Main menu

IMG 7757 1567bМедична реформа “вторинки” розпочалася з квітня цього року. Більш за все пацієнти хочуть розуміти, як зміниться перебування в стаціонарах. Чи доведеться їм сплачувати за ліки, за операцію, придбавати дезінфікуючі засоби, які умови перебування їх очікують, що стане платними послугами? Журналісти громадського медіа-порталу отримали відповіді на ці та інші запитання від головної лікарки Багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування та її заступниць.

НСЗУ оплачує пакети медичних послуг. Що в результаті отримує пацієнт? 

"Вартість середнього пролікованого випадку (лікування в умовах стаціонару, крім пріоритетних ПМГ) - те, за що лікарня отримує гроші від НСЗУ (Національна служба здоров'я України - прим.ред.) базується на даних ще 2018 року. Тобто, ви розумієте: якщо тоді не покривались всі витрати на медичні послуги, то зараз і говорити годі. Середня вартість одного пролікованого випадку дорівнює 4563,64 гривні. Крім пріоритетних випадків, до захворювань, застосовують  коригувальний коефіцієнт, що враховує характеристики складності пролікованих випадків та інтенсивність використання ресурсів для профілактики, діагностики, лікування та медичної реабілітації в рамках однієї діагностично-спорідненої групи клінічних випадків відносно загальної середньої вартості профілактики, діагностики, лікування та медичної реабілітації клінічного випадку в умовах стаціонару. Наприклад, пневмонія у дітей має коефіцієнт 0,926, отже НСЗУ заплатить нам 4225,93 гривні, без врахування термінів перебування пацієнта в умовах стаціонару. Але не відомо, яку вартість лікарських засобів, медичних виробів та витратних матеріалів включено до розрахованого тарифу вартості пролікованого випадку. Ми зобов’язані забезпечити наявність та застосування під час надання пацієнтам медичних послуг, що підлягають оплаті НСЗУ, всіх медичних виробів, витратних матеріалів та лікарських засобів, передбачених Національним переліком основних лікарських засобів", - розповідає Світлана Мельнікова головна лікарка Багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування.  

пакет c43a8

На сайті НСЗУ можна детально ознайомитися з усіма 27 медичними пакетами та що входить у кожний із них

 У відеоінтерв'ю із заступницями головної лікарки можна почути відповіді на такі запитання:

  • Пологи оплачуються за кошти НСЗУ, вартість яких складає 8136,03 гривень. Що отримує на ці гроші майбутня мати з дитиною?
  • Детальний перелік медичних послуг при хірургічному втручанні в стаціонарі
  • Чи можна потрапити до вузького фахівця без направлення сімейного лікаря та скільки це коштує?
  • Коли в Бахмуті з'явиться мамолог?

цен 9fff0

Тут можна знайти вартість платних послуг у бахмутьских лікарнях. Доречи, в найближчий час ціни будуть перераховані

Якими ліками держава забезпечує людину? В яких випадках потрібно купувати медичні препарати за власні кошти?

“Пацієнт буде повністю забезпечений ліками відповідно до Національного переліку основних лікарських засобів. Лікар призначає лікування згідно з клінічними протоколами, однак, не завжди всі ліки є в нацпереліку. Особливо це відчутно для терапії, кардіології та неврології. До того ж багато пацієнтів поряд з основним захворюванням мають ще й супутні. Буває й так, що людина має непереносимість певних медпрепаратів. Тому, в залежності від стану пацієнта, діагнозу захворювання та наявності ліків, пацієнту доводиться купувати певні препарати і за власні кошти”, - пояснює Мельникова.

"У випадку 100%-го забезпечення медпрепаратами згідно з Переліком, лікарня має право придбавати і додаткові ліки. Всі закупівлі проходять через систему Prozorro, і це певним чином затримує процес закупівель. Цього року додалися інші чинники - пандемія COVID19 та початок реформування “вторинки”. Тому дуже допомогли кошти з місцевого бюджету та їх вчасне надходження", - додає Світлана Мельникова.

“Більше 3-х мільйонів залишків медичної субвенції 2019 року ми отримали від міського бюджету на початку цього року. І змогли придбати різні медичні препарати. То був такий потужний шлюз, поки отримали перший аванс від НСЗУ”, - говорить головна лікарка.

Щоб перевірити наявність безкоштовних ліків треба перейти за посиланням: https://www.natsperelik.com.ua/. Можна також встановити мобільний додаток на телефон “Ліки Контроль”. Також в бахмутських лікарнях постійно оновлюються стенди, на яких присутня така інформація. 

Коли лікарі - вузькі фахівці та медичний персонал “вторинки” почнуть отримувати підвищену заробітну плату?

"Відповідно до ЗУ «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», при розрахунку тарифів та коригувальних коефіцієнтів базою для визначення оплати праці медпрацівників є величина, що є не меншою за 250 відсотків середньої заробітної плати в Україні, але цього на жаль н відбулося. Зарплата вузького фахівця залежить від кількості наданих медичних послуг та пролікованих випадків, але ж їхня запланована вартість суттєво відрізняється від фактичної. В тарифі встановленому на оплату медичних послуг враховано оплату діагностичних послуг, у тому числі амбулаторні дослідження.Так, наприклад, по реальним розрахункам томографія повинна коштувати приблизно 2000 гривень, в тарифі вона закладена – 49,42 гривень. Згідно законодавчих актів в тарифі повинно бути 250% зарплати лікаря, але НСЗУ закладено лише 100%. Ми можемо заробляти за рахунок наданих медичних послуг, - саме так лікар має можливість отримати доплату до заробітної  плати. Але, в основному, всі кошти, що отримуємо за платні послуги ми направляємо на оснащення матеріально-технічної бази, придбання лікарських засобів, медичних виробів та витратних матеріалів, які не забезпечуються у централізованому порядку та за рахунок інших програм державного бюджету, але яких потребують наші пацієнти, бо до нас дуже високі вимоги", - додає Світлана Мельникова.imgonline com ua 2to1 trYqhaL8Mm7v 02277

m merged 1 b7413

КНП "БЛІЛ" власними коштами робить ремонти та придбає медичне обладнання

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

дисклаймер a0291