Кайтселійт: як в Естонії долучають хлопців і дівчат до захисту країни та вчать виживати в диких умовах

Семаковська Тетяна 12:30, 7 Листопада 2024
Діти в Нарві вчаться рятувати людину, яка провалилася під лід / фото narva_nk_kt

На вулиці мороз, але для дітей в Естонії — це ідеальний час, аби відточити навички виживання. Щороку молодь Естонії збирають на вишколи, де літом та зимою діти вчаться простим речам: як вибратися, якщо провалився у річку, як розпалити вогонь самотужки, чи транспортувати пораненого. Навчанням опікується Кайтселійт — це добровольчі воєнізовані формування в Естонії. Сюди дітей набирають з підліткового віку, аби кожен та кожна були готові до надзвичайних ситуацій. Як це допомагає в обороні країни?

Читайте в матеріалі Бахмут IN.UA

Що таке Кайтселійт?

Примітка. Історія формування починається з 1917 року, а в 1992 році, після відновлення незалежності Естонії, Кайтселійт був визнаний на державному рівні. У квітні того ж року уряд Естонії ухвалив постанову, відповідно до якої Кайтселійт оголошено складовою частиною Оборонних сил Естонії.

Кайтселійт, як ми зазначили раніше — це воєнізовані формування з добровольців як чоловіків, так й жінок, і також є дитячі організації Кайтселійту. Сюди можуть вступити будь-які хлопці та дівчата, але важливий момент, що місце в Кайтселійті на бойові/стратегічні посади не можуть отримати громадяни з російським паспортом, (але вони все ще можуть виконувати роль водіїв в організації тощо). Як ми пам’ятаємо, Нарва — це прикордонне місто, де більшість населення росіяни, тож такий крок був непростим.

Втім, повертаючись до теми молоді, то ще підлітками дітей заохочують вступати в організацію, адже для них це спосіб знайти однодумців, друзів та провести час не в телефоні. Дітей мотивують різними активностями, під час яких вони вчаться виживати в диких умовах, розпалювати вогонь, ходити на довгі відстані тощо. Згодом ці ж самі діти стають молоддю, яка сама хоче знайти для себе місце в Кайтселійті.

Для дівчат у Кайтселійті є окрема форма ця тепла флісова куртка є елементом верхнього одягу / фото Бахмут IN.UA

“Молоді люди проходять курс солдатів, із базовими вміннями. Після цього вони продовжують навчання — наприклад, комусь під час курсу сподобалось працювати з гранатометом й він вирішує стати гранатометником. Тоді людина записується на курси, і це близько 10 практичних занять”, — пояснює представник Кайтселійту.

За його словами, цих занять достатньо, аби людина змогла вправно користуватися гранатометом. За таким принципом молодь може обрати для себе й інший курс: кулеметника, снайпера тощо. До речі, дівчата у Кайтселійті в основному саме снайперки. Головна мета організації — дати розумінні чи то хлопцю, чи дівчині, що їм подобається та як вони можуть бути залучені.

“Нерідко в Кайтселійті люди знайомляться, заводять друзів й потім спілкуються, дружать родинами. Це більше, ніж просто організація”, — пояснює представник Кайтселійту.

Як працює Кайтселійт?

Й справді, навіть сама атмосфера у будівлі Кайтселійту в Нарві дружня та тепла: тут раз на місяць відбуваються лекції для дітей та молоді, а практичні заняття проходять на вулиці. Взимку діти вчаться, наприклад, самостійно вибиратися з-під льоду. Все це під контролем дорослих.

Юнак занурюється у річку / фото narva_nk_kt

“Під наглядом рятівників у дітей була можливість зрозуміти, як себе відчуває людина, яка випадково провалилась під лід, щоб знати, як себе врятувати. Потім вони усвідомили, що навіть вибравшись, вже неможливо поміняти на собі речі, бо руки просто костеніють від холоду. Дітей потім відігрівали у бані, вони переодягалися у теплий, сухий одяг”, — каже спікер.

У походах на 60 кілометрів беруть участь як дівчата, так й хлопці / фото narva_nk_kt

Такий курс виживання добровільний, а батьки попередньо дають згоду, пояснює інструктор. За його словами, головна мета це дати дітям різні можливості. Наприклад, є такий вид змагань, як патрульні діти, орієнтуючись по карті, виходять на завдання та шукають місце дислокації. За виконання учасники отримують призи та бали.

Дистанції цих змагань різні, але стартують вони від 16 кілометрів (одноденні) до 60 кілометрів (триденні). У менших дистанціях беруть участь навіть школярі молодших класів.

