У Бахмуті створять комісію для нагляду за якістю робіт на об’єктах капітального будівництва

Семаковська Тетяна 19:04, 30 Червня 2017

Пропозицію щодо створення наглядової ради при Управлінні розвитку міського господарства та капітального будівництва з залученням громадськості подали на Громадських слуханнях з приводу реконструкції бульвару Металургів. Зараз відбувається обговорення положення про роботу комісії та її структури.


Чому виникла потреба в створенні комісії при Управлінні розвитку міського господарства та капітального будівництва?

Останнім часом на об’єктах, де замовником робіт було Управління, виникало багато питань до якості виконання робіт. Це і будівництво водопроводу до Забахмутки, труба на якому не тільки не відповідала робочому тиску в мережі – замість тиску 16 атм проект зробили на 10 атм, а фактично трубу проклали ще меншу ніж потрібно для 10 атм. В результаті труби витримали декілька місяців, почалися пориви, потім заміна труби тривала кілька місяців. Таким чином, мешканці Забахмутки, – це, за даними Бахмутської міськради, понад 11 тисяч людей, – з травня до липня 2016 року мали проблеми з водопостачанням. Справа дійшла до суду, але прокуратура обвинувачує тільки технагляд, хоча проект робили в комунальному підприємстві «Бахмут-Вода», і, безумовно, технічні характеристики мали перевірити у відділі розвитку міського господарства (назва на той час).

Ще раніше, громадськість привертала увагу до контролю за якістю укладання асфальту на вулиці Садовій.

 Є багато питань до виконання робіт на набережній Бахмутки, де почав просідати ґрунт.

18618725 705167456333475 1871464740 o 217ca

Жирним знаком оклику в переліку «успіхів» Управління став бульвар Металургів

Наприкінці 2016 року на бульварі Металургів почали укладати тротуарну плитку. Невідповідні погодні умови сприяли тому, що навесні недосконалості укладання стали більш помітні. Після заяв і виступів громадськості підрядник частково переклав плитку, але залишились питання щодо якості цієї плитки, встановлення лав, поручнів на пандусі (за проектом вони мають бути без гострих кутів) і т.д.

19619492 745985738906274 45282384 o b3142

Ініціативна група у складі активних мешканців громади збирала підписи для проведення Громадських слухань. Мешканець мікрорайону «Кольормет» Генадій Сечкін відправив до міськради подання і згодом вийшло розпорядження міського голови до проведення слухань. Цей процес зайняв близько місяця, і за цей час Сечкін вирішив розширити предмет слухань до розгляду питання розвитку всього мікрорайону.

Під час збору підписів також піднімалося питання недовіри до влади, яка допустила такий безлад за бюджетні кошти. Помічник народного депутата Віктор Буслов заявив, що не тільки спеціалісти управління, яке було замовником, несуть відповідальність, а й керівництво міста. Напередодні Громадських слухань на одному з засідань в міськраді активіст Сергій Фісун заявив, що буде під час Громадських слухань піднімати питання недовіри міському голові Олексію Реві.

 

Враховуючи такий настрій активістів, влада підготувалося – зал був заповнений представниками бюджетних закладів і комунальних підприємств, які після довгої доповіді міського голови про успішну роботу влади і перспективи розвитку міста, своїми виступами підтвердили всебічну довіру і вдячність Реві. Тож поки питання дійшло до початкового предмету – якості робіт на бульварі, втомлений зал навіть слухати не хотів доповіді і презентації активістів.

Пропозицію щодо створення дорадчого органу при Управлінні підтримав міський голова

Головна думка, яка була озвучена у виступах ініціаторів громадських слухань, – саме відсутність належного контролю з боку замовника призводить до низької якості робіт і неефективного використання коштів платників податків. Хоча в.о. начальника Управління розвитку міського господарства та капітального будівництва Надія Трофимова каже, що кожного разу, коли підрядник виконує планові роботи і складає акт для перерахування коштів, спеціалісти виїжджають на місце все переміряють і перевіряють відповідно до норм та проектів.

