Боротьба між вчителями та смартфонами: як вчаться школярі з Бахмута

Семаковська Тетяна 13:48, 1 Вересня 2023

Другий рік навчання українських школярів під час воєнного стану розпочався. Школи Бахмута протягом цього періоду працюють тільки в онлайн форматі. Хоча всі учасники навчального процесу за період карантину у попередні роки навчилися працювати в онлайн режимі, цей досвід не враховував травми війни та евакуації. 

Наша редакція запитала у заступниці закладу загальної середньої освіти №2 Бахмута Інни Мирошниченко про те, як освітяни, учні та батьки справляються із навчанням в нових реаліях та як змінилися підходи до викладання. 

Діти звикають до змін

Останні два роки дітям, вчителям та батькам довелося звикати до нових правил проведення освітнього процесу. Це навчання учнів в евакуації, зокрема з-за кордону, дистанційна форма навчання в умовах постійних повітряних тривог та психологічна підтримка дітей й батьків. Втім, онлайн навчання може негативно впливати на якість освіти. 

Тож, Міністерство освіти і науки України (МОН) вже цього року рекомендувало навчальним закладам за можливості переходити на очну форму. Але така рекомендація не стосується шкіл, що розташовані «в зонах бойових дій, зокрема в зонах досяжності вогню ворожих РСЗВ, систем типу С-300 та аналогічних». Така умова продиктована тим, що обстріли з подібної зброї складно попередити заздалегідь, а через близькість розташування такі ракети важко збивати українським силам ППО. На додачу, заклади освіти часто стають мішенями росіян. З початку повномасштабного вторгнення вони вже знищили вщент 180 шкіл, а понад 1300 закладів освіти зазнали пошкоджень різного ступеню тяжкості. На цей рік МОН має досить позитивні очікування щодо повернення шкіл до очного навчання. Планується, що близько 80-85% шкіл розпочнуть очно або у змішаному форматі. 

Так виглядала бахмутська ЗОШ №2 після російського обстрілу у червні 2022 року

Джерело: ДСНС

Як будуть вчитися школярі Бахмута

На жаль, школи Бахмута поки не мають можливості забезпечити дітям очне навчання. Зараз важко спрогнозувати, коли саме з’явиться така можливість. Тому, освітяни міста вже готуються розпочати новий навчальний рік 2023-2024 в онлайн форматі. 

Поки ситуація в країні лишається небезпечною, освітянам варто бути готовими до різного розвитку подій у новому навчальному році – наразі це продовження дистанційного формату навчання. Кілька попередніх років пандемії, так би мовити, «допомогли» освітній системі налагодити цей процес.

Інна Мирошниченко // заступниця закладу загальної середньої освіти №2 Бахмута

Інна Мирошниченко, заступниця закладу загальної середньої освіти №2 Бахмута

Джерело: надане героїнею

Хоча Інна визнає, що у такому форматі підтримувати увагу дітей важко. Наприклад, дитина може просто вимкнути камеру. Але, на думку освітянки, багато чого залежить саме від позиції вчителя, як він або вона налагодить стосунки з дітьми, встановить емоційний зв’язок.

Мені здається, я стала готуватися до уроків набагато довше і ретельніше, ніж раніше. Коли я, наприклад, знаю, що у мене на уроці зарубіжної літератури передбачається групова чи проєктна робота, я продумую, як можна об’єднати учнів у команди, як спрямовувати та контролювати перебіг групової діяльності та допомогти учням організувати обмін інформацією чи думками. Як втримати їх зацікавленість, а ще ж обов’язково треба організувати фінальну презентацію проєктів, щоб увесь клас (а може, й учні інших класів) могли ознайомитися з результатами роботи та взяти з них щось корисне для себе. Це один із таких моментів, коли робиш усе задля зацікавленості учнів у навчанні.

 

Інна Мирошниченко // заступниця закладу загальної середньої освіти №2 Бахмута

Крім того, Інна зауважує, що вчителі не тільки навчилися використовувати різні онлайн інструменти для навчання, але й активно це впроваджують в освітній процес. За допомогою цього, дитина набагато легше сприйме запропоновану на уроці інформацію.

Сучасні учні практично не уявляють життя без смартфона. Адже з його використанням підлітками здійснюються більшість повсякденних дій: спілкування у соціальних мережах, переглядання фільмів, розваги, пошук потрібної інформації, прослуховування музики тощо. Тому залучення технологій з використанням мобільного телефону на уроках додатково заохочує школярів до вивчення предмета.

