Різдвяні традиції: як створювали вертепи в Бахмуті і Званівці?

Семаковська Тетяна 15:08, 6 Січня 2023

Screenshot 322 8e677Напередодні Різдва ми вирішили нагадати нашим читачам про особливу традицію мирного Бахмута, яку ми впевнені, більшість з нас з теплом згадує. Мова йде про різдвяні вертепи, які влаштовували бахмутяни. Згадаємо про колосальний вклад в культурне життя Бахмутського району і всієї Донеччини пана Андрія Тимчака, який зараз служить в лавах ЗСУ, та загалом про культуру вертепу.

Про вертеп зі Званівки

Screenshot 328 f3e81

Родина Андрія та Юлії Тимчак багато років відроджували і розповсюджували національні традиції, а в 2018 відкрили молодіжну платформу «ЛЕМКО–центр» на власному подвір’ї. Фото: Фейсбук

Андрій Тимчак родом зі Званівки — чоловік відомий на Батьківщині громадський діяч, зараз служить в ЗСУ та захищає Україну. Пан Андрій тривалий час розвивав вертепи на Донеччині, ця традиція має для українця особливе значення.

Нагадаємо, що переселенці в 1951 році мешканці Званівки, Верхньокам’янки та Роздолівки привезли цю культуру святкування Різдва з Західної України. Ще до повномасштабного вторгнення нам вдалося зазнімкувати вертеп у Званівці за участі місцевих, а також дітей.

Читайте також: БАхмут чи БахмУт: як правильно вимовляти назву міста?

Щороку зранку 7 січня вертепники вирушали в дорогу. Перед тим, як заходити в хату один з вертепників запитував: “Чи вільний вхід для нашого вертепу?” Після дозволу заходили гуртом. В основному ходили діти й молодь. То був і заробіток і культурний розвиток і спілкування. До гурту брали найвмотивованіших, бо репетиції тривали майже два місяці. 

Завдяки Революції Гідності українська традиція вертепів на Донеччині почала розвиватися з новою силою. Колись подивитися виступ дитячого вертепу можна було в Клубі ветеранів та молоді, а також в Розважальному центрі “Перемога”. Сьогодні ж більшість бахмутян вертепи можуть побачити у різних куточках України, адже війна занесла кожного в нове місце.

Громадський діяч, Андрій Тимчак тривалий час займався організацією вертепів у Званівці. Тренував вертепи чоловік не тільки в Званівці, а і в Бахмуті. У 2015 та 2016 роках кожної неділі на території «Вільного простору «Майстерня» проходили репетиції, примірки костюмів. Традицію продовжила родина Сергія та Ольги Миколаєнко, які організовували громадські заходи і дозвілля містян в “Майстерні”.

До вертепу радо доєднувалися й школярі Бахмутської громади, пан Андрій, своєю чергою допомагав дітям з організацією дійства.

Читайте також: Надихає однокласників вчити історію: як маленький українець популяризує Бахмут

Взагалі, спочатку за основу брали сюжети вертепів із Західної частини України, а вже потім чоловік почав сам писати сценарії, більш актуальні, зокрема політичні. На питання, чому українець вирішив сам писати сценарій, пан Андрій, відповідає так:

«Ми поїхали виступати, показувати дійство у Будинок Малятки, це було в Бахмуті, там де діти-сироти. В оригінальному сценарії вертепу були слова жорстокі для дітей, наприклад, там де Ірод повбивав всіх дітей до трьох років. Я зрозумів, що з такими словами до дітей не можна їхати. Тоді з’явилася ідея — написати новий сценарій».

Відтак, окрім класичних ролей Пастухів, Ангелів, Смерті та Чорта, у постановку ввели нові дійові особи. Темні сили, яких, звісно ж, перемагає Вусатий Козак-характерник, посилили ролями путіна і патріарха Кирила.

“На мою точку зору, такий варіант вертепу більш актуальний і його сприймали набагато сильніше, ніж просто вертеп на християнську тему”, — зазначав ще у 2016 році Андрій Тимчак.

Різдвяні свята мають особливу атмосферу, цього року Різдво для кожного особливе, хтось святкуватиму його в колі рідних, хтось далеко від дому, наші захисники на передовій. Однак всіх нас об’єднує одне — віра в ЗСУ та добре серце. Тож, нехай це Різдво принесе кожному з нас частинку добра.

Христос народився!

Славімо його!

Головне фото: Фейсбук

Читайте також: Від різдвяних вертепів до громадських ініціатив: чим живе сільський молодіжний простір у Званівці? (Відео)

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Що думають про “мир з росією” мешканці Краматорська та Добропілля. Відео

Семаковська Тетяна 18:20, 28 Березня 2025

Звідусіль лунають заяви про можливий мир з росією. Проте своїми діями країна агресорка не показує ту саму готовність до миру. Росія продовжує обстрілювати міста та вбивати українців.

Відеоператор Бахмут IN.UA Роман Потапенко побував у двох прифронтових містах: Краматорську та Добропіллі. Ми дізнавались, що думають про мир з росією донеччани.

Мир з росією? Що думають про це мешканці Краматорська та Добропілля

Український стяг в Краматорську / фото Роман Потапенко

У Краматорську вітряно, але на вулицях багато людей. Місцеві прогулюються, віпочивають на лавочках, у місто прийшла весна, на перший погляд тут “спокійно”. Хоча вибухи тут доволі часті, місто періодично обстрілюють росіяни.

На вулицях людно / фото Роман Потапенко

У мешканців Краматорська ми питали:

  • Чи вірять жителі прифронтових міст у закінчення війни?
  • Що вони думають про можливу мирну угоду, майбутнє України та чи варто довіряти ворогу?
  • Яким країнам чи міжнародним лідерам довіряють як посередникам у перемовинах щодо припинення вогню?

Мешканці з журналістами спілкуються неохоче, але нам вдалося отримати кілька коментарів. Поза камерою люди стверджували: довіряти росії не варто. Ті, хто не боїться говорити на камеру, кажуть, що вірять в силу дипломатії.

Місцева жителька Краматорська / фото Роман Потапенко

Одна з жительок Краматорська розмірковує, що допогти припинити війну в Україні, на її думку може бути дипломатія. Жінка додає, що як посередникам угоди довіряла б лідерам Франції та Італії.

У Добропіллі місцеві теж неохоче коментують на камеру, поза нею, кажуть, що росії довіряти не можна.

Дивіться відео, в якому жителі прифронтових міст Краматорська та Добропілля розповідають про власні думки щодо закінчення війни

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як бахмутянка Наталя на Дніпропетровщині започаткувала власний мінібізнес

Семаковська Тетяна 14:00, 19 Березня 2025

Після початку повномасштабного вторгнення росії багато українців були змушені покинути свої домівки, рятуючи свої життя. Серед них — пані Наталя, мешканка Бахмута, яка у 2022 році евакуювалась до Дніпропетровської області. Але, попри всі труднощі, жінка не опустила руки, а започаткувала власну справу.

Нове життя у селі: з чого все почалося

Переїхавши до одного з невеличких сіл Дніпропетровщини, Наталя стикнулася з проблемою, знайомою багатьом переселенцям: відсутністю роботи та фінансової стабільності. Але опускати руки жінка не збиралася. Вона мала досвід у вирощуванні курей в Бахмуті, та цього разу вирішила спробувати свої сили у розведенні свиней.

“У Бахмуті мала невеличке господарство, тут вирішила спробувати вирощувати свійських тварин”.

Жінка самотужки придбала одразу 12 свиней і взяла на себе повну відповідальність за їх догляд. Протягом року Наталя вирощувала тварин, годувала домашніми кормами, слідкувала за здоров’ям.

Господарство пані Наталі / фото надане героїнею

Через рік клопіткої праці господарство пані Наталі почало давати перші результати. Вона вирішила запропонувати людям домашнє м’ясо власного виробництва. Зараз у її домогосподарстві залишилося 11 свиней.

Особливістю бізнесу Наталі є можливість доставки м’яса поштою. М’ясо перед відправкою жінка підморожує, аби зберегти якість продукту. Вона відправляє замовлення поштою, дбаючи про те, щоб кожен клієнт отримав свіже та якісне м’ясо. Уже зараз продукція має попит серед земляків та інших охочих скуштувати натуральний продукт без хімії.

“Люди замовляють, дякують, кажуть, що м’ясо дуже смачне та свіже”, — з радістю розповідає жінка.

Підтримати бахмутянку можна, замовивши її продукцію. Для деталей та оформлення замовлення потрібно зв’язатися з Наталею телефоном +380 (50) 247 1670.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що думають про “мир з росією” мешканці Краматорська та Добропілля. Відео

Звідусіль лунають заяви про можливий мир з росією. Проте своїми діями країна агресорка не показує ту саму готовність до миру. Росія продовжує обстрілювати міста та […]

Як бахмутянка Наталя на Дніпропетровщині започаткувала власний мінібізнес

Після початку повномасштабного вторгнення росії багато українців були змушені покинути свої домівки, рятуючи свої життя. Серед них — пані Наталя, мешканка Бахмута, яка у 2022 […]

“Дрони допомагають тримати оборону”: офіцер розвідки “Алекс” про війну БПЛА та мобілізацію в бригаду “Тайфун”

Війна в Україні змусила змінити не лише стратегію та тактику, але й технологічний підхід до ведення бойових дій. Дрони стали важливими союзниками в розвідці, атаках […]

спільноти

“Ми хотіли зробити так, щоб про Бахмут не забули”: як Інесса Мішеніна створила спільноту для допомоги і об’єднання земляків

Інесса Мішеніна — відома перукарка-стилістка з Бахмута, в рідному місті вона мала свій салон краси. Після початку повномасштабної війни жінка переїхала до Києва, де продовжила […]

Психолог потрібен кожному: як капеланка Мейра Беспьорстова підтримує військових на фронті

Мейра Беспьорстова — психологиня та капеланка, яка регулярно працює з військовими. Вона вела в Бахмуті активну волонтерську діяльність, а зараз підтримує дух військових, котрі боронять […]

18:15, 14.02.2025 Скопіч Дмитро