Немічні люди похилого віку, які проживали у хоспісі міста Часів Яр, нині обживаються на Хмельниччині. Під звуки обстрілів працівники гуманітарної місії «Проліска» евакуювали людей у безпечний регіон.
Волонтерський хоспіс у прифронтовому місті Часів Яр із 2017 року слугував останнім прихистком від війни та бідності для майже пів сотні немічних літніх людей. Більшість його жителів – це одинокі люди, які мешкали на лінії розмежування, які втратили родини, житло, документи. Після вторгнення російських військ в Україну, жителі хоспісу змушені вдруге втікати від війни.
Евакуація тривалістю більше доби
Спочатку із хоспісу евакуювали на Хмельниччину чотирьох мешканців разом із кухарем-волонтером. Через три дні гуманітарна місія «Проліска» винайняла автобус «Неоплан» на 40 місць. Тоді виїхало 35 людей, які більш-менш могли самостійно пересуватись та їхати сидячи.
«З ними поїхали й наші працівники, у яких є діти, – розповідає керівник і засновник хоспісу Євген Ткачов, – Наших бабусь та дідусів прийняло село Сокілець на Хмельниччині. Там їх поселили в старій школі на першому поверсі. Умови для проживання прийнятні».
Дорога була важкою і морально, і фізично, каже Євген Ткачов. Замість запланованих 15-16 годин, поїздка зайняла більше доби.
«Божа милість, що доїхала і наша 96-річна бабуся, – розповідає керівник хоспісу. – Усі наші підопічні в силу свого віку мають проблеми зі здоров’ям, у когось серце хворе, а ще й дорога без особливих зупинок. Бог милував, доїхали всі. Кілька днів відходили від дороги. Але інших варіантів не було. Все таки війна є війна».
На новому місці
За старенькими, які обживаються на Хмельниччині, доглядають працівники хоспісу, які також евакуювались сюди. Однак робочих рук не вистачає, потрібні ще нянечки, кухарі, сторож, – каже Євген Ткачов.
«Місцеве населення зворушило мене до сліз. Просто прийшли жителі села і сказали: «Ви на Паску нічого не готуйте». І принесли все: і картопляне п’юре, і тефтелі, і голубці, і паски, і крашанки, і холодець Все що потрібно для пасхального столу, прийшли і принесли. Дуже приємно».
Залишилось 12 лежачих людей
Нині у школі села Сокілець облаштовують місце для того, щоб евакуювати ще 12 мешканців хоспісу, які не можуть самостійно пересуватися.
«Лежачих людей везти в ті умови, які нам запропонували, дуже проблематично, – каже Євген Ткачов. – Або будемо шукати інше місце, куди зможуть прийняти 12 зовсім лежачих. Хтось без ніг, хтось із пролежнями. Поки таких варіантів немає, тому готуємо місце в тій же школі».
Транспорт для евакуації жителів хоспісу оплачує гуманітарна місія «Проліска». Євген Ткачов каже, зараз не так гостро стоїть проблема із оплатою, як із пошуком перевізника, який приїде на Донеччину.
…На місце евакуйованих із Часів Яру стареньких прибувають нові мешканці у пошуку порятунку від обстрілів.
«То Попасна, то Лисичанськ. Їх реально нема куди дівати, а в мене хоч якийсь тимчасовий варіант…»
Фото з фейсбук сторінки Євгена Ткачова.