У кабінеті в стоматолога всі рівні: у Бахмуті стоматологія стала платною, жодних пільг немає

Семаковська Тетяна 21:26, 16 Липня 2020

IMG 7676 3b19aТільки екстрена допомога, коли є гострий біль, покриваються державою, решту послуг сплачує пацієнт. Щоб поставити пломбу, хоч ветерану війни, хоч дитині, хоч учаснику АТО, треба сплатити в касу. Щоб вижити, керівництво стоматологічної поліклініки ухвалило фінансові плани по 30 тисяч гривень на кожного лікаря. У суті нововведень розбиралися наші журналісти.

Платна стоматологія: як сприйняли нові умови пацієнти

«Приходьте, лікар працює до 13.00. Прийом у поліклініці – платний», – попереджає медсестра в реєстратурі Бахмутської стоматологічної поліклініки.

Перед відвідуванням лікаря тепер у касу вносять оплату. 30,59 гривень коштує первинний огляд, 30,59 гривень – консультація лікаря, 12,93 гривень – засоби індивідуального захисту, разом перед оглядом треба сплатити 74,11 гривень. Остаточну оплату вносять за підрахунками, що зроблять у касі із записів стоматолога. Ця сума може коливатись від 305 гривень за звичайну пломбу до 622 гривень за лікування пульпіту третього ступеня. Просте видалення зуба коштує 196 гривень. Діючі тарифи скоро перерахують у бік зростання, оскільки збільшилася мінімальна заробітна плата. 

У реєстратурі кажуть, що більшість пацієнтів на платні послуги не зважає, принаймні не робить ніяких зауважень, лише чверть починає висловлювати своє незадоволення.

«Ми й раніше сплачували за послуги, але лікарю. Платили і за пломби, і за видалення зубів, я не пам’ятаю суми, тому не можу порівняти з вартістю послуг у касі. Можливо тепер, коли гроші проходять через лікарняну касу, ці кошти підуть на розвиток поліклініки», – коментує нові принципи реформування стоматологічної галузі пацієнтка Марина.

3 d6886

Пацієнти навіть не здогадуються, що без роботи медсестри, яка накручує вату, що використовують під час пломбування для ізоляції зуба, стоматологія не буде працювати. Усі ватні тампони проходять термічну обробку перед використанням, для цього працює окремий блок.

Лікарі підтверджують, що до них обурені пацієнти майже не доходять, усі скарги залишаються на рівні каси та реєстратури. За три місяці реформи зі скаргами до керівництва Бахмутської стоматології звернулися три людини.

«Видаляв зуб і потрапив ніби в радянські часи: у крісло влізти неможливо – вузьке, обладнання стареньке, ремонту років тридцять не було. Дуже неприємно бачити санвузол, який, мабуть, із моменту відкриття стоматології не бачив ремонту. Цього разу до хірурга черги не було. Але пам’ятаю, що раніше черги дуже обурювали. У приватному кабінеті лікар цінує і свій, і мій час, облаштування сучасне, тому я лікуюсь там», – розказує Олексій.

Фінансовий план у лікаря – 30 тисяч гривень на місяць   

Головний лікар Комунального некомерційного підприємства Бахмутська стоматологічна поліклініка Володимир Вітязь каже, що за програмою медичних гарантій у місяць від Національної служби здоров’я отримує трохи більше 90 тисяч гривень, а за медичною субвенцією було 522 тисячі гривень. Платні послуги в стоматології були, але всі ці гроші надходили на спецрахунок і йшли на розвиток, а тепер треба заробляти на зарплату лікарям, податки, матеріали та інструмент. Поки що Бахмутська міська рада продовжує сплачувати комунальні послуги. У 2019 році така допомога склала 536 тисяч гривень на рік. 

