«Ми просто приїхали з України й самі себе організували»: як українки в Бухаресті створили собі робочий простір

Семаковська Тетяна 10:24, 25 Листопада 2022

photo 2022 11 24 13 59 43 4884dІнесса — етнічна кореянка й громадянка України, жінка жила в Донецьку. У 2014 році героїня переїхала в Одесу зі своєю родиною. Втім, в березні 2022 війна вдруге змусила Інессу їхати. Цього разу вона опинилася Бухаресті, спочатку думала прямувати в Південну Корею, але побачила, що потрібна тут. Вона не змогла сидіти склавши руки, наша героїня організувала разом з однодумцями творчий центр «Мальва», в якому працюють українки. Як їй це вдалося  — розповідаємо в матеріалі.

Опинившись в Бухаресті засновниця побачила, що місто стало прихистком для багатьох українців, і всім їм потрібна допомога. Є навіть, локальна місцева група в Фейсбуці, у якій близько 300 тисяч людей, де громадяни України можуть спитати про щось, чи попросити допомогу, розповідає Інесса.

Інесса добре володіє англійською, тож почала допомагати там де, це було потрібно, — це і сортування одягу й прибирання та підготовка різних приміщень для активностей. Згодом героїня дізналася про локальний творчий простір — Art Hab, це румунська арт-галерея, яку українцям надали безплатно в користування. 

Редакція «Бахмут. IN. UA» створила імпровізовану інструкцію для читачів, це покрокові етапи, за допомогою яких українки змогли організуватись та створити унікальну творчу спільноту.

Крок 1 — зібрати команду однодумців

photo 2022 11 24 13 59 42 814c2

Інесса. Фото: особистий архв героїні

В Art Hab наша героїня познайомилася з Катериною, яка зараз є другим координатором центру. Катерина родом з Одеси, вона викладачка йоги, але останні роки жила в Дніпропетровську, жінка також евакуювалася в Бухарест. По приїзду вона одразу почала шукати для себе заняття. На початку жінка давала безплатні уроки йоги в Art Hab. Тут доля й звела її з Інессою. В просторі також працювала дівчина Ірина з Києва, вона логопед. По вихідних киянка проводила безкоштовні заняття для діток — жінка викладала для абсолютно різного віку, були діти від п’яти до десяти років. 

Заняття проводили від двох до трьох годин, в цей час мами дітей могли зайнятися своїми справами, каже Інесса. За словами героїні, так склалося, що всі жінки, які приходили до центру мали творчі вміння й спільну мету — допомогти. 

До слова мальовничу назву, координаторки центру придумала також спільно, кажуть, що вона для них символічна

«Ми шукали щось красиве, оскільки більша частина занять у нас творча — це малювання, різні творчі майстеркласи. Ми разом прийшли до такої думки, щоб назвати наш центр «Мальва», це дуже символічно, цю квітку ми часто малюємо на акварельних майстер-класах», — каже Інесса.

Крок 2 — запуск сарафанного радіо

photo 2022 11 24 13 59 43 2 9e759

Ярмарок проводить центр. Фото: особистий архів героїні

Спочатку українок, які згодом стали майбутньою командою «Мальви»  було не багато, але за чотири місяці команда розрослася, хтось приходив та доєднувався до групи, про центр дізнавалися з різних джерел. Через знайомих, працювало сарафанне радіо. 

Окрім того, прославився ярмарок, який українки влаштовували щомісяця, про роботу «Мальви» навіть писали в місцевій пресі. В «Мальву» приходили українські жінки, які пропонували різні послуги — психологи, арт-терапевти, викладачі іноземних мов. 

Крок 3 — пошук приміщення

В липні 2022 року, українки зрозуміли, що їх вже надто багато для цього простору, оскільки Art Hab виконував роль не тільки арт-галереї, в якій українки допомагали одна одній, але й літнього кафе. 

«Весь майданчик був зайнятий нашими дітьми, які приходили на заняття, вже й місцевим не вистачало місця. Через це ми почали шукати для себе більше приміщення. На жаль, чи на щастя, як потім виявилося, ми нічого не змогли знайти. Ми шукали просто один простір, в якому можна було б проводити всі майстер-класи чи заняття, які ми надавали», — каже Іннеса.

За словами, жінки їм спочатку запропонувала приміщення в місцевій церкві, але представники храму ігнорували українок. Три тижні жінки чекали відповіді від храму, в цей час заняття проводили в парку, де діти малювали для ЗСУ, ці малюнки потім відправляли в Україну.

Крок 4 — пошук донорів

photo 2022 11 24 13 59 42 2 bf925

Представниця команди  «Мальви». Фото: особистий архів героїні

В кінці літа, Інессі запропонував допомогу волонтер Ілля, за етнічною національністю — єврей, який до цього жив в Україні. Ілля також залишився в Бухаресті, як й Інесса, щоб допомагати українцям. Чоловік працював волонтером в місцевому аеропорту, де зустрічав чи проводжав людей. 

«В перший час дуже багато людей — це навіть колишні громадяни рф з США, вони приїжджали в Бухарест, щоб волонтерити. Купували дітям іграшки, давали готівку, людям, які летіли в інші країни», — каже Іннеса.

Це було ком’юніті української діаспори, до якого доєднувалися небайдужі. Разом, ці люди збирали донати, а потім відправляли їх волонтерам для розподілу на потреби біженців, каже Інесса. Ця громада зібрала й гроші на оренду майбутнього центру «Мальва» розповідає героїня й ділиться своїми думками про творчу спільноту:

«Мальва» – це місце зустрічі українців, де живе підтримка. Для нас, волонтерів, які працюють тут, це місце порятунку, тому що допомагаючи людям, не так боляче від того, що відбувається вдома. Я після 2014 року вже знала, що це не закінчиться завтра. Не сиділа на валізі, а просто вирішила допомагати іншим»

Крок 5 — фінансування

На перших етапах, коли про «Мальву» було ще маловідомо, основними донорами ставали друзі чи знайомі, які передавали допомогу. Стосовно, коштів за оренду, гроші передали через офіційну організацію, адже на руки таку суму отримати було неможливо, каже Інесса, через юридичні тонкощі. 

«У нас нема ніякого документа, що ми фонд або ж, що у нас є якась організація. Тобто, це просто спільнота українок в Бухаресті», — каже Інесса.

Нещодавно, 18 листопада, декілька працівниць центру оформили на офіційний статус через ЮНІСЕФ, як співробітників, тож тепер жінки зможуть отримувати зарплату за свою роботу. Наразі працюють 15 людей, але оформлені офіційно тільки шість українок. Заявку в ЮНІСЕФ подали за допомогою місцевої мерії.

Крок 6 — організація роботи центру

photo 2022 11 23 22 30 22 88913

Новорічні поробки на майстер-класі, який проводить «Мальва». Фото: Телеграм «Мальва».

За словами українки, зараз у їхнього центру дуже завантажений графік. Жінки працюють шість днів на тиждень, проводять різні заняття й майстер-класи.

«Зараз в нас  до другої години дня дітки з України займаються, мами їх приводять, ми з ними робимо тематичні  уроки. Ось наприклад, якщо це осінь — то ми робимо осінні вироби, якщо це День захисника — то це патріотичні поробки. Зараз вже до нового року почали готуватися», — розповідає особливості роботи Інесса.

Окрім занять, команда проводить ще тематичні ярмарки, вже шість місяців підряд. 

«Ми робили українську ярмарку для румун, щоб ознайомити їх з нашою культурою і  для наших українців теж робили, для тих хто скучив за домом. Готуємо українську їжу — це борщі, вареники, пряники і різні хенд мейд вироби. Наші майстрині на таких ярмарках і собі щось могли заробити. Місцеві дивувалися нашим цінам, бо все було бюджетно», — ділиться Інесса.

Допомога від AMURTEL

зображення viber 2022 11 24 15 32 20 505 4e0c2

Команда Amurtel за роботою. Фото: надані героїнею

Amurtel — це громадська організація, яка наразі працює на благо українців в Румунії під проєктом NRC (Норвезька рада у справах біженців).

«Ми виконуємо своєрідну роль посередника, між бенефіціарами та організаціями, які надають різні послуги. Також, ми спрямовуємо підтримку не лише окремим лицям, а і центрам та хабам, які функціонують в Румунії», — розповідає пані Христина, представниця Amurtel.

Amurtel допомогли й «Мальві», особисто з командою центру познайомилися у гуртожитку для українців в Румунії.  Жінкам запропонували допомогу, зокрема встановили систему фільтрації води в домі. Зараз Amurtel також підтримують зв’язок з «Мальвою» 

«Одне з останніх звернень було щодо пошуків безкоштовного місця для проведення ярмарки майстринь, з чим ми і допомогли», — розповідає пані Христина.

Фото: особисті архіви героїнь

Читайте також: Інтелектуальна війна: як в Україні планують розвивати оборонний комплекс

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]