Мешканці, які виїхали два тижні тому наголошують, що в селі залишилося близько ста людей, переважно це родини фермерів, які не хочуть кидати господарство, інфраструктура села зруйнована. У соцмережах набирає популярності відео окупантів, на якому армія рф показує кадри розбомбленого села Клинове в Бахмутському районі Донецької області. Чи справді село окуповане, ми дізнавались у місцевих органів влади і мешканців.
Вперше кадри російського «Федерального агентства новин» опублікували вранці 5 липня, і за два дні вони заповнили месенджери українців. У публікації зазначено, що відео знято ще 2 липня.
На ролику військові росії та так званих «ДНР» вивчають обстановку селища, обстежують розкурочені житлові будинки та оглядають колишнє місце проживання солдат ЗСУ в імпровізованому бомбосховищі. По опублікованим кадрам можна зробити висновки, що перед стратегічним відступом наші військові намагалися приховати сліди свого перебування у селищі, але не встигли цього зробити, і були змушені змінити місце розташування у терміновому порядку.
Виправдовуючи обстріл приватних будинків і навіть місцевої школи, окупанти стверджують, що позиції ЗСУ розташовувалися чи не в кожній будівлі. Тому епізоди відео, на яких можна оцінити катастрофічні масштаби руйнування у Клиновому, російські ЗМІ показують із гордістю.
Як нині виглядає село Клинове можна подивитись на пропагандистському відео окупнатів.
Як виглядало село в 2017 році перед вступом в Бахмутську громаду дивіться тут.
Наталія Скляр до початку війни викладала у школі Клинового, а паралельно залучала гранти для ремонту будівлі навчального закладу. Активістка розповіла «Бахмут IN.UA», що напередодні повномасштабного вторгнення до школи щойно закупили нові меблі, а діти готувалися відновити навчання у відремонтованих класах.
«Ми брали участь у багатьох проєктах, зробили повністю ремонт на першому поверсі, де початкова школа. Старшокласники теж брали участь, якраз перед війною вдалося закупити меблі, повністю відремонтували тренажерну залу, облаштували будівлю, у якій взагалі нічого не було, тільки стіни й дах», – поділилась вона.
Скляр евакуювалася 20 травня, тому зараз слідкує за станом школи онлайн. Як вчитель розгледіла на останніх фото, які їй відправили односельчани, було зруйновано спортзал, кілька кабінетів відремонтованого першого поверху та всюди вибито вікна. Однак зараз будівля школи практично знищена. При цьому вчителі чергували у школі аж до 25 травня (далі Наталя не цікавилася цим питанням). Часто залишалися на ночівлю, щоб запобігти мародерству.
Автор опублікованого росіянами ролика стверджує, що бої під Клиновим були запеклими через близькість до Бахмута – всього 8 кілометрів від райцентру. Пропагандисти намагаються запевнити, що так звана приватна військова кампанія «Вагнера» вже на підступі до Бахмута, де нібито розташовується 25 тисяч українських військових.
«Саме у це місто ЗСУ перекинули велику кількість своїх військовослужбовців. Попри це союзні сили поступово наближаються до ключового населеного пункту. За даними добровольця та військового письменника Владлена Татарського, на Бахмутському напрямку працюють бійці «ПВК Вагнера», – зазначено у підписі до відео.
Фото з Телеграм-каналу brussinl
Редакція «Бахмут IN.UA» зв’язалася зі старостою села Юлією Смолярчук, яка від початку повномасштабного вторгнення Росії всіляко допомагала мешканцям населеного пункту із розподілом гуманітарної допомоги. Пізніше Смолярчук сприяла
евакуації охочих. По її інформації, за останній місяць спільними зусиллями вдалося евакуювати близько 200 осіб, які не мали можливості своїм ходом дістатися підконтрольної Україні території. Староста стверджує, що зараз у селі продовжує виживати приблизно 160 людей. Для порівняння, за даними останнього перепису населення у 2014 році, в населеному пункті проживало понад 600 осіб.
Фото Юлія Смолярчук, Facebook
Смолярчук відмовилася підтверджувати чи спростовувати дані про те, що Клинове перейшло під контроль окупантів. Водночас голова пресслужби Міської ради Бахмута Наталія Кисиличина в коментарі «Бахмут IN.UA» заявила, що розголошення такої інформації може бути на руку ворогові, крім того, ЗСУ не діляться з представниками місцевої влади подробицями про хід бойових дій. До того ж 22 червня українській стороні вже доводилося спростовувати фейк про захоплення селища.
Багато разів у російських ЗМІ з’являлася інформація про те, що наші захисники залишають цивільних у небезпеці або навіть обстрілюють гуманітарні конвої, щоб “підставити” армію росії.
