Main menu

Як поїхати в Україну і зберегти прихисток в Німеччині

309844986 502863374673178 1833429922807532345 n 5841aСотні тисяч українців отримали прихисток в Німечиині. Та чи є можливість поїхати в Україну й не втратити захист та допомогу за кордоном? Наша стажерка Софія Бамбуля зібрала інформацію та сама переконалась у правилах перетину кордону, проїхавши шлях в Україну та назад. 

Крок 1. Розбираємось з документами

Якщо ви перебуваєте в Німеччині більше тривалий час, то повинні мати ID-картку, це аналог нашого внутрішнього паспорту. Найчастіше даний документ видається на довгий строк (1-3 роки). Тоді майже немає ніяких проблем: можна спокійно кататись по країнах Європи або приїхати на деякий час в Україну.

Але велика кількість українців ще чекають свої ID, й тоді у вас на руках є так звана «віза». Це документ, який дозволяє знаходитись на території Німеччини певний час, після того як закінчились 90 днів безвізу. З нею ви не маєте права подорожувати в інші країни, але маєте змогу повернутись додому на певний час, не втративши статус біженця в Німеччині.

«В мене немає ID-картки, а ліміт безвізових днів я перетримала на 4 дні, що, насправді, теж грає роль у нашій ситуації. Чим менше у вас перетриманих днів, тим легше повернутись з України в Німеччину. Тому я їхала з візою, яка дійсна в мене до кінця осені, що не давало мені повної гарантії повернення», - пояснює Софія.

310233373 3034799270128502 4463423939796316552 n 255bc

Паспорт та тимчасова віза - документи, які знадобилися Софії на кордоні. Фото з особистого архіву.

Крок 2. Оберіть вагому причину для виїзду 

Повинна бути конкретна причина, чому ви маєте поїхати на деякий час.

Ось перелік причин, через які статус може бути анульованим:

-        Ви не повертаєтесь протягом 6 місяців до Німеччини (тоді ваш статус буде анульовано автоматично);

-        Навчання у ВНЗ. Це рахується довгою процедурою й не дає гарантію, що ви повернетесь до Німеччини тому й всі привілеї можуть бути нівельовані;

-        Догляд за членом родини теж є некороткостроковою історією і може поставити під сумнів ваше повернення.

Тож, краще за все уникати цих причин та ситуацій, коли вирішуєте ненадовго поїхати в Україну. Кращою причиною щодо короткострокової поїздки є проходження лікування або зустріч з сім’єю. Тоді ваш статус буде зберігатись протягом пів року, поки ви не вирішите повернутись до Німеччини.

«Я їхала з конкретною метою – відвідати стоматолога й пройти лікування, тож моя причина повністю підходила під можливість виїзду», - пояснює Софія.

Крок 3. Повідомте Jobcenter

Якщо ви отримуєте соціальну допомогу від Німеччини, то обов’язково перед поїздкою в Україну повідомте про це Jobcenter. Тоді вони не загублять вас в реєстрі й вірогідність втратити фінансову допомогу майже повністю анульовується.

Також зверніть увагу, щоб не втратити соціальну підтримку – потрібно повернутись до Німеччини за 3 тижні або 21 день. Саме стільки дається для прибування на території України в рік з правом не втратити фінансову підтримку від Німеччини.  

«Я маю роботу в Німеччині, не отримую соціальну допомогу й тому не прив’язана до Jobcenter. Але з собою я везла робочий контракт, який був моєю гарантією повернення в Німеччину», - деталізує Софія Бамбуля.

Крок 4. Не намагайтеся везти багато всього.

Це стосується як виїзду з Німеччини, так і повернення. Заздалегідь подивіться що й в якому обсязі можна провозити, щоб це не стало для вас сюрпризом на кордоні.

Намагайтесь уникати провезення алкогольних напоїв та цигарок, останнім часом до цього ставляться дуже прискіпливо.

«Мені дуже пощастило, бо мої сумки ніяк не перевіряли. В свою чергу я нічого й не везла, окрім банки огірків й печива. Натомість жінок, які були переді мною та після змусили вивернути всі валізи й викинути майже всі солодощі, навіть фрукти, які були взяті для себе в дорогу», - пояснює ділиться дівчина.

310280712 1200025050580979 4925370880369962000 n ebff2

Софія під час повернення до Німеччини. Фото з особистого архіву.

Крок 5. Перестрахуйте себе

Намагайтесь прорахувати всі можливі непередбачувані ситуації. Оберіть кордон який будете перетинати. Наприклад, поляки є більш прискіпливими ніж прикордонники інших країн, тож подумайте про перевізника й попитайте чи були випадки висадок з яких причин.

Ще можна підготувати максимальну кількість документів, які будуть пояснювати вашу причину поїздки в Україну та повернення до Німеччини. Перекладіть довідки від лікаря та завірте їх нотаріально. Переклад краще робити англійською, так гарантій, що її зрозуміють на будь-якому кордоні більше. Візьміть документи, що підтверджують ваше повернення: контракт на роботу, договір довгої оренди апартаментів в Німеччині, документи з Jobcenter або довіреність, що в Німеччині залишились ваші діти.

Також не слід забувати про довідки про вакцинацію. В Європі до сих пір ходять в масках у громадському транспорті та деяких установах, іноді перевіряють документи щодо щеплення проти COVID-19. Тож, перевірте строк дії свого сертифікату та оновіть його.

«Я їхала з нотаріально засвідченою довідкою від лікаря, контрактом про роботу на пів року, довідками про отримання зарплатні та сплатою податків за останні три місяці та тимчасовою візою. На щастя, мені не прийшлося показувати увесь перелік документів - вистачило паспорту з візою, але відповіді на питання про те, скільки днів до цього я перебувала в Німеччині та на яких правах отримала документи в разі чого, могла підтвердити документально», - розказує Софія.     

Дотримання цих правил допоможуть вам без перешкод повернутись додому, зустрітись з рідними, зібрати теплі речі, перевірити стан здоров’я й без перешкод в разі потреби повернутись до Німеччини.  

Фото на головній з ахіву авторки.

Матеріал підготувала Софія Бамбуля.

Матеріал підготовлено в межах програми «Сильні медіа – сильне суспільство», що реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні». Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору авторів.