Main menu

Невже за доступність до магазину бахмутянам прийдеться звертатися до суду?

129725523 2841299719415361 2405873172110592448 o ce65fМагазин «Лучіано» відкрився минулого року, наприкінці грудня. На той момент вже почали діяти нові будівельні норми, які передбачають доступність. Але й досі приміщення немає ні пандусу ні підйомника. У процесі збору матеріалу ми дізнались, що всередині існує перепад висоти, про який не знають у проектній організації. А в державній архітектурно-будівельній інспекції знають і вважають, що цю проблему вирішити не можливо, хоча громадськість нагадує про виносні пандуси. Подробиці в матеріалі.

Це перший раз за 13 років, поки займається питанням доступності,  говорить Наталя Зубар, коли з власником приміщення не можуть прийти до спільного вирішення проблеми. У невеликих магазинах, де мало місця навкруги, важко щось змінити. Тут навкруги є досить велика територія, є умови, але керівництво не йде назустріч. Проблема не лише у відсутності пандуса з фасаду, на вході завузькі двері, у приміщенні перепад висоти – сходи.

Відкриваючи магазин, власник подає документи до ДАБІ (Державна архітектурно-будівельна інспекція) про готовність відкриття, тобто інформацію, що саме і в який термін власник зобов’язується облаштувати. Спочатку, за словами  Наталі, обіцяли облаштувати будівлю елементами доступності навесні, пізніше жінці повідомили, що зобов’язання облаштувати приміщення елементами доступності будуть виконані у третьому-четвертому кварталі 2020 року, тобто, у грудні поточного року термін дії виконання цих зобов’язань закінчується. Проте елементів доступності біля магазину немає досі.

Щоб вирішити питання, членкиня комітету доступності Наталя Зубар разом з головою ГО «Бахмут особливий» Альбіною Гребенюк звернулися до Бахмутського міського голови.

Власниця магазину «Лучіано» Наталя Степченко стверджує, що згідно з документами ДАБІ у них все добре та відповідає плану, інакше би, магазин не відкрили. Також додає, що дві сходинки всередині приміщення вказані у документах, тому що можливості вирівняти в один рівень технічно не було, бо приміщення купили в такому вигляді. І якщо прибирати перепад висоти, вирівнювати підлогу, то загальна висота буде 1.70 см. Вирівнювати верхній рівень – це означає заходити на другий поверх, за технічними можливостями це просто недопустимо.

Наталя Степченко  говорить, що готова організувати безкоштовну доставку продукції, продавчині на прохання клієнтів можуть винести каталог. Тому у ситуації, що склалася власниця вбачає особисті інтереси: «У нашому місті три «Лучіано», не в одному з них немає пандусів, один із них знаходиться буквально у 150 метрах від нас, але там пандус не хочуть, і хлібний магазин, що є магазином першої необхідності також без пандуса».

Начальниця відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю Бахмутської міської ради Яна Фоміна повідомила, що скаргу на ім’я міського голови розглянули і зобов’язали власницю встановити пандус чи підйомник. Через погодні умови будівельні роботи запланували на другий квартал 2021 року.

«Власниця магазину придбала приміщення з прибудовою, рівень підлоги різний, тому є ці дві сходинки для входу. Але підняти рівень підлоги вона ніяк не могла, тому що в разі підняття висота приміщення не буде відповідати будівельним нормам. Технічно неможливо прибрати ці сходи, а тому після встановлення пандуса людина заїжджатиме лише до прибудови, а до магазину заїхати ніяк не зможе».

У зверненні Наталі Зубар вказано, що проєктом ніякий перепад висоти не передбачений, передбачено рівну поверхню «в 0» та дві двері шириною 90 см. Інформацію про те, що у проєкті приміщення було повністю доступне нам підтвердили проєктанти.

Голова ГО «Бахмут особливий» Альбіна Гребенюк, яка також підписала звернення до міського голови з приводу організації доступності цього магазину, вважає, всі звинувачення з приводу упередженості безглуздими. Багато уваги приділяють саме цьому об’єкту, оскільки, впевнені, що конструктивно тут можна вирішити проблему. 

«Мені не потрібен магазин з тортиками та безкоштовною доставкою, якщо моя дитина не може зайти та обрати їх самостійно. Територія біля магазину дозволяє збудувати пандус, а проблему сходинок всередині можна вирішити виносним пандусом. Ми таким вже користувались в нашому місті. Вузькі двері теж за бажанням можна відкрити або замінити. Якщо у визначені терміни питання не вирішиться - приміщення магазину не стане доступним, ми готові подати до суду», - прокоментувала Альбіна Гребенюк.