У Бахмуті єдиною базою відкритих даних користуються лише два розпорядники

Семаковська Тетяна 22:47, 23 Жовтня 2016

В Україні активно запроваджується система доступу кожного до електронних баз відкритих даних. Однією з таких є національний портал відкритих даних. Це найбільша платформа, де планується збирати всю публічну інформацію, яка запрацювала ще в квітні 2016 року. Однак, розпорядники інформації не поспішають її наповнювати. У Бахмуті лідером серед користувачів такого порталу є Управління праці та соціального захисту населення.

Протягом 2015 – 2016 років в Україні відбулось декілька важливих подій, які засвідчили зростання готовності до відкриття даних в Уряді, громадянському суспільстві та бізнесі. Запрацювала система електронних державних закупівель «Prozorro», офіційний портал публічних фінансів, портал відкритих даних Верховної Ради України, національний портал відкритих даних, система електронного декларування чиновників.

Завдяки таким змінам Україна вперше потрапила до міжнародного рейтингу відкритості державних даних GlobalOpenDataIndex, де за підсумками 2015 року зайняла 54 місце з 122 держав. Найкращі оцінки Україна отримала за категоріями «національна статистика» (75%) та «реєстр землевласників» (60%). Найгірші — за категоріями «якість води» (5%), «національні карти» (0%), «забруднення навколишнього середовища» (0%).

Координатори руху «Сильні громади» вирішили приділити увагу національному порталу відкритих даних та розібратись, хто з бахмутських розпорядників інформації активно користується цим порталом.

Прийнятий ще у травні 2011 року Закон України «Про доступ до публічної інформації» гарантував право кожному громадянину на отримання суспільно важливої інформації та визначав процедури доступу до подібної інформації. Однак, вимог щодо форматів публікації інформації Закон не передбачав.

На сьогодні, завдяки змінам у цьому Законі, розпорядники інформації зобов’язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.

Відповідно до Положення, затвердженого Кабміном України, кожен з розпорядників інформації повинен дотримуватись формату набору даних, які підлягають оприлюдненню. Так, усі розпорядники інформації повинні публікувати свою організаційну структуру, звіти про використання бюджетних коштів, плани закупівель, переліки адміністративних послуг та інше. Кожна державна установа має встановлений законом набір даних.

Органи місцевого самоврядування зобов’язані оприлюднювати перелік суб’єктів та об’єктів комунальної власності та їх фінансову звітність; перелік земельних ділянок комунальної власності, які можуть бути передані в користування;перелік перевізників, що надають послуги пасажирського автомобільного транспорту та маршрути перевезення;перелік розповсюджувачів реклами та інше.

Для того, щоб знайти на порталі дані, які стосуються діяльності органів влади певного міста, достатньо просто ввести у рядок пошуку назву населеного пункту. Веб-порталом відкритих даних у Бахмуті користується лише Управління праці та соціального захисту населення і Артемівська податкова інспекція. Управління праці оприлюднило свою структуру, перелік послуг, річні плани закупівель. Податкова інспекція також наповнює веб-портал: опублікована структура, звіти використання бюджетних коштів,переліки адміністративних послуг.

Бахмутська міська рада не публікує таку важливу інформацію для громади як перелік пасажирського автотранспорту та його маршрути, не показує інформацію про діяльність комунальних підприємств та все інше, що встановлено Постановою Кабміну.

Якщо б усі розпорядники інформації дотримувались своїх обов’язків, то виграли б від цього усі: чиновники скоротили час на видачу відповідей за запитами на отримання публічних даних, бізнес отримав аналіз торгового потенціалу міської території, громадські активісти мали дані про активність на різних рівнях діяльності держави та у повній мірі контролювати її діяльність.

На жаль, створення порталу відкритих даних – лише перший етап у процесі реалізації намірів держави надати суспільству доступ до відкритих даних, бо наступним, найскладнішим процесом є заповнення порталу.

Зазначимо, у ст. 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення йдеться про те, що «несвоєчасне надання інформації відповідно до законів України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», «Про звернення громадян», «Про доступ до судових рішенням» і «Про засади запобігання і протидії корупції» тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від 25 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 425 до 850 грн)». За повторне порушення впродовж року, за яке особу вже було притягнуто до відповідальності передбачено від 850 до 1360 грн.

Тому необхідно закликати чиновників додавати усю законодавчо встановлену інформацію на портал у повному обсязі та відповідно до періоду їх реального надходження.

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

Семаковська Тетяна 10:00, 8 Червня 2025
Книгарня “Еней” у Бахмуті / фото Бахмут IN.UA

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги — вони знаходили простір для спілкування, нових ідей та живого зв’язку з українською літературою.

Детальніше про те, як саме з’явилася єдина книгарня в Бахмуті — в матеріалі Бахмут IN.UA

Книгарня “Еней”: історія

У 2015 році колишній боєць батальйону “Донбас” Володимир Дериведмідь, після звільнення Бахмута від сепаратистів, вирішив, що боротьба за Україну триває не лише на полі бою. На його думку, окупація відбувалася не лише територіально — важливою була й інформаційно-культурна складова. Саме тому Володимир продовжив свою боротьбу вже на культурному фронті, створивши книгарю в Бахмуті.

Назву для книгарні вигадувати не довелося. Ідея поширення української книги була натхненна одним із його побратимів — Антоном Цедиком з псевдонімом “Еней”. Чоловік був родом із Полтави, захоплювався історією, сповідував рідновір’я. Він загинув під час виходу з Іловайського котла. За словами Володимира, в останній бій добровольцям наказали брати лише зброю, але Антон узяв із собою ще й книжку — бо вважав її не менш потужною зброєю, ніж автомат.

Після відкриття книгарні, яку Володимир присвятив пам’яті Антона “Енея” Цедика, на фасаді з’явилося гасло: “Книги важливіші за танки”.

Особливості книгарні

Стенд з різною україномовною літературою для дітей / фото Бахмут IN.UA

Щоб привернути увагу до книгарні, на фасаді Володимир розмістив українські прапори. Згодом на фасаді з’явилися й портрети загиблих побратимів — як пам’ять про тих, хто не повернувся, і як нагадування, що війна ще не закінчилася.

У книгарні робився акцент на дитячій та історичній літературі — аби привчати дітей до читання українською мовою та спонукати дорослих краще пізнати власну історію. Також у магазині мали попит вишиванки, які охоче купували містяни.

Сервіс надавався виключно державною мовою. Її, на жаль, спочатку сприймали неоднозначно, проте, часом і містяни, і переселенці з тимчасово окупованих територій таки переходили з власником на українську.

Паралельно з реалізацією книг та вишиванок Володимир Дериведмідь влаштовував для дітей читання українських віршів напам’ять, натомість діти отримували подарунки. 

Закриття книгарні

Перший власник Володимир Дериведмідь вимушений був поїхати з міста у 2020 році, хоча закривати книгарню він не хотів. Саме тому він вирішив знайти людину, яка б могла продовжити його справу. Приблизно у той же час розпочався карантин, який сильно позначився на фінансовому становищі, адже виник через низький попит на книги. Вже у листопаді 2021 року єдина книгарня Бахмута зачинилася, а більшість книг з неї передали різним сільським бібліотекам.

Примітка. Матеріал створено з архівних спогадів журналістки Марії Лященко.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

258850190 993441414568005 1502640504527379887 n 5c199

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги […]

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих.