Контролювати чи допомагати: навіщо створюють спостережну раду при бахмутській лікарні? (Відео)

Семаковська Тетяна 12:02, 2 Липня 2020

92468953 522045498442336 3332771128501338112 o 64885Найближчим часом у Бахмуті з’явиться перший дорадчий орган при закладі охорони здоров’я. Відповідні рішення планують розглянути на сесії міської ради вже в серпні. Хто може увійти до складу ради, чим їх діяльність може допомогти пацієнтам і лікарям – розбираємося разом з представниками медичної спільноти, експертами, громадськістю.

Яку користь від громадських рад отримає заклад охорони здоров’я?

Медичні заклади Бахмута в межах реформування перетворились на автономні комунальні некомерційні підприємства. Змінилася форма фінансування: за програмою медичних гарантій гроші перераховує Національна служба здоров’я України. Медзаклад отримує гроші не просто за наявність у лікарні ліжок або відповідного обладнання чи лікарів, а за фактично проліковані випадки. Цей принцип за реформою називають «гроші йдуть за пацієнтом».

Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування уклала 17 пакетів договорів з НСЗУ й на початку реформи має великі можливості для залучення пацієнтів. Щоб підвищити рівень довіри до медичного закладу та підвищити його фінансову спроможність, існує можливість залучити до ухвалення управлінських рішень, контролю за якістю медичної послуги, фінансово-господарською діяльністю представників громади. Це відбувається через створення громадських рад при медичному закладі.

«Успішний розвиток закладу охорони здоров’я за нових обставин, в умовах медичної реформи,  багато в чому залежить від побудови відносин з різними групами зацікавлених осіб. Важливим джерелом інвестицій у медичні заклади стають громади. Запорукою надходження інвестицій є партнерські зв’язки закладу не тільки з адміністрацією громади, але й з депутатським корпусом, бізнес-колами, громадськими активістами. Залучення активних громадян, небайдужих до питань здоров’я, залучення бізнесу, громадських організацій можливе за допомогою створення при закладах охорони здоров’я Опікунських та Спостережних рад», – пояснює заступниця головного лікаря КНП «Центр первинної медичної допомоги м.Бахмута» Ольга Литвин.

7 4855b

Спостережна і Опікунська: чим відрізняються громадські ради при медзакладах

Закон дозволяє створювати громадські ради при медзакладах первинного, вторинного і третинного рівня. Вони бувають двох форм – Опікунська рада та Спостережна рада.

закон 7f2d3

Участь громадськості в охороні здоров’я передбачена в ст.24 Основ законодавства України про охорону здоров’я

«Для закладів вторинного і третинного рівня є обов’язковим створення спостережних рад. Постає питання наскільки це зараз виконується в Україні. З одного боку створення рад може підвищити якість надання послуг для пацієнтів, з іншого вони дають можливість пацієнтам брати участь у роботі закладу, відстоювати свої інтереси», – пояснює Олексій Яременко, заступник керівника проєкту USAID «Підтримка медичної реформи».

5 27392

3 8b75b

У межах медичної реформи змінюються не тільки принципи фінансування медичних закладів, формуються нові відносини «пацієнт-лікар», «пацієнт-медичний заклад». Зрозуміти очікування пацієнта і задовольнити їх можуть допомогти громадські ради.

«Реформування медзакладу без пацієнтів теж саме, що ремонт квартири без хазяїна. Не можна працювати, не розуміючи очікувань громади. Звичайно, хочеться, щоб люди, які увійдуть у склад ради, були готові не лише критикувати, хоча і критики я не боюся, вона потрібна, а й підказували, як нам ставати кращими для пацієнтів», – каже головна лікарка Центру первинної допомоги м.Бахмута Світлана Шабаліна.

У Центрі первинної допомоги м.Бахмута націлені на створення саме Опікунської ради, хоча конкретних термінів втілення цієї ідеї ще не мають.

 «Спостережна рада – це, можна сказати, фінінспекція, що вирішує чи правильно були витрачені кошти та куди їх краще витрачати. Завдання Опікунської ради визначити, як покращити медичну послугу. Наприклад, така рада допоможе нам вирішити:  першочергово займатись навчанням лікарів чи купити додаткове обладнання. Тоді ми разом з громадськістю вирішуємо, де брати для цього ресурси понад те, що гарантує держава. За великим рахунком члени Опікунської ради – це помічники в розвитку медичного закладу», – пояснює Шабаліна.

Більше про механізм створення та функції рад можна почитати в методичному керівництві про їх створення за посиланням.

 

Ким утворюється Опікунська та Спостережна Рада?

Опікунська рада може бути створена за ініціативи керівництва ЗОЗ або уповноваженого органу за наказом. Спостережна – власником закладу охорони здоров’я або уповноваженим ним органом.