Патрульні змагання серед дітей на дистанцію 16 кілометрів / фото narva_nk_kt

“Дітям дають різні завдання під час цих змагань. Наприклад, посортувати людей за ступенем медичної тяжкості: шоковий стан (червона зона) або люди, які можуть самостійно ходити (жовта зона). Також вони можуть перетинати річку за допомогою тросу, стріляти в тирі”, — говорить інструктор.

Важливо додати, що діти під час цих змагань самі готують собі їжу, прибирають за собою, і все під наглядом дорослих. Змалку естонців привчають вміти виживати у складних умовах, бути готовими взяти зброю до рук.

Що Кайтселійт значить для естонців?

Втім, таке виховання має не тільки патріотичний підтекст, але й допомагає людині знайти своє місце у житті. Більшість дітей, які змалку бачили, що таке Кайтселійт, продовжують бути його активними членами у дорослому віці. Це добровільна участь, але важливо сказати, що держава забезпечує організацію більшістю необхідних речей, зокрема це форма та приладдя.

Будівля Кайтселійту в Нарві / фото Бахмут IN.UA

У мирний час члени Кайтселійту можуть долучатися, за наказом поліції, до охорони протестів, пошуку загублених людей у лісі, а на випадок воєнного стану члени Кайтселійту підпорядковуються Силам Оборони Естонії.

“Нам важлива не кількість людей в Кайтселійті, а їх вмотивованість, бажання тут бути”, — каже представник Кайтселійту.

Щороку по всій Естонії проводять навчання тоді тисячі людей, від малих й до дорослих, приділяють час підвищенню своїй кваліфікації, а роботодавці відпускають працівників на період цього навчання. Так естонці гуртуються та демонструють свою готовність захищати країну.

Примітка. Матеріал створено у рамках спільного проєкту Українського кризового медіацентру у партнерстві з International Practitioners` Partnership Network (Естонія) “Зміцнення інформаційної стійкості в Україні” за підтримки Європейського Союзу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Дух українського Бахмута: як працював юнацький “Пласт” в місті

Семаковська Тетяна 18:14, 21 Лютого 2023
Вікторія Шуміловська та її друзі / фото з особистого архіву героїні

12 квітня в Україні відзначають День пластового руху на честь одноіменної патріотичної організації для дітей та підлітків. В Бахмуті також тривалий час працював пластовий рух, який розвивав патріотизм серед дітей, допомагав їм вивчати місцеву культуру та надихав бахмутян на нові звершення.

Про те, як працював “Пласт” в Бахмуті, та чи був популярний серед молоді — редакції Бахмут IN.UA розповідає ідейна натхненниця Вікторія Шуміловська.

Український пластовий рух

Вікторія Шуміловська — бахмутянка, яка до початку війни на Донбасі займалася продажем техніки в мережі “Фокстрот”. Коли почалася війна Вікторія побачила, що є люди, які на ній наживаються. Дівчина не змогла працювати далі та почала допомагати волонтерам. З “Пластом” раніше Вікторія не була знайома. Вона навіть не брала участь у подібних ініціативах, а все почалося з випадкового знайомства.

Біля торгівельного центру “Астрон” я побачила дітей, які бігали з браслетиками. Такі жовто-блакитні стрічки продавали в ті часи. Ці діти були обірвані й недоглянуті, як я потім дізналася вони були зі школи-інтернату. Я вирішила їм допомогти, бо вони проводили час не так, як це б мали робити діти. Згодом, ініціювала проєкт “Юні леді й джентельмени Бахмута”, реалізувати його змогли завдяки підтримці фонду “ASAP Хоттабич”,

Вікторія Шуміловська // громадська діячка

Команда ASAP в Києві / фото з особистого архіву героїні

Бахмутянка очолила новостворений проєкт, щоб допомогти дітям. Для молоді створювали фізкультурні програми, щоб діти росли здоровими морально та фізично. Попри те, діти не дуже активно брали участь у таких заходах, згадує Вікторія Шуміловська.

Відверто турбували настрої дітей, які знаходилися в Бахмуті під час військових дій, які зростали у війні. На це мало хто звертав увагу, але психіка дитини травмується в цей час, війна впливає на дітей. Я розуміла, щоб формувати сталий світогляд у дітей потрібен якийсь ґрунт, на який вони будуть опиратися,

Вікторія Шуміловська // громадська діячка

Фундація “Пласту” в Бахмуті

Про саму організацію “Пласта” Вікторія дізналася від товариша. Оскільки раніше, жінка не брала участь в аналогічних організаціях, їй пояснили, що “Пласт” подібний на “піонерів”. Вже згодом вивчаючи історію “Пласту” бахмутянка дізналася, що саме Бахмутський повіт став одним із перших осередків для пластунів в Україні. 

