До третьої річниці повномасштабної війни Svidok.org запускає збір свідчень

Семаковська Тетяна 13:15, 23 Лютого 2025

Минуло три роки, як Росія повномаштабно напала на Україну. До цієї дати онлайн-платформа Svidok.org оголосила про запуск флешмобу зі збору свідчень українців про війну.

Поділитись своїм воєнним спогадом може кожен. На платформі Svidok.org всі свідчення є анонімними, а після публікації з персональних даних відображається лише населений пункт, де відбувались події, описані в нотатці.

“Ми чули звуки вибухів, відправляли близьких людей на фронт, волонтерили та рятували тварин, виховували дітей та навчались в умовах постійних викликів, допомагали тим, хто змушений був покинути все і почати життя в інших містах. Нам є чим поділитись! Цей пережитий досвід має почути світ, щоб побачити очима очевидців те, що відбувається в Україні”, – закликає Юлія Михайлова, комунікаційниця Svidok.org.

Аби зберегти свій спогад, потрібно зареєструватись на svidok.org або ж скористатись телеграм-ботом – @SvidokNoteBot чи безплатною телефонною лінією за номером 0 800 507 480.

До свідчень можна додавати фото та відео.

Про що українці вже поділились на Svidok.org

На платформі Svidok.org вже зареєстровані понад 4000 українців, які щодня діляться своїми історіями.

Ось кілька з них (імена змінені з міркувань безпеки).

Ця ніч мені запам’ятається назавжди… Ніч на 30 січня 2025 року, близько 0:18, стався вибух у багатоповерхівці в одному зі спальних районів міста. Я чула, як “Шахед” летить через мій будинок. У такі моменти дуже страшно, адже ти ніколи не знаєш, куди він прямує. За правилом двох стін я оперативно покликала всю родину, щоб сховатися, адже біля нас, у цьому ж районі, 17.11.2024 Росія вдарила балістичною ракетою в сусідній двір. 15 секунд — і ми чуємо вибух. Ці емоції не передати словами. Спочатку ти відчуваєш страх, біль, розгубленість, тіло не контрольоване, все тремтить від жаху. А потім – ненависть до Росії. В голові завжди одне й те саме питання: “За що? Чому?” – пише Людмила про атаку на Суми.

“Ось так виглядає дитячий садочок на Північній Салтівці. Деякі іграшки виглядають зовсім новими – моторошне відчуття, коли бачиш їх на тлі залізобетонних штирів”, – розповіла Ольга.

“1000 днів як мій брат не виходить на зв’язок з полону, куди потрапив, захищаючи Україну в місті Маріуполь…. Там він із побратимами тримали оборону Азовсталі, і показали всьому світу свою силу і незламність! Мій брат не просто військовослужбовець, він воїн!.. Я б хотіла, щоб про мого сильного та хороброго брата знало як можна більше людей!” – поділилась Ольга.

Чому варто залишати свої свідчення

Анонімні свідчення про воєнні та екологічні злочини команда онлайн-платформи передає Офісу генпрокурора та Міжнародному кримінальному суду. Понад 250 історій, залишених на Svidok.org, долучили до досудових розслідувань.

Аби зберегти спогад, потрібно зареєструватись на svidok.org або ж скористатись тг-ботом – @SvidokNoteBot чи безплатною телефонною лінією за номером 0 800 507 480.

Кожна людина може розповісти на платформі про те, як переживає щоденні обстріли росії, стала свідком руйнування, отримала поранення, пережила окупацію, про вимушену евакуацію, волонтерство, адаптацію до життя в умовах війни, і навіть роздуми чи творчість.

Також до тексту можна додавати фото та відео. Свідчення про воєнні злочини росіян вже передані до Міжнародного кримінального суду та Офісу Генпрокурора, розповіла директорка з комунікацій Svidok.org Олена Кук.

“Ми напряму контактуємо з представниками МКС щодо передачі свідчень українців про злочини РФ під час війни. Деталі передачі свідчень – конфіденційні з міркувань безпеки. Але варто сказати, що трибунал виявляє великий інтерес до таких персональних історій”, — зауважила вона.

Олена Кук наголошує: платформа має кілька рівнів захисту, що дозволяє зберігати анонімність дописувачам. Розробники закрили особисті дані користувачів з міркувань безпеки. Лише розслідувачі можуть з ними сконтактувати через спеціальний аккаунт і лише з дозволу людини.

Додатково також створили механізм фіксації спогадів для українців, які перебувають на тимчасово окупованій території.

“Якщо людина перебуває на окупованій території, може поставити спеціальну помітку. Тоді її допис опублікують тільки тоді, коли їй вже нічого не загрожуватиме” , – пояснила Олена Кук.

Також платформа надійно захищена від кібератак. А сервери, які зберігають спогади, фізично розташовані у Німеччині та США, тож росіяни не можуть нанести пряму атаку на них і стерти дописи.

Часто дописи українців у соцмережах блокують. Або вони губляться у потоці інформації. До прикладу, зараз складно знайти деякі знамениті фото і відео 24 лютого, не кажучи вже про 2014 рік. А все це дуже важливо зберегти, аби росія не змогла маніпулювати фактами. Аби все, що ми пережили, не було марним. Саме ми хочемо зберегти історію кожного українця на надійному порталі – на Svidok.org”, – пояснює Олена Кук.

Що подивитися на вихідних: 3 нових серіали, від яких неможливо відірватися

Семаковська Тетяна 10:00, 23 Березня 2025
Кадр з серіалу “Юнацтво” / скриншот

Не знаєте, що подивитися на вихідних? Ми підібрали для вас 3 нових серіали, від яких неможливо відірватися. У нашій добірці — гучна прем’єра “Юнацтво”, напружений трилер “Кассандра” та драматичний серіал “Нульовий день”. Якщо шукаєте, що подивитися цього тижня, ці новинки точно не залишать вас байдужими!

Серіал “Юнацтво”

За сюжетом серіалу 13-річного підлітка звинувачують у вбивстві однокласниці. Його сімʼя, терапевтка й детектив шукають відповіді на питання, що трапилося насправді. Серіал підіймати проблему гендерного насильства у Великій Британії, проте він не створений на реальних подіях. Кожен епізод все більше розкриває головного героя, показує як сучасні мізогінні інфлюєнсери впливають на ставлення до дівчаток та жінок.

Оуен Купер / фото I-d

Загалом серіал має лише 4 серії, але його вже називають серіалом десятиліття. Унікальності йому додає те, що кожен епізод знятий одним безперервним дублем. А головний актор, підліток Оуен Купер дебютував у серіалі.

“Як тільки я потрапив на знімальний майданчик “Юнацтва”, одразу зрозумів, що опинився серед правильних людей”, каже Оуен Купер в розмові з виданням I-d.

Дивитися серіал “Юнацтво” українською мовою вже можна на Netflix.

Кассандра

Новий серіал на Netflix “Кассандра” розповідає історію родини, яка була змушена втекти від свого минулого у 6 епізодах. Родина переїжджає у дім з електронною помічницею Кассандрою, вона допомогає родині почати нове життя. Проте з кожною серією постає більше питань до Кассандри. Цей трилер, який можна переглянути за один вечір точно здивує навіть вибагливого кіноглядача.

Серіал увійшов у топсписки серіалів на Netflix у США та у всьому світі

Нульовий день

Мінісеріал “Нульовий день” розповідає про експрезидента США, який постає перед вибором вчиняти правильно чи захищати родину? Чоловік повинен врятувати країну від нищівної кібератаки, яка привела до смерті сотень американців. Серіал тримає в напрузі до самого кінця й розкриває людські стосунки по-новому.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Яку дату та час руйнації житла вказувати, якщо ваше майно на ТОТ: пояснення

Семаковська Тетяна 12:05, 22 Березня 2025
Зруйновані квартири бахмутян / фото з росджерел

Мешканці та мешканки, майно яких розташовано та тимчасово окупованих територій, при заповненні заявки стикають з пунктом про дату та час руйнації. Втім такі дані можуть не знати, оскільки оселя могла бути зруйнована, коли її власник перебував вже в евакуації.

Як повідомити про зруйноване житло в окупації та дату його руйнації, пояснює Юридичний порадник для ВПО.

Зруйноване майно на окупованих територіях

Жителі, чиє майно розташоване на тимчасово окупованих територіях, зокрема це Донецька, Луганська, Херсонська, Запорізька, Харківська області, можуть подавати заяви про пошкодження житла через Дії у Міжнародний Реєстр збитків. Серед пунктів заповнення є графа про дату та час руйнації житла.

Юристи пояснюють, що першочергово, у заявці потрібно вказувати:

  • прізвище, власне ім’я, по батькові;
  • РНОКПП, якщо подаєте через Дію;
  • серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу контролю і мають відмітку в паспорті) (у разі подання через Портал Дія);
  • унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
  • номер телефону, адреса електронної пошти;
  • відомості про нерухоме майно (тип, опис, загальна площа, площа забудови, кількість поверхів).

Щодо дати, то її варто вказувати конкретну, але час настання події, коли сталося пошкодження або руйнація орієнтовний.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що подивитися на вихідних: 3 нових серіали, від яких неможливо відірватися

Не знаєте, що подивитися на вихідних? Ми підібрали для вас 3 нових серіали, від яких неможливо відірватися. У нашій добірці — гучна прем’єра “Юнацтво”, напружений […]

Яку дату та час руйнації житла вказувати, якщо ваше майно на ТОТ: пояснення

Мешканці та мешканки, майно яких розташовано та тимчасово окупованих територій, при заповненні заявки стикають з пунктом про дату та час руйнації. Втім такі дані можуть […]

302678288 477380981063667 558807119301064047 n bd022

Історичні перемоги українців: як Святослав прогнав 12 тисяч половців

Чернігівський князь Святослав, відомий своїми військовими походами, здобув чергову перемогу в битві на річці Снові у листопаді 1068 року. Це зіткнення стало важливим етапом у […]

11:00, 22.03.2025 Безмен Микита

Сакури та нарциси: 3 місця в Україні, які необхідно відвідати весною

Весна в Україні — це найкращий час для подорожей, коли природа розквітає, а мальовничі локації зачаровують своєю атмосферою. Якщо ви шукаєте ідеї для весняного відпочинку, […]

Водій, який збив вагітну бахмутянку з дітьми у Дніпрі, перебуває під вартою: нові деталі справи

17 березня у Дніпрі на нерегульованому пішохідному переході водій збив вагітну жінку з двома дітьми. Постраждала Анастасія Становська жителька Бахмута перебуває у вкрай важкому стані, […]