З Бахмутом у серці: 1 вересня та соціальна підтримка у Дніпрі

Семаковська Тетяна 12:31, 2 Вересня 2022

photo 5229197282623209395 y b6bd3Представники сфери соціальних послуг та секретар міської ради Бахмута Ганна Петрієнко-Полухіна на честь 1 вересня зустрілася з евакуйованими бахмутянами у Дніпрі. Журналісти «Бахмут.IN.UA» поспілкувалися з організаторами та учасниками зустрічі. Ми дізнались подробиці про цілі нового центру «З Бахмутом у серці», а також поцікавилися кількістю школярів у нашому місті.

Як відбувалася зустріч?

Бахмутська міська рада опублікувала фотографії кількох евакуйованих сімей, де є діти з інвалідністю. Городян, що після вторгнення росії, переїхали до Дніпра, на честь першого вересня запросили на зустріч до приміщення майбутнього центру допомоги переселенцям «З Бахмутом у серці».

Дніпро обрано не випадково: саме до цього міста переїхала більшість бахмутян в евакуації. Привітати дітей та їхніх батьків приїхала секретар міської ради Ганна Петрієнко-Полухіна.

полухіна анфас b5bf7

Ганна Петрієнко-Полухіна (в центрі). Фото: Бахмутська міська рада

«Свято ми всі відзначаємо далеко від рідної оселі, але ні на секунду не забуваючи про неї. Я щиро вірю, що дуже скоро в нашій Україні запанує мир, усі ми повернемося до Бахмута і продовжимо будувати наші плани на майбутнє. Бажаю вам міцного здоров’я, витримки та благополуччя», – сказала вона.

Журналісти «Бахмут.IN.UA» зв’язалися з Галиною Лук’яновою – однією з мам, які були присутні на святі. Ми запитали, чим їй та дитині запам’ятався захід, а також поцікавилися, чи справді зустріч виконала свою функцію і дала сім’ям таку потрібну підтримку.

«Дуже важливо знати та відчувати, що про нас пам’ятають у рідному місті та підтримують. Для нас із донькою будь-яке знайоме обличчя «звідти» (навіть через вікно транспорту) – це вже зв’язок із батьківщиною. А тут ціла зустріч. З можливістю щось обговорити, з вікториною для дітей, з подарунками для них (невеликими канцелярськими наборами залежно від віку)», – розповіла Галина.

з бахмутом у серці головна 50f9c

За її словами, батькам анонсували, що в майбутньому центр «З Бахмутом у серці» зможе надавати психологічну допомогу для дітей, їхніх рідних, різноманітні консультаційні послуги щодо соціальних нарахувань, гуманітарну допомогу та подібні заходи.

Ми вже розповідали про бахмутян з дітьми, які відмовляються евакуюватися з міста. Станом на 20-ті числа серпня, коли готувався цей матеріал, у Бахмуті залишалося близько двох тисяч дітей: півтори тисячі школярів і понад п’ятсот дошкільнят. Журналісти знову зв’язалися із начальницею управління освіти Бахмутської міської ради Наталією Дроздовою, щоб уточнити актуальні дані. Виявилося, що за цей період евакуація батьків із дітьми значно прискорилася.

photo 5229197282623209402 w e8d7d

«Станом на 29 серпня у Бахмутській міській територіальній громаді перебувало 893 дитини шкільного віку та 497 дітей дошкільного віку», – розповіла Дроздова.

Про те, як навчальний процес відбуватиметься у прифронтових регіонах, ми також писали у попередньому матеріалі.

Що відомо про центр?

Ми вже дізнавалися, які саме послуги надаватиме центр підтримки бахмутян у Дніпрі, а також попередні напрацювання політиків. Окрім гуманітарної допомоги, у переселенців-бахмутян є потреба у наданні юридичних, соціальних, пенсійних, медичних та інших послуг, – стверджували тоді ініціатори проєкту.

Наталя Отюніна, яка обіймала в Бахмуті посаду начальниці Управління Муніципального розвитку міста, зараз займається переважно соціальними питаннями городян в евакуації. Цього разу вона розповіла нам про центр набагато більше, згадавши, що голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко рекомендував проводити заходи щодо підтримки евакуйованих співгромадян усім міським радам регіону.

photo 5229197282623209388 y 4df87

Наталя Отюніна. Скріншот з відео

За словами Отюніної, головна мета зустрічі – привітання та підтримка бахмутських сімей з особливими дітьми. Нині ж співробітники центру активно вивчають потреби переселенців з Бахмуту у Дніпрі. Слідкувати за оновленнями організації можна у відповідному Telegram-каналі, а подати заявку на отримання гуманітарної допомоги – за посиланням.