В Києві я познайомилася зі старшиною “Пласту” у головному офісі. Ми домовилися про спільну поїздку, ознайомчу, це було в 2017 році. Насправді, я думала, що скептично поставлюся до таких масових заходів. Спочатку для мене це було незвично, бо виглядало як муштра, згодом все змінилося,

Вікторія Шуміловська // громадська діячка

Пані Вікторія з сином / фото з особистого архіву героїні

За словами героїні, згодом вона пройнялася світоглядом “Пласту” й щиро полюбила цей осередок.

Я зрозуміла, як це класно дати можливість дитині виховуватися в тому середовищі, де дитина буде відчувати себе цінною. Захотіла, щоб моя дитина теж брала в цьому участь,

Вікторія Шуміловська // громадська діячка

Повернувшись в Бахмут жінка взялася за організацію осередку. Гурток був повністю безплатний, але на жаль великої популярності серед бахмутян він не мав. 

Screenshot 472 09303
Вікторія Шуміловська / фото з особистого архіву героїні

Люди звикли до платних гуртків, їм було дивно, чому це безплатно, хто це фінансує в такому випадку. Діти, які хотіли у “Пласт”, маючи й підтримку батьків, з’явились у нас трохи згодом. Три виховниці зі Званівки приїздили до Бахмуту щотижня на сходини. Про нашу станицю вони дізнались від отця Павла, який очолював монастир отців-василіан Серця Христового, на той час допомагав та підтримував нашу діяльність,

Вікторія Шуміловська // громадська діячка

Згодом з батьками проводили бесіди, пояснювали що таке “Пласт”, дуже допомогла організація “Бахмут Український” у створенні активностей. У 2018 році діти з бахмутського “Пласту”, взяли участь у передачі Вифлеємського вогню.

Плани після перемоги

Screenshot 473 181fb
Вікторія Шуміловська з сином / фото з особистого архіву героїні

Зараз говорити про повернення в Бахмут дуже важко, каже героїня, це болюча тема.

Сподіваюсь після перемоги “Пласт” в Бахмуті та інших містах почне розвиватись з більшою потужністю і тепер вже розумінням важливості виховання дітей з українським духом.

Вікторія Шуміловська // громадська діячка

Наразі, не всі наші виховниці евакуювались з міста, каже пані Вікторія. Відтак, дві сестри з гуртка залишились у Бахмуті з бабусею, яка відмовляється виїздити з міста, вони сироти, тож залишаються поряд з нею. Пані Вікторія вважає, що дітям не місце на війні та закликає мам з малечею евакуюватися, щоб вберегти найдорожче — життя.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

житло

Скільки дитячих будинків сімейного типу з Донеччини отримають житло

Дитячі будинки сімейного типу з Донецької області отримають житло в безоплатне користування. Їм нададуть будинки в більш безпечних регіонах України. Про це повідомив голова Донецької […]

ірц

Бахмутський ІРЦ: як працює в евакуації та скільки навчаються дітей

Інклюзивно-ресурсний центр міста Бахмут продовжує роботу в евакуації. Фахівці центру продовжують супровід і навчання дітей з особливими освітніми потребами. Заняття проходять у дистанційному і очному […]

юнісеф

ЮНІСЕФ видаватиме грошову допомогу ВПО, які проживають на Харківщині: деталі

ЮНІСЕФ видаватиме грошову допомогу на Харківщині. Її можуть отримати жителі Новгород-Сіверської громади та переселенці, які туди переїхали. Про це повідомляє Новгород-Сіверська міська громада.  Допомога від […]

В місті Жовті Води працюватиме ЦНАП для бахмутян: дата

8 листопада, у четвер, для бахмутян, які проживають у місті Жовті Води на Дніпропетровщині працюватиме фахівець ЦНАПу Бахмутської міськради. Про це повідомляє Центр підтримки бахмутян […]

селидового

За добу росіяни вивезли з Селидового 76 людей: серед них дитина. Куди “евакуюють”

Росіяни займаються так званою “евакуацією” населення з тимчасово окупованих територій. Наразі російські військові активно вивозять людей з нещодавно захопленого Селидового. Лише за минулу добу з […]