«Бахмут IN.UA» поцікавився, яка насправді зараз ситуація, у кількох жителів Клинового, котрим вдалося евакуюватися. Галина Олексіївна, яка залишила рідне село 9 червня, скористалася одним із нерегулярних гуманітарних рейсів, організованим спільними силами бійців ЗСУ та співробітників ДСНС.
«Коли було сильне бомбардування, наші військові приїхали на бронемашині, викликали людей із підвалу: хто хоче – п’ять хвилин на збори. А в мене з собою були тільки теплі речі та поганенькі штани. Погодилася, бо вже була на нервовій межі, я більше не витримала б. Люди сиділи ще й раніше, а я, як перейшла до них у приватний будинок зі свого підвалу (ред. – у багатоповерховому житловому будинку), так тижнів зо два провела там, поки хлопці наші не приїхали», – розповіла переселенка у коментарі редакції «Бахмут IN.UA».
Фото Катерина Руденко.
За словами Галини Олексіївни, до того моменту, як за цивільними надіслали бронеавтомобіль, у селищі вже кілька тижнів не було жодних комунікацій. Тому з підвалу виходили виключно для приготування їжі на цеглинах та в туалет. Переселенка стверджує, що від евакуації відмовлялася переважно молодь. Ще одна евакуйована з Клинового, Катерина Руденко, припустила, що це може бути пов’язане з бізнесом: більшість жителів селища займаються фермерством, багато хто до останнього не хоче залишати худобу та дорогу техніку.
Спростовуючи слова російських журналістів про «осередок нацистів у школі Климового», Галина Олексіївна стверджує, що у моменти обстрілів цивільні та військові ховаються, куди встигнуть. Тому в бомбосховищах і підвалах немає явного поділу на місцевих та ЗСУ – всі перечікують бомбардування пліч-о-пліч. За інформацією сусідів нашої співрозмовниці, на цей час у селищі залишилося не 160 осіб, а лише близько сотні дорослих, та приблизно 20 дітей.
Фото Катерина Руденко.
Своєю чергою, згадана вище Катерина Руденко евакуювалася з усією родиною та сусідами. Вони вибиралися із міста своїм ходом на трьох машинах, запропонували знайомим ще два вільні місця, але бажаючих було мало. За словами переселенки, багато хто до останнього не може адекватно оцінювати ситуацію. Свій відбиток накладає і близькість до бойових дій, починаючи з 2014 року. Це розмиває відчуття небезпеки.
«11 числа (ред. – червня) ми виїхали, були у Бахмуті, а потім поїхали до Дніпропетровської області. Нині живемо у друзів, зв’язуємось із психологами. Жили без світла, зв’язку та газу майже місяць. 15 травня вже у підвалі сиділи. Відходити від нього могли на три метри, у будинку було вже неможливо», – додає жінка.
Катерина розповіла, що її сім’я довго сумнівалася, чи потрібна евакуація, через фермерське господарство, яке тільки-но почало розвиватися. Також у постійній небезпеці знаходився їхній єдиний працівник ферми, якому регулярно доводилося підвозити воду та продукти. Почуття відповідальності та небажання розлучатися з нажитим майном довго не дозволяло прийняти необхідність залишити рідне селище. Після чергового сильного «прильоту» рятівне рішення все ж таки з’явилось. Оскільки жодні гуманітарні коридори для цивільних не організовувалися, родина Руденків цікавилася, як та коли варто їхати, у військових.
Фото Катерина Руденко.
«Ті казали: зараз така неконтрольована ситуація, на ваш страх та ризик. Прислухайтесь. Якщо затишшя – сідайте в машину, ні з ким не прощаючись, сіли та поїхали. Щоб у вас було все зібрано. На двох постах нас бачили, ми зі сльозами на очах, усі читають молитви. Це був жах», – додала Катерина.
За її словами, напередодні виїзду один із гуманітарних конвоїв потрапив під обстріл окупантів. Оскільки люди вибиралися своїм ходом, і про їхнє переміщення ніхто не знав, подальша доля постраждалих невідома. Нещодавно сусіди Руденко розповіли їй, що ось-ось має розпочатися вже примусова евакуація цивільних. Однак, якщо Клинове справді захопили, шанси на це мізерні.
«Там уже ні інфраструктури не залишилося, ні житлових будинків. Немає жодного будинку, який уцілів – або зруйнований, або згорів, або постраждав від влучень уламків», – додала Катерина.
На момент публікації матеріалу Генеральний штаб ЗСУ та представники місцевої влади не оприлюднили інформацію про окупацію Клинового. Зараз залишається лише чекати на офіційні заяви. Евакуйовані жителі селища радять усім односельцям: доки можливість виїхати є, треба нею скористатися.