Митрополит на двох стільцях: як Андрій Нікітін товаришував з Бахмутом та “ДНР”

Марія Носуля Носуля Марина 16:00, 7 Лютого 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Те, що церкви, які розташовані на звільненій частині Донеччини та зокрема у Бахмуті, пов’язані з російською церквою, яка благословляє окупантів на війну в Україні, не новина. Та деякі події перед повномасштабним вторгненням, яким ми не надавали належного значення, сьогодні виглядають зовсім по-іншому. 

Наші журналісти звернули увагу на архівне відео, зняте у 2018 році, а саме освячення закладного каменю Свято-Георгіївського храму у селищі Ступки, на якій присутній Андрій Нікітін, Митрофан, Митрополит Горлівський та Слов’янський. Бахмутський район належав до його єпархії. 

У результаті аналізу публічних заяв Митрополита, інформації з його офіційних сторінок та відкритих джерел у нас виникло багато питань щодо релігійного діяча і його впливу на парафіян.

Митрофан освячував храм у Бахмуті

Вересень, 2018 року, мер міста Олексій Рева бере участь у закладенні капсули з молитвами у стіни храму, який будують на честь святого Георгія Побідоносця. Освячення проводить Митрополит Горлівський і Слов’янський Митрофан. На заході присутній син міського голови, кандидат в народні депутати Дмитро Рева, начальники управлінь Бахмутської міської ради та священник місцевих храмів.  

Митрофан (Андрій Нікітін) – Митрополит Горлівський і Слов’янський.  Народився у Луганську, навчався в Курському чоловічому монастирі, тоді в духовній семінарії, а пізніше й академії Києва. Служив у монастирі Святогірська, церквах Донецька та Маріуполя. З 2007 року керує Горлівською та Слов’янською єпархією Московського патріархату.

Рева та Нікітін
Мер міста та Митрополит / скриншот
День освячення храму в Бахмуті, 2018 рік / скриншот

До парафії Митрополита входять міста і села Добропільського, Лиманського, Слов’янського, Шахтарського, Бахмутського та багатьох інших районів Донеччини. Митрофан проводив служіння як у церквах на окупованих територіях, так і на звільнених від бойовиків так званої ДНР. 

Проживаючи у тимчасово окупованій Горлівці священник був присутнім на релігійних заходах по обидві лінії фронту, вільно пересувався блокпостами та зустрічався з представниками влади як з українського боку, так і з боку ОРДЛО після 2014 року і до початку повномасштабного вторгнення 2022 року. 

Після початку Антитерористичної операції 2014 року Митрополит (тоді Архієпископ) приїздив до вже звільненого від бойовиків так званої ДНР Бахмута, а після зустрічі з місцевим духовенством коментував ситуацію на Донеччині як “громадянське протистояння”.

“Займаючи нейтральну позицію, ми вважаємо, що обов’язок церкви свідчити про правду. І говорити правду і тій, і іншій стороні. Миротворець — це той, хто перебуває між сторонами, що воюють, та намагається ці сторони примирити”, — зазначив  Архієпископ Митрофан журналістам місцевого телебачення АСН. 

Пізніше Митрополит  відвідував Бахмут та інші міста своєї парафії.

Нікітін в Дебальцево / скриншот зі сторінки ВКонтакте

Андрій Нікітін є в базі Миротворця

З початку січня 2016 року митрополит Горлівський і Слов’янський Митрофан занесений до бази центру “Миротворець” (організація, метою якої є фіксація злочинів проти національної безпеки України, життя та здоров’я людини, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку) за пособництво тероризму. 

Андрій Нікітін є в базі “Миротворця” / скриншот
Митрополит в базі Миротворця / скриншот
Дані про Нікітіна в списку Миротворця / скриншот

Вже 20 січня того ж 2016 року Митрополит знову приїздить до Бахмута, повідомляє “Вечірній Бахмут”, посилаючись на пресслужбу міськради.

