Main menu

3 07bf1До пологового відділення бахмутської лікарні приїжджають народжувати не лише з Бахмута і раойну, а й з Торецька, Костянтинівки, Краматорська, Слов’янська, Попасної. Тут створені комфортні умови, працює ввічливий персонал, постійно поповнюється обладнання. Як пологовому відділенню вдається конкурувати з іншими в регіоні та в чому полягає користь партнерських пологів, ми дізнавались у лікарів та пацієнтів.

До пандемії і карантину 95% пологів у Бахмуті відбувались у супроводі близьких - батька новонародженої дитини, матері, сестри роділлі. Зараз під час пандемії партнерські пологи тимчасово призупинені.

Важко і лікарям і пацієнткам

На сайті Президента опубліковано петицію щодо повернення партнерських пологів під час карантину. Як вказано у петиції з посиланням на дослідження, відсутність партнерської підтримки під  час пологів збільшує ризики кесаревого розтину та  інструментальних пологів.

Завідуючий пологового відділення Бахмутської лікарні інтенсивного лікування Андрій Кулешов каже, що у Бахмуті такі міри прийняті аби убезпечити персонал та пацієнтів. Не всі громадяни, сумлінно виконують протиепідемічні вимоги, а результати тесту можуть бути вже не актуальні на момент пологів, точну дату яких ніхто не знає. З приводу впливу відсутності партнерських пологів на здоров’я жінки та дитини, лікар каже, що статистика у Бахмуті це не підтверджує.

132367302 150803043196288 8813534905183310140 n eb1a9

«Важко і породіллі і нам! Породіллі, насамперед, психологічно, коли немає поруч люблячої людини, а тут такий біль і невідомість. Лікарю теж не вистачає помічника і зайвого підказувача в пологах. Якщо щось йде не так, наприклад, страждає плід, доктору не треба витрачати час на пояснення телефоном, бо іноді час йде на хвилини. Знаходячись поруч, партнер все бачить, ще й доктора підганяє», - пояснює лікарка-гінеколог екстреної допомоги Інна Змейова.

Завідуючий пологового відділення підкреслює, що не завжди родичі правильно усвідомлюють свою роль - хтось «допомагає» лише знаходженням у палаті:

«Своє завдання деякі родичі бачать у тому, щоб обдзвонити рідних та викласти у соціальні мережі радісну новину, та отримувати лайки, як зараз кажуть».

Довіра до лікаря надважлива

На думку лікарки Інни Змейової, не важливо чи це партнерські пологи чи як зараз жінка народжує лише за допомогою медиків, важливіше щоб вона повністю довіряла лікарю і його команді:

«Тоді все йде гладко і як треба».

133775897 437855370726097 2627219717430357286 n 79e8a

Дар’я та Андрій Грудкіни мешканці Торецька. Майже півтора роки тому молодшого сина Назарчика народжували у Бахмуті. Дар’я обирала пологовий будинок по рекомендаціям подруг, хотіла народити з жінкою-лікаркою.

«Хотіла, щоб під час пологів було ввічливе ставлення, без тиску, різких фраз. Ми заздалегідь познайомилися з лікаркою, порозумілися. Відчули дуже експертне ставлення: нам все пояснювали, чоловіку і мені, він майже весь час був зі мною у підготовчому етапі, виходив на прохання лікарки лише на огляди», - згадує жінка.

Бути поруч, а не сидіти в коридорі на нервах

Чоловік каже, що коли дружина почала народжувати, був максимально сконцентрованим, разом з лікаркою підказував як дихати.

«Даші була потрібна моя підтримка, та й мені самому хотілося бути поруч, а не сидіти в коридорі на нервах», - згадує Андрій.

Це було природно у момент важкого стресу отримати підтримку від близької людини, пояснює жінка:

«Взагалі не уявляю як жінки народжують самі! Коли перебуваєш у пологах, важко реагувати на питання лікарів, наприклад, питають де речі дитини, або ще щось. Навіть коли тобі погладять по спині у потрібний момент, то вже відчуваєш полегшення».

Партнери мають розуміти, що їх чекає

Колишня завідуюча бахмутського пологового відділення Ірина Волкова, каже, що знаходження родичів на пологах значно полегшує роботу лікарям. Та для того, щоб чоловік став помічником медичного персоналу - фіксував та повідомляв про стан жінки - потрібно  грамотно організувати наглядовий процес. Необхідна допологова підготовка, її можна опанувати самостійно через інтернет, або ходити на спеціальні уроки у жіночій консультації.

«Краще першим запропонувати сумісні пологи, адже жінка може мати певні страхи і не наважиться», - радить Андрій Грудкін.

3 79490

Від загальних палат до партнерських пологів

Партнерські пологи у Бахмуті практикують близько 15 років. Це почалося одночасно зі спільним перебуванням матері і дитини, коли у діючому пологовому відділенні провели ремонт. У 2006 році з великих палат, де перебували від чотирьох до восьми породіль, облаштували одномісні.

Як пояснює Ірина Волкова, яка на той момент працювала завідуючою пологового відділенні, цьому сприяла наявність технічної можливості та конкуренція за пацієнток:

«Ми дивилися на кращі клініки області і України, куди почався відтік породіль з нашого міста».

Одномісні палати допомогли уникнути ризику інфікування жінок. Спільне перебування сприяло укріпленню емоційного зв’язку матері і дитини, жінка опановувала навички догляду за дитиною з перших хвилин, а не після виписки. Знаходження поруч з жінкою близької людини сприяло зменшенню страхів, викликало почуття безпеки.

«Жінка більше не могла подумати, що її всі кинули і пішли», - пояснює Ірина Волкова.

Партнерські пологи значно знизили кількість скарг, чоловіки більше не питали, як все було і чому так вийшло.

«Чоловік перший побачив нашого сина. Мені було важливо бачити його реакцію -  не можливо забути ті емоції. Потім я зробила їх перше фото у пологовому залі», - згадує Дар’я Грудкіна свої перші партнерські пологи.

Андрій так описує народження сина Назара: «Це було таке концентроване щастя, як в дитинстві».

У 1985 році ВООЗ повідомила, що присутність під час пологів близької людини покращує самопочуття жінки. Більше інформації про це з посиланням на дослідження можна почитати у дописі колишньої міністерки охорони здоров’я Уляни Супрун.

Скільки коштують пологи?

З квітня 2020 року, коли почала працювати медична реформа змінився принцип фінансування всіх медичних установ. За програмою медичних гарантій Національна служба здоров'я України (НСЗУ) закуповує медичні послуги у закладів охорони здоров'я і оплачує їх за договором. Оплачуючи проліковані випадки, а не наявність койко-ліжок.

Комунальне некомерційне підприємство «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування працює за 17 пакетами медичних послуг. Пологове відділення, що входить до складу лікарні, надає допомогу вагітним, роділлям та новонародженим дітям за такими пакетами:

Медична допомога при пологах;

Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках;

Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій.

Заклади охорони здоров'я отримують від НСЗУ однакову оплату за кожні пологи у розмірі 8136 грн. У цю суму дорівнюється і операція – кесарів розтин. За інформацією бухгалтерії Бахмутської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування, цієї суми вистачає на закупівлю медикаментів (які у час епідемії COVID-19 підвищились у ціні), товарів медичного призначення та інших витрат. Підвищення зарплати медичному персоналу у цьому році не відбулось, оскільки не було передбачено в тарифі НСЗУ.

1 b32b3

2 11ad6

Ізолятор з палатою для вагітних і окремий родзал для пацієнтів з COVID-19

Нове обладнання та палати з киснем

Для надання послуг стосовно вимог НСЗУ потрібен певний перелік медичного обладнання, укомплектованість персоналу. Штат працівників у відділенні повністю укомплектовано. А завдяки допомозі спонсорів, керівництва міста та лікарні проходить оновлення медичного обладнання.

У грудні через електронну систему тендерних закупівель «Prozorro» до відділення закуплено обладнання вартістю близько 700 тисяч гривень. Це інкубатор для новонароджених, реанімаційна система для новонароджених, сучасні монітори пацієнта (новонародженого) з функцією «пробудження», інфузійні та шприцеві насоси для довгострокового введення дозованих медичних препаратів, операційні світильники. Ці апарати допоможуть доглядати за дітками, які народились передчасно.

Найближчим часом дві палати обладнають системою киснепостачання. Палати будуть слугувати індивідуальними пологовими залами, де вагітна народжує та залишається до виписки.

Мінус 100 за рік

Кожного року кількість пологів зменшується не тільки у нашому відділенні, але і в усій країні. У цьому році зменшення приблизно на 100 пологів. На 1 грудня у відділенні пройшли 741 пологи, у минулому році – 855.

«Можливо це пов’язано із карантином, та певний час відсутності партнерських пологів», - каже Андрій Кулешов.

 

 

Електронні сервіси для лікарів та пацієнтів

У відділенні як і у всій бахмутській лікарні запрацювала електронна система ведення медичної документації Лікарня працює з медичною інформаційною системою ЕМСІМЕД та ЕМСІ+.

Завідуючий каже, що електронна система з одного боку полегшує працю, але коли система «висить», то це нервує медичних працівників, оскільки, треба працювати з пацієнтом, а не чекати відповіді з іншої сторони електронного сервісу.

З жовтня лікарі-неонатологи проводять електронні медичні записи, щоб батьки дитини могли отримувати послуги за системою є-Малятко. За однією заявою, поданою онлайн, можна зареєструвати народження дитини та отримати до 9-ти державних послуг від різних органів влади, потрібних при народженні дитини.

Сучасне медичне обладнання, кваліфікована робота працівників забезпечують комфортне перебування пацієнтів та якісне надання послуги. Це дає можливість відділенню конкурувати з  пологовими відділеннями сусідніх міст і в рамках нової системи фінансування заробляти на послугах, отримуючи оплату за кожну пацієнтку від НСЗУ.

дисклаймер f8da5

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.