«Зараз моя головна мета, відучити лікарів халтурити, тобто брати гроші з пацієнта понад те, що вони оплачують у касі. Ті лікарі-стоматологи, які думають про те, як заробити і не віддати гроші в установу, не думають про завтрашній день. Ми повинні заробити не менше 5,5 мільйонів гривень на рік. Ділимо цю суму на кількість лікарів і на 12 місяців, у результаті отримуємо фінансовий план на місяць. 360 гривень я повинен кожен день заплатити лікарю. А звідки я заплачу? Тому на кожен день є фінансовий план. Щоб отримати зарплату більше шести тисяч гривень, лікар повинен надати послуг на 30 тисяч гривень на місяць», – пояснює головний лікар.

У касу платять всі

Вітязь говорить, що досі не може звикнути до того, що не має можливості навіть ветерану війни надати безкоштовну допомогу. Зараз навіть ургентна допомога – виїзди лікарів протягом доби на санпропускник у Бахмутську багатопрофільну лікарню інтенсивного лікування для надання невідкладної допомоги  не оплачуються.

1 7587f

Вітязь каже, що в дитячій стоматології використовують більш коштовні матеріали.

Цей адгезів для пломбування коштує 1500 гривень, для дорослих купують за 800 гривень.

«Для мене це катастрофа як для керівника, якщо прийде інвалід війни і йому потрібно буде видалити корінь перед зубопротезуванням. За програмою державних гарантій оплачується тільки гострий біль. Коли я попросив у міськраді виділити гроші з міського бюджету на ургентну допомогу, прийшла відповідь із відомістю, у кожному стовпчику – нулі. А в минулому році було 83 виклики. З початку реформи чергуємо з моїм замом безкоштовно», – розказує керівник стоматологічної поліклініки в Бахмуті.

 

Конкуренція комунальної стоматології з приватними клініками

Навіть у карантин стоматологію продовжують відвідувати пацієнти, лише у квітні було зменшення кількості клієнтів. Деякі лікарі тоді пішли в безоплатні відпустки. На сьогодні, за словами головного лікаря, колектив заробляє на утримання лікарні, не зважаючи на наявність конкуренції з боку приватних стоматологічних кабінетів. 

«Я особливої ​​конкуренції як керівник відчувати не буду. Місто невелике і більшість людей йдуть на прізвище або на установу. Якщо лікар у нас більше не працює, пішов у приватну практику, а пацієнт йому довіряє, то він його знайде. Якщо людині не принципово в кого лікуватися – немає довіреного стоматолога, то у нас у реєстратурі порадять до кого звернутися. Адже близько 30% пацієнтів йдуть за звичкою до стоматології. У нас дешевше. Лікування пульпіту у нас коштує 622 гривні, в одній з клінік міста – 1400 гривень. І в нас є договірні відносини й гарантія. Ми підписуємо письмовий договір, в якому також є права пацієнтів. Договір – це підстава, щоб звернутися до мене зі скаргою, до суду в крайньому випадку. У приватному кабінеті, крім усного договору, у пацієнта нічого немає», – наголошує Вітязь.

4 371b1

У стоматологічній поліклініці відкрили окремий кабінет прийому первинних пацієнтів. Тут стоматолог-терапевт, на на зразок сімейного лікаря, має вирішити, до якого вузького спеціаліста направити пацієнта, щоб скоротити маршрут. Це нововведення зазнало критики як і при реформуванні першої ланки медицини, тому порядок трохи послабили. 

Реформування другого рівня медицини, куди входить також реформування стоматології, почалося з 1 квітня 2020 року, і за цей час штат лікарів вже зменшився. Звільнилися дев’ять лікарів. Частина з цих стоматологів поєднували роботу в стоматології з приватною практикою, а тепер зовсім перейшли в цей сектор. Хтось тільки відкриває власний кабінет. Тому питання забезпечення кадрами стає дуже важливим.

«Якщо місяць тому я думав, що найголовніше це матеріальна база, то зараз для мене важливіше кадровий склад. Головне стратегічне питання – забезпечення кадрами. Якщо я зараз про це не буду думати, через три роки в нас буде проблема з кадрами. У нас середній вік лікарів був 44 роки – це найквітучіший вік. Якісь лікарі пішли на пенсію за вислугою років, хтось пішов на вільні хліби. Мені потрібно п’ять лікарів-інтернів, що навчаються на контракті, які будуть оплачувати проходження практики. За два роки ми підготуємо людей. Двоє місцевих хлопців вже готові приступати», – ділиться планами Вітязь.

