“Намагаємося врятувати, поки ще є можливість”: як волонтер із Часового Яру евакуюює людей і цінності

Валентина Твердохліб 13:30, 2 Вересня 2024
Волонтер Євген Ткачов / фото фейсбук Євгена Ткачова

У місті Часів Яр на Донеччині складна ситуація. Ворог щоденно обстрілює місто і не відкидає спроб його захопити. З евакуацією місцевих жителів допомагає волонтер Євген Ткачов. А днями він ще й провів евакуацію матеріальних цінностей — старовинних ікон Свято-Миколаївського храму.

Як і куди вивозили ікони та як зараз проходить евакуація людей з Часового Яру — Євген Ткачов розповів “Бахмут IN.UA”.

Евакуація ікон з Часового Яру

Євген Ткачов регулярно їздить у Часів Яр. Там він допомагає людям з евакуацією. Проїжджаючи повз місцевий Свято-Миколаївський храм, волонтер бачив, що до святині починають долітати ворожі снаряди і вона під загрозою знищення. Розуміючи, що в храмі є багато цінних ікон, Євген Ткачов вирішив їх врятувати.

“Декілька разів я проїжджав повз храм і бачив, що прильоти все ближче і ближче до нього. Потім одного разу я туди заїхав і побачив, що вже були зруйновані і спалені господарчі приміщення. Сам же храм стояв, хоч і з побитими вікнами. Тому я вирішив врятувати те, що вважав цінним для мешканців Часового Яру. Загалом я вивіз близько 20 найстаріших ікон та церковні хоругви”, — розповідає волонтер.

Євген Ткачов виносить ікони з храму / фото фейсбук Євгена Ткачова

Вивозив ікони Євген Ткачов самотужки.

“Це була суто моя ініціатива, тому я цим займався самостійно. Єдине, в чому мені допомогли — журналіст “Радіо Свобода” Сергій Горбатенко відволікав ворожі дрони, поки я працював у церкві”, — розповів Євген Ткачов.

Всі старовинні ікони з Часового Яру наразі знаходяться у Краматорську.

“Настоятель Свято-Миколаївського храму виїхав кудись у Горлівську єпархію, тобто перейшов на російську сторону. Тому згоду і допомогу в евакуації ікон мені надав Олег Кручинін. Це настоятель парафії Святих мучеників Бориса та Гліба в Часову Яру. Він хоч і не несе відповідальності за Свято-Миколаївський храм, але він був зацікалений у збереженні ікон. Тому від нього я отримав “добро” на вивезення образів, неодноразово зідзвонювався з ним і перевіз ікони до Краматорська — у храм, в якому він зараз служить. Таким чином цінні для Часового Яру ікони будуть збережені”, — зазначив волонтер.

Вивезені ікони / фото фейсбук Євгена Ткачова

У якому стані храм зараз невідомо. Востаннє Євген Ткачов бачив його три дні тому. На той час у церкві були вибиті вікна і двері та пробитий дах.

Часів Яр: евакуація людей

Євген Ткачов продовжує працювати в Часовому Яру, попри загострення ситуації. Наразі він допомагає евакуюватися людям.

“Зараз я тільки проводжу евакуацію. Розвозити гуманітарку там зараз небезпечно, тому я більше цим не займаюся. Тим більше, Сергій Чаус регулярно організовує підвоз гуманітарки в райони. А щоб людей вивезти я ще готовий ризикувати. Якщо їду кудись на евакуацію, то заїжджаю на склад Часовоярської МВА, беру харчі і воду, і передаю людям, які живуть у районі, куди прямую”, — каже волонтер.

Евакуація людей / фото фейсбук Євгена Ткачова

За словами Євгена Ткачова, бажаючих евакуюватися стало більше. Це він пов’язує з погіршенням ситуації в місті.

“Коли росіяни почали кидати КАБи на місто, люди стали набагато активніше виїздити, ніж місяць-два тому. Місто постійно руйнується і люди бачать, що в такій ситуації вони можуть просто не вижити. Наприклад, якщо від артилерійського снаряда чи дрона вони зможуть врятуватися у підвалі, то коли падає КАБ — руйнується весь будинок разом з підвалом. Люди це розуміють і не хочуть втрачати життя. Та все ж є певна кількість людей, які продовжують нехтувати проханнями про евакуацію і не збираються покидати місто”, — підсумував Євген Ткачов.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Нові перевірки для переселенців: що зміниться для ВПО з 1 липня 2025 року

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 30 Червня 2025
Довідка ВПО / фото Трибун

Вже з 1 липня 2025 року в Україні набирають чинності нові вимоги для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Частина переселенців може втратити статус ВПО, якщо понад три місяці перебуватиме за кордоном без поважних причин.

Про це йдеться в урядовій постанові №376.

Зміни для ВПО з 1 липня 2025 року

З 1 липня 2025 року в Україні починають діяти нові правила для внутрішньо переміщених осіб. Згідно з постановою Кабінету Міністрів №376, представники Міністерства фінансів України проводитимуть перевірки щодо перебування переселенців із відповідним статусом за кордоном понад 90 днів. Повідомлення про це надійде протягом 3 днів.

