Історичні перемоги українців: як Святослав прогнав 12 тисяч половців

Безмен Микита 11:00, 22 Березня 2025
Святослав та половці / ілюстрація Бахмут IN.UA

Чернігівський князь Святослав, відомий своїми військовими походами, здобув чергову перемогу в битві на річці Снові у листопаді 1068 року. Це зіткнення стало важливим етапом у його боротьбі за зміцнення Київської Русі та захист її кордонів.

Спецпроєкт Бахмут IN.UA “Перемагали раніше – переможемо зараз!”. Просто і цікаво розповідаємо про перемоги українців крізь історичний час. Перемагали раніше – переможемо зараз!

Князь Святослав та битва на річці Снов

Давня Русь-Україна привертала увагу багатьох племен-кочівників. Величезна орда, кількість якої не зберіг літопис, прийшла у 1068 році нищити і грабувати заможні міста України. До бою стали три князі-нащадки Ярослава Мудрого: Ізяслав, Святослав і Всеволод, місцем битви стала річка Альта. Завзято билися дві сторони, врешті половці отримали тактичну, але не стратегічну перемогу. Брати розгубилися й розбіглися, а вся відповідальність впала на чернігівського князя Святослава.

Він замислив мудрий план, князь повернувся на свої землі та зібрав дружину, назбиралося три тисячі воїнів. В цей час половецький хан Шарукан вів 12 тисячну армію на Київщину, яка майже у чотири рази перевищувала кількість руської дружини. Святослав з дружинниками билися на річці Снові у листопаді 1068 року.

Святослав перед битвою звернувся до своїх воїнів: «Ударимо, дружино! Уже ніяк нам куди дітись!». Сила руської кінноти дуже налякала половців і вони почали тікати та топитися у річці. Половецьке нашестя було зупинено і знесилено, а Русь-Україна на деякий час поринула у спокій.

Чернігівський князь Святослав: коротка біографія сина Ярослава Мудрого

Князь Святослав Ярославовч разом із сім’єю, 1073 рік / фото з Вікіпедії

Святослав Ярославович — це відомий князь із династії Рюриковичів та один з синів Ярослава Мудрого. Він народився 1027 року. У віці 16 років одружився з дочкою німецького графа Л. Штанденського.

Після смерті батька у 1054 році отримав Чернігів, а також деякі дрібніші териториторіальні утворення (волості), а саме:

  • Муром;
  • Білоозерське князівство;
  • Тмуторокань.

Разом з братами Ізяславом (на той час великий князь Київський) та Всеволодом (на той час князь Переяславський) утворив тріумвірат, який успішно правив на Русі до 1073 року.

Святослав Ярославович відомий і як полководець, на рахунку якого декілька успішних воєнних кампаній против торків. Він також брав участь у битві з половцями на Альті 1068 року. Битва була програна, після чого Святослав втік до Чернігова.

Трохи пізніше, заручившись підтримкою молодшого брата Всеволода, Святослав усунув ще одного брата на ім’я Ізяслава з великокняжого стола і зайняв Київ 22 березня 1073 року. Цей момент вважається порушенням заповіту Ярослава Мудрого.

У 1076 році Святослав захворів. Його родичі привели двох грецьких лікарів, які провели невдалу операцію з розрізання пухлини на шиї через що князь помер.

Авторка ілюстрації художниця Маша Вишедська.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмут архівний: як у 2016 році місто відзначало День вишиванки

Семаковська Тетяна 15:35, 15 Травня 2025
Учасниці Дня вишиванки у 2016 році / фото Бахмут IN.UA

У 2016 році в Бахмуті відбулося дефіле вишиванок, до якого могли долучитися усі охочі. Святкову ходу присвятили Дню вишиванки в Україні, котрий у тому році відзначали 19 травня.

Редакція Бахмут IN.UA згадує, як саме пройшло міське дефіле вишиванок у Бахмуті у 2016 році.

Дефіле вишиванок у Бахмуті, 2016 рік

19 травня 20216 року в центрі Бахмута відбулося святкування Дня вишиванки. Воно супроводжувалося різноманітними активностями для містян та гостей міста, серед яких був телеміст ”Бахмут-Київ”, різноманітні майстер-класи від іменитих майстрів з гончарної майстерності, виготовлення святкових листівок, ляльок-мотанок та інших атрибутів української культури. Проте, головною подією дня стало масштабне дефіле вишиванок.

Дефіле вишиванок відбулося у самому біля Алеї Троянд. Учасники продемонстрували традиційний український одяг у сучасному стилі. Подія об’єднала громаду навколо національної спадщини та підтримки української культури.

