Чоловік повинен заробляти гроші, а жінка має бути “хранителькою домашнього вогнища”. Ймовірно хоча б раз у житті ви чули такі твердження, які насамперед продовжують популяризувати через насаджені стереотипи щодо чоловіків та жінок. Але чи можна з цим боротися та як?
Редакція Бахмут IN.UA публікує список просвітницьких ресурсів з гендерної тематики, які пришвидшують інтеграцію ідей соціальної рівності в маси.
Сучасні українські гендерні блоги
Редакція Бахмут IN.UA запитала у власних читачів і читачок у Telegram, чи цікавляться вони різними українськими ресурсами, які висвітлюють гендерну тематику. Участь в опитуванні взяли понад 150 осіб. Згідно з результатами, лише 3% опитаних знають про існування такого контенту та регулярно дивляться його, 62% знають про їх існування, але не вивчають їх. Також виявилося, що 35% опитаних не знають про ресурси, які висвітлюють гендерну тематику, та не розуміють, для чого вони.
Такі результати можуть говорити про те, що ідея гендерної рівності — це те, чому заважають сталі уявлення громадян про соціальну роль чоловіків та жінок в Україні. Ділимося підбіркою цікавих ресурсів, які доступно пояснюють про гендерну рівність на прикладі побутових речей і явищ, як от бюджет родини, декрет жінок та чоловіків тощо.
“Гендер в деталях”
“Гендер в деталях” — цей ресурс вважається одним з найбільших україномовних популяризаторів ідей гендерної рівності та фемінізму. Це – спеціалізована платформа для громадського діалогу, наукових досліджень та обміну різною корисною інформацією, де можна знайти багато різних матеріалів. До вашої уваги на їхньому сайті подаються наступні способи передачі корисної інформації для суспільства:
- тематичні огляди;
- переклади закордонних новинок і класики;
- журналістські розслідування;
- наукові статті;
- актуальні дослідження;
- статистика;
- практичні поради;
- приклади з життя;
- гумор;
- блоги;
- відео і фото.
Теми матеріалів також різняться. Тут пишуть як про сексизм та гендерну нерівність, так і про інклюзивність або українську ЛГБТК+ спільноту.
“Повага — кампанія проти сексизму”
Інший ресурс — “Повага — кампанія проти сексизму“. Він має певну особливість — спрямований на висвітлення та реагування на випадки, пов’язані з проявами сексизму в українських медіа та на політичному рівні. Крім того, матеріали часто відображають загальний стан справ з теми гендерної рівності та справедливості в українському суспільстві.
На офіційному сайті платформи можна знайти як статті та лонгріди з відомими діячами й діячками, так і незвичайні авторські тексти в колонках. Зазвичай в них пишуть про:
- протидію сексизму в суспільстві;
- жіночий досвід у пізнанні світу;
- тілесність, бодіпозитив;
- материнство;
- домашнє насилля;
- фемінізм;
- цькування в соціальних мережах.
Окремо варто виділити те, що на сайті регулярно публікують есе та оповідання різних авторів, які, за допомогою існуючих засобів художньої літератури, переосмислюють дійсність нашого суспільства в ключі гендерної теми.
“Жінки — це 50% успіху України”
В інтернет-просторі також можна зустріти проєкт “Жінки — це 50% успіху України“.Ця соціальна ініціатива спрямована на підтримку жінок та їхньої ролі в громадському та політичному житті країни. На сайті проєкту часто публікуються матеріали широкого пулу авторів та авторок, зокрема і фрілансерок.
Головна тема всіх матеріалів — гендерно-інклюзивне відображення стану справ у суспільствах як України, так і країн світу, зокрема — як гендерну рівність реалізовують країни ЄС та США.
“Слей шоу”
Поповнити свої знання з теми гендерної рівності можна не лише на веб-ресурсах, але й на просторах відеохостингу YouTube. Одним із найбільш популярних серед таких можна назвати “Слей шоу” — блог “Суспільного”, який веде Марія Тучка.
Кожне відео на каналі “Слей шоу” — це демонстрація ідей фемінізму на прикладі звичайних аспектів життя кожної людини, наприклад, стосунків або краси. На каналі також часто виходять розмови з різними експертами та експертками щодо культури, історії та навіть політики.
“ебаут”
Інший гендерний проєкт на YouTube отримав назву “ебаут“. Головною особливістю цього каналу вважається концепція — це справжнє розмовне шоу з експертами й експертками різних сфер життя, де обговорюються важливі теми для суспільної гендерної рівності, наприклад, бізнес для жінок або їх роль в умовах сучасної війни з росією.
Ці блоги допомагають зруйнувати міфи про застарілі догми щодо обох статей, адже й досі ми можемо зустрічати у соціумі стереотипи щодо жінки або чоловіка. Дивитися просвітницькі блоги можна разом з дітьми, аби формувати їх здоровий світогляд, також ви можете показати випуски своєму партнеру/партнерці й разом обговорити. Врешті-решт послухати цікавий блог на фоні допоможе з користю провести час.
“Палає”
Проєкт “Палає” — розмовне шоу в форматі звичайного діалогу з оглядом різних аспектів суспільства: політики, культури, війни, мови, тощо.
Інколи на каналі виходять структуровані відеоролики на гендерну тематику, де ведучі розповідають та показують різні сталі стереотипи про жінок, зокрема, про їхні образи в рекламах або про те, які проблеми має жіночий одяг.
Виділити варто також наявність відео на майже 1 годину, де ведучі спілкувалися на тему фемінізму та міфів, які заважають інтеграції ідей цього руху в життя кожної людини.
“Жданя говорить”
Далеко не усі YouTube-канали, які зробили висвітлення гендерних проблем у суспільстві своєю головною тематикою, мають велику технічну базу. Таким, наприклад, можна вважати канал “Жданя говорить“, який веде дівчина з рубцями на обличчі. Вона розповідає про наявні проблеми в суспільстві, які пов’язані з гендерними стереотипами, а також розкриває суть фемінізму та бодіпозитиву на власному прикладі.
Який із ресурсів чи проєктів припаде вам до душі — справа індивідуальна. Головне — черпати інформацію і розвиватися.
Матеріал створений у співпраці з Волинським прес-клубом.
Читайте також:
- Тисяча доларів за підписку та лайки у TikTok: підводні камені Інтернет-вакансій
- Фейк: в Україні продають браслети-обереги від ТЦК
- Україна тимчасово відступає від Конвенції з прав людини: що коїться
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!