царська влада організувала збройний напад на ешелон Богданівського полку, то ця подія зрезонувала і в Бахмуті. 20 серпня тут зібралось вояцьке віче у кількості 587 військовослужбовців різних полків. Окрім представників 25-го полку тут були і ті, хто перебував у дома на відпустках. Українське вояцтво Бахмута засудило злочин російських шовіністів і вимагало найсуворішого покарання.

У вересні 1917 року Меркулов із своїм полком взяв активну участь в придушені так званого п’яного бунту в Бахмуті. Цим вони нажили немало ворогів серед “робітничого класу”. Річ у тому, що з початком Першої світової війни в царській імперії було введено сухий закон, а весь алкоголь зберігався на складах.

Читайте також: «Цікавитися історією мають всі»: вчитель історії про меми, диктаторів та культуру свайпання

Період українських з’їздів Бахмутщини

photo 2023 01 12 15 16 50 b4cde

Протест 587 українських військових Бахмута. Фото: УП

«Український повітовий з’їзд в Бахмуті представників політичних і військових організацій і сел» відбувся 3 вересня 1917 року. Він не лише обрав двох своїх представників до Центральної Ради – Романа Ільяшенка, голову Української повітової ради Бахмутського повіту, та В. Павленка, а висловив також протест проти відокремлення Катеринославщини (і, відповідно, Донбасу) від України, вимагав розширення Генерального секретаріату Центральної Ради (секретарями залізниць, пошт і телеграфів, війська, суду, продовольчих справ), виступив за “повну автономію” України.

Цей же з’їзд вирішив: «Необхідно в школах завести навчання рідною мовою» 

Головне фото: УП

Читайте також: «Рік після поранення лежав у шпиталі, так почав писати»: військовий Іцхак Штерн про волонтерство й вірші

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Юлія Левченко з Бахмута — третя в Досі. Українка виборола бронзу на What Gravity Challenge

Семаковська Тетяна 20:26, 9 Травня 2025
Юлія Левченко / фото Вікіпедія

Українська легкоатлетка Юлія Левченко, спортсменка з Бахмута, виборола третє місце у змаганнях жіночих стрибків у висоту на турнірі What Gravity Challenge. Турнір пройшов у Досі, столиці Катару. Перше місце у турнірі посіла також українка, Ярослава Магучіх.

Про це повідомляє Суспільне Спорт.

Українки з медалями: Магучіх і Левченко на п’єдесталі What Gravity Challenge 2025 у Досі

У катарській Досі відбулися змагання з жіночих стрибків у висоту в рамках міжнародного турніру What Gravity Challenge 2025. У змаганнях взяли участь одразу дві українські спортсменки — Ярослава Магучіх з Дніпра та Юлія Левченко з Бахмута.

Перед стартом у Досі Магучіх підходила в статусі переможниці двох етапів Діамантової ліги 2025 — у китайських Сямені та Шанхаї. Своєю чергою, Левченко зупинялася за крок до медалей, показавши найкращий сезонний результат у Шанхаї — 1.91 м.

У фіналі турніру What Gravity Challenge українки боролися з сильним складом суперниць, серед яких бронзова призерка Олімпіади в Парижі Елеанор Паттерсон, німкені Крістіна Гонзель і Імке Оннен, а також британка Морган Лейк.

На висоті 1.94 м лише троє спортсменок подолали планку з першої спроби — Левченко, Магучіх і Лейк. Саме на цій висоті Юлія Левченко встановила свій новий найкращий результат сезону, востаннє такий показник (1.95 м) вона демонструвала у 2023 році.

Після двох невдалих стрибків на 1.96 м, Левченко ризикнула і перенесла третю спробу на 1.98 м, де змагалися вже Магучіх, Паттерсон та полька Марія Жодзік. Через організаційну помилку Магучіх спершу виконала стрибок на 1.96 замість 1.98 м. Однак українка впевнено подолала 2.00 м, а згодом — і 2.02 м, встановивши найкращий результат сезону у світі.

Підсумкові результати What Gravity Challenge 2025, Доха

  • Ярослава Магучіх (Україна) — 2.02 м;
  • Елеанор Паттерсон (Австралія) — 1.96 м;
  • Юлія Левченко (Україна) — 1.94 м.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

15 закупівель на 14 мільйонів: Бахмутська МВА відзвітувала про закупівлі 2025

Семаковська Тетяна 16:35, 9 Травня 2025
Олексій Рева під час засідання робочої групи “Прозорість та підзвітність” / фото Донецька ОДА

9 травня провели засідання робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Цього тижня про закупівлі, здійснені Бахмутською міською територіальною громадою, звітував Олексій Рева, начальник Бахмутської МВА. У планах громади 15 закупівель вартістю понад 14 мільйонів гривень.

Про це повідомили у Донецькій ОДА.

Закупівлі Бахмутська громада

Ігор Бойко заступник голови Донецької облдержадміністрації провів засідання робочої групи “Прозорість та підзвітність”, де звітував за закупівлі Олексій Рева.

Як повідомили у звіті, з 1 січня по 7 травня 2025 року Бахмутська громада запланувала 15 закупівель товарів та послуг на загальну суму 14,5 мільйона гривень.

За словами Ігоря Бойка, у робочій групі є представники правоохоронних органів, група буде моніторити закупівлі у громадах області, щоб забезпечити прозорість та ефективність використання бюджетних коштів.

Нагадаємо, що редакція аналізувала статки та нерухомість Олексія Реви у єдиному державному реєстрі декларацій за 2024 рік.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Юлія Левченко з Бахмута — третя в Досі. Українка виборола бронзу на What Gravity Challenge

Українська легкоатлетка Юлія Левченко, спортсменка з Бахмута, виборола третє місце у змаганнях жіночих стрибків у висоту на турнірі What Gravity Challenge. Турнір пройшов у Досі, […]

15 закупівель на 14 мільйонів: Бахмутська МВА відзвітувала про закупівлі 2025

9 травня провели засідання робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Цього тижня про закупівлі, здійснені Бахмутською міською територіальною громадою, звітував Олексій Рева, начальник Бахмутської МВА. У […]

500 атак дронами за 24 години: як виглядає травневе “перемир’я” на Новопавлівському напрямку

На Новопавлівському напрямку росіяни, як й на інших ділянках фронту не дотримують ініційованого ними ж перемиря. За 8 травня росіяни запустили 500 дронів-камікадзе та провели […]

Безплатна професія під час війни: у Харкові вчать виноградарству з нуля

Харківський центр професійно-технічної освіти (ПТО ДСЗ) анонсував запуск безплатного навчання за професією “Виноградар”. Старт занять — уже 16 травня. Долучитися можуть й переселенці та переселенки. […]

14:45, 09.05.2025 Скопіч Дмитро
евакуація

“Ситуація погіршується через навалу дронів”: волонтер Євген Ткачов про евакуацію з Донеччини

На Донеччині триває евакуація населення. Люди можуть виїхати з небезпечних територій, звернувшись до місцевої влади чи волонтерських організацій. Евакуація для людей безоплатна, однак сам процес […]