2 82129

Для рентгену використовують цифровий візіограф, зображення передається на комп’ютер, його можна без проявки знімка сфотографувати і показати лікарю.

Лікарі-стоматологи вважають, що комунальна лікарня не виживе в таких умовах. Принаймні не в такому складі

Нам вдалося поговорити з декількома лікарями, які ще працюють та вже звільнилися з поліклініки. Більшість з них попросили не публікувати їх слів, а погодилися поговорити анонімно. Лікарі, з якими ми поговорили, мають різні точки зору з приводу розвитку стоматології і подальшої роботи комунального закладу, але всі вони не розділяють оптимізму керівництва лікарні. Хтось планує швидку «втечу», хтось «піде, якщо стане дуже тяжко». Стоматологи вважають, що поліклініка і надалі буде втрачати клієнтів, які поступово підуть у приватні кабінети, оскільки там здатні забезпечити послуги на високому рівні.

Дати коментар нам погодилася Ольга Мирошниченко. Лікарка-ортодонт, яка останні роки поєднувала роботу в поліклініці з приватною практикою у лікувальній справі, цієї весни звільнилася з поліклініки. На її думку, комунальні стоматології не виживуть на ринку, оскільки не можуть собі дозволити конкурувати з приватними саме в розрізі технологій. Лікарі, які працюють сучасними матеріалами і використовують новітні методи, працювати в таких умовах не зможуть.

«Я не просто пішла в приватну практику і залишила комунальну стоматологію, я вийшла на пенсію, хотіла це зробити ще  минулого року, реформа мене тільки підштовхнула. Вважаю, що реформування медичної галузі лише відсунуло людей від якісної медичної послуги. Зараз у стоматології при пломбуванні каналів продовжують працювати з матеріалами, які вже майже не використовують у сучасній практиці. Щоб якісно і безпечно для пацієнта полікувати зуб, потрібні відповідні матеріали та інструмент, за цим інструментом потрібно доглядати, це теж додаткові витрати. Комунальна стоматологія не може собі цього дозволити. Лікар, що цінує свій імідж не буде працювати з тим, що йому там дають, тому люди звільняються.

Як ви думаєте, чому в Харкові полікувати зуб коштує – 1500 гривень, бо там використовують мікроскоп та сучасні матеріали, що промивають та обтурують канали, відповідний інструмент, що розширює їх та допомагає якісно заповнити. А в нас у стоматології це 500 гривень коштує, і що отримує пацієнт на виході!? Щоб забезпечити відповідний рівень послуг, всім лікарям треба закупити належне обладнання, інструмент, матеріали. Ще раз підкреслю, що вони просто не можуть собі цього дозволити, це дуже затратно. Щоб вижити, у комунальній стоматології будуть поступово скорочувати штат, у тому числі й обслугу. Думаю, що в перспективі в стоматологічній поліклініці може залишитися декілька кабінетів», – вважає Ольга Мирошниченко.

IMG 7676 3b19a

У кабінеті в лікаря-стоматолога Ігоря Рудича працює сучасне обладнання, закуплене самостійно і передане на баланс поліклініки.

 

Європейська якість і ціни: чому мешканці Німеччини їдуть лікувати зуби до Угорщини?