Інна Мирошниченко // заступниця закладу загальної середньої освіти №2 Бахмута

Вчителя намагаються втримати увагу дітей під час навчання в онлайн форматі

Джерело: Facebook сторінка Бахмутська ЗОШ 2

Одним із нових пріоритетів навчального процесу в умовах війни Інна називає психологічну підтримку. У ЗОШ №2 працює практична психологиня, яка активно  взаємодіє  з  учнями, батьками й педагогами  в онлайн режимі, проводить консультування, онлайн-тестування через месенджери Viber, WhatsApp. Є години психолога, під час яких учні вчаться долати стрес та тривогу, години спілкування, тренінги тощо.

Як вчителі справляються з викликами онлайн навчання

Вчителі, як і всі інші учасники процесу, теж переживають стрес через евакуації, війну, нові умови життя тощо. Втім, вони продовжують виконувати свою роботу, адже від рівня освіти дітей залежить рівень розвитку країни у майбутньому. Інна розповідає, що педагоги школи постійно вчаться працювати зі своєю тривогою, тривогою і невпевненістю учнів, які змушені були переїхати з небезпечних регіонів. Практично усі педагоги пройшли курси або тренінги з психологічної підтримки учнів. А перед самим навчальним роком освітяни мали можливість долучитися до вебінару «Психологічна підготовка учасників освітнього процесу до нового навчального року», який було організовано у межах швейцарсько-українського проєкту DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти».

Фізично проводити навчання онлайн не важко, а ось морально – так. В онлайн-форматі нам часто не вистачає часу на виконання повноцінних вправ, ми не можемо використовувати дотики, обійми, недоступними стають вправи в колі, де дітям бажано триматися за руки тощо. Особливо це стосується початкової ланки. Крім того, нинішня складна ситуація може спричинити те, що навіть у вже сформованих класах можуть з’явитися нові діти. Тому важливе завдання педагога – допомогти їм ефективно інтегруватися в навчальний процес та подружитися з однокласниками. Найголовніше тут – дати відчуття безпеки та створити сприятливу дружню атмосферу.

Інна Мирошниченко // заступниця закладу загальної середньої освіти №2 Бахмута

Освітяни  докладають багато зусиль, щоб урізноманітнити онлайн навчання та використовують у своїй роботі різні онлайн інструменти для цього

Джерело: Facebook сторінка Бахмутська ЗОШ 2

Крім того, освітяни намагаються акцентувати більше уваги на створенні історій успіху та позитивної мотивації на онлайн уроках. Це допомагає і самому вчителю стабілізуватися, емоційно заспокоюватися. Наприклад, слова підтримки та похвали, символічні сертифікати та дипломи, спільні вправи на онлайн-дошках, розминки (фізичні, інтелектуальні, емоційні) тощо. 

Важливим аспектом якісного освітнього процесу в режимі онлайн є забезпечення всіх учасників процесу технічними засобами. Інна розповідає, що всі педагоги ЗОШ №2 мають ноутбуки або комп’ютери для роботи. Хтось має свою техніку, комусь надали ноутбуки, які встигли евакуювати зі школи, коли це було ще можливо зробити. Тому, всі працівники мають можливість проводити навчання. Своєю чергою управління освіти Бахмутської міської ради надало техніку учням, які її потребували (планшети і ноутбуки). 

Чи продовжують учні вчитися у бахмутських школах

Бахмутські школярі наразі проживають не тільки в різних регіонах України, але й за кордоном. У кожної родини є вибір: розпочати навчання на новому місці або продовжити навчалися у бахмутських школах онлайн. Минулого навчального року загальна кількість учнів шкіл міста зменшилася на трохи більше, ніж на 1000 людей, порівняно з навчальним роком 2021-2022. Водночас кількість учнів перших класів впала майже на половину (з 656 до 321 учня). 

Відповідь Бахмутської міської ради на наш запит на отримання публічної інформації щодо кількості учнів у навчальних закладах міста

За інформацією від Бахмутської міської ради, подібна негативна тенденція продовжується і цього року. Адже наразі кількість учнів, які вперше підуть в школу, складає 126 дітей на всі навчальні заклади міста.  Інна тільки підтверджує дану інформацією. Вона повідомила, що цього року, вперше за історію існування, ЗОШ №2 не змогла набрати учнів до першого класу. 