Ініціатором створення спостережної ради при Багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування м.Бахмута стало Управління охорони здоров’я Бахмутської ради. Начальниця Управління Олена Миронова повідомила, що в серпні планують винести на розгляд депутатів міськради Положення про створення ради та зміни в статут БЛІЛ. Ми поцікавились, як буде відбуватися процес набору радників. Миронова відповіла, що все буде відбуватись відповідно до процедури, прописаної в законодавстві.

6 61041

Керівництво БЛІЛ повідомило, що на сьогодні всі консультації з громадськістю відбувалися через Громадську раду при виконкому міської ради і цим каналом були цілком задоволені.

Хто може стати членом Опікунської та Спостережної Ради?

Як пояснює заступник головного лікаря КНП «Центр первинної медичної допомоги м.Бахмута» Ольга Литвин, склад Опікунської ради законодавчо не врегульований.

Кандидатури до складу Опікунської ради мають право пропонувати:

  • працівники закладу охорони здоров’я;
  • керівник закладу охорони здоров’я;
  • діючі члени Опікунської ради (у разі наявності);
  • громадські організації;
  • кандидати шляхом самовисування.

За згодою до складу Опікунської ради можуть бути включені благодійники, представники бізнесу, представники громадськості, громадських об’єднань та організацій, благодійних, релігійних організацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, засобів масової інформації, волонтери. Кількість працівників закладу охорони здоров’я має складати не більше п’ятої частини  від загального складу Опікунської ради.

Відповідно до чинного законодавства до складу Спостережної ради закладу охорони здоров’я входять:

  • представники власника закладу охорони здоров’я (уповноваженого ним органу);
  • представники структурних підрозділів зпитань охорони здоров’я та соціального захисту населення місцевої державної адміністрації та/або виконавчого органу відповідної місцевої ради.

За згодою у склад Спостереженої ради можуть бути введені депутати місцевих рад, представники громадськості та громадських об’єднань, діяльність яких спрямована на захист прав у сфері охорони здоров’я, організацій, що здійснюють професійне самоврядування у сфері охорони здоров’я та/або у сфері запобігання корупції.

11 077e4

Член Громадської ради при виконкомі Бахмутської міської ради Людмила Скиба, підтримує ідею створення Спостережної ради при бахмутській лікарні.

«Я вивчала це питання. Подивилась, як працюють такі ради в Україні. Розумію, що для ефективності Спостережної чи Опікунської ради важливо, щоб до складу ввійшли, так би мовити, “помічники”, які готові працювати, а не просто критикувати чи займатися самопіаром. Зараз у момент реформування галузі, коли частина рішень, що спускають по вертикалі, може бути не зовсім прийнятною чи не зовсім зрозумілою на місцях. Такі ради можуть допомагати врегулювати питання непорозуміння. Також важливо не зводити роботу ради тільки до контролюючої функції, все ж таки це має бути дорадчий орган. Важливо, щоб цей орган допоміг працюючим медпрацівникам у збереженні та розвитку системи охорони здоров’я для надання якісної та доступної медичної допомоги жителям громади», – вважає Людимла Скиба.

Окрім цього громадська діячка додала, що розглядає можливість участі в подібних радах, якщо зрозуміє, що її професійний та життєвий досвід може стати в нагоді.

Готовий взяти участь у роботі Спостережної ради при бахмутській Багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування депутат і меценат Валерій Слєсарев.

«Медицина не стоїть на місці, для ефективного лікування треба володіти знаннями про те, які зміни відбуваються, які можливості з’являються. У мене є радники доктора наук, які розуміються на найсучасніших способах діагностики. Часто така діагностика не безкоштовна, але люди повинні про неї знати, щоб уникнути прийому так званих профілактичних препаратів, що можуть негативно вплинути на загальний стан здоров’я. Обов’язково необхідно визначити випадки, коли за додаткову діагностику, можна заплатити з міського бюджету, насамперед для дітей», – каже Валерій Слєсарев.

Участь меценатів і представників бізнесу в складі таких рад також має велике значення, особливо зараз, у період пандемії. Краще, коли потреби медиків перед бізнесом чи громадськістю озвучують не вони самі, а довірена особа, яка сама є представником бізнесу.

Яка динаміка створення Опікунських та Спостережних рад в Україні?

«На ресурсах МОЗ та НСЗУ аналітичну інформацію у вигляді звітів щодо роботи чи утворення рад при закладах охорони здоров’я не оприлюднено. У статутах комунальних некомерційних підприємств  не обов’язково прописувати відомості щодо Спостережної або Опікунської ради, щоб підписати договір з НСЗУ. Ці дві обставини значно ускладнюють аналіз відкритих джерел. Опікунські ради мають своєрідну динаміку розвитку. Є інформація щодо створених та діючих опікунських рад у Чернігівській області, Львівській області, Київській області, Миколаївській області, Рівненській області.

10428659 10153182934474789 1323370033074687587 n 1 64d6d

Спостережні ради наразі перебувають на різних етапах утворення, якісь вже почали працювати, якісь знаходяться на етапі затвердження рішення, або їх утворення тільки передбачено статутом», – розказує заступниця головного лікаря КНП «Центр первинної медичної допомоги м.Бахмута» Ольга Литвин, яка займалася дослідженням цього питання.

