Напередодні Різдва ми вирішили нагадати нашим читачам про особливу традицію мирного Бахмута, яку ми впевнені, більшість з нас з теплом згадує. Мова йде про різдвяні вертепи, які влаштовували бахмутяни. Згадаємо про колосальний вклад в культурне життя Бахмутського району і всієї Донеччини пана Андрія Тимчака, який зараз служить в лавах ЗСУ, та загалом про культуру вертепу.
Про вертеп зі Званівки
Родина Андрія та Юлії Тимчак багато років відроджували і розповсюджували національні традиції, а в 2018 відкрили молодіжну платформу «ЛЕМКО–центр» на власному подвір’ї. Фото: Фейсбук
Андрій Тимчак родом зі Званівки — чоловік відомий на Батьківщині громадський діяч, зараз служить в ЗСУ та захищає Україну. Пан Андрій тривалий час розвивав вертепи на Донеччині, ця традиція має для українця особливе значення.
Нагадаємо, що переселенці в 1951 році мешканці Званівки, Верхньокам’янки та Роздолівки привезли цю культуру святкування Різдва з Західної України. Ще до повномасштабного вторгнення нам вдалося зазнімкувати вертеп у Званівці за участі місцевих, а також дітей.
Читайте також: БАхмут чи БахмУт: як правильно вимовляти назву міста?
Щороку зранку 7 січня вертепники вирушали в дорогу. Перед тим, як заходити в хату один з вертепників запитував: “Чи вільний вхід для нашого вертепу?” Після дозволу заходили гуртом. В основному ходили діти й молодь. То був і заробіток і культурний розвиток і спілкування. До гурту брали найвмотивованіших, бо репетиції тривали майже два місяці.
Завдяки Революції Гідності українська традиція вертепів на Донеччині почала розвиватися з новою силою. Колись подивитися виступ дитячого вертепу можна було в Клубі ветеранів та молоді, а також в Розважальному центрі “Перемога”. Сьогодні ж більшість бахмутян вертепи можуть побачити у різних куточках України, адже війна занесла кожного в нове місце.
Громадський діяч, Андрій Тимчак тривалий час займався організацією вертепів у Званівці. Тренував вертепи чоловік не тільки в Званівці, а і в Бахмуті. У 2015 та 2016 роках кожної неділі на території «Вільного простору «Майстерня» проходили репетиції, примірки костюмів. Традицію продовжила родина Сергія та Ольги Миколаєнко, які організовували громадські заходи і дозвілля містян в “Майстерні”.
До вертепу радо доєднувалися й школярі Бахмутської громади, пан Андрій, своєю чергою допомагав дітям з організацією дійства.
Читайте також: Надихає однокласників вчити історію: як маленький українець популяризує Бахмут
Взагалі, спочатку за основу брали сюжети вертепів із Західної частини України, а вже потім чоловік почав сам писати сценарії, більш актуальні, зокрема політичні. На питання, чому українець вирішив сам писати сценарій, пан Андрій, відповідає так:
«Ми поїхали виступати, показувати дійство у Будинок Малятки, це було в Бахмуті, там де діти-сироти. В оригінальному сценарії вертепу були слова жорстокі для дітей, наприклад, там де Ірод повбивав всіх дітей до трьох років. Я зрозумів, що з такими словами до дітей не можна їхати. Тоді з’явилася ідея — написати новий сценарій».
Відтак, окрім класичних ролей Пастухів, Ангелів, Смерті та Чорта, у постановку ввели нові дійові особи. Темні сили, яких, звісно ж, перемагає Вусатий Козак-характерник, посилили ролями путіна і патріарха Кирила.
“На мою точку зору, такий варіант вертепу більш актуальний і його сприймали набагато сильніше, ніж просто вертеп на християнську тему”, — зазначав ще у 2016 році Андрій Тимчак.
Різдвяні свята мають особливу атмосферу, цього року Різдво для кожного особливе, хтось святкуватиму його в колі рідних, хтось далеко від дому, наші захисники на передовій. Однак всіх нас об’єднує одне — віра в ЗСУ та добре серце. Тож, нехай це Різдво принесе кожному з нас частинку добра.
Христос народився!
Славімо його!
Головне фото: Фейсбук
Читайте також: Від різдвяних вертепів до громадських ініціатив: чим живе сільський молодіжний простір у Званівці? (Відео)
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!