“Намагаємося врятувати, поки ще є можливість”: як волонтер із Часового Яру евакуюює людей і цінності

Валентина Твердохліб 13:30, 2 Вересня 2024
Волонтер Євген Ткачов / фото фейсбук Євгена Ткачова

У місті Часів Яр на Донеччині складна ситуація. Ворог щоденно обстрілює місто і не відкидає спроб його захопити. З евакуацією місцевих жителів допомагає волонтер Євген Ткачов. А днями він ще й провів евакуацію матеріальних цінностей — старовинних ікон Свято-Миколаївського храму.

Як і куди вивозили ікони та як зараз проходить евакуація людей з Часового Яру — Євген Ткачов розповів “Бахмут IN.UA”.

Евакуація ікон з Часового Яру

Євген Ткачов регулярно їздить у Часів Яр. Там він допомагає людям з евакуацією. Проїжджаючи повз місцевий Свято-Миколаївський храм, волонтер бачив, що до святині починають долітати ворожі снаряди і вона під загрозою знищення. Розуміючи, що в храмі є багато цінних ікон, Євген Ткачов вирішив їх врятувати.

“Декілька разів я проїжджав повз храм і бачив, що прильоти все ближче і ближче до нього. Потім одного разу я туди заїхав і побачив, що вже були зруйновані і спалені господарчі приміщення. Сам же храм стояв, хоч і з побитими вікнами. Тому я вирішив врятувати те, що вважав цінним для мешканців Часового Яру. Загалом я вивіз близько 20 найстаріших ікон та церковні хоругви”, — розповідає волонтер.

Євген Ткачов виносить ікони з храму / фото фейсбук Євгена Ткачова

Вивозив ікони Євген Ткачов самотужки.

“Це була суто моя ініціатива, тому я цим займався самостійно. Єдине, в чому мені допомогли — журналіст “Радіо Свобода” Сергій Горбатенко відволікав ворожі дрони, поки я працював у церкві”, — розповів Євген Ткачов.

Всі старовинні ікони з Часового Яру наразі знаходяться у Краматорську.

“Настоятель Свято-Миколаївського храму виїхав кудись у Горлівську єпархію, тобто перейшов на російську сторону. Тому згоду і допомогу в евакуації ікон мені надав Олег Кручинін. Це настоятель парафії Святих мучеників Бориса та Гліба в Часову Яру. Він хоч і не несе відповідальності за Свято-Миколаївський храм, але він був зацікалений у збереженні ікон. Тому від нього я отримав “добро” на вивезення образів, неодноразово зідзвонювався з ним і перевіз ікони до Краматорська — у храм, в якому він зараз служить. Таким чином цінні для Часового Яру ікони будуть збережені”, — зазначив волонтер.

Вивезені ікони / фото фейсбук Євгена Ткачова

У якому стані храм зараз невідомо. Востаннє Євген Ткачов бачив його три дні тому. На той час у церкві були вибиті вікна і двері та пробитий дах.

Часів Яр: евакуація людей

Євген Ткачов продовжує працювати в Часовому Яру, попри загострення ситуації. Наразі він допомагає евакуюватися людям.

“Зараз я тільки проводжу евакуацію. Розвозити гуманітарку там зараз небезпечно, тому я більше цим не займаюся. Тим більше, Сергій Чаус регулярно організовує підвоз гуманітарки в райони. А щоб людей вивезти я ще готовий ризикувати. Якщо їду кудись на евакуацію, то заїжджаю на склад Часовоярської МВА, беру харчі і воду, і передаю людям, які живуть у районі, куди прямую”, — каже волонтер.

Евакуація людей / фото фейсбук Євгена Ткачова

За словами Євгена Ткачова, бажаючих евакуюватися стало більше. Це він пов’язує з погіршенням ситуації в місті.