Одна із причин, чому так, гадаю, те, що батьки вже знають із гіркого досвіду інших родин, що заняття через телефон для деяких учнів початкової школи, особливо першачків, взагалі не сприймаються як навчання. Звичайно потрібен планшет чи ноутбук, учительський професіоналізм та хтось із батьків поруч, аби втримати учня біля монітора, а тим паче — утримати його увагу. Але хай там як, ми працюємо, ми впораємося. Багато наших учнів залишилися навчатися дистанційно у своїй школі, бо в нашому закладі працює команда професіоналів, відданих своїй професії.

Інна Мирошниченко // заступниця закладу загальної середньої освіти №2 Бахмута

Фото: «Бахмут.IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як отримати виплати на другу дитину в Україні у 2024 році

Валентина Славінська Славінська Валентина 17:00, 28 Травня 2024
Виплати
Фінансова допомога / фото з відкритих джерел

У 2024 році розмір державної допомоги при народженні другої, третьої та наступних дітей становить 41 280 гривень. Отримати виплати можна різними способами, зокрема через портал “Дія” або звернувшись до органів соціального захисту.

Редакція Бахмут IN.UA пояснює як отримати виплати.

Фінансова допомога при народженні дитини 

Міністерство соціальної політики та надалі забезпечує виплату державної допомоги сім’ям, в яких народилася дитина. Ця програма поширюється на перших, других, третіх та наступних дітей до досягнення ними 3-річного віку.

Згідно з чинним законодавством, загальний розмір допомоги при народженні другої (або третьої, четвертої тощо) дитини у 2024 році становить 41 280 гривень. Ця сума виплачується за такою схемою:

 • 10 320 гривень — одноразова виплата після народження;
 • 860 гривень щомісяця протягом 3 років.

Аналогічні виплати передбачені при усиновленні дитини. Якщо мати чи батько виходять на роботу, допомога продовжує надходити до 3-річного віку малюка.

Оформлення виплат 

Є два основні способи оформити допомогу при народженні дитини:

 • Звернутися до управління соціального захисту за місцем реєстрації з заявою, свідоцтвом про народження та паспортом.
 • Через портал “Дія” в розділі “єМалятко”.

Оформлення допомоги через “Дію”:

 • авторизуйтеся та перейдіть до розділу “єМалятко”;
 • вкажіть дані про дитину та батьків;
 • номер медичного висновку з пологового будинку;
 • оберіть послугу “Призначення допомоги при народженні”;
 • визначте отримувача коштів та спосіб виплат (пошта чи картка).

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Мелодійні та драйвові: підбірка свіжих українських пісень

Валентина Славінська Славінська Валентина 12:00, 25 Травня 2024
Прослуховування музики / фото ілюстративне

Український шоубізнес в умовах війни не припиняє радувати своїх шанувальників новими та яскравими хітами. Вони задають нові тренди в соціальних мережах та звучать майже звідусюди.

Редакція Бахмут IN.UA підготувала плей-лист україномовних пісень, що підкорили музичні чарти в травні 2024 року

Українські пісні 2024

За останні роки з’явилися нові талановиті імена, які формують сучасну культуру незалежної України. Ось лише невеликий список робіт таких співаків, який налаштує на позитивний лад:

“Барабан”, Артем Пивоваров та Klavdia Petrivna

  У межах свого культурного проєкту “Твої вірші, мої ноти” відомий український співак і автор пісень Артем Пивоваров презентував новий трек “Барабан” у співпраці з виконавицею Klavdia Petrivna. Основою композиції став вірш “Барабан печалі” українського поета-футуриста Ґео Шкурупія з “розстріляного Відродження”

  Як наголосив співак, попри знищення талановитого митця, його барабани продовжують бити й донині — вже майже століття.

  “Teresa&Maria”, Alyona Alyona & Jerry Heil

   Пісня “Teresa & Maria” викликала дискусії через образи Матері Терези та Діви Марії. За словами Jerry Heil і alyona alyona, пісня оспівує терновий шлях людини, випробування, через які доводиться проходити. Але навіть у найтемніші часи з небес слідують предки, символи святості та людяності, які надихають і ведуть вперед.

