В Бахмуте стоят очереди на сдачу крови

Семаковська Тетяна 11:43, 6 Вересня 2017

Пополнение банка крови в городском отделении трансфузиологии выходит на оптимальный уровень, практически полностью покрывая потребности города и района. Если пару лет назад медики заявляли о недостатке крови, то сегодня некоторым жителям с распространенными группами даже приходится отказывать.

Наш постоянный читатель сообщил в редакцию, что сегодня в отделении трансфузиологии на сдачу крови стоит около 30 человек. Мы решили выяснить с чем связан такой ажиотаж.

«За последние два три месяца количество доноров увеличилось в среднем на 30%. Думаю, около 10% это люди, которые приходят из-за возможности получить материальное вознаграждение. Еще 10% это контингент по мобилизационной кампании. По нашей договоренности с военкоматом к нам приходят при прохождении медосмотра, поскольку донорскую кровь мы проверяем на наличие трансфузионных инфекций, мы сообщаем результаты обследования. Такое обследование крови стоит около 1500 гривен, часть людей приходит сдать кровь, чтобы таким образом бесплатно обследоваться. Конечно, есть сознательные граждане, которые считают свои долгом помогать, кто-то это делает это из-за пользы для здоровья (профилактика гипертонии на ранних стадиях, очистка организма)», – прокомментировал ситуацию заведующий отделением трансфузиологии Бахмутской ЦРБ Андрей Корсун.

Как сообщил заведующий, благодаря материальному вознаграждению – компенсационной выплате в размере 117 гривен удается поддерживать постоянный контингент доноров. Эти деньги перечисляют донору на банковский счет (из них 40 гривен питание).

Напомним, что в Украине происходит реформирование службы крови и в будущем компенсационные выплаты хотят упразднить.

Важность постоянных доноров состоит в том, что эти люди экстренно по звонку могут прийти и сдать кровь. Выручает также централизованная областная сеть отделений трансфузиологии:

«Создана единая электронная база Донецкой области. В случае необходимости мы предаем кровь или можем рассчитывать на помощь из других отделений. Сейчас есть недостаток только в четвертой группе не хватает как отрицательного так и положительного резуса, мы ждем таких доноров. А носителям третьей группы временно отказываем, потому что создан большой резерв. Поскольку на заготовку одной дозы бюджет затрачивает около 2000 тысяч гривен, мы не делаем больших запасов, чтобы потом не выливать, а правильнее сказать не утилизировать, используя ресурс максимально эффективно».

Кроме того, что налаживается ситуация с пополнением банка крови, в отделении есть чем похвастаться.

«Мы переехали в детскую больницу условия здесь лучше, и когда весной к нам приезжал главный трансфузиолог Украины, наше отделение было признано лучшим в области», – с гордостью отмечает заведующий.

Прием крови осуществляется по следующему графику: понедельник с 9:00 до 12:00, вторник и среда с 8:00 до 11:00. Тел. для справок 49-24-86. Отделение располагается в здании Детской больницы по ул. Юбилейной, 54, на втором этаже.

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

Семаковська Тетяна 10:00, 8 Червня 2025
Книгарня “Еней” у Бахмуті / фото Бахмут IN.UA

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги — вони знаходили простір для спілкування, нових ідей та живого зв’язку з українською літературою.

Детальніше про те, як саме з’явилася єдина книгарня в Бахмуті — в матеріалі Бахмут IN.UA

Книгарня “Еней”: історія

У 2015 році колишній боєць батальйону “Донбас” Володимир Дериведмідь, після звільнення Бахмута від сепаратистів, вирішив, що боротьба за Україну триває не лише на полі бою. На його думку, окупація відбувалася не лише територіально — важливою була й інформаційно-культурна складова. Саме тому Володимир продовжив свою боротьбу вже на культурному фронті, створивши книгарю в Бахмуті.

Назву для книгарні вигадувати не довелося. Ідея поширення української книги була натхненна одним із його побратимів — Антоном Цедиком з псевдонімом “Еней”. Чоловік був родом із Полтави, захоплювався історією, сповідував рідновір’я. Він загинув під час виходу з Іловайського котла. За словами Володимира, в останній бій добровольцям наказали брати лише зброю, але Антон узяв із собою ще й книжку — бо вважав її не менш потужною зброєю, ніж автомат.

Після відкриття книгарні, яку Володимир присвятив пам’яті Антона “Енея” Цедика, на фасаді з’явилося гасло: “Книги важливіші за танки”.

Особливості книгарні

Стенд з різною україномовною літературою для дітей / фото Бахмут IN.UA

Щоб привернути увагу до книгарні, на фасаді Володимир розмістив українські прапори. Згодом на фасаді з’явилися й портрети загиблих побратимів — як пам’ять про тих, хто не повернувся, і як нагадування, що війна ще не закінчилася.

У книгарні робився акцент на дитячій та історичній літературі — аби привчати дітей до читання українською мовою та спонукати дорослих краще пізнати власну історію. Також у магазині мали попит вишиванки, які охоче купували містяни.

Сервіс надавався виключно державною мовою. Її, на жаль, спочатку сприймали неоднозначно, проте, часом і містяни, і переселенці з тимчасово окупованих територій таки переходили з власником на українську.

Паралельно з реалізацією книг та вишиванок Володимир Дериведмідь влаштовував для дітей читання українських віршів напам’ять, натомість діти отримували подарунки. 

Закриття книгарні

Перший власник Володимир Дериведмідь вимушений був поїхати з міста у 2020 році, хоча закривати книгарню він не хотів. Саме тому він вирішив знайти людину, яка б могла продовжити його справу. Приблизно у той же час розпочався карантин, який сильно позначився на фінансовому становищі, адже виник через низький попит на книги. Вже у листопаді 2021 року єдина книгарня Бахмута зачинилася, а більшість книг з неї передали різним сільським бібліотекам.

Примітка. Матеріал створено з архівних спогадів журналістки Марії Лященко.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

258850190 993441414568005 1502640504527379887 n 5c199

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги […]

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих.