Історичні перемоги українців: як козацьке військо розбило армію Речі Посполитої?

Семаковська Тетяна 12:04, 20 Січня 2023

Screenshot 369 30d90Спецпроєкт Бахмут IN.UA «Перемагали раніше – переможемо зараз!». Просто і цікаво розповідаємо про перемоги українців крізь історичний час.

374 роки тому козацьке військо розбило вщент армію Речі Посполитої, яка душила та пригнічувала український народ. На початку 1648 року гетьманом Війська Запорізького було обрано Богдана Хмельницького. Новий гетьман оголосив про початок Національно-визвольної війни українського народу за довгоочікувану свободу. Придушити козацьке повстання, яке налічувало 6 тисяч душ, виступила 8 тисячна армія польських жовнірів.

Історична доля дислокації першої битви випала на місто Жовті Води, де поляки на чолі з Стефаном Потоцьким розбили табір. Хмельницький завдяки розвідникам зрозумів місцеперебування воєнного табору і одразу перейшов у наступ. Через вагому перевагу у артилерії полякам вдавалося стримувати рішучий наступ козаків.

Поляки чекали на підкріплення – 3000 реєстровців. Богдан Хмельницький знав, що Дніпром проти нього йдуть не самі поляки, а реєстрові козаки, тобто такі ж православні козаки, лише зобов’язані службою королю Речі Посполитої. Гетьман зумів налаштувати реєстрових козаків проти поляків так, що вони повстали та оголосили себе частиною армії Хмельницького.

Битва стала першою великою перемогою Війська Запорозького під час Хмельниччини. Перемога у битві під Жовтими Водами дала надії українцям позбутися ярма Речі Посполитої. Перехід реєстрових козаків на бік борців за свободу зробив вагомий внесок у перебіг подій Національно-визвольної війни 1648-1657 років.

Автор тексту історик, краєзнавець Микита Безмен.

Авторка ілюстрації художниця Маша Вишедська.

Читайте також: Історичні перемоги українців: як Святослав розбив чисельну орду печинігів

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Святкова атмосфера в Бахмуті: як проходив фестиваль “Різдвяні піснеспіви” у 2018 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 25 Грудня 2024
Фестиваль “Різдвяні піснеспіви” у 2018 році / скриншот

У 2018 році у Бахмуті відбувся п’ятий фестиваль різдвяних коляд, який отримав назву “Різдвяні піснеспіви”. Він подарував мешканцям міста можливість почути живі виступи місцевих колективів з піснями, присвячених Різдву.

Редакція Бахмут IN.UA згадує, як проходив п’ятий фестиваль “Різдвяні піснеспіви” в Бахмуті у 2018 році.

Різдвяні піснеспіви у 2018: як проходив фестиваль

П’ятий міський фестиваль православного хорового мистецтва “Різдвяні піснеспіви” відбувся 16 січня 2018 року в стінах Центра культури та відпочинку. В ньому брали участь  вокально-хорові колективи освітніх закладів та храмів міст Бахмут, Часів Яр, Костянтинівка, а також селищ Опитне та Новолуганське.

Виступ колективу з Бахмута / скриншот
Янгольский хоровий спів / скриншот
Вертепний виступ дітей з Бахмута / скриншот
Під час фестивалю були не тільки хорові виступи / скриншот

Вокальні виступи дорослих та малих колективів Бахмутської громади, присвячених Різдву, супроводжувалися невеличкими вставками з тематичними віршами й колядками. Дехто навіть отримував невеличкі солодкі подарунки.

Окрім виступів, в Центрі культури та відпочинку Бахмута відбулася тематична виставка картин, присвячених народженню Ісуса Христа та Різдву. Їх створили учні ШЕВ Бахмутського методичного об’єднання та переможці міського фестивалю “Бахмутський Благовіст”. Для гостей, які переглядали картини, грав камерний скрипковий колектив.

