Як поїхати в Україну і зберегти прихисток в Німеччині

Семаковська Тетяна 15:30, 25 Березня 2024
Паспорт України / фото Софії Бамбулі

Сотні тисяч українців отримали прихисток в Німеччині та хочуть хоч інколи повертатися в Україну до сімей, які залишилися там. Та чи є можливість поїхати в Україну й не втратити захист та допомогу за кордоном?

Читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

Як добратися з Німеччини в Україну

Якщо ви маєте паспорт у вигляді ID-картки, то для вас майже немає ніяких проблем: можна спокійно їздити по країнах Європи або повернутися в Україну на деякий час.

Однак, велика кількість українців ще чекають свої ID, й тоді у вас на руках є так звана “віза”. Це документ, який дозволяє знаходитись на території Німеччини певний час, після того, як закінчились 90 днів безвізу. З нею ви не маєте права подорожувати в інші країни, але маєте змогу повернутись додому на певний час, не втративши статус біженця в Німеччині.

В мене немає ID-картки, а ліміт безвізових днів я перетримала на 4 дні, що насправді теж грає роль у нашій ситуації. Чим менше у вас перетриманих днів, тим легше повернутись з України в Німеччину. Тому я їхала з візою, яка дійсна в мене до кінця осені, що не давало мені повної гарантії повернення,

Софія Бамбуля // стажистка редакції Бахмут IN.UA

Оберіть вагому причину для поїздки

310233373 3034799270128502 4463423939796316552 n 255bc
Паспорт та тимчасова віза — документи, які знадобилися Софії на кордоні / фото з особистого архіву героїні

Для поїздки з Німеччини в Україну повинна бути конкретна причина, чому ви маєте поїхати на деякий час. Це важливо, адже статус може бути анульованим через деякі причини.

Ось перелік причин, через які статус може бути анульованим:

  • ви не повертаєтесь протягом 6 місяців до Німеччини (тоді ваш статус буде анульовано автоматично);
  • навчання у ВНЗ. Це вважається за довгу процедуру й не дає гарантію, що ви повернетесь до Німеччини тому й всі привілеї можуть бути нівельовані;
  • догляд за членом родини теж є не короткостроковою причиною для подорожі, через що статус може бути анульованим.

Тож, краще за все уникати цих причин та ситуацій, коли вирішуєте ненадовго поїхати в Україну. Кращою причиною щодо короткострокової поїздки є проходження лікування або зустріч з сім’єю. Тоді ваш статус буде зберігатись протягом пів року, поки ви не вирішите повернутись до Німеччини.

Я їхала з конкретною метою — відвідати стоматолога й пройти лікування, тож моя причина повністю підходила під можливість виїзду,

Софія Бамбуля // стажистка редакції Бахмут IN.UA

Кого треба повідомити про подорож до України

Якщо ви отримуєте соціальну допомогу від Німеччини, то обов’язково перед поїздкою в Україну повідомте про це Jobcenter. Це дозволить їм не загубити вас в реєстрі, що дозволить суттєво зменшити вірогідність втратити фінансову допомогу.

Зверніть увагу, щоб не втратити соціальну підтримку потрібно повернутись до Німеччини за 21 день або 3 тижні. Саме стільки дається для прибування на території України в рік з правом не втратити фінансову підтримку від Німеччини.  

Я маю роботу в Німеччині, не отримую соціальну допомогу й тому не прив’язана до Jobcenter. Але з собою я везла робочий контракт, який був моєю гарантією повернення в Німеччину,

Софія Бамбуля // стажистка редакції Бахмут IN.UA

Не беріть багато речей

Вимога кількості речей стосується як виїзду з Німеччини, так і повернення. Заздалегідь подивіться що й в якому обсязі можна провозити, щоб це не стало для вас сюрпризом на кордоні.

Намагайтесь уникати провезення алкогольних напоїв та цигарок, адже останнім часом до цього ставляться дуже прискіпливо.

Мені дуже пощастило, бо мої сумки ніяк не перевіряли. Своєю чергою, я нічого й не везла, окрім банки огірків й печива. Натомість жінок, які були переді мною та після змусили вивернути всі валізи й викинути майже всі солодощі, навіть фрукти, які були взяті для себе в дорогу,

Софія Бамбуля // стажистка редакції Бахмут IN.UA

Подорож без ризику

310280712 1200025050580979 4925370880369962000 n ebff2
Софія під час повернення до Німеччини / фото з особистого архіву героїні

Намагайтесь прорахувати всі можливі непередбачувані ситуації. Оберіть кордон який будете перетинати. Наприклад, поляки є більш прискіпливими ніж прикордонники інших країн, тож подумайте про перевізника й попитайте чи були випадки висадок та з яких причин.

Ще можна підготувати максимальну кількість документів, які будуть пояснювати вашу причину поїздки в Україну та повернення до Німеччини. Перекладіть довідки від лікаря та завірте їх нотаріально. Переклад краще робити англійською, адже так гарантій, що її зрозуміють на будь-якому кордоні, набагато більше. Також можна взяти зі собою документи, що підтверджують ваше повернення: контракт на роботу, договір довгої оренди апартаментів в Німеччині, документи з Jobcenter або довіреність, що в Німеччині залишились ваші діти.

Я їхала з нотаріально засвідченою довідкою від лікаря, контрактом про роботу на пів року, довідками про отримання зарплатні та сплатою податків за останні три місяці та тимчасовою візою. На щастя, мені не прийшлося показувати увесь перелік документів — вистачило паспорту з візою, але відповіді на питання про те, скільки днів до цього я перебувала в Німеччині та на яких правах отримала документи в разі чого, могла підтвердити документально,

Софія Бамбуля // стажистка редакції Бахмут IN.UA

Дотримання цих правил допоможуть вам без перешкод повернутись додому, зустрітись з рідними, зібрати теплі речі, перевірити стан здоров’я та без перешкод в разі потреби повернутись до Німеччини.  

Примітка: Матеріал підготовлено в межах програми “Сильні медіа — сильне суспільство”, що реалізується ГО “Інтерньюз-Україна” за підтримки проєкту USAID “Демократичне врядування у Східній Україні”. Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно погляд авторів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як купити пенсійний стаж у 2025 році: гід на процедуру та скільки коштує

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:35, 3 Квітня 2025
Купити скільки коштує / фото ілюстративне, iStock

Для виходу на пенсію в Україні потрібно мати 32 роки страхового стажу. Проте, існує механізм, який дозволяє купити роки різниці.

Детальніше про те, як купити пенсійний стаж у 2025 році — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Як купити пенсійний стаж у 2025 році

Для виходу на пенсію у 60 років необхідно мати 32 роки страхового стажу. Якщо його недостатньо — відсутні роки можна придбати. Цей механізм стає доступним для наступних категорій:

  • тих, хто працює за кордоном, але хоче отримувати пенсію в Україні;
  • тих, хто збирається вийти на пенсію, але їм не вистачає стажу для її отримання;
  • тих, у кого низький рівень офіційного доходу і вони хочуть збільшити розмір пенсії.

Зробити це можуть українці віком від 16 років, незалежно від наявності страхування. Також можна купити стаж як для себе, так і для іншої людини, якщо вона не пенсіонер.

Скільки коштує пенсійний стаж

Вартість стажу розраховується за мінімальним страховим внеском у розмірі 22% від мінімальної зарплати. За поточної мінімальної зарплати у 8 000 гривень один місяць коштує 1 760 гривень, а рік — 21 120 гривень.

Як оформити

Оформити покупку страхового стажу можна за допомогою вебпорталу Пенсійного фонду України. Для цього треба:

  • зайти на сайт та авторизуватися в особистому кабінеті через електронний підпис, Дія.Підпис або GOV.ID;
  • знайти розділ “Комунікація з ПФУ” та вибрати “Договір на добровільну участь”;
  • вказати особисті дані за себе або іншу особу;
  • обрати спосіб оплати;
  • підтвердити згоду на обробку персональних даних, підписати договір електронним підписом і здійснити оплату.