У разі підтвердження такого факту буде проведена додаткова перевірка. Якщо з’ясується, що особа виїхала на постійне місце проживання за межі України, її статус ВПО може бути скасований, а довідка — відкликана.

Проте статус переселенця не скасовується, якщо тривале перебування за кордоном пов’язане з обґрунтованими причинами. Зокрема:

  • офіційне відрядження;
  • лікування чи медичне обстеження;
  • стажування;
  • оздоровлення дітей;
  • фізична реабілітація;
  • догляд за хворою дитиною;
  • смерть родича за кордоном;
  • перебування у закордонних правоохоронних чи судових органах.

Усі ці обставини необхідно підтвердити документально. Якщо причина відсутності не буде підтверджена, переселенець втратить статус. Водночас його можна буде поновити, подавши відповідну заяву до ЦНАП.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Грант на 1,6 млн грн: в Україні стартувала програма для ветеранського бізнесу

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:00, 30 Червня 2025
Грант для ветеранського бізнесу / фото Міністерство у справах ветеранів України

В Україні стартувала грантова програма “Варто РОБИти СВОЄ 2.0”, орієнтована на ветеранів, ветеранок, їхні родини та сім’ї загиблих військових. Вказані категорії можуть отримати від 600 тисяч до 1,6 мільйона гривень на започаткування чи розвиток власного бізнесу.

Про це повідомили в Міністерстві у справах ветеранів України.

Грантова програма для ветеранів 2025

Грантова програма “Варто РОБИти СВОЄ 2.0” реалізується Українським ветеранським фондом Мінветеранів у партнерстві з благодійним фондом “МХП-Громаді” та агровиробничою компанією Kernel.

Взяти участь у програмі та отримати від 600 тисяч до 1,6 мільйона гривень можуть такі категорії громадян:

  • ветерани, члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, які зареєстровані як фізичні особи-підприємці;
  • дружина або чоловік ветерана, які зареєстровані як ФОПи, за умови, що проєкти спрямовані на реінтеграцію ветеранів до активного суспільного життя, забезпечення збереження та відновлення їхнього фізичного й психічного здоров’я;
  • юридичні особи (крім громадських та благодійних організацій), зареєстровані не пізніше ніж за рік до подання заявки на участь у конкурсному відборі, серед засновників яких є ветерани, члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни або Захисників і Захисниць України.

Скористатися можливістю отримати фінансування можна, якщо бізнес працює або працюватиме в одній із таких сфер:

  • агровиробництво;
  • деревообробка;
  • металообробка;
  • виробництво та переробка харчових продуктів;
  • надання послуг із ремонту або обслуговування майна.

Як взяти участь

Щоб подати заявку на участь у грантовій програмі, необхідно до 20 липня 2025 року надіслати визначений перелік документів через сайт Українського ветеранського фонду Мінветеранів. До пакета документів входять:

  • проєктна заявка;
  • кошторис;
  • термін реалізації;
  • рішення керівних органів про участь у конкурсному відборі проєктів (якщо статутом юридичної особи передбачено, що такі рішення приймаються вищими органами управління);
  • гарантійний лист про відсутність фактів незаконного одержання та/або нецільового використання бюджетних коштів;
  • гарантійний лист від особи (осіб), яка (які) має (мають) намір здійснити часткове фінансування (співфінансування).

Більше про підготовку документів та заповнення заяв можна дізнатися під час спеціальних онлайн-воркшопів. Дати проведення зустрічей будуть повідомлені в соціальних мережах Українського ветеранського фонду, зокрема у Facebook.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Нові перевірки для переселенців: що зміниться для ВПО з 1 липня 2025 року

Вже з 1 липня 2025 року в Україні набирають чинності нові вимоги для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Частина переселенців може втратити статус ВПО, якщо понад […]

18:00, 30.06.2025 Скопіч Дмитро

Грант на 1,6 млн грн: в Україні стартувала програма для ветеранського бізнесу

В Україні стартувала грантова програма “Варто РОБИти СВОЄ 2.0”, орієнтована на ветеранів, ветеранок, їхні родини та сім’ї загиблих військових. Вказані категорії можуть отримати від 600 […]

17:00, 30.06.2025 Скопіч Дмитро

Пакунки для бахмутських мам: що відомо про допомогу до Дня міста

Цього року до Дня міста Бахмутська міська рада планує привітати новоспечених мам з-поміж бахмутянок. Породіллі отримують пакунки для немовлят, на це в бюджеті заклали 20 […]

Продуктові набори від ООН: як отримати евакуйованим у Павлограді

Люди, які евакуюються у Павлоград, що на Дніпропетровщині, можуть отримати продуктові набори від ООН. У набір входить каша та хліб. Про це розповіли благодійники з […]

15:30, 30.06.2025 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

2 липня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]