До речі, пропозицію про створення наглядової ради за участю громадськості підтримали тільки 43 людини, 46 проголосували «проти», всі інші утрималися чи не голосували – це близько двох сотень людей.

 

Міський голова Олексій Рева, присутній на заході, тим не менше, пообіцяв, що таку наглядову раду створять. Крім того, громадськість просили визнати роботу Управління розвитку міського господарства та капбудівництва незадовільною, але ця пропозиція навіть не була внесена до резолюції Громадських слухань, хоча там з’явилося ще 13 пунктів, які не озвучували на слуханнях і які не ставили на голосування. До того ж, у протоколі громадських слухань всі пропозиції, надані в письмовому вигляді, були включені. Тож депутатам на сесію передали тільки зручні питання і те, що узгодив мер.

Перед голосуванням за проект рішення на сесії, що відбулася у цю середу, активіст Віктор Зіпір зазначив, що не всі пропозиції озвучені на Громадських слуханнях були внесені, на що секретар міськради відповіла, що активісти мали це заявити раніше, на депутатських комісіях, зараз пізно про це говорити. Чому був порушений закон і виключена низка пропозицій, вона не пояснила.

Подивитись спілкування представника громади і секретаря міськради можна в записі 102 сесії міськради (початок доповіді 2.10 .00).

 

Обіцянку міського голови сумлінно виконують в міськраді

Заступник міського голови Федір Федоров провів засідання з участю громадськості, яка надавала цю пропозицію. Там були присутні координатори руху «Сильні громади» Олена Щекодіна і Ганна Бокова, активісти Сергій Фісун і Віктор Зіпір, голова ГО «Бахмут Український» Сергій Гончаров. Дискусія виникла з приводу двох питань – складу Громадської ради і її функцій.

Юрист Руху «Сильні громади» Наталя Рижкова підготувала проект положення про роботу комісії в якому зазначила, що предметом контролю має бути не тільки виконання робіт на об’єктах капітального будівництва, але й робота самого Управління, а комісія має працювати при виконкомі. Активіст Віктор Зіпір також наполягав на тому, що предметом контролю має бути і саме Управління. Представники міськради Федір Федоров та Надія Трофимова переконували, що головною метою комісії має стати допомога в контролі за якістю робіт, як спершу говорили на Громадських слуханнях. Серед керівників виконавчої влади розділилися думки щодо складу комісії. Федоров наголошував, що комісія має складатися тільки з громадськості. Пропозицію Федорова підтримували Фісун і Гончаров. Трофимова казала, що туди мають входити і працівники її відділу. Пояснення цьому просте – подання комісії будуть нелегітимні, бо громадскість не має права перебувати на будівельних майданчиках і робити акти щодо якості робіт.

Враховуючи такі доводи, присутні представники громади погодилися з тим, що комісія буде створюватися на паритетних засадах. Відредаговане в міськраді положення про комісію звужує її повноваження до контролю якості виконання робіт на об’єктах реконструкції та капітального будівництва, замовником яких є Управління. До її складу пропонують включити:

– Голова Комісії – Федоров Ф.К. (заступник міського голови);

– Заступник Голови – Бокова Г.В.(координатор громадського руху «Сильні громади»)

– Секретар комісії – Чорноіван С.П. (Головний спеціаліст відділу капітального будівництва Управління);

та члени комісії:

– Трофимова Н.В.(т.в.о. начальника Управління);

– Нещерет Н.І. (начальник відділу міського господарства Управління)

– Зіпір В.С. (громадський активіст);

– Щекодіна О.І. (координатор руху «Сильні громади»);

– Фісун С.О. (громадський активіст).

Строк діяльності комісії запропонували встановити один рік з дня її створення. Засідання Комісії будуть правомочним, якщо на ньому присутні не менш, як 2/3 складу Комісії.

На думку юриста руху «Сильні громади» Наталі Рижкової, при таких умовах рішення комісії повністю залежать від волі представників влади. Ймовірно, що в такому вигляді вона стане кишеньковим органом. Вона також зазначила, що продовжить вивчати правові засади, щоб створити алгоритм, за яким громадяни можуть самостійно контролювати якість робіт, що виконуються за бюджетні кошти, та притягувати до відповідальності у випадку порушень.

«Треба почати хоч з чогось і подивитись, як ми зможемо співпрацювати. Я розумію відповідальність, що ми на себе беремо і навантаження. До того проекту положення, який нам запропонували в міськраді, вважаю, треба додати можливість долучати незалежних експертів, якщо будуть серйозні розбіжності в оцінці якості робіт з боку влади і громадськості», – прокоментував майбутній член комісії Віктор Зіпір.

На сьогодні комісія стала своєрідним компромісом, як для виконавчої влади, що раніше не співпрацювала в такій формі з громадськістю, так і для активістів, які хотіли б мати більше повноважень. При таких умовах, коли чинність рішень комісії визнається тільки при зборі 2/3 її членів є небезпека з боку того, що роботу комісії та пропозиції громадськості будуть саботувати, але все ж таки є надія, що така форма роботи стане ефективнішою, ніж усні заяви активістів і дописи у Фейсбуці.

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

Семаковська Тетяна 10:00, 8 Червня 2025
Книгарня “Еней” у Бахмуті / фото Бахмут IN.UA

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги — вони знаходили простір для спілкування, нових ідей та живого зв’язку з українською літературою.

Детальніше про те, як саме з’явилася єдина книгарня в Бахмуті — в матеріалі Бахмут IN.UA

Книгарня “Еней”: історія

У 2015 році колишній боєць батальйону “Донбас” Володимир Дериведмідь, після звільнення Бахмута від сепаратистів, вирішив, що боротьба за Україну триває не лише на полі бою. На його думку, окупація відбувалася не лише територіально — важливою була й інформаційно-культурна складова. Саме тому Володимир продовжив свою боротьбу вже на культурному фронті, створивши книгарю в Бахмуті.

Назву для книгарні вигадувати не довелося. Ідея поширення української книги була натхненна одним із його побратимів — Антоном Цедиком з псевдонімом “Еней”. Чоловік був родом із Полтави, захоплювався історією, сповідував рідновір’я. Він загинув під час виходу з Іловайського котла. За словами Володимира, в останній бій добровольцям наказали брати лише зброю, але Антон узяв із собою ще й книжку — бо вважав її не менш потужною зброєю, ніж автомат.

Після відкриття книгарні, яку Володимир присвятив пам’яті Антона “Енея” Цедика, на фасаді з’явилося гасло: “Книги важливіші за танки”.

Особливості книгарні

Стенд з різною україномовною літературою для дітей / фото Бахмут IN.UA

Щоб привернути увагу до книгарні, на фасаді Володимир розмістив українські прапори. Згодом на фасаді з’явилися й портрети загиблих побратимів — як пам’ять про тих, хто не повернувся, і як нагадування, що війна ще не закінчилася.

У книгарні робився акцент на дитячій та історичній літературі — аби привчати дітей до читання українською мовою та спонукати дорослих краще пізнати власну історію. Також у магазині мали попит вишиванки, які охоче купували містяни.

Сервіс надавався виключно державною мовою. Її, на жаль, спочатку сприймали неоднозначно, проте, часом і містяни, і переселенці з тимчасово окупованих територій таки переходили з власником на українську.

Паралельно з реалізацією книг та вишиванок Володимир Дериведмідь влаштовував для дітей читання українських віршів напам’ять, натомість діти отримували подарунки. 

Закриття книгарні

Перший власник Володимир Дериведмідь вимушений був поїхати з міста у 2020 році, хоча закривати книгарню він не хотів. Саме тому він вирішив знайти людину, яка б могла продовжити його справу. Приблизно у той же час розпочався карантин, який сильно позначився на фінансовому становищі, адже виник через низький попит на книги. Вже у листопаді 2021 року єдина книгарня Бахмута зачинилася, а більшість книг з неї передали різним сільським бібліотекам.

Примітка. Матеріал створено з архівних спогадів журналістки Марії Лященко.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

258850190 993441414568005 1502640504527379887 n 5c199

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги […]

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих.