Історико-культурологічні Борисоглібські читання у Часів Ярі відбулися вже другий раз. Оскільки читання прийняли на цей раз більш науково-практичну ніж просвітницьку форму, прийняли рішення всі доповіді зібрати в електронну збірку.
Ініціатором проведення читань став настоятель Свято-Борисо-Глібського храму, ієрей Олег Кручинін. Співорганізаторами читань виступили Свято-Борисо-Глібська парафія м. Часів Яр, Часовоярський промисловий історико-краєзнавчий музей ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» та Горлівський інститут іноземних мов ДВНЗ «ДДПУ».
Перші – міські – читання, які відбулися 12 травня 2016 р. і були приурочені до дня почитання святих Бориса і Гліба, замислювались як науково-просвітницький захід, спрямований, передусім, на учнівську аудиторію місцевих шкіл.
Успіх перших читань надихнув організаторів до проведення других читань і розширення масштабів заходу. По-перше, була розширена географія учасників (міста Часів Яр, Бахмут, Краматорськ, Покровськ), що надало читанням статусу регіональних. По-друге, у співвідношенні просвітницьких і науково-практичних завдань переважили другі. По-третє, було заплановано за результатами роботи читань підготувати електронну збірку тез. Нарешті, програма роботи читань була збагачена духовними і культурними складовими.
Захід розпочався з урочистого молебну у Свято-Борисо-Глібському храмі.
Далі читання перемістились у стіни Часовоярського промислового історико-краєзнавчого музею, де увазі бажаючих працівником музею Валерієм Богуненком було запропоновано екскурсію.
Також у музеї була влаштована виставка наукової і художньої літератури «Духовність. Культура. Відродження. До ІІ Борисоглібських читань», підготовлена працівниками Часовоярської міської бібліотеки.
Учасників заходу привітав голова оргкомітету ієрей Олег Кручинін.
Основна частина заходу розпочалася у конференц-залі музею у форматі пленарного засідання. Після привітального слова голови оргкомітету ієрея Олега Кручиніна і духовного співу у виконанні хору Борисо-Глібського храму, виступила професор Горлівського інституту іноземних мов Галина Докашенко з доповіддю про історію храму св. Бориса і Гліба у м. Чернігові. Вона зауважила, що цією темою відкриває замислений нею цикл повідомлень, поєднаних спільною тематикою – «Історія храмів, присвячених св. Борису та Глібу», тим самим підкреслюючи, що Борисоглібські читання вже започаткували певну тематичну традицію.
Ґрунтовною доповіддю про історію Петропавлівської церкви м. Бахмут потішив присутніх головний зберігач фондів Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький. Розвинув тематику архітектурних пам’яток, присвячених св. Борису і Глібу, Кирило Івлєв, слухач секції МАН Часовоярського Центру дитячої та юнацької творчості. Він охопив у повідомленні архітектурні пам’ятки і об’єкти топоніміки України і сусідніх країн.
Викладач Горлівського інституту іноземних мов, кандидат історичних наук Юлія Стуканова розвинула розпочату нею на перших Борисоглібських читаннях проблематику християнських мотивів у творчості письменників Донеччини, цього разу зосередившись на проблемі «Християнського «коду» у творчості Василя Стуса».
Серед присутніх на читаннях, окрім учасників, були запрошені на захід вчителі та учні Часовоярських шкіл, викладачі недільної школи і парафіяни Свято-Борисо-Глібського храму, працівники міської бібліотеки, представники місцевих ЗМІ, військовослужбовці, представники благодійного фонду «Добродійні люди», громадський актив музею.
По закінченні пленарного засідання розпочали роботу дві секції читань. Плідно пройшла робота у секції «Православна традиція у цивілізаційному вимірі», у якій взяли участь керівник і вихованці (дійсні члени МАН) наукового гуртка МАН Центру позашкільної роботи м. Краматорськ, студенти Горлівського інституту іноземних мов, вихованці недільної школи Свято-Миколаївського храму м Часів Яр. Їхні доповіді охопили широкий спектр тем регіонального і всеукраїнського значення.
Не менш зацікавлено і емоційно пройшла робота у секції «Історичні, культурологічні, педагогічні аспекти сучасної регіоналістики», яка об’єднала педагогів, педагогів-методистів і молодих науковців . Жвавий взаємообмін досвідом між педагогами відбувся під час виступів викладачів курсів морально-духовного спрямування м. Краматорська і недільної школи Свято-Миколаївського храму міста Часів Яр. Жваве обговорення викликала доповідь дійсного члена МАН Віктора Шоленінова, який висвітив проблему існування військовополонених та інтернованих на Донеччині у 1944 – 1954 роки.
Викладач художнього відділення школи мистецтв м. Часів Яр Вікторія Нестерово розповіла про твори православної тематики у творчості своїх учнів.
На завершення Борисоглібських читань відбулася презентація збірки «Переселены» Оксани Писаревої, кандидата філологічних наук, доцента кафедри світової літератури Горлівського інституту іноземних мов ДВНЗ «ДДПУ». Авторка розповіла присутнім про історію написання і опублікування збірки, зачитала два її розділи.
Насамкінець учасникам читань були вручені грамоти і подяки.
Інформацію підготувала кандидат історичних наук, учасник і співорганізатор читань Юлія Стуканова.