Розмір та періодичність внесків можна обрати самостійно.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм

Як поповнити інтернет через телефон: пояснення

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 3 Квітня 2025
Поповнення мобільного телефону / фото ілюстративне, iStock

Поповнення інтернету через телефон — зручний спосіб залишатися на зв’язку в будь-який момент. Це можна зробити через банківський додаток або спеціальні сервіси операторів.

Детальніше про те, як поповнити мобільний інтернет через телефон — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Як поповнити рахунок через телефон

Поповнення інтернету через телефон — це швидкий і зручний спосіб забезпечити безперебійний доступ до мережі. Користувачі можуть здійснити оплату через банківські додатки або онлайн-сервіси операторів.

Як поповнити мобільний рахунок через Приват24 або Монобанк

Оптимальним та простим варіантом поповнення рахунка, а також і мобільного інтернету — є програми мобільного банкінгу Приват24 або Монобанк.

Для того, щоб поповнити мобільний рахунок за допомогою Приват24, потрібно:

  • зайти та авторизуватися у застосунку Приват24;
  • обрати на головній сторінці “Поповнення мобільного”;
  • ввести дані про мобільний номер телефону, обрати банківську картку та натиснути “Продовжити”.

Для користувачів Монобанк інструкція така:

  • зайти та авторизуватися у застосунку Монобанк;
  • у меню внизу сторінки треба обрати останню кнопку та натиснути “Мобільний зв’язок”;
  • обрати або ввести номер, вказати картку та суму переказу;
  • натиснути “Поповнити”.

Зазначимо, що таким способом ви також можете поповнити рахунок іншої людини. Для цього потрібно в полі введення номера ввести інший.

Як поповнити рахунок на телефон за допомогою застосунку оператора

Українські оператори Vodafone, Київстар та lifecell мають власні мобільні додатки, які дозволяють користувачам та користувачкам взаємодіяти з власними рахунками, змінювати тарифні плани тощо.

Для того, щоб поповнити мобільний рахунок за допомогою цього способу достатньо завантажити додаток власного мобільного оператора та зайти в ньому. В головному меню одразу буде функція “Поповнити рахунок”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як купити пенсійний стаж у 2025 році: гід на процедуру та скільки коштує

Для виходу на пенсію в Україні потрібно мати 32 роки страхового стажу. Проте, існує механізм, який дозволяє купити роки різниці. Детальніше про те, як купити […]

18:35, 03.04.2025 Скопіч Дмитро

Як поповнити інтернет через телефон: пояснення

Поповнення інтернету через телефон — зручний спосіб залишатися на зв’язку в будь-який момент. Це можна зробити через банківський додаток або спеціальні сервіси операторів. Детальніше про […]

16:00, 03.04.2025 Скопіч Дмитро

Як додати картку в гаманець Приват24: пояснення

ПриватБанк – один із найпопулярніших банків України, який пропонує зручний мобільний додаток Приват24 для керування фінансами онлайн. Будь-яка операція в ньому проходить у декілька кліків. […]

15:20, 02.04.2025 Скопіч Дмитро

Як внести КВЕДи в дані про ФОП: пояснення

Щоб розширити або змінити види діяльності, ФОП потрібно внести нові КВЕДи до реєстраційних даних. Це можна зробити або онлайн, або офлайн”. Детальніше про те, як […]

18:00, 01.04.2025 Скопіч Дмитро

Допомога малозабезпеченим сім’ям в Україні: як працює механізм у 2025 році

Попри війну, в Україні продовжує діяти програма надання соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у вигляді грошової допомоги. Вона залежить від прожиткового мінімуму в цьому році. Детальніше […]

14:20, 01.04.2025 Скопіч Дмитро