Реформа надала пацієнтам право обирати медичний заклад. Тобто заклади охорони здоров’я, які змогли створити комфортні умови і мають високий рівень довіри у населення, зможуть більше заробляти, отримуючи гроші від НСЗУ та надаючи платні послуги. Міські лікарні фактично починають конкурувати поміж собою за пацієнта. Розуміючи це, колектив Ніжинського пологового будинку вирішив утворити Опікунську раду, від якої очікують додаткової реклами закладу серед населення міста та області.

«У нашому пологовому будинку приймають близько 700 пологів на рік. На базі пологового будинку працюють: консультації, обстеження і лікування з усіх питань акушерства і гінекології, у тому числі і стаціонарно. Тих грошей, що виплачує НСЗУ, вистачає лише на заробітну плату і то без надбавок, допомагає місцева рада. У зв’язку з реформою хочемо залучити додаткову допомогу та підтримку, тому створили Опікунську раду. Дали оголошення на офіційних сайтах, у соцмережах, розвісили по місту. Люди дзвонили, ми спілкувалися й обирали членів ради. Сподіваємося, що наша опікунська рада буде сприяти  створенню позитивного іміджу пологового будинку та залученню пацієнтів», – пояснює юрисконсультка Ніжинського пологового будинку Марина Константиненко.

До складу Опікунської ради при Ніжинському пологовому будинку увійшли два депутата з обласного міста Чернігова, редактор місцевої газети, громадські діячі, психолог, юрист. Засідання планують проводити щомісяця. Перше засідання відбудеться незабаром, всі нормативно-правові акти прийняті, але під час карантину вимушені були відкласти загальні збори. 

17 aada4

Перша в Донецькій області Спостережна рада була створена в Центрі первинної медико-санітарної допомоги Селідівської міської ради. Директорка Центру Олена Марченко каже, що дорадчий орган створили під час участі у грантовій програмі проєкту USAID Ukraine – USAID Україна «Підтримка реформи охорони здоров’я». Ця програма була спрямована на розбудову центрів передового досвіду.

«Я дуже задоволена тим, що ми створили Спостережну раду. Таким чином ми можемо звітувати перед представниками громадськості та міського самоврядування скільки ми отримуємо грошей від НСЗУ, куди ми їх витрачаємо, які виплачуємо зарплати медичним працівникам. В минулому році в нас відбулося три засідання. Окрім фінансових питань ми розглядали скарги громадян, розбирали проблемні питання, разом шукали рішення. Я розумію, що ми не можемо все знати і задоволені тим, що є люди, які бачать нашу роботу і недопрацювання ззовні», – каже директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги Селідівської міської ради Олена Марченко.

Тож у підсумку слід зазначити, що Опікунська та Спостережна рада, що створюються для реалізації права громадян на участь в управлінні охороною здоров’я, тільки починають  свою діяльність в Україні та Бахмуті. Їх ефективність буде залежати, як від готовності медичного закладу комунікувати з громадськістю, так і від громади, яка має бути гідно представлена в цих дорадчих органах.

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

дисклаймер f0c52

Кабіна для підвісної терапії допомагає ефективно розслабити або навантажити потрібні мязи 7cd07

Як медреформа спонукає бахмутську лікарню розвиватись

На старті медичної реформи другого рівня побоювання щодо її ефективності і негативних наслідків були як у пацієнтів, так і у медиків. Лікарні стали незалежними некомерційними […]

IMG 4759 18208

Бахмутяни стали активніше вакцинуватися. В аптеках замовляють вакцини від папіломи, вітрянки, ротавірусної інфекції

Людина, що перехворіла кором, може осліпнути чи отримати запалення головного мозку. Деякі захворювання, наприклад, поліомієліт, рідко зустрічаються саме завдяки плановій вакцинації.  Колективний імунітет – живий […]

3 07bf1

Хто і чому їде народжувати у Бахмут?

До пологового відділення бахмутської лікарні приїжджають народжувати не лише з Бахмута і раойну, а й з Торецька, Костянтинівки, Краматорська, Слов’янська, Попасної. Тут створені комфортні умови, […]

IMG 7884 7f24c

Мешканці Опитного та Іванівського в 2021 році будуть лікуватися в оновлених амбулаторіях

Після об’єднання Бахмутської ОТГ розпочалася оптимізація і в сфері охорони здоров’я. В деяких селах закрили ФАПи, в деяких – будують сучасні медичні приміщення, самі медичні […]

изображение viber 2020 11 08 11 57 00 83c57

“Перемога над смертю – найбільше задоволення від моєї роботи”, – фельдшер бахмутської “швидкої” (Відео)

Сьогодні в Бахмуті та районі жодний виклик на “швидку” не залишається без реакції, бригади укомплектовані досвідченими лікарями та фельдшерами, автомобілі мають усе необхідне, а самі […]