“Коли росіяни почали кидати КАБи на місто, люди стали набагато активніше виїздити, ніж місяць-два тому. Місто постійно руйнується і люди бачать, що в такій ситуації вони можуть просто не вижити. Наприклад, якщо від артилерійського снаряда чи дрона вони зможуть врятуватися у підвалі, то коли падає КАБ — руйнується весь будинок разом з підвалом. Люди це розуміють і не хочуть втрачати життя. Та все ж є певна кількість людей, які продовжують нехтувати проханнями про евакуацію і не збираються покидати місто”, — підсумував Євген Ткачов.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хто такий олег моргун: досьє на мера окупованого Маріуполя

Валентина Твердохліб 14:45, 18 Січня 2025
олег моргун

Олег моргун регулярно фігурує в новинах окупаційної влади. Він є “мером” окупованого Маріуполя. Очолює місто він з 2023 року. До роботи на окупантів олег моргун працював у правоохоронних органах України.

Звідки родом олег моргун та як він став “мером”? Редакція зібрала детальне досьє на колаборанта.

Звідки родом олег моргун

У біографії олега моргуна, опублікованій у росджерелах, вказано, що він народився 19 березня 1967 року в селі Садківці Вінницької області. Там він закінчив сільську восьмирічну школу. Після цього вступив до Червоноармійського педагогічного училища, де навчався чотири роки за спеціальністю “Праця та креслення”.

Після цього олег моргун закінчив заочне відділення Донецької школи міліції. У 2001 році став випускником Донецького інституту внутрішніх справ.

Біографія олега моргуна / скриншот із росджерел

Олег моргун, кар’єра в Україні

Олег моргун працював міліціонером з березня 1989 року. Був оперуповноваженим карного розшуку, а зголом начальником відділу карного розшуку і начальником кримінальної міліції. Згодом дослужився до посади начальника Новоазовського райвідділку міліції. Також був старшим оперуповноваженим в особливо важливих справах відділу внутрішньої безпеки Донецької області.

З 2013 року очолював Головне управління внутрішніх справ Новоазовська.

З початком війни у 2014 році олег моргун продовжив працювати на боці України. 10 травня 2014 року його призначили виконувачем обов’язків начальника Маріупольського управління МВС у Донецькій області замість викраденого терористами Валерія Андрущука. Спочатку моргун протидіяв бойовикам днр — збирав і передавав інформацію про них до вищих органів міліції та безпосередньо їх затримував.

Однак це тривало недовго. Під час окупації Маріуполя у 2014 році олег моргун перейшов на бік окупантів.

Затримання і втеча до “днр”

18 травня 2014 року олег моргун взяв участь у пресконференції бойовиків “днр” — дениса кузьменка і так званого “коменданта” Маріуполя андрія борисова. Олег моргун був присутній як начальник міліції. Бойовики розповідали журналістам про плани оборони міста від ЗСУ.

Олег моргун на пресконференції бойовиків (крайній праворуч) / фото Донецька обласна прокуратура

У червні 2014 року Маріуполь був звільнений від окупантів. Олега моргуна, який працював з бойовиками, затримали, але ненадовго. Прокуратура не змогла знайти достатньо доказів і його відпустили. Після цього олег моргун вийшов на пенсію і втік до окупованого Новоазовська.

Олег моргун під час пресконференції / фото Донецька обласна прокуратура

Олег моргун, кар’єра в “днр”

Після втечі до Новоазовська олег моргун пішов на співпрацю з окупантами. У березні 2015 року тодішній голова “днр” олександр захарченко призначив його головою Новоазовського району “днр”. У серпні 2016 року захарченко призначив моргуна головою міста Ясинувата.

Повідомлення про призначення моргуна головою Ясинуватої / скриншот із росджерел

На цьому посту він пробув до січня 2019 року. Замість нього головою Ясинуватої назначили дмитра шевченка, а олега моргуна повернули на колишню посаду — голову Новоазовського району “днр”.

23 січня 2023 року олег моргун став так званим “мером” Маріуполя. На цю посаду його призначив ватажок “днр” пушилін.

Указ про призначення олега моргуна головою Маріуполя / скриншот

Примітно, що 6 листопада 2023 року моргуна відправили у відставку, про що є відповідний указ “голови днр”. Однак фактично олег моргун продовжує виконувати обов’язки мера. Чому так сталося не повідомляють ні керівництво “днр”, ні сам моргун.

Олег моргун як очільник Маріуполя

На посаді мера Маріуполя олег моргун виконує накази росії. Місто перелаштовують на російські законодавство, стандарти освіти, надання послуг, культурне життя тощо. Псевдомер активно впроваджує “нові порядки”.

Зокрема, в окупованому Маріуполі за сприяння мера проводили вибори рф. А саме вибори президента росії. При цьому олег моргун звітував про “високу явку на виборні пункти і високу підтримку путіна”. Також у Маріуполі проводили вибори губернатора санкт-петербурга.

Олег моргун про вибори президента рф / скриншот
Олег моргун про вибори губернатора санкт-петербурга / скриншот

Також у Маріуполі проводять різноманітні розважальні заходи під прапорами росії. А саме: ярмарок з виробниками рф і “днр”, Новий рік з російськими концертами і казковими персонажами.

Особливу увагу моргун приділяє заходам “російського патріотичного спрямування”. У Маріуполі відзначають день прапора “днр”, річниці вступу “днр” до складу рф, день народного єднання, день героїв вітчизни тощо. На ці “свята” активно залучають молодь, пропагуючи їм “любов і повагу” до всього російського.

Молодь Маріуполя під час святкування дня героїв вітчизни / фото з Telegram-каналу олега моргуна

Пропаганду поширюють серед молоді не лише на свята. Зокрема, в Маріуполі за сприяння олега моргуна почав працювати загальноросійський молодіжний рух “народний фронт”. За кожним районом міста закріпили кураторів, які “координуватимуть і організовуватимуть заходи з суспільно-патріотичного виховання дітей та підлітків”.

Окрім цього, в Маріуполі відкрили філіал російського воєнно-історичного товариства. Він теж займатиметься вихованням молоді, а також популяризацією російської історії.

Олег моргун про пропаганду серед молоді / скриншоти

Також у школах розповідають про “героїв сво”. На честь загиблих росіян і відкривають пам’ятні дошки та іменні парти у навчальних закладах.

Олег моргун (другий праворуч) відкриває іменну парту на честь загиблого бойовика / фото з Telegram-каналу олега моргуна

Попри те, що Маріуполь сильно постраждав внаслідок російської агресії, олег моргун ініціює акції підтримки росіян. Зокрема, з Маріуполя відправляли гуманітарні вантажі в курську область. За його словами, з серпня по жовтень Маріуполь відправив до курська 70 тонн гуманітарних вантажів. Також у Маріуполі селять біженців з курської області. Їх розміщують у так званому “націоналізованому” житлі — оселях маріупольців, які виїхали з окупації.

Гуманітарний вантаж до курська / фото з Telegram-каналу олега моргуна

Окремо олег моргун звітує про відновлення і будівництво житла в Маріуполі. Він часто розповідає про те, що всі маріупольці отримують компенсаційне житло. Втім, на практиці це все дуже складно, про що пише сам моргун. Зокрема, псевдомер розповів про звернення до нього місцевої жительки. Жінка отримала позитивне рішення комісії щодо надання компенсаційної чотирикімнатної квартири. Але вже понад рік вона не може її отримати. Обіцяне житло видадуть лише “за наявності квартири по метражу і підходом черги”.

Олег моргун про видачу компенсаційного житла / скриншот

Отримати компенсаційне житло не можуть і люди, які втратили документи. Окупаційна влада не може їм допомогти і посилає в суди.

Олег моргун також продовжує займатися “націоналізацією” житла маріупольців. Покинуте житло забирають у “власність муніципалітету”.

Олег моргун про житло в Маріуполі / скриншот

Олег моргун, відповідальність за колабораціонізм

У 2017 році олега моргуна заочно судили. Приазовський районний суд Запорізької області визнав його винним в участі у терористичній організації. Олега моргуна засудили до 11 років позбавлення волі.

У 2023 році олегу моргуну оголосили підозру в колабораційній діяльності. Обвинувальний акт передали до Жовтневого районного суду Дніпропетровська.