Учасники та учасниці дефіле / скриншот
Кожен вихід учасників супроводжувався розповіддю про вбрання / скриншот
У дефіле брали участь різні майстри вишивки / скриншот
Особливістю події була демонстрація вишиванок з сіл Бахмутського району / скриншот
Вишиванки / скриншот
Вишиті сорочки та сукні / скриншот
Українські строї / скриншот

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

День захисту дітей 2025: історія свята та традиції

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 10 Травня 2025
Активності під час Дня захисту дітей / фото ЮНІСЕФ

День захисту дітей, який традиційно відзначають 1 червня, у 2025 році набуває особливого значення на тлі соціальних і гуманітарних викликів, що постали перед українськими дітьми. Це не просто свято, а нагадування про обов’язок держави й суспільства гарантувати кожній дитині безпеку, освіту, здоров’я та щасливе дитинство.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає детальніше про історію Дня захисту дітей та про те, як з’явилося це свято.

День захисту дітей 2025: як виникло свято

Листівка, присвячена захисту дітей та їх прав, 1906 / фото з Вікіпедії

Ідея відзначати День захисту дітей з’явилася ще у 1925 році під час Першої всесвітньої конференції з питань добробуту дітей. Однак офіційно Міжнародний день захисту дітей був запроваджений лише у 1949 році, коли Міжнародна демократична федерація жінок ініціювала його встановлення та визначила дату святкування — 1 червня. Вперше ж це свято відзначили в наступному році, у 1950-му.

Після трагедій Другої світової війни питання безпеки, прав і добробуту молодого покоління стало як ніколи актуальним. Уже в 1946 році, невдовзі після створення ООН, було засновано Дитячий фонд ЮНІСЕФ — організацію, що покликана допомагати дітям у найскладніших життєвих обставинах.

У 1948 році світова спільнота прийняла Загальну декларацію прав людини, яка містила й положення, що стосувалися дітей. А в 1959 році ухвалили окрему Декларацію прав дитини — документ, покликаний гарантувати кожній дитині право на щасливе дитинство, турботу, захист і розвиток. Один із її ключових принципів звучить так: “Дитина має бути серед тих, хто першим отримує захист і допомогу за будь-яких обставин”.

Діти під час війни / фото Патрик Ярач, ЮНІСЕФ

В Україні День захисту дітей офіційно почали відзначати з 1998 року. Ініціатором став тодішній президент Леонід Кучма, який підписав відповідний указ. Відтоді 1 червня стало не лише святом, а й нагадуванням про відповідальність суспільства за права, безпеку та щастя кожної дитини.

Традиції святкування

В Україні День захисту дітей став нагодою говорити про дитячі права, умови життя, доступ до освіти та медичної допомоги.

У цей день організовують концерти, майстер-класи та інші активності для малечі і їх батьків. Основна мета — нагадати суспільству, що кожна дитина заслуговує на щасливе дитинство. Часто також проводять благодійні акції — зокрема, збір іграшок або коштів для дітей, які постраждали від війни чи потребують особливої підтримки.

Гарною ідеєю на цей день може стати сімейний пікнік або тематична прогулянка, які дозволять провести час у родинному колі та поговорити з дітьми про їхнє життя й турботи. Головне — зробити цей день особливим і щасливим для кожної дитини.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмут архівний: як у 2016 році місто відзначало День вишиванки

У 2016 році в Бахмуті відбулося дефіле вишиванок, до якого могли долучитися усі охочі. Святкову ходу присвятили Дню вишиванки в Україні, котрий у тому році […]

День захисту дітей 2025: історія свята та традиції

День захисту дітей, який традиційно відзначають 1 червня, у 2025 році набуває особливого значення на тлі соціальних і гуманітарних викликів, що постали перед українськими дітьми. […]

12:00, 10.05.2025 Скопіч Дмитро

Зі скромної філії у потужний навчальний заклад: як з’явилася Бахмутська автошкола

Бахмутська автошкола ТСОУ (Товариство сприяння обороні Україні) — відомий навчальний заклад, у якому виховували не одне покоління водіїв. Цього року йому виповнилося 65 років. Детальніше […]

10:00, 10.05.2025 Скопіч Дмитро

“Для росіян 9 травня — це фетиш”: історик Роман Кабачій пояснив культ російського победобєсія

9 травня для росії ніколи не було днем скорботи за мільйонами загиблих у Другій світовій — натомість воно перетворилося на головний ритуал державної ідеології, що […]

Історія в три століття: як з’явився Всіхсвятський храм у Бахмуті

Всіхсвятський храм у Бахмуті — це одна з будівель міста, про яку знає кожен містянин. Він розташовувався у центральному парку та регулярно ставав центром для […]

10:00, 04.05.2025 Скопіч Дмитро