Жителі Бахмута, які після окупації міста виїхали на ТОТ, стикаються з проблемами в отриманні державних послуг. Попри обіцянки окупантів надавати всі необхідні послуги, в тому числі й оформлення документів, бахмутянам недоступні деякі послуги для дорослих і дітей. Однією з причин є відсутність бази даних.
На це бахмутяни поскаржилися в російських пропагандистських каналах.
Проблеми з реєстрацією дітей на ТОТ
У бахмутян, які переїхали до так званої “днр”, неодноразово виникали проблеми з доступністю послуг. Цього разу люди поскаржились на неможливість поставити штамп про реєстрацію в паспорті дитини. Від батьків вимагають документи на житло, а якщо їх немає, то штамп про реєстрацію, нібито, ставлять від дня звернення.
Але при цьому в штампах можуть бути помилки. Вже відомі факти, коли в міграційній службі плутають топографічні назви, зокрема вулиці і провулки. Причиною цього є відстуність єдиної бази даних, яку окупанти так і не створили за роки окупації.
Бахмутяни скаржаться на недоступність послуг / скриншот
Нагадаємо, що бахмутяни і раніше стикались з проблемами в наданні державних послуг, які виникали через зміни топографічних назв. Зокрема, в Шахтарську у людей не приймали документи з пропискою в Бахмуті, вимагали мати прописку з колишньою назвою міста — Артемівськ. Змінити ж прописку не можуть ні в “днр”, ні в “лнр”. Працівники так званих “відомств” кажуть людям, що не мають таких повноважень.
Фактично окупаційна влада обмежила людей в отриманні державних послуг. Працівники “відомств” створюють перепони, при цьому не пропонуючи рішення проблем.
Результати голосування за законопроєкт 12414 / скриншот
Сьогодні на позачерговому засіданні Парламент проголосував за законопроєкт 12414, який фактично ліквідовує незалежність Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). За законопроєкт проголосувало 263 депутати. Зокрема, й нардепи з Донеччини. Законопроєкт викликав обурення у громадськостічерез те, що Банкова намагається повернути контроль над САП через генпрокурора. Саме це раніше блокувало розслідування щодо топпосадовців.Крім того, підписання 12414 фактично руйнує ключову вимогу ЄС щодо незалежності антикорупційних органів — це була одна з умов надання Україні статусу кандидата.
У матеріалі Бахмут IN.UA пояснюємо, все що відомо про законопроєкт наразі та його наслідки.
Законопроєкт 12414: хід голосування
За законопроєкт № 12414 нардепи проголосували 22 липня. Внесли його в порядок денний вранці.
“Тільки що Слуга внесла у порядок денний сьогодні законопроєкт 12414 про по факту ліквідацію НАБУ та САП. Голосувати хочуть максимально швидко”, — написав нардеп Ярослав Железняк о 11:13.
НАБУ повідомило, що в останній момент в законопроєкт внесли правки, що фактично знищують незалежність САП та підпорядковують діяльність НАБУ і САП Генеральному прокурору. У Бюро закликали нардепів утриматися від голосування.
“Фактично у разі ухвалення цього законопроєкту Керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури. Антикорупційна інфраструктура України, вибудувана з 2015 року разом із міжнародними партнерами, буде зруйнована”, — написали в НАБУ.
Ярослав Железняк повідомив, що поставив на голосування пропозицію вилучити з порядку денного законопроєкт 12414 через грубе порушення регламенту. Але пропозицію підтримали лише 53 нардепи.
Пост Ярослава Железянка з пропозицією вилучити з порядку денного законопроєкт 12414 / скриншот
Після цього запустили процедуру відсторонення Головуючого з ведення засідання через порушення регламенту, але її теж не підтримали. Голова ВР Руслан Стефанчук не поставив цю пропозицію на голосування.
Перед голосуванням за сам законопроєкт нардепи голосували за підтвердження 11 поправок до нього, усі поправки успішно пройшли голосування. Процес можна побачити на відео нижче:
“Ставлять всі правки. Кожна набирає 265 голосів”, – писав Ярослав Железняк
О 13:36 Ярослав Железняк повідомив, що Парламент проголосував в цілому за законопроєкт 12414 і по факту ліквідував всю незалежність НАБУ та САП.
“Ми блокували трибуну. За цей зашквар не голосували. Але мені дуже гидко та соромно за людей в залі, які з народних депутатів за 6-ть років скотилися до цього…”, — написав нардеп Ярослав Железняк.
Наразі офіційно законопроєкт вже підписаний спікером та переданий на підпис президенту, Володимиру Зеленському:
Як повідомляє Ярослав Железняк, за інформацією його джерел президент вже підписав прийнятий сьогодні законопроєкт №12414 про ліквідацію НАБУ та САП. Станом на 18:27 картка законопроєкту все ще на підписанні.
Зазначимо, що за інформацією Суспільного, 5 народних депутатів, обраних на мажоритарних округах Донеччини та Луганщини, підтримали законопроєкт №12414. Водночас жоден з 12 парламентарів від цих областей не висловився проти документа.
Проголосували “за”:
Валерія Гнатенко
Олександр Ковальов
Олексій Кузнєцов
Олександр Сухов
Сергій Вельможний
Валерій Гнатенко — депутат обраний від забороненої у 2022 році партії ОПЗЖ по 49 виборчому округу (Дружківка, Костянтинівка та населені пункти колишніх Костянтинівського та Покровського районів);
Олександр Ковальов — депутат обраний по 51 виборчому округу (частина Горлівки та частина Бахмутського району, які окуповані);
Олексій Кузнєцов — депутат обраний від політичної партії “Слуга народу” по 106 виборчому округу (Сіверськодонецьк, окупована з 2014 року Кадіївка та частина Попаснянського району);
Олександр Сухов — депутат обраний по 107 виборчому округу (Лисичанськ, частина Попаснянського району та частина окупованої з 2014 року Кадіївки та Первомайська) від забороненої нині політичної партії “Наш край”;
Сергій Вельможний — депутат обраний від забороненої нині політичної партії “Наш край” по 112 виборчому округу (Рубіжне та частина Попаснянського району).
Не голосували за законопроєкт
Муса Магомедов — депутат обраний від “Опозиційного блоку” по 45 виборчому округу (Авдіївка та окуповані з 2014 року Ясинувата та частина Донецька); блоку”
Євген Яковенко— депутат обраний від ВО “Батьківщина” по 52 виборчому округу (Торецьк та частини окупованих Горлівки та Дебальцевого);
Сергій Магера — депутат обраний від “Опозиційного блоку” по 58 виборчому округу (Приморський та Центральний райони Маріуполя);
Вікторія Гриб — депутатка, яка була обрана від “Опозиційного блоку” по 105 виборчому округу (Щастя Луганської області).
Що передбачає 12414?
Цей законопроєкт передбачає такі нововведення:
Генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і, в разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
сам вирішує спори про підслідність;
самостійно підписує підозри топпосадовцям;
керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки Генпрокурор.
Максим Бужанський / фото Facebook
У русі “ЧЕСНО” зазначають, що нардеп від “Слуги народу” Максим Бужанський вніс низку правок, які не мають жодного стосунку до теми закону та були подані з порушенням Регламенту Верховної Ради — після завершення офіційного строку, встановленого статтею 116.
На думку, аналітиків, йдеться про спробу повернути контроль Банкової над САП через ручного Генпрокурора. Саме цей механізм блокував ефективні розслідування щодо топпосадовців.
“Ці правки фактично підпорядковують діяльність незалежних антикорупційних органів — САП та НАБУ — Генеральному прокурору….Крім того, ці правки фактично руйнують одну з ключових вимог ЄС щодо гарантій інституційної незалежності антикорупційних органів — вимогу, що була однією з умов надання Україні статусу кандидата на членство”, — пише ЧЕСНО.
Міжнародна реакція
Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос написала, що вона “серйозно стурбована” результатом голосування Верховної Ради за законопроєкт 12414.
Пост Марти Кос / скриншот
“Серйозне занепокоєння викликає сьогоднішнє голосування у Раді. Демонтаж ключових гарантій незалежності НАБУ — це серйозний крок назад. Незалежні органи, такі як НАБУ та САП, є необхідними для європейського шляху України. Верховенство права залишається в центрі переговорів щодо вступу до ЄС”, — пише Марта Кос.
Реакція суспільства
У мережі ширяться повідомлення про мирну акцію у Києві 22 липня, де закликають українців виступити проти підписання законопроєкту №12414. Ветеран Дмитро Козятинський кличе на акцію на площі біля театру Франка в Києві.
Пост ветерана Дмитра Козятинського / скриншот
Активістка Олеся Михайленко у соцмережі X повідомила, що подала електронну петицію із закликом до Зеленського ветувати цей закон. Протягом 2 днів петиція має з’явитися на сайті.
Шкільне приладдя в Івано-Франківську / фото ілюстративне
ГО “ВПО України — Івано-Франківськ” анонсувала відкриття реєстрації для переселенців на отримання безплатного шкільного приладдя та одягу.
Про це повідомили представники ГО “ВПО України — Івано-Франківськ”.
Безплатне шкільне приладдя для ВПО в Івано-Франківську
Громадська організація “ВПО України — Івано-Франківськ” продовжує надавати переселенцям у місті різноманітну допомогу. Цього разу її представники анонсували відкриття реєстраційної форми для ВПО на отримання:
нової шкільної форми;
нового взуття для хлопців та дівчат;
різного шкільного приладдя та солодощів.
Як отримати
Реєстрація на отримання допомоги, а також детальна інформація щодо категорій ВПО, які зможуть розраховувати на підтримку, будуть опубліковані на сторінці ГО “ВПО України — Івано-Франківськ» найближчим часом.
Зазначимо, що видача здійснюватиметься в просторі ГО “ВПО України — Івано-Франківськ” за адресою: вулиця Галицька, 10, 3-й поверх.
Сьогодні на позачерговому засіданні Парламент проголосував за законопроєкт 12414, який фактично ліквідовує незалежність Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). За законопроєкт […]
ГО “ВПО України — Івано-Франківськ” анонсувала відкриття реєстрації для переселенців на отримання безплатного шкільного приладдя та одягу. Про це повідомили представники ГО “ВПО України — […]
Жінка зі Святогірська передавала росіянам координати українських військових: СБУ викрила інформаторку Про це повідомила Донецька обласна прокуратура. Святогірськ: затримали шпигунку На Донеччині співробітники Служби безпеки […]
21 липня 2025 року не стало Валерія Белевича — відомого багатьом бахмутянам своєю волонтерською діяльністю та керівництвом громадською організацією “Бахмут Український”. Поховання відбудеться в Києві. […]
Су-27 — літак Повітряних сил ЗСУ — завдав удару по ангару з російськими військовими в місті Часів Яр. Удар спричинив значні втрати серед особового складу […]