До Бахмута приїздить митрополит
Повідомлення про приїзд Митрополита / скриншот

Липень 2017 року, в окупованій Горлівці Митрополит проводить панахиду за загиблими, під прапорами “ДНР” та за участі Пушиліна, повідомляли джерела окупаційної влади міста.

Митрополит приїздив в окуповану Горлівку / скриншот

Московський патріархат, Митрополит і Свято-Стрітенський храм у Костянтинівці 

Мабуть, єдина парафія, яка свідомо хотіла відмовитись від наставництва і присутності московського впливу на Донеччині, була в Костянтинівці. З 2015 року релігійна громада — Свято-Стрітенська парафія — перейшла до Донецької єпархії УПЦ Київського патріархату: 

“Настоятель Свято-Стрітенського храму протоієрей Костянтин Кузнєцов наголосив, що громада вільно вирішила увійти до складу Донецької єпархії Київського патріархату, щоби мати можливість молитися рідною мовою за рідну державу, за своїх воїнів-захисників, служити духовному розвитку свого українського народу”, — йдеться в пресконференції Укрінформ у 2017 році.

Проте представники Московського патріархату протягом трьох років намагалися перешкодити такому рішенню парафії. 

 У лютому 2017 року Митрополит Митрофан в інтерв’ю Спілці православних журналістів у відповідь на справу заявив, що храм “захоплений тими, хто називає себе Київським патріархатом”.

А також розповів, що ще до початку війни саме він дав благословення на реєстрацію релігійної громади та допоміг із виділенням землі під храм та назвав нинішню справу “інтересами бізнесу”. 

“Ми рішуче налаштовані захищати свої права і не дозволимо сепаратистам і корупціонерам — чи у рясах, чи у суддівських мантіях, чи у чиновницьких костюмах — знущатися з нас, нашої православної віри й патріотичних почуттів”, — наголошується в заяві громади Свято-Стрітенського храму до правоохоронних органів, повідомляє Релігійно-інформаційна служба.

Горлівська адміністрація
Горлівська адміністрація / скриншот

А це серпень 2017, Горлівка. На фото захід до дня міста, на якому (як і на більшості заходів), присутній Митрополит Митрофан, а також тодішній глава ДНР – Захарченко.

Християнська етика у школах “ДНР

У вересні того ж 2017 року, у Горлівці Митрополит Нікітін “благословляє” підготовку вчителів за предметом “Християнська етика”, який запровадили у 39-ти навчальних закладах так званої ДНР, про це повідомляв на сторінці “Інформаційного спротиву” нардеп і військовий журналіст Дмитро Тимчук:

Митрофон благосовляв “уроки християнської етики” на ТОТ / скриншот

У програмі “Християнської етики” для 5-7 класів дійсно зазначається, що цей курс має на меті, зокрема і “виховати громадянина ДНР, який усвідомлює своє місце у контексті традицій російського народу”.

“Християнська етика” на ТОТ / скриншот

Автокефалія 

У 2018 році Горлівський Митрополит зазначив на сайті Горлівської Єпархії, що “питання автокефалії в Україні – взагалі не церковне, а Константинопольський Патріархат – інструмент великої політичної гри, мета якої, аби в Україні не настав мир”, кінцевою метою чого вбачає “розрив духовного зв’язку з Російською Православною Церквою”. 

Враховуючи діяльність та позицію Митрополита на момент освячення храму у 2018 році, ми звернулися до Бахмутської військової адміністрації із запитом прокоментувати участь священнослужителя у релігійних заходах Бахмута. 

На що отримали відповідь, в якій зазначається, що “інформація про участь представників Бахмутської міської ради у церковних заходах…може містити конфіденційну інформацію, дозвіл на яку відсутній”: 

Відповідь Бахмутської міської військової адміністрації / скриншот

Зазначимо, що про присутність Митрополита на релігійному заході зазначали також на сайті Бахмутської міської ради.

В новині згадується про присутність Митрофана / скриншот

Подальша діяльність Митрополита Митрофана теж заслуговує на увагу. 

Митрофана затримали на блокпосту у 2019

У 2019 Митрополита зупинили на українському блокпості поблизу Слов’янська, під час перевірки документів та доставили у відділення поліції для допиту у присутності адвоката. Як повідомив сам Митрополит у відео Горлівської єпархії, його питали де він проживає, чим займається, що тут робить і чому переїздить “туди й сюди”, чи брав участь у бойових діях, перебував у військових формуваннях тощо. 

Причини затримання, як стверджував адвокат священнослужителя, не було, а прізвище його клієнта значилося в базі. Проте в якій саме базі, за словами адвоката, не зазначалося. 

“У МВС з’ясувалося, що він зазначений як особа, що підтримує зв’язки з незаконними збройними формуваннями”,повідомляли в пресслужбі поліції.

Зрештою допитали Митрополита як свідка за статтею 260 Кримінального кодексу України, а саме “Створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань” та відпустили з відділення поліції. 

Сам Митрофан назвав затримання “спробою завадити планам і спробою тиску влади”. 

Митрофан публічно звинуватив ЗСУ у обстрілі Горлівки

У квітні 2020 року Митрополит записав відеозвернення до президента України та закликав його розслідувати загибель дівчини у Горлівці, адже звинувачував у обстрілі міста ЗСУ: 

“Що спільного в обстрілах будинків мирних містян з обороною цілісності України?”, — йдеться у відео. 

Нікітін звинувачує ЗСУ в обстрілі міста / скриншот

В інтерв’ю та зверненнях до парафіян Митрополит начебто дотримується політичного нейтралітету, та стверджує, що не ділить вірян.

Наприклад, в інтерв’ю “Спілці православних журналістів” Митрополит стверджував:

“Ми – не учасники якого-небудь політичного процесу і категорично уникаємо, щоб в церковній проповіді давали оцінки політичних дій чи політичних гасел тієї, чи іншої сторони. Ставлячись до людей як до своєї пастви по обидві сторони конфлікту, ми зберегли здатність бути для них в першу чергу Церквою, а не якоюсь політичною організацією”, — цитата Митрополита.

Проте відповідного звернення до керівництва бойовиків ДНР чи росії після початку повномасштабної війни та обстрілів міст його парафії не було.

Азовсталь та повномасштабна війна

З початком повномасштабного вторгнення Митрополит все ще значиться архієреєм на сайті Української православної церкви та продовжує проводити служіння у храмах окупованої Горлівки. 

У травні 2022 року Митрополит взяв участь в евакуації цивільних людей з заводу “Азовсталь”, повідомляє офіційний сайт московського патріархату:

На евакуацію людей Нікітна “благословив” Патріарх кирил, який підтримав російську агресію у 2014 та у 2022 роках / скриншот

 За твердженнями самого Митрополита Митрофана в інтерв’ю, він не брав участі у переговорах з представниками “Азову” (зазначається, що у росії “Азов” визнано екстремістською організацією), він мав допомагати в евакуації цивільних, адже присутність священника мала їх “заспокоїти”.

В інтерв’ю також йдеться про те, що Митрополит мав пояснювати людям, які вийшли з заводу Азовсталь, що їх доправлять у селище Безіменне у табір для біженців, але є “складність – доведеться пройти бесіду з представниками відповідних служб у присутності ООН. Після чого вони матимуть вибір: виїхати на територію України чи залишитися”. Люди, начебто, будуть приймати рішення самостійно, без будь-якого тиску.

“Сложності” Нікітіна / скриншот

У кінці травня того ж року Митрополит заявив на своєму онлайн-включенні під час Собору ПЦУ у Києві, що не погоджується з рішеннями Собору та нагадав, що протягом 8-років війни “у Горлівській єпархії є зруйновані храми та вбиті парафіяни. І ті, хто тут живе, не має сумнівів, від чиїх снарядів вони загинули”.

30 травня 2022 року, після захоплення Лиману росіянами, Митрополит відвідав зруйноване місто аби оглянути храми й монастир своєї парафії  та роздати гуманітарну допомогу від Російської православної церкви, а вже з червня того ж року неодноразово проводив у окупованому Лимані служіння, зазначаючи, що храми його парафії зазнали руйнувань через обстріли.

Дописи Нікітіна / скриншот

Зараз Митрополит проводить служіння в окупованих з 2014 року Горлівці, Єнакієве, Жданівці. А віднедавна і в окупованому з 2022 року Маріуполі, де у 2000-му році служив настоятелем Свято-Володимирського храму.

Нікітін відвідав окупований Маріуполь / скриншот

Також архієрей досі є чинним Митрополитом Горлівської єпархії Української православної церкви.  Наприклад, до його парафії досі входять храми Краматорська, Лиману, Дружківки та інших міст Донеччини, де настоятелі храмів продовжують проводити служіння для містян і сьогодні. 

Згідно з даними матеріалу редакція Бахмут IN.UA звернулася із запитом до Служби безпеки України, там повідомили, що наразі “повідомлення про підозру зазначеній особі не здійснювалося”. 

Також у СБУ зазначили, що на об’єктах УПЦ правоохоронні органи провели безпекові заходи. 

Московський патріархат в Україні сьогодні — це потужний інструмент російської пропаганди, а діяльність Митрополита, як і більшості релігійних діячів УПЦ МП її важливий елемент.  

 Заяви Митрополита Митрофана в цілому не свідчать про його “нейтральність” у політичних питаннях. Неодноразово він говорить про “примирення”, проте виголошує ці промови виключно українській стороні, звинувачуючи ЗСУ в обстрілах тимчасово окупованих територій Донеччини.

З початком повномасштабного вторгнення, масованими ракетними атаками росії по українських територіях, зокрема і містах парафії Митрофана (в тому числі Бахмута, який архієрей неодноразово відвідував, розповідаючи про мир), від Митрополита не прозвучало жодної заяви із засудженням рф. Жодних заяв про утримання чи жорстокість до полонених, що утримуються на тимчасово окупованих територіях Донецької області, ні про масові вбивства цивільних громадян чи руйнування росіянами міст, що належать його парафії теж не було ні до, ні після повномасштабного вторгнення.

Ймовірно, що людина виконує функції, які йому призначені керівництвом церкви московського патріархату — транслює позицію кремля, дивно, що його діяльність не викликала питань у представників української влади і СБУ до повномасштабного вторгнення і на сьогодні ситуація не змінилася. 

Наразі за даними нашого матеріалу Митрополита Нікітіна внесено до “Реєстру зрадників країни”  на платформі руху Чесно.  До цього реєстру вносять медійників, правоохоронців, священників, що здійснили перехід на бік ворога, поширювали проросійську пропаганду, працювали у фейкових органах влади окупанта, фінансують окупаційні війська чи надають іншу допомогу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Автопарк нардепа ОПЗЖ Федора Христенко засвітився у Варшаві: а де ж сам депутат?

Семаковська Тетяна 17:27, 3 Лютого 2023

326060783 849871222844565 1229648716095052557 n 9d5e0Місце перебування нардепа від забороненої партії ОПЗЖ з початку повномасштабного вторгнення залишається невідомим. Поки інших депутатів, які зникли під час війни позбавляють мандатів про Христенко ніхто не згадує. Сподіваємося, що ця інформація приверне увагу СБУ та правоохоронних органів та прискорить позбавлення його депутатського мандату.

Елітний автопарк

З відкритих джерел ми дізнались, що Христенко вилетів у Дубаї ще 15 лютого 2022 року. Після цього він не з’являвся у Верховній Раді та не проявляв активності у своїх соцмережах. Після нашої публікації про зниклого нардепа, якого в 2019 році обрали бахмутяни, до редакції “Бахмут. IN.UA” надійшла анонімна інформація, що машини з автопарку Федора Христенко перебувають у Варшаві.

