Жителі Бахмута обговорюють у месенджерах, що у місті чути вуличні бої. При цьому місцеві органи влади стверджують, що ЗСУ вдається тримати оборону на підступі до Бахмута. Що зараз відбувається в місті, як про ситуацію висловлюються міжнародні військові експерти та за що городяни, що залишилися, ненавидять евакуйованих. Про це – в матеріалі «Бахмут.IN.UA».
Національна поліція поки що повідомляє лише про нові обстріли Бахмута. За даними правоохоронців, постраждали теплоелектростанція, фільтрувальна станція, приватні будинки та поля пшениці. За інформацією ДСНС у Донецькій області, під час ліквідації чергової пожежі у житловому будинку розпочався повторний обстріл. Це змусило рятувальників залишити місце події, не закінчивши роботу.
Фото: ДСНС
Усього за останню добу противник кілька разів обстріляв Бахмут, пожежі внаслідок влучень спалахували тричі. Інспектор з комунікацій Бахмутського відділу поліції Павло Дяченко стверджує, що минулої доби окупанти націлювали на Бахмут уже не ракети, а зброю близької дальності. Внаслідок цих обстрілів загинув один мирний житель, поранення отримали ще 3 особи.
«І вдень і вночі били РСЗВ та артилерією. Зруйновано багато будинків, господарські будівлі, гаражі, є і загиблі та поранені. О 20.55 окупанти обстріляли двоповерхівку. За годину був ще один обстріл, там повністю знищено приватний будинок. О першій ночі окупанти вдарили по гаражному кооперативу в селищі Цветмет. Під час гасіння пожеж рятувальники потрапили під обстріл, але обійшлося без жертв», – сказав Дяченко.
У соцмережах бахмутяни стверджують, що від обстрілу сильно постраждав спортзал 24 школи. Крім того, відразу чотири місцевих жителі поскаржилися на характерні звуки вуличних боїв. Поки що цю інформацію ніхто не спростував та не підтвердив. Варто зазначити: напередодні волонтер та член громадської організації «Янголи Спасіння» В’ячеслав Балагура розповів, що ворог наблизився до міста, чим підтвердив деякі побоювання городян. Однак у приватній розмові із журналістами «Бахмут.IN.UA» він спростував навіть часткову окупацію міста.
При цьому один із користувачів соцмереж у тому ж Viber-чаті закликав городян не посилювати протиріччя між тими жителями Бахмута, які евакуювалися та тими, що залишилися. За його словами, напруга між жителями міста досягла апогею.
«Шановні земляки, які виїхали! Досить агітувати тих, хто залишився, наслідувати ваш приклад. Вони своєю присутністю хоч трохи стримують протиборчі сторони від руйнувань будинків. Будьте вдячні за їх вибір. Можна сказати, що вони собою прикривають ваші стіни. Ті, хто лишився! Припиніть ненавидіти та ображати тих, хто виїхав. Не хаміть їм на прохання та запитання (з приводу вікон). Місто майже порожнє. Ви також зацікавлені в тому, щоб їхні будинки залишилися цілими. Ви ж не хочете жити у місті-привиді з населенням 5 тисяч людей?», – пише бахмутянин Олексій.
Таким чином ми бачимо, що часто серед людей, які залишились у місті, поширюється хибна думка: начебто їх присутність стримує супротивника. Начебто ті бахмутяни, котрі відмовились від евакуації, зможуть зберегти будинки вцілілими. Однак насправді обстріли міста стають дедалі інтенсивнішими, попри те, що наразі в Бахмуті налічується близько 20 тисяч цивільних.
Такі заяви не тільки стримують евакуацію, але й допомагають російській пропаганді: без акценту на тому, що житлові квартали руйнують саме російські військові легітимізуються російські наративи та розмивається тема агресії, наступу і нападу на Україні як такого.
Фото: В’ячеслав Балагура
Коментуючи ситуацію в Бахмутському районі, аналітики Інституту вивчення війни (ISW) зазначили, що бойовики так званої ЛНР відмовилися продовжувати бойові дії в Донецькій області та поскаржилися на виснажливі темпи наступу за межами рідного регіону. Так, у відео, поширеному 15 серпня, солдати 2740 батальйону «ЛНР» відмовляються воювати за «ДНР». Незаконно призвані мешканці окупованого регіону стверджують, що їх змушують воювати погрозами та шантажем. Експерти ISW визнають, що не мають змоги перевірити справжність цього ролика.