Також олег моргун потрапив до списку санкцій НАЗК та санкційного списку США.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Естонська рада у справах біженців відновлює реєстрацію на грошову допомогу: хто і як може отримати

Валентина Твердохліб 11:00, 18 Січня 2025
Реєстрація на отримання допомоги / фото Естонська рада у справах біженців

З 19 січня Естонська рада у справах біженців відновить реєстрацію на багатоцільову грошову допомогу. Її зможуть отримати жителі прифронтових регіонів, які мають групу вразливості.

Про це повідомляє Естонська рада у справах біженців.

Хто може отримати допомогу від Естонської ради у справах біженців

Багатоцільову грошову допомогу надають найбільш вразливим категоріям населення. Наразі програма доступна родинам із низьким рівнем доходу, які проживають у наступних областях:

  • Запорізька;
  • Донецька;
  • Луганська;
  • Харківська;
  • Херсонська.

При цьому вони мають належати хоча б до однієї з вразливих категорій. Серед пріоритетних вразливих груп:

  • родини з дітьми, які очолюють одинокі матір або батько;
  • родини, в яких жінка є єдиним годувальником;
  • родини з вагітними жінками;
  • родини з трьома і більше дітьми;
  • родини з дітьми до 2 років; 
  • родини, у складі яких є люди з інвалідністю I або II групи;
  • родини з людьми, які мають тяжкі захворювання і потребують дороговартісного лікування;
  • родини, які складаються з людей похилого віку;
  • родини, в яких повністю або частково зруйноване житло;
  • родини, члени яких отримали поранення або загинули внаслідок активних бойових дій.

Допомогу надають на основі індивідуальної оцінки домогосподарств. Всі вразливості мають бути підтверджені документами. Родини, які отримували аналогічну допомогу від інших гуманітарних організацій, будуть виключені з програми надання допомоги від Естонської ради у справах біженців.

Розмір грошової допомоги від Естонської ради у справах біженців

Розмір грошової допомоги складає 3 600 гривень на місяць на кожного члена родини впродовж трьох місяців. Кошти перераховують на банківський рахунок, зазначений головним заявником. Також за потреби можливий інший спосіб отримання допомоги — видача готівки у відділеннях банку чи пошти.

Отримувати багатоцільову грошову допомогу від Естонської ради у справах біженців можна не частіше одного разу на рік. 

Повторно подати заяву на отримання багатоцільової грошової допомоги можна не раніше, ніж через шість місяців після отримання попередньої виплати, якщо домогосподарство набуло нового статусу вразливості.

Естонська рада у справах біженців, реєстрація

Реєстрація на отримання багатоцільової грошової допомоги від Естонської ради у справах біженців проходить офлайн і онлайн. Вона відкриється в неділю, 19 січня.

Інформацію про фізичні місця реєстрації можна отримати в органах місцевої влади на рівні населених пунктів.

Зареєструватися на отримання допомоги онлайн можна за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хто такий олег моргун: досьє на мера окупованого Маріуполя

Олег моргун регулярно фігурує в новинах окупаційної влади. Він є “мером” окупованого Маріуполя. Очолює місто він з 2023 року. До роботи на окупантів олег моргун […]

естонська рада

Естонська рада у справах біженців відновлює реєстрацію на грошову допомогу: хто і як може отримати

З 19 січня Естонська рада у справах біженців відновить реєстрацію на багатоцільову грошову допомогу. Її зможуть отримати жителі прифронтових регіонів, які мають групу вразливості. Про […]

шахти

Окупанти наступають на покровські шахти: яка ситуація на фронті

Російські окупанти розпочали активні штурмові дії на селища Удачне і Котлине, що на Покровському напрямку. Ворог рухається до місцевих шахт. Про ситуацію на Покровському напрямку […]

Чи можна отримати виплати ВПО повторно після повернення з-за кордону

Внутрішньо переміщені особи, які раніше отримували допомогу, потім виїхали за кордон, а тепер знову повернулися в Україну, можуть претендувати на виплати ВПО. Процедуру їх отримання […]

Зміна прізвища після шлюбу та усиновлення: які документи потрібні та куди звертатись

Зміна прізвища нерідко потрібна після офіційного взяття шлюбу для жінки чи чоловіка. Або ж можна ініціювати зміну прізвища за власним бажанням тощо. Куди потрібно звертатись, […]