7 правил, як не треба реагувати на людей з протезами

Семаковська Тетяна 17:29, 13 Квітня 2023

image 21 f2c1dЧерез повномасштабну війну тисячі українців втратили кінцівки, ще хтось залишився без ока, або з половиною обличчя. Після поранення ветеранам війни доводить стикатися не тільки із новим життям, а ще й з соціальним сприйняттям. Часто не усвідомлюючи суспільство може травмувати або образити людину з протезом недоречно жалістю, чи косими поглядами.

Національний реабілітаційний центр UNBROKEN пояснює як не треба реагувати на людей з протезами.

Перше правило — не вдивляйтеся

Якщо на вулиці, в кафе, чи в будь-якому іншому місці ви побачили людину із протезом, чи вадою обличчя не варто пильно розглядати людину, адже це може принести дискомфорт людині.

Друге привило — слідкуйте за своїми порадами

Варто слідкувати за своїми порадами, й бажано не висловлювати їх, якщо людина сама не попросила. Не можна казати фразу “Одужуй!”. Річ у тому, що якщо ви зустріли людину з протезом чи вадою обличчя, радше за все вона вже закінчила важку фазу лікування, адже самостійно пересувається. Від фрази “Одужуй!” нога, чи рука не відросте, однак такі слова можуть морально ранити особу.

Третє правило — не розпитуйте

340911513 977089936792358 5759046064264104802 n ba0a8

Військові у центрі. Фото: Фейсбук

Якщо ви не знайомі з людиною, не слід заводити розмову про те, як вона отримала поранення, або як проходила її реабілітація. Звичайно, ви можете мати тільки благі наміри, але такі питання можуть завдати болю та травматичних спогадів. Варто запитати, чи можна говорити на ці теми.

Четверте правило — не жалійте

Жалість може травмувати людину, особливо коли вона надмірна або недоречна в тій чи іншій ситуації. Стримуйте свої емоції, утримуйтесь від фраз на кшталт “О Боже, який жах”, “Як ти це витерпів(ла)”, “Бідний, нещасний” й так далі. Замість цього можна проявити підтримку, сказати, що людина добре справляється.

П’яте правило — не уникайте

Українська доброволиця дає поради цивільним. Фото: скріншот

Не варто ховати очі, коли ви бачите людину з протезом чи вадою обличчя. Багато людей почуваються незручно у таких випадках, вони не знають як правильно себе поводити та про що говорити. Слова підтримки й вдячності не будуть зайвими, але зважайте на доречність таких слів. 

Читайте також: Чотири поради, як говорити з родичами військових

18-річна українка Руся, яка стала доброволицею й внаслідок війни втратила кінцівку закликає людей не соромитися запропонувати допомогу за потреби. 

Шосте правило — завчасно проінформуйте дітей

 110675345 654554 0900c

Ляльки Барбі з вадами. Фото: Mattel

Діти через необізнаність можуть дуже емоційно реагувати на людей з протезами. Слід завчасно пояснити малюку, що таке протез та чому люди можуть їх мати. Можна купляти дітям ляльки з різними фізичними особливостями, щоб дитина розуміла, що тіла бувають різними й це абсолютно нормально.

Сьоме правило — говоріть, якщо потрібно

Розмова та правильна комунікація допоможуть розв’язувати будь-яке питання. Памятайте про повагу до один одного, не ставте провокативних, травматичних запитань. Спитайте, про що можна говорити, можливо людина не проти поговорити про своє поранення, а можливо ця тема для неї табу. 

Фото: Костянтин і Влада Ліберови

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

ВР проголосувала за законопроєкт Дмітрієнко

Кріобанк для ЗСУ стане безплатним: деталі

Українські військові можуть безплатно користуватися послугами кріобанку, аби зберігати свої репродуктивні клітини. Верховна Рада підтримала ініціативу, “за” проголосували 271 депутат. Про це повідомляє нардеп Ярослав […]

хаб для ветеранів

Простір для ветеранів: у Хмельницькому запрацював новий хаб

У Хмельницькому запрацював перший хаб для ветеранів “Захист 4.5.0”. У просторі будуть допомагати військовим, пораненим захисникам, родичам загиблих. Про це повідомляє Хмельницька міська рада. Простір […]

Кафе в Дніпрі

Пончики та піца: де смачно й дешево поїсти у Дніпрі

У Дніпрі проживає чимало переселенців з різних областей України. Люди знайшли тут тимчасовий дім та роботу. Немало у Дніпрі й бахмутян, які вже адаптувалися до […]

Пральня для пільгових осіб

Безплатна пральня: хто може скористатися послугою та де

Центри “ЯМаріуполь” працюють по всій Україні, тут можна отримати різнопланову допомогу: юридичну, психологічну, а також й скористатися побутовими послугами. Зокрема, безплатною пральною, вона доступна для […]

Художній музей Київ

Медузи, туалети та весілля: цікаві музеї Києва, які варто відвідати

Живучи у столиці, чи приїжджаючи сюди навіть на кілька днів, варто відвідати міські музеї. Найпопулярніші музеї Києва зазвичай мають попереднє бронювання, тож слід заздалегідь спланувати, […]