   “А я все плакала”, DOROFEEVA & LEBIGA

    Українська співачка Надя Дорофєєва та популярний блогер Міша Лебіга випустили сумісну роботу, яка отримала назву “А я все плакала”. Напередодні офіційного релізу артисти провели благодійний стрім на Twitch, під час якого презентували пісню, поділилися кадрами з бекстейджу зйомок кліпу та зібрали понад 5 мільйонів гривень для допомоги постраждалим від ракетного удару по Чернігову.

    “Подоляночка”, Alyona Alyona & Jerry Heil

     Українські виконавиці Alyona Alyona та Jerry Heil презентували новий трек “Подоляночка”, над яким працювали напередодні музичного конкурсу “Євробачення-2024”. Хоча для виступу на Євробаченні дует обрав пісню “Teresa & Maria”, з якою посів третє місце.

     “Salut papa”, KOLA

      Українська співачка KOLA презентувала новий трек “Salut papa” та відеокліп на нього. Композиція торкається особистої історії виконавиці, яка виросла без батька. Однак замість драматизму KOLA обрала іронічний та життєствердний посил.

      За словами самої виконавиці, ця пісня – це рефлексія на життя без тата, яка сильно вплинула на життя та навчила йти вперед, попри складнощі.

      “Я тобі брехала”,  Klavdia Petrivna

       Напередодні Дня святого Валентина таємнича українська співачка Klavdia Petrivna презентувала нову пісню під назвою “Я тобі брехала”. Ця композиція стала подарунком для шанувальників та щирим висловом почуттів виконавиці, яка лунає в соціальних мережах й сьогодні.

       “Час”, Vivienne Mort

        Пісня “Час” українського інді-гурту Vivienne Mort несподівано стала вірусним хітом у TikTok, хоча й була випущена ще у 2018 році. Користувачі з різних країн світу публікують відео під цю пісню, роблячи тренд інтернаціональним.

        “Імператори”,  Klavdia Petrivna

         У цьому синглі Klavdia Petrivna висловлює свій протест проти людей, які оточують її та несуть негатив. Їх вона описує як “імператорів”, які “втратили багато”, “потрапили в халепу” та “з часом попадали”.

         Співачка не піддається їхньому впливу, демонструючи внутрішню силу та стійкість. Її лірична героїня не дозволяє “негативній вібрації” та “радіації” цих людей впливати на її думки та почуття.

         “Кохаю, але не зовсім”, DOROFEEVA

          Цей трек, написаний рік тому у співавторстві з Мішою Кацуріним та Іваном Кліменком, вже встиг стати хітом задовго до офіційного релізу.

          “Ви вивчили слова задовго до релізу і назнімали майже 10 тисяч тік-ток відео, які зібрали понад 2,5 млн переглядів”, – поділилася Надя в Instagram з прихильниками.

          “Нагадай”, Domiy

           Мелодійна пісня “Нагадай” молодої української співачки Domiy, яка вже кілька місяців тримає популярність у TikTok, отримала нову хвилю вірусного успіху.

           Читайте також:

           Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

           Виплати

           Як отримати виплати на другу дитину в Україні у 2024 році

           У 2024 році розмір державної допомоги при народженні другої, третьої та наступних дітей становить 41 280 гривень. Отримати виплати можна різними способами, зокрема через портал […]

           Мелодійні та драйвові: підбірка свіжих українських пісень

           Український шоубізнес в умовах війни не припиняє радувати своїх шанувальників новими та яскравими хітами. Вони задають нові тренди в соціальних мережах та звучать майже звідусюди. […]

           100 000 гривень на власний бізнес: Мінцифра запускає грантову програму для військових

           Міністерство цифрової політики України запускає нову програму “Траєкторія” для військових та ветеранів, яка спрямована на допомогу в розвитку власного бізнесу. Про це повідомили в Мінцифрі. […]

           18:00, 23.05.2024 Скопіч Дмитро
           Допомога

           Як бахмутянам оформити допомогу, якщо в їх місцях проживання немає центру підтримки (оновлено)

           Багато бахмутян-переселенців скаржаться на брак гуманітарної допомоги у своїх містах. Процедура отримання допомоги залишається незрозумілою для багатьох. Детальна інструкція про те, як жителям Бахмута отримати […]

           субсидія нарахування

           Хто повинен звернутися за субсидією на наступний період: пояснення

           Уряд нагадує, що в травні відбувається автоматичне перепризначення субсидій для більшості отримувачів цієї допомоги. Проте є категорії громадян, які мають звернутися до органів Пенсійного фонду […]