Щоб порівняти ситуацію у сфері стоматології з європейськими реаліями, ми звернулися до мешканки Бахмута, яка декілька років живе в Німеччині. Людмила розказала, що стоматологічні послуги частково покриваються страховкою, але зазвичай лікарі радять взяти інші, більш якісні матеріали, за які треба доплачувати, тому майже кожний похід до стоматолога оплачується додатково. Взагалі послуги стоматології дуже вартісні, тому деякi німці їздять до Угорщини та Чехії або частіше сплачують вартiсть послуг на виплат. Українська та російська діаспора намагається полікувати зуби та поставити коронки під час подорожей на Батьківщину. Вважається, що це не тільки дешевше, але й професійніше. «Коли відвідуєш стоматолога, зазвичай складається враження, що на тобі намагаються побільше заробити. Професійно це обґрунтовано чи тільки фінансово – не знаю. Пропонують поставити пломбу дорожче, яку не покриває страхова компанія. Нещодавно ми ставили пломби дітям, вийшло близько 30 євро для кожного (922 гривні), для дорослих пломба гарної якості коштує також вiд 30 євро. У кабінетах звичайно все дуже красиво, вартісне обладнання, але від недбалості ніхто не застрахований. Один лікар скаже, що треба ставити імплант, а хтось спробує лікувати. Якщо говорити про деталі та відмінності, то мене здивувало, що тут лікар працює разом із медсестрою. Вони разом працюють у роті, що значно скорочує прийом. Мені це дуже подобається. Зразу готiвкою послуга не сплачується, але обговорюється їі вартість. Рахунок приходить додому, сплатити можна приблизно протягом двох тижнів. До речі, у Німеччині багато сервісів будується на цьому принципі», – пояснює Людмила.

За декілька місяців медичної реформи на другому рівні саме стоматологічна галузь зазнала найбільших змін. Головний принцип реформи «гроші ходять за пацієнтом», на якому будується реформа «первинки» і «вторинки», тут не діє. Тепер всі планові стоматологічні послуги офіційно оплачує пацієнт. Оскільки стоматологічна допомога вже давно перестала бути безкоштовною для населення, більшість цього не помітила. Зміни у фінансуванні більше торкнулися лікарів. Вчорашні бюджетні установи, в які роками не вкладалися кошти на ремонти і розвиток, оскільки стоматологія не була в пріоритеті, вимушені конкурувати з приватними клініками, які мають сучасне обладнання та облаштування. До чого призведе ця конкуренція покаже час. Стороною, яка найбільше постраждала від реформи стали соціально незахищені громадяни, які не можуть оплачувати послуги і не можуть розраховувати на бюджетну підтримку.

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

дисклаймер 044a2

Кабіна для підвісної терапії допомагає ефективно розслабити або навантажити потрібні мязи 7cd07

Як медреформа спонукає бахмутську лікарню розвиватись

На старті медичної реформи другого рівня побоювання щодо її ефективності і негативних наслідків були як у пацієнтів, так і у медиків. Лікарні стали незалежними некомерційними […]

IMG 4759 18208

Бахмутяни стали активніше вакцинуватися. В аптеках замовляють вакцини від папіломи, вітрянки, ротавірусної інфекції

Людина, що перехворіла кором, може осліпнути чи отримати запалення головного мозку. Деякі захворювання, наприклад, поліомієліт, рідко зустрічаються саме завдяки плановій вакцинації.  Колективний імунітет – живий […]

3 07bf1

Хто і чому їде народжувати у Бахмут?

До пологового відділення бахмутської лікарні приїжджають народжувати не лише з Бахмута і раойну, а й з Торецька, Костянтинівки, Краматорська, Слов’янська, Попасної. Тут створені комфортні умови, […]

IMG 7884 7f24c

Мешканці Опитного та Іванівського в 2021 році будуть лікуватися в оновлених амбулаторіях

Після об’єднання Бахмутської ОТГ розпочалася оптимізація і в сфері охорони здоров’я. В деяких селах закрили ФАПи, в деяких – будують сучасні медичні приміщення, самі медичні […]

изображение viber 2020 11 08 11 57 00 83c57

“Перемога над смертю – найбільше задоволення від моєї роботи”, – фельдшер бахмутської “швидкої” (Відео)

Сьогодні в Бахмуті та районі жодний виклик на “швидку” не залишається без реакції, бригади укомплектовані досвідченими лікарями та фельдшерами, автомобілі мають усе необхідне, а самі […]