Крім того, будь-який бахмутянин у Дніпрі може записатися на отримання безкоштовної психологічної допомоги. Багато городян в евакуації відзначають, що зараз це дійсно потрібно багатьом. Як ми вже писали, відвідувачі центру матимуть змогу отримати й соціальні послуги. Нам стало відомо, що відповідальною за цю частину діяльності організації буде начальниця Управління соціального захисту Інна Сподіна.

полухіна b563d

У перспективі на базі центру «З Бахмутом у серці» планують у кооперації з міжнародними організаціями надавати юридичну допомогу та створювати простір для спілкування бахмутян. В ідеалі – щоб переселенці могли не лише отримати продуктові набори, а також спілкуватися між собою, обмінюватись досвідом та підтримувати один одного. Під час останнього перерахунку бахмутян у Дніпрі ініціатори проєкту нарахували близько 3,5 тисяч евакуйованих.

«Наразі центр лише готують до відкриття, приміщення ще до кінця не готове.Це була зустріч, присвячена Дню Знань. Ми побачилися з дітьми з особливими потребами, зустрічалася з ними секретар міської ради. Щодо роботи центру «З Бахмутом у серці» ми лише збираємо заявки для допомоги людям, але центр ще не працює», – розповіла Отюніна.

Вже наступного дня секретар Бахмутської міської ради Ганна Петриєнко-Полухіна та засновник громадської організації «Ми з Україною» Олександр Бабенко підписали меморандум про співпрацю. Основна мета – організація спільної допомоги органів влади та громадських ініціатив бахмутянам в евакуації. Це дозволить більш ефективно скоординувати роботу щодо підтримки жителів Бахмутської громади та оперативно вирішувати нагальні питання ВПО. Зокрема, надавати гуманітарну допомогу у вигляді продуктових наборів, засобів гігієни та товарів першої необхідності.

photo 5229197282623209448 y f36b3

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

Семаковська Тетяна 10:00, 8 Червня 2025
Книгарня “Еней” у Бахмуті / фото Бахмут IN.UA

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги — вони знаходили простір для спілкування, нових ідей та живого зв’язку з українською літературою.

Детальніше про те, як саме з’явилася єдина книгарня в Бахмуті — в матеріалі Бахмут IN.UA

Книгарня “Еней”: історія

У 2015 році колишній боєць батальйону “Донбас” Володимир Дериведмідь, після звільнення Бахмута від сепаратистів, вирішив, що боротьба за Україну триває не лише на полі бою. На його думку, окупація відбувалася не лише територіально — важливою була й інформаційно-культурна складова. Саме тому Володимир продовжив свою боротьбу вже на культурному фронті, створивши книгарю в Бахмуті.

Назву для книгарні вигадувати не довелося. Ідея поширення української книги була натхненна одним із його побратимів — Антоном Цедиком з псевдонімом “Еней”. Чоловік був родом із Полтави, захоплювався історією, сповідував рідновір’я. Він загинув під час виходу з Іловайського котла. За словами Володимира, в останній бій добровольцям наказали брати лише зброю, але Антон узяв із собою ще й книжку — бо вважав її не менш потужною зброєю, ніж автомат.

Після відкриття книгарні, яку Володимир присвятив пам’яті Антона “Енея” Цедика, на фасаді з’явилося гасло: “Книги важливіші за танки”.

Особливості книгарні

Стенд з різною україномовною літературою для дітей / фото Бахмут IN.UA

Щоб привернути увагу до книгарні, на фасаді Володимир розмістив українські прапори. Згодом на фасаді з’явилися й портрети загиблих побратимів — як пам’ять про тих, хто не повернувся, і як нагадування, що війна ще не закінчилася.

У книгарні робився акцент на дитячій та історичній літературі — аби привчати дітей до читання українською мовою та спонукати дорослих краще пізнати власну історію. Також у магазині мали попит вишиванки, які охоче купували містяни.

Сервіс надавався виключно державною мовою. Її, на жаль, спочатку сприймали неоднозначно, проте, часом і містяни, і переселенці з тимчасово окупованих територій таки переходили з власником на українську.

Паралельно з реалізацією книг та вишиванок Володимир Дериведмідь влаштовував для дітей читання українських віршів напам’ять, натомість діти отримували подарунки. 

Закриття книгарні

Перший власник Володимир Дериведмідь вимушений був поїхати з міста у 2020 році, хоча закривати книгарню він не хотів. Саме тому він вирішив знайти людину, яка б могла продовжити його справу. Приблизно у той же час розпочався карантин, який сильно позначився на фінансовому становищі, адже виник через низький попит на книги. Вже у листопаді 2021 року єдина книгарня Бахмута зачинилася, а більшість книг з неї передали різним сільським бібліотекам.

Примітка. Матеріал створено з архівних спогадів журналістки Марії Лященко.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

258850190 993441414568005 1502640504527379887 n 5c199

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги […]

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих.