5 книжок про український Схід, які варто прочитати

Семаковська Тетяна 17:07, 19 Липня 2023

Донеччина та Луганщина – для багатьох стереотипні регіони, але попри це є натхненням для письменників, які розкривають історії людей та руйнують усталені стереотипи про зросійщеність Сходу.

Ми підібрали 5 книжок різного жанру аби краще зрозуміти Донеччину і Луганщину, а також відчути ностальгію за рідними містами.

Перший у списку, звичайно ж Сергій Жадан – відомий український письменник, поет, музикант. Родом із Луганщини Жадан пише про Схід точно з розумінням контексту. Автор часто проводив у містах Донеччини та Луганщини творчі заходи, презентації, зустрічі з читачами та концерти. Зараз Сергій Жадан ще й волонтер, який активно допомагає українській армії. У списку два його романи про Схід:

«Інтернат»

photo 2023 07 14 16 09 46 036f5

Книга Сергія Жадана. Фото: з відкритих джерел

Роман про початок АТО. Вчитель української мови та літератури Паша, який намагається ігнорувати події навколо. Він воліє не обирати сторону у цій війні, аби лише це не стосувалося його особисто: «Малий усе допитувався в Паші, за кого він, що робитиме, у кого стрілятиме. Паша, як завжди, неохоче відповідав, що його це не стосується, що його ніхто не влаштовує, що він ні за кого». Проте війна не питаючи дістається і до нього. Блокпости, обстріли, конфлікти – такою була реальність Донбасу задовго до повномасштабної війни – в таких умовах і вимушені жити герої «Інтернату».

Паша повинен залишити контрольовану Україною територію та вирушити до окупованої, де має забрати племінника з інтернату. Він єдиний, хто може це зробити.
Через діалоги Паші та його племінника-підлітка спостерігаємо конфлікт поколінь та ставлення їх до подій в країні. Паші ж доводиться на власному досвіді побачити війну та зрештою обрати сторону. Або ні.

Книжка сьогодні має попит в Україні, адже завдяки їй можна простежити початок російсько-української війни та без пафосу почути місцевих жителів – як таких, які з самого початку мали чітку проукраїнську позицію, так і тих, хто вважав, що різниці немає. Придбати її можна майже в усіх книгарнях у паперовому вигляді, онлайн, а також послухати в аудіододатку Абук.

Читайте також: 

«Ворошиловград»

photo 2023 07 14 16 09 58 6a591

Книга Сергія Жадана. Фото: з відкритих джерел

Також роман авторства Сергія Жадана. Події охоплюють початок нульових. Головний герой Герман мешкає у Харкові та має власний давно збудований комфортний для нього побут. Одного ранку після несподіваного телефонного дзвінка від старого знайомого він вимушений поїхати на Донбас, звідки родом, аби вирішити проблеми, пов’язані із бізнесом зниклого брата. Їде додому Герман всього на день. Принаймні він в цьому впевнений.

Через історію Германа можна побачити пострадянський устрій Донбасу. Реалістична, філософська дещо жорстока історія про боротьбу за те, що тобі належить. Рейдерство, конфлікти, роздуми – те, чим наповнений «Ворошиловград». Головному герою все одно, він всього лише має вирішити залишені братом проблеми й поїхати. Та чи відпустить його минуле?

Колоритні персонажі, в яких можна впізнати знайомих людей, а ще, неймовірний опис місцевості, який міг відтворити лише той, хто бачив степи Донбасу власними очима. Роман екранізовано у 2018 році під назвою «Дике поле». Книжку ж можна придбати онлайн, офлайн чи в аудіоформаті.

«Дивні люди» Артем Чапай

photo 2023 07 14 16 10 10 4331c

Книга Артема Чапая. Фото: з відкритих соцмереж

Автор родом з Івано-Франківської області, попри це влучно пише про Донеччину. У своїй книзі The Ukraine письменник вже згадував наш регіон. Проте в «Дивних людях» степова частина України дещо переосмислена автором.

«Дивні люди» – незвичайний роман про незвичайного хлопця. Стьопа Вовк – вирощений у секретному інституті, замаскованому під гаражний кооператив неандерталець, ДНК якого відтворили українські вчені.

Досягши повноліття Стьопі доводиться вчитися жити у світі, повному сапієнсів та намагатися зрозуміти як вони діють та чому. До чого тут Схід?
У книзі фігурують вигадані назви міст та сіл, написано й про початок антитерористичної операції. Проте в одному з інтерв’ю сам автор зізнався, що книжковий Білий Сад – це Слов’янськ, а Степанівка, де і знаходиться секретний інститут – це околиця міста – селище Семенівка, яке значно постраждало від обстрілів під час АТО у 2014 році.

Головний герой став свідком подій початку війни бувши дитиною. Сам же Артем Чапай у 2014 працював репортером, писав про події на Сході. З початку повномасштабної війни автор служить у лавах української армії, куди пішов добровольцем.

Регіону загалом присвячена левова частина книжки та ще й написана таким близьким нам суржиком, що робить історію ще й ностальгійною.
Стьопа зростає, стикається із цинічним світом, повним проблем та несправедливості, але завдяки своїй наївності й неандертальській простоті долає все.

Світла, комічна, та водночас дещо трагічна історія, добре прописані «справжні» персонажі та атмосфера не залишає байдужими навіть найбільш цинічних сапієнсів-читачів. Вона змусить вас порадіти, посумувати, подумати та переосмислити, а також відчути ностальгію за рідним степовим регіоном – Донеччиною.
Книга доступна для прочитання наразі лише в онлайн форматі у додатках АБУК, Лібраріус або на сайтах видавництв.

«Доця»Тамара Горіха-Зерня

photo 2023 07 14 16 09 34 20ba7

Книга письменниці з Києва. Фото: з відкритих джерел

Письменниця родом з Києва, проте, її цікавить погляд людей, які живуть у Донецьку, тому що саме на їх очах розгорталися драматичні події. Сама ж Тамара Дуда (справжнє прізвище письменниці) – з 2014 року волонтерка. 

Головна героїня роману проживала довгий час у Донецьку, «Доця» – позивний, саме від її імені й написано книжку.
Загалом йдеться про Донецьк у перші пів року російсько-української війни 2014 року. У колись мирне місто приходить війна та змінює устрій людей, які в ньому живуть. Хтось обирає спротив, хтось підкорюється.

Книга художня, але прототипи героїв та подій – реальні:

«Будь-який опис, діалог, ситуація, вид за вікном, розмова, згадані у книзі, відбулися насправді» – говорить сама авторка в одному з інтерв’ю.

Згадується в ній і Дмитро Чернявський – бахмутянин, якого вбили у Донецьку проросійські бойовики під час маршу за єдність, коли тисячі людей виходили з українськими прапорами аби заявити, що Донецьк – це Україна! Також авторка описує мітинги, протести, волонтерів, збиття боїнга MH17, долі різних людей, яких зачепила війна.

Книгу планують екранізувати. Доступна як у паперовому вигляді, так і в онлайн форматі.

«Бомжі Донбасу. Homo Profugos» Олексій Чупа

photo 2023 07 14 16 10 31 27103

Книга Бомжі Донбасу. Фото: з відкритих джерел

Гучна назва притягує увагу недарма. У центрі сюжету – безхатьки Макіївки, до речі, малої батьківщини та самого письменника. Вони тиняються вулицями міста у пошуках їжі й тимчасового притулку Основна частина книги зосереджена на побуті персонажів, їх розкритті та передісторії, викликаючи у читача емпатію до тих, хто втратив усе.
Головні герої не мають імен, лише прізвиська. Вони українськомовні у абсолютно російськомовному місті – така їхня принципова позиція. Це частково і робить їх ще більшими «бомжами», чужими серед своїх, як і ті, хто проживаючи на Сході відстоює свою проукраїнську позицію. Проте ця історія не однозначно сумна чи трагічна. Вона філософська, а в один момент взагалі робить різкий сюжетний поворот та стає історично-фантастично-антиутопічною. Книга однозначно варта прочитання.

Вона зробить те, для чого написана – викличе емоції, змусить задуматися. Написані у 2012 «Бомжі Донбасу» іронічно торкаються і конфлікту Схід-Захід та стають дещо пророчими щодо подальших подій.

Книжку було видано у 2014, зараз її можна прочитати онлайн чи прослухати в аудіо форматі додатка Абук. Проте вже наприкінці серпня її можна буде придбати й у паперовому вигляді, адже видання Discursus днями анонсувало перевидання книжки.

Фото: з відкритих мереж

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як отримати грошовий переказ Western Union через Приват24: гід

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 17 Квітня 2025
Застосунок ПриватБанку / фото ПриватБанк

Western Union — один із найпопулярніших сервісів грошових переказів, яким користуються мільйони людей по всьому світу. Українці також активно отримують кошти від рідних і друзів з-за кордону саме через цю систему. А завдяки застосунку Приват24 процес стає ще зручнішим, адже отримати гроші можна, не виходячи з дому.

Детальніше про те, як отримати грошовий переказ Western Union через Приват24 — у матеріалі Бахмут IN.UA.

Як отримати грошовий переказ Western Union через Приват24

Western Union — це міжнародна система термінових грошових переказів, що охоплює понад 200 країн. За її допомогою можна здійснювати та отримувати перекази в будь-якому куточку світу. Клієнти ПриватБанку також можуть отримати грошовий переказ через цю систему.

Наразі кошти можна отримати двома способами — звернувшись до банку або скориставшись застосунком Приват24.

У першому випадку необхідно:

  • звернутися до співробітника банку та пройти ідентифікацію за допомогою картки ПриватБанку та паспорта або ідентифікаційного коду;
  • повідомити деталі переказу: систему переказу (Western Union), контрольний номер, суму, валюту отримання, дані відправника й країну відправлення.

Щоб отримати кошти через Приват24, слід:

  • увійти та авторизуватися в застосунку Приват24;
  • обрати вкладку “Усі послуги” та перейти до меню “Перекази”;
  • знайти розділ “Міжнародні перекази” й обрати пункт “Western Union”;
  • ввести контрольний номер переказу, суму та валюту, після чого вказати картку для зарахування коштів.

Після цього гроші надійдуть на вказаний рахунок. Перевірити інформацію щодо зарахування можна в меню “Архів переказів”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Відрядження за кордон 2025: які документи потрібні для виїзду

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 17 Квітня 2025
Виїзд з України / фото ілюстративне, iStock

У 2025 році все більше українців і українок виїжджають у відрядження не лише в межах країни, а й за кордон. Такі поїздки часто пов’язані з роботою, особливо участю в міжнародних заходах. Однак для їх успішного оформлення необхідно дотримуватись чинного законодавства та правильно підготувати документи.

Про те, як підготуватися до відрядження за кордон — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Які документи потрібні для відрядження за кордон

У 2025 році українці та українки дедалі частіше вирушають у відрядження за межі країни з робочих причин. Щоб перетин кордону відбувся без ускладнень, необхідно підготувати низку документів відповідно до чинного законодавства.

Як і в попередні роки, оформлення відрядження за кордон здійснюється за наказом або розпорядженням керівника підприємства, установи чи організації, в якому зазначаються ключові деталі відрядження, зокрема мета поїздки, місце призначення, термін відрядження та інші важливі аспекти. Якщо жінки можуть виїжджати за кордон без особливих проблем, то чоловікам від 18 потрібно надати цілу низку документів:

  • закордонний паспорт;
  • військово-обліковий документ з актуальними даними;
  • службове посвідчення або довідку з місця роботи, яка підтверджує статус працівника заброньованого підприємства;
  • наказ або розпорядження про відрядження;
  • додаток Резерв+, що містить інформацію про бронювання та строк бронювання;
  • якщо є — паперовий наказ про бронювання.

Лише з цими документами можна оформити відрядження, а чоловік зможе перетнути кордон без порушення законодавства.

Відрядження: як оформити волонтерам

У 2025 році було ухвалено постанову Кабміну №213 від 25 лютого 2025 року, яка внесла суттєві зміни для волонтерів. Вона закрила систему “Шлях”, за якою вони могли виїхати за кордон.

Відтепер в умовах воєнного стану чоловіки віком від 18 до 60 років, які їдуть за кордон для перевезення медичних вантажів або гуманітарної допомоги, можуть перетинати кордон лише за умови повної відповідності загальним вимогам виїзду в умовах військового стану.

Наразі виїхати за кордон можуть:

  • чоловіки віком від 60 років, які не підлягають мобілізації;
  • особи з інвалідністю, за наявності відповідних підтверджуючих документів;
  • багатодітні батьки, якщо чоловік має трьох і більше дітей до 18 років;
  • батьки дітей з інвалідністю, незалежно від кількості дітей;
  • одинокі батьки – які самостійно виховують дитину до 18 років;
  • супровідні особи (чоловіки, що супроводжують членів сім’ї з інвалідністю I чи II групи на визначений термін);
  • студенти віком 18-22 років, які навчаються за кордоном (за наявності підтверджувальних документів);
  • родичі загиблих чи зниклих безвісти, якщо близький родич загинув або зник безвісти під час війни, чоловік звільняється від мобілізації та отримує право виїхати за кордон;
  • особи, які були виключені з військового обліку;
  • військові, які виїжджають за кордон для проходження лікування, реабілітації або навчання.

Детальніше про те, як працює процедура виїзду на загальних умовах, читайте в матеріалі за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як отримати грошовий переказ Western Union через Приват24: гід

Western Union — один із найпопулярніших сервісів грошових переказів, яким користуються мільйони людей по всьому світу. Українці також активно отримують кошти від рідних і друзів […]

18:00, 17.04.2025 Скопіч Дмитро

Відрядження за кордон 2025: які документи потрібні для виїзду

У 2025 році все більше українців і українок виїжджають у відрядження не лише в межах країни, а й за кордон. Такі поїздки часто пов’язані з […]

16:00, 17.04.2025 Скопіч Дмитро

Як зробити глазур на паску: 3 цікавих та простих рецепти

Глазур — завершальний штрих, який робить паску справжньою окрасою великоднього столу. У кожної господині вона своя: білкова, цукрова чи навіть з ніжним шоколадним присмаком. Редакція […]

15:00, 17.04.2025 Скопіч Дмитро

Як ФОП подати декларацію через “Дію”: покрокова інструкція

У 2025 році фізичні особи-підприємці (ФОП) в Україні мають можливість подавати податкову декларацію онлайн через портал електронних послуг “Дія”. Цей процес значно спрощено та автоматизовано, […]

17:45, 16.04.2025 Скопіч Дмитро

Чи будуть додаткові вихідні на Великдень в Україні у 2025 році

Великдень — одне з найважливіших і найочікуваніших свят для кожного українця та українки, адже він символізує відродження, надію та силу віри. У 2025 році українці […]

16:45, 16.04.2025 Скопіч Дмитро