Скріншот з відео
Раніше подібні заклики фіксували у підрозділах «ДНР», коли ті воювали за росію на територіях Луганської, Харківської та Херсонської областей. Що стосується ситуації біля Бахмута, аналітики підтверджують кілька спроб противника прорвати оборону ЗСУ на північний Схід та південний Схід від міста. Наразі найбільш активні бойові дії йдуть за напрямками Харкова та північного сходу регіону; по лінії Ізюм-Слов’янськ; у Сіверсько-Лисичанському районі; в Авдіївсько-Донецькому районі; у Південній частині України та безпосередньо біля самого Бахмута.
«Ці диспозиції припускають, що москва приділяє першочергову увагу просуванню своїх російських сил навколо Бахмута і, можливо, Сіверська, прагнучи використати ентузіазм сил «ДНР» для захоплення території, яку їм не вдавалося захопити з 2014 на авдіївському напрямку. Вони досягли невстановлених успіхів у районі Бахмута», – зазначено в повідомленні.
ISW Мапа бойових дій за версією Deep state
Мапа бойових дій за версією ISW. Червона зона – окуповані території. Помаранчева зона – росіяни стверджують, що захопили територію, але підтверджень немає
Крім того, в ISW зазначають, що війська росії біля Ізюма та Слов’янська все частіше укомплектовують призовниками та добровольцями, які мають знижену мотивацію. Водночас у районі Бахмута переважають бійці сумнозвісної приватної військової кампанії «Вагнера». Незаконно покликані жителі «ДНР» воюють біля Авдіївки та Донецька.
Торкаючись теми ПВК «Вагнера» варто згадати «приліт» 14 серпня у Попасній. Тоді ЗСУ обстріляли житловий будинок, у якому, за офіційними даними, базувалися близько сотні найманців ПВК. Про це заявив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай з посиланням на власні джерела. Примітно, що наведення було здійснено після публікації відповідних фото росзмі з місця подій. Тоді ж з’явилися дані про те, що в місці удару був відомий «кухар путіна» євген пригожин.
Чоловік, схожий на пригожина, потискає руку вагнерівцю
Він і раніше відвідував Донбас. У квітні депутат-єдинорос віталій мілонов опублікував спільне фото з політиком і заявив, що той приїхав особисто координувати роботу «вагнерівців». Відомо, що знімок справді зроблено на Донеччині.
мілонов та пригожин на Донеччині у квітні
Немає жодних підтверджень того, що на момент влучення 14 серпня пригожин справді був присутній у будівлі. На фото, опублікованому російськими ЗМІ, зображено людину, схожу на нього. Різні неперевірені джерела повідомляють, що політик справді відвідував «вагнерівців» у ці дні, а після удару ЗСУ не виходив на зв’язок. Зокрема такої версії дотримується колишній працівник СБУ Іван Ступак.
Водночас засновник російської групи війни аналітиків Conflict Intelligence Team Руслан Левієв засумнівався в поширеній зараз версії авіаудару як наслідок публікації фото. За його словами, знімки виглядають дуже постановочними, а тло фотографії явно видає місце розташування. Левієв припускає, що російські військові могли таким чином спровокувати ЗСУ завдати удару, щоб видати позиції, з яких ведеться вогонь. Однак довіряти цим даним не слід, оскільки їхній автор – російський блогер.
Фото: Генштаб ЗСУ
Своєю чергою український військовий експерт Андрій Жданов впевнений: знищені у Попасній «вагнерівці» мали брати участь у штурмі Бахмута. Тому удар ЗСУ дуже полегшив життя бахмутянам на найближчі кілька днів.
«Бахмутський напрямок найактивніший, позиції наших військ обстрілюють з усього: танки, артилерія, авіаудари. У напрямку Бахмута ворог мав частковий успіх, зараз намагається закріпитись на нових рубежах. Російські найманці складають основний кістяк сил рф у цьому регіоні. Вони найбільш вмотивовані для участі у бойових діях. Це люди, заробляють війною. Чим більше війни, тим більше їм платять», – розповів Жданов.