2 роки російського терору: як рф знищує Донеччину

Микола Ситник 13:05, 24 Лютого 2024
Вторгнення рф в Україну
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Сьогодні виповнюється 2 роки від початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України. З 24 лютого 2022 року росія порушує правила ведення війни і норми міжнародного права. Окупанти масово чинять воєнні злочини, злочини проти людяності, вбиваючи цивільних, руйнуючи інфраструктуру та депортуючи населення. Щодня російські війська обстрілюють житлові будинки, торгові центри, магазини, пологові будинки, лікарні, дитячі садки та школи.

До 2-ї річниці повномасштабного вторгнення редакція нагадує про злочини російської федерації та як держава-терорист знищує Донеччину й Україну.

Кількість жертв російського терору

Як повідомляє голова Донецької ОВА Вадим Філашкін, від початку війни російські окупанти вбили 1872 та поранили 4614 цивільних мешканців регіону. Ця загальна кількість жертв росіян на Донеччині подана без урахування Маріуполя та Волновахи.

Жертви рф
Жертви війни рф на Донеччині / інфографіка Донецька ОВА

За словами Вадима Філашкіна, зараз на Донеччині налічують понад 116 тисяч пошкоджених чи зруйнованих об’єктів різної форми власності. Йдеться про 5715 багатоквартирних і 85825 приватних будинків, 353 школи, 341 дитячий садочок та 268 лікарняних закладів.

Знищені міста та села Донеччини

Російські окупанти за 2 роки з повномасштабного вторгнення зруйнували десятки населених пунктів у Донецькій області. Майже повністю знищені Бахмут, Соледар, Мар’їнка, Вугледар, Авдіївка, Волноваха. Загарбники не зупиняються та продовжують нищити наші домівки.

Бахмут та його околиці
Зруйнований росіянами Бахмут, вересень 2023 / фото Instagram libkos
Часів Яр
Часів Яр, лютий 2024 / фото 93-тя ОМБр
Авдіївка
Окупанти знищують Авдіївку, лютий 2024 / фото Instagram Костянтина і Влади Ліберових
Кліщіївка у лютому 2024
Руїни Кліщіївки, лютий 2024 року / фото 93-тя ОМБр

До слова, раніше ми розповідали, якими були Кліщіївка та Андріївка до війни

Масові обстріли Донеччини

8 квітня 2022 року внаслідок ракетного обстрілу Краматорська російськими військовими на вокзалі загинула 61 людина, а 121 отримала поранення. Експертиза СБУ показала, що ракетний обстріл залізничного вокзалу у Краматорську здійснили з території окупованої Донеччини.

Краматорськ удар по вокзалу
Жертви ракетного удару 8 квітня / фото Павла Кириленка

14 червня 2023 року війська російської федерації завдали ракетних ударів по двом містам на Донеччині — Костянтинівці та Краматорську. Тоді 3 цивільних загинули, ще 3 людей отримали поранення.

27 червня російська армія обстріляла центр Краматорська. Тоді ракети влучили у заклад харчування, в якому перебували мирні мешканці. Постраждали десятки цивільних, 12 людей загинули.

Краматорськ
російська ракета влучила у заклад харчування / фото Донецька обласна прокуратура

7 серпня 2023 року окупаційна армія рф вдарила ракетами по центру Покровська. Росіяни зруйнували та пошкодили багатоповерхівки, приватні будинки, адміністративні будівлі, заклади харчування та готель. Тоді 7 людей загинули (5 цивільних, рятувальник та військовий). Ще 81 мешканець Донеччини дістав поранення (39 цивільних, серед яких 2 дітей — 10 та 16 років; 31 поліцейський, семеро рятувальників та четверо військових).

Відеооператор Бахмут IN.UA Роман Потапенко побував на місці події та показав наслідки російського ракетного терору. Кадри, зняті в перші хвилини після обстрілу міста, шокують.

6 вересня 2023 року окупанти обстріляли Костянтинівку. Армія рф поцілила по одному з ринків у середмісті. Внаслідок російського обстрілу 17 осіб загинули та 32 отримали поранення. Російські пропагандисти не забарилися з реакцією — вони підло та цинічно звинуватили в ударі Україну. Мовляв, працювала українська ППО, але ракета полетіла непередбачуваною траєкторією або збила щось у небі просто на ринок. Фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки спростували цю інформацію.

Росіяни серед білого дня обстріляли