В Україні запрацювала програма компенсації за пошкоджене житло: як оформити заявку?

Семаковська Тетяна 16:51, 10 Травня 2023

Руйнування 126d5

Відсьогодні, 10 травня, стартувала державна програма «єВідновлення». У її межах громадяни зможуть отримати кошти на ремонт будинків, що постраждали через війну.

Про це повідомляє Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Наразі ініціатива спрямована на відновлення житла, яке має незначні пошкодження. Подати заявку на допомогу можна в застосунку «Дія». Протягом місяця спеціальна комісія при громаді має ухвалити рішення щодо надання допомоги. 

Міністерство закликає місцеву владу якомога швидше створювати комісії та підключатися до Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Хто зможе скористатись послугою?

Всі громадяни України, чиє житло було пошкоджено внаслідок бойових дій і підлягає відновленню. Це стосується квартир, приватних будинків та інших житлових приміщень, зокрема і кімнат в гуртожитку.

Пріоритет надаватиметься:

  • учасникам бойових дій;
  • людям із інвалідністю внаслідок війни;
  • ветеранам війни;
  • членам сімей загиблих військових;
  • мобілізованим;
  • багатодітним родинам;
  • людям із інвалідністю І та ІІ групи;
  • батькам-вихователям дитячого будинку сімейного типу;
  • опікунам/піклувальникам;
  • прийомним батькам та патронатним вихователям;
  • дітям-сиротам та дітям, позбавлених батьківського піклування.

Хто не зможе скористатись послугою?

Громадяни, які вже відремонтували своє житло, наразі не можуть претендувати на допомогу. Наразі держава працює над механізмом відшкодування, зокрема і через механізм репарацій. Міністерство закликає зберігати чеки, фотографії, свідчення сусідів чи публікації в ЗМІ щодо свого пошкодженого житла, аби в майбутньому претендувати на частину репарацій росії.

1 d2d15Інструкція для громадян. Інфографіка: Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України

Як отримати компенсацію?

  • Спершу слід подати інформаційне повідомлення про пошкоджене майно, якщо таке повідомлення ще не було подане. Це можна зробити на порталі чи в застосунку «Дія», а також згодом через ЦНАП, нотаріусів або управління соцзахисту.
  • Далі потрібно відкрити спеціалізований рахунок «єВідновлення» в одному з банків-учасників програми. Зараз до програми підключені такі банки: «Ощадбанк», «Монобанк», «ПриватБанк», «Сенс Банк», «А-Банк» та «ПУМБ».
  • Після цього слід подати заяву на компенсацію в «Дії». 
  • Далі спеціальна комісія розгляне звернення, проведе огляд пошкодженого майна, внесе дані про нього до Реєстру пошкодженого та знищеного майна та визначить суму, яка буде нарахована. Розгляд заявки та ухвалення рішення має відбутися протягом 30 днів.

Максимальна сума на відновлення одного об’єкта становить 200 тисяч гривень.

Як використати допомогу?

  • Кошти можна використати на придбання будівельних матеріалів: вікон, дверей, покрівлі, а також на оплату будівельних робіт.
  • Витратити кошти можна буде тільки на будівельні матеріали чи послуги підрядників, які мають відповідні коди для роботи, а їх продавці подали заявку на участь в програмі через портал «Дія».
  • Використати компенсацію можна буде протягом року з моменту її нарахування.

2 92b13Інструкція для громад. Інфографіка: Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України

Уся необхідна інформація про «єВідновлення» доступна на сайті програми https://erecovery.diia.gov.ua/.

Читайте також: 61% бахмутян не подали документи, щоб отримати компенсацію за житло — опитування

Послугу розробло Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури спільно з Міністерством цифрової трансформації за підтримки проєкту USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS» та Світового банку.

Раніше ми повідомляли, як працюватиме механізм компенсації за зруйноване житло. Що робити, якщо у Вас немає фото руйнувань або ваше житло вже окуповане? Як розраховуватимуть суму компенсації та до чого тут супутник й аерозондування?

Фото: Instagram libkos

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Чи можна отримати компенсацію за знищене авто

Семаковська Тетяна 12:00, 29 Вересня 2024
Бахмут
Обгоріла автівка в Бахмуті / росджерела

Отримати компенсацію за знищене авто наразі неможливо. Адже немає законодавчого регулювання щодо компенсації за знищені транспортні засоби. Однак, деякі кроки можна зробити, аби підвищити ваші шанси отримати відшкодування за знищений транспорт.

Процедуру пояснює Юридичний порадник для ВПО.

Компенсація за пошкоджене авто під час війни

Щоб у майбутньому людина мала можливість отримати компенсацію за пошкоджене авто насамперед потрібно фіксувати цей факт. Тобто зробити фото, відео бажано з прив’язкою до місцевості, будинків. Крім того, радять за можливості отримати письмові пояснення не менше 2-х свідків.

Також доказом знищення автівки є новини або посилання на публікації в ЗМІ, що висвітлювали відповідну подію. Мешканці Бахмута чи інших населених пунктів можуть посилатися на публікації у медіа, де вони побачили свою автівку/майно.

Також варто звернутися до за номером 102 (поліція) або 0 800 500 021 (СБУ), для повідомлення про вчинення кримінального порушення або подати заяву для фіксації факту пошкодження майна. Це потрібно для того, щоб склали протоколу огляду місця події (йдеться про ті території, де це можливо). Ваш випадок повинні занести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Що можна зробити самостійно?

Самостійно можна замовити автотоварознавчу експертизу (йдеться про ті території, де це можливо), зберегти можливі квитанції, чеки, акти виконаних робіт. А також будь-які документи щодо витрат, яких зазнав власник авто у зв’язку з його пошкодженням. Юристи радять наполягати на проведенні автотоварознавчої експертизи у межах кримінального провадження для визначення розміру матеріальних збитків.

Що покриває автоцивілка

Страхова компанія не відшкодовує шкоду, заподіяну в результаті дорожньо-транспортної пригоди, якщо вона відбулася внаслідок:

  • масових заворушень і групових порушень громадського порядку;
  • військових конфліктів;
  • терористичних актів;
  • стихійного лиха;
  • вибуху боєприпасів;
  • пожежі транспортного засобу, не пов’язаної з цією пригодою.

Винятки є. Відтак, отримати компенсацію можна, коли це прямо передбачено договором майнового страхування, коли йдеться про страхування інтересів, пов’язаних з володінням, користуванням і розпорядженням майном.

Зверніть увагу, що договір страхування цивільно-правової відповідальності власників не є договором майнового страхування. Тобто, якщо ви застрахували лише свою цивільно-правову відповідальність, то у разі знищення чи пошкодження вашого авто внаслідок війни, страхова не буде нічого відшкодовувати.

Законопроєкт №11147

У Раді є зареєстрований законопроєкт №11147, який визначає засади надання державою компенсації за пошкодження та знищення автомобілів внаслідок війни. Таким чином можна буде отримати компенсації за:

  • пошкоджені та знищені автобуси;
  • вантажні та легкові авто;
  • причепи;
  • напівпричепи.

Заяви щодо компенсації подаватимуть до спеціальних комісій.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Уряд планує урізати фінансування на компенсацію за зруйноване майно

Семаковська Тетяна 14:00, 27 Вересня 2024
Зруйнована багатоповерхівка в Бахмуті / фото Роман Потапенко

Фінансування програми єВідновлення, яка дозволяє отримати компенсацію (крім жителів ТОТ) за зруйноване росіянами житло у 2025 році планують скоротити.

Про це повідомляє Павло Фролов, голова ТСК.

єВідновлення: кошти на програму скоротять

За словами посадовця, уряд подав до Верховної Ради проект бюджету на 2025 рік. У проєкті фінансування програми єВідновлення з боку держави повністю відсутнє, натомість передбачено 500 мільйонів гривень грантових коштів від Банку розвитку Ради Європи.

Павло Фролов повідомляє, що з початку запуску програми у травні 2023 року на єВідновлення було спрямовано 13,5 мільярда, тому скорочення фінансування очікується дуже суттєве.

“На сьогодні понад 68 тисяч родин вже отримали компенсації за єВідновленням. За пошкоджене майно, залежно від категорії держава виплачує до 200 тис. грн або 200-500 тис. грн. Водночас на придбання нового житла або відбудову знищеного видаються житлові сертифікати, середня сума якого становить 1,6 млн грн”, — пише Павло Фролов.

Посадовець додав, що планує разом з колегами давати правки до проєкту, щоб знайти фінансування. Нагадаємо, що наразі жителів ТОТ, зокрема й бахмутяни не можуть отримати компенсацію. Програма єВідновлення має розширюватись.

Компенсація за житло, Донеччина

На Донеччині протерміновані понад 1000 заяв на компенсацію зруйнованого житла.

“По зруйнованому житлу в нас вже протермінований розгляд 1 125 заяв. За останній місяць дуже багато протермінованих заяв. Це стається, бо люди подають заяви, а комісія не встигає обстежити житло. В деяких громадах і взагалі неможливо його обстежити через безпекову ситуацію”, — каже Лариса Гусева, заступниця директора департаменту ЖКГ Донецької ОВА

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмут

Чи можна отримати компенсацію за знищене авто

Отримати компенсацію за знищене авто наразі неможливо. Адже немає законодавчого регулювання щодо компенсації за знищені транспортні засоби. Однак, деякі кроки можна зробити, аби підвищити ваші […]

Уряд планує урізати фінансування на компенсацію за зруйноване майно

Фінансування програми єВідновлення, яка дозволяє отримати компенсацію (крім жителів ТОТ) за зруйноване росіянами житло у 2025 році планують скоротити. Про це повідомляє Павло Фролов, голова […]

Знищений будинок

На Донеччині протерміновані понад 1000 заяв на компенсацію зруйнованого житла: що це означає

У Донецькій області працють комісії, які обстежують пошкоджене і зруйноване житло. Та іноді вчасно відреагувати на заяви людей не виходить, і ці заяви протерміновуються. На […]

законопроєкт 11161 підписи

Законопроєкт №11161: бахмутянин розповів, як просуває ідею, та як долучитися

Асоціація молодих ВПО України, у складі якої є і бахмутяни, ініціювала законопроєкт №11161. Він має на меті внести зміни до закону про компенсацію за пошкодження […]

компенсації в покровську

У Покровську обстежують пошкоджене житло: скільки можна отримати компенсації

Попри небезпечну військову ситуацію, в Покровську продовжує роботу комісія з обстеження пошкодженого житла. Обстеження проводиться за кошти державного та місцевого бюджету. На яку компенсацію можуть […]