Виступ скрипкового колективу / скриншот
Різдв’яні роботи учнів Бахмутської громади / скриншот

З обраною добіркою ностальгічних виступів можна ознайомитися у відеоматеріалі Бахмут IN.UA.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Щедрик, щедрик, щедрівочка: як з’явилася одна з найвідоміших різдвяних пісень у світі

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 25 Грудня 2024
“Щедрик” / фото ілюстративне, Pexels

“Щедрик” — це українська народна пісня, музику до якої написав композитор Микола Леонтович на початку XX століття. Наразі вона вважається однією з найпопулярніших різдвяних пісень, яку переклали на багато мов та використовують у всьому світі.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, як взагалі з’явилася ця пісня та які події привели її до всесвітнього визнання.

“Щедрик”: історія створення

Українська народна пісня “Щедрик” має дуже давню історію. Наразі важко сказати, коли саме з’явилася ця пісня. Наприклад, відомо, що її мотив був створений ще в дохристиянський період.

Нову хвилю популярності “Щедрик” отримав на початку XX століття, коли талановитий український композитор Микола Леонтович створив хоровий шедевр на основі простої одноголосої мелодії з ефектом повторюваності основної мелодії.

Над своєю композицією працював роками, збираючи інформацію майже по всій країні та проводячи на місцях фольклорні експедиції. Така наполегливість дозволила 29 грудня 1916 року виконати “Щедрик” під час різдвяного концерту в залі Купецького зібрання (нині — Національна філармонія України). Тоді пісня викликала справжній фурор. Трохи згодом, у 1919 році вийшла фінальна варіація твору, яку ми знаємо сьогодні.

Як “Щедрик” потрапив на кордон

Українська пісня “Щедрик” досить отримала досить швидке розповсюдження. Наприклад, у 1919 році вона вперше прозвучала у Празі, а в 1921 — в Нью-Йорку. Проте, найбільшу популярність у світі вона отримала у 1936 році, коли американець українського походження Петро Вільговський, який працював на радіо NBC, створив англійську версію слів для композиції. Пізніше пісня закріпилася в музичній культурі західних країн під назвою “Carol of the Bells”.

В цій варіації пісня почала розповсюджуватися світом, зокрема, культурою. Її активно використовували та використовують в фільмах, які отримали культовий статус. Наприклад, мова йде про “Сам удома” чи “Міцний горішок 2”. Вона також стала частиною багатьох реклам.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Святкова атмосфера в Бахмуті: як проходив фестиваль “Різдвяні піснеспіви” у 2018 році

У 2018 році у Бахмуті відбувся п’ятий фестиваль різдвяних коляд, який отримав назву “Різдвяні піснеспіви”. Він подарував мешканцям міста можливість почути живі виступи місцевих колективів […]

12:00, 25.12.2024 Скопіч Дмитро

Щедрик, щедрик, щедрівочка: як з’явилася одна з найвідоміших різдвяних пісень у світі

“Щедрик” — це українська народна пісня, музику до якої написав композитор Микола Леонтович на початку XX століття. Наразі вона вважається однією з найпопулярніших різдвяних пісень, […]

11:00, 25.12.2024 Скопіч Дмитро

Різдво 2024: історія свята та сімейні традиції в Україні

Різдво Христове — одне з найсвітліших свят року, яке в Україні відзначатимуть 25 грудня за новим церковним календарем. В це свято заведено збиратися біля стола […]

10:00, 25.12.2024 Скопіч Дмитро

День святого Миколая: коли відзначимо за новим стилем

День святого Миколая — особливе свято, коли заведено вшановувати пам’ять Миколая Мирлікійського (Чудотворця) — християнського святого, який за життя прославився щедрістю і добрими справами. В […]

18:00, 25.11.2024 Скопіч Дмитро

“Чорні дошки” та золото в обмін на хліб: як Донеччина переживала Голодомор

Голодомор забрав життя багатьох невинних людей в різні часи існування СРСР. Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових […]

13:15, 15.11.2024 Безмен Микита