Main menu

IMG 7884 7f24cПісля об'єднання Бахмутської ОТГ розпочалася оптимізація і в сфері охорони здоров'я. В деяких селах закрили ФАПи, в деяких - будують сучасні медичні приміщення, самі медичні працівники постійно проходять навчання, щоб на гідному рівні надавати допомогу і в віддалених районах громади. Як працюють дві реформи - медична та децентралізації на користь мешканців громади розбирались наші журналісти.

Оптимізація ФАПів, що були просто “на папері”

Після об'єднання Бахмутської ОТГ районні медичні заклади перейшли в управління до КНП “ЦПМД” Бахмута під керівництво Світлани Шабаліної. Перше, що вона зробила, то провела аналіз ефективності роботи ФАПів та намагалась оптимізувати маршрути пацієнтів. 

“Наприклад, в Берховці приміщення, де знаходився ФАП, майже повністю зруйноване, медичний працівник відсутній. Історично склалося, що місцеві жителі відвідували ФАП у Ягідному. Але там також не все добре - немає води та опалення, чим займався медпрацівник цілий день не зрозуміло. Людям зручніше ходити до ФАПу, що на Ступках. Багато людей уклали декларації з лікарями з Опитного, і тому зараз вирішуємо питання додаткового приміщення на Ступках, щоб лікар приїжджав до своїх пацієнтів, а не вони їздили до нього”, - розказує Світлана Шабаліна. 

Сьогодні в Бахмуті залишилось пять, замість восьми, працюючих ФАПів в таких селах:

  • Відродження,
  • Клинове,
  • Зеленопілля,
  • Кліщіївка,
  • Ягідне

Закриті ФАПи в таких селищах: Хромове, Берховка, Покровське 

Мешканці Покровського чекають на комфортну амбулаторію

“В Покровському були і ФАП, і амбулаторія, а лікаря постійного ніколи не було. Приміщення для ФАПу орендували у приватного підприємця, де не було ні води, ні каналізації. Вирішили його закрити. Також у селі є амбулаторія - двоповерхова будівля, де постійно протікає дах, другий поверх холодний, дуже круті, незручні сходи. Зараз ми закінчуємо будівництво двох амбулаторій в інших селищах, тому покровська амбулаторія на черзі. Капітально відремонтуємо, зробимо підйомник, щоб пацієнтам було комфортно”, - розповіла о планах Світлана Шабаліна.

Будівництво двох амбулаторій в селищах Бахмутської громади триває одночасно

IMG 7871 c90ceIMG 7867 7aefeПоки покровчане чекають на оновлену амбулаторію, в селище Опитне майже закінчили будівництво нового приміщення медичного закладу. 

“Мешканці тепер будуть обслуговуватися в просторій комфортній будівлі, де будуть працювати постійно два сімейних лікарі, будуть приймати і вузькі фахівці, також плануємо надавати в оренду кабінети для стоматологів”, - розказала Світлана Шабаліна. 

IMG 7876 972f1

Амбулаторія матиме власну котельну

IMG 7888 c0348А це зруйноване від бойового снаряду приміщення старої амбулаторії

В Іванівському триває будівництво нової амбулаторії, що розташована недалеко від старого приміщення. Так як діюча амбулаторія стоїть на плавунах, і це небезпечно, вирішили перенести її в нове приміщення.

Будівництво амбулаторій в селищах відбувається за рахунок районного та обласного бюджетів, але скільки витратили на будівництво можна буде дізнатися після передачі всієї документації до керівництва КНП “ЦПМД” Бахмута.

IMG 7902 e46a3

Майбутнє нове приміщення амбулаторії в Іванівському

IMG 7905 48e95Зараз амбулаторія Іванівського знаходиться в цієї будівлі

Будуть гроші в громаді - будуть працювати ФАПи

Утримання ФАПів повністю покладається на місцевий бюджет, такі зміни відбулись в рамках реформи децентралізації. Тому саме від спроможності громади та вдалого її керівництва і залежить доля сільських фельдшерських пунктів.

“В поточному році до вересня ми самі утримували ФАПи, потім нас фінансували з НСЗУ, бо у зв'язку з пандемією були проблеми. В майбутньому році утримання ФАПів буде лише з місцевого бюджету. Тому доводиться приймати часом непопулярні рішення - закривати деякі ФАПи. Але утримувати їх, щоб просто було, щоб було спокійніше жити з думкою: “Ось у нас в селі є ФАП”, а там ні лікаря, ні обладнання, нічого немає - не можна. Краще вивільнені гроші направити на розвиток та навчання”, - розмірковує головна лікарка КНП “ЦПМД” Бахмута.

Доречі, медичні сестри відвідують різні тренинги, підвищують кваліфікацію, отримують знання по психічному здоров'ю, здоров'ю жінок, профілактика ВІЛ, інфекційних захворювань, сахарного діабету та гіпертонії. 

Світлана Шабаліна запевнює, що жоден мешканець відаленного села не залишиться без медичної допомоги. В села за графіком виїжджають мобільні групи, не рідше два рази на місяць приймає сімейний лікар, а якщо потрібно більше, то медсестра сповіщає про це, постійно працює мобільний флюорограф.

Але ж відповідальність за власне здоров'я, насамперед, лежить на людині. Перш за все, необхідно обрати сімейного лікаря. Головна лікарка КНП “ЦПМД” Бахмута рекомендує тим, хто ще не встиг, робити це усвідомлено - поспілкуватись с різними лікаріми, оцінити, обрати, враховувати також і відстань до лікарні. А довірительні відносини між лікарем та пацієнтом і будуть основою довгого і комфортного союзу.

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

дисклаймер 99681 4ee8a 7f4b1