
Чернігівський князь Святослав, відомий своїми військовими походами, здобув чергову перемогу в битві на річці Снові у листопаді 1068 року. Це зіткнення стало важливим етапом у його боротьбі за зміцнення Київської Русі та захист її кордонів.
Спецпроєкт Бахмут IN.UA “Перемагали раніше – переможемо зараз!”. Просто і цікаво розповідаємо про перемоги українців крізь історичний час. Перемагали раніше – переможемо зараз!
Князь Святослав та битва на річці Снов
Давня Русь-Україна привертала увагу багатьох племен-кочівників. Величезна орда, кількість якої не зберіг літопис, прийшла у 1068 році нищити і грабувати заможні міста України. До бою стали три князі-нащадки Ярослава Мудрого: Ізяслав, Святослав і Всеволод, місцем битви стала річка Альта. Завзято билися дві сторони, врешті половці отримали тактичну, але не стратегічну перемогу. Брати розгубилися й розбіглися, а вся відповідальність впала на чернігівського князя Святослава.
Він замислив мудрий план, князь повернувся на свої землі та зібрав дружину, назбиралося три тисячі воїнів. В цей час половецький хан Шарукан вів 12 тисячну армію на Київщину, яка майже у чотири рази перевищувала кількість руської дружини. Святослав з дружинниками билися на річці Снові у листопаді 1068 року.
Святослав перед битвою звернувся до своїх воїнів: «Ударимо, дружино! Уже ніяк нам куди дітись!». Сила руської кінноти дуже налякала половців і вони почали тікати та топитися у річці. Половецьке нашестя було зупинено і знесилено, а Русь-Україна на деякий час поринула у спокій.
Чернігівський князь Святослав: коротка біографія сина Ярослава Мудрого

Святослав Ярославович — це відомий князь із династії Рюриковичів та один з синів Ярослава Мудрого. Він народився 1027 року. У віці 16 років одружився з дочкою німецького графа Л. Штанденського.
Після смерті батька у 1054 році отримав Чернігів, а також деякі дрібніші териториторіальні утворення (волості), а саме:
- Муром;
- Білоозерське князівство;
- Тмуторокань.
Разом з братами Ізяславом (на той час великий князь Київський) та Всеволодом (на той час князь Переяславський) утворив тріумвірат, який успішно правив на Русі до 1073 року.
Святослав Ярославович відомий і як полководець, на рахунку якого декілька успішних воєнних кампаній против торків. Він також брав участь у битві з половцями на Альті 1068 року. Битва була програна, після чого Святослав втік до Чернігова.
Трохи пізніше, заручившись підтримкою молодшого брата Всеволода, Святослав усунув ще одного брата на ім’я Ізяслава з великокняжого стола і зайняв Київ 22 березня 1073 року. Цей момент вважається порушенням заповіту Ярослава Мудрого.
У 1076 році Святослав захворів. Його родичі привели двох грецьких лікарів, які провели невдалу операцію з розрізання пухлини на шиї через що князь помер.
Авторка ілюстрації художниця Маша Вишедська.
Читайте також:
- Історичні перемоги українців: як Святослав переміг візантійців з вдвічі меншим військом
- Історичні перемоги українців: як Ярослав Мудрий провчив половців
- Історичні перемоги українців: як збудували місто Переяслав
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!