Три автівки з номерами КА7777КЕ, КА0001ВХ, КА0001КК були помічені на підземній парковці, яка розташована поруч з елітними будинками. Автівки зʼявились в цьому місці тільки у серпні 2022 року.

428 d96cf

Фото отримане від анонімного свідка на пошту Бахмут IN.UA

Перевірити інформацію про те, чи належать ці машини нардепові по деклараціях Христенко ми не мали змоги. Річ у тому, що під час воєнного стану декларації закриті. Однак, джерело “Бахмут IN.UA” в МВС підтвердило, що авто Porsche Cayenne КА0001ВХ належить Христенко (ред. дівоче прізвище Кондауровій) Марині Сергіївні, дружині нардепа.
Саме про наявність таких автівок у Христенко, аналізуючи його декларацію за 2019 рік, писали журналісти «Вільного радіо». Тут ми бачимо не лише Порш Каєн, а також BMW М760LI та Bentley Continental GT, які є на фото зверху, яке зроблене днями у підземному паркінгу у столиці Польщі.

326789980 2133927223469415 2666231956711802428 n b69ad

Автопарк. Фото з вільного радіо

Автівки знаходяться в Варшаві на загальнодоступній частині підземного паркінгу житлового будинку за адресою Sarmacka 4, район Wilanów. Локацію можна перевірити (https://goo.gl/maps/evNJzB3Xm5j2vxke8) за допомогою посилання на Google Maps.

На відео, яке нам надіслали, видно будинок, вʼїзд на паркінг і самі автівки. Дата зйомки – 1 лютого 2023.

Ми не маємо підтверджену інформацію, що Христенко також знаходиться у Варшаві. Однак, вірогідність цього досить висока, оскільки район, де розташований цей підземний паркінг, вважається елітним, сучасним і тихим, тут дорога нерухомість. 

Це місце знаходиться далеко від центру. Поруч з такими будинками досить важко знайти вільні місця для паркування, а для оренди чи викупу потрібно укладати договір. Знайти кілька місць поруч теж досить складно – повідомляє свідок, який надіслав нам цю інформацію. Конкретно до цього паркінгу можна дістатися з кожного парадного входу та не потрібно підписувати контракт, тож є можливість поставити автівки в одному місці. 

326175096 1569725340188758 1870222846402835518 n 9620a

Елітний район у Варшаві. Фото Гугл карти

Христенко може проживати або в будинку за адресою Sarmacka 4, або в сусідньому дорожчому й унікальному будинку за адресою Sarmacka 6. Це може пояснювати чому автівки знаходяться близько до центрального виходу на паркінг. Вартість нерухомості в цьому будинку може досягати кілька мільйонів доларів.

Цікаво, що час від часу на цьому паркінгу зʼявляються і інші елітні автомобілі з українськими номерами, в схожому стилі, що завжди створювало враження, що ці всі люди “з однієї компанії” – принаймні всі вони паркуються поруч, що не характерно для відвідувачів споживчого магазину або дитячого садочка. 

Фото: “Бахмут. IN.UA”

Читайте також: Маргіналізм та бажання влади: що відомо про зрадника ОПЗЖ Трифонова

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Іванков телеграм 3e40b

Ексдепутата Бахмутської міськради Володимира Іванкова звинувачують у державній зраді

В мережі з’явилися світлини, які нібито підтверджують спілкування співробітника Головного управління Генерального штабу ЗС російської федерації з відомим колишнім підприємцем і депутатом з Бахмута Володимиром […]

34 1985a

ТОП 5 найзаможніших депутатів Бахмутської міської ради (додано інфографіку)

Закон України про електронне декларування вступив в дію ще у березні 2016 року, однак обов’язок надавати декларації депутатами місцевих рад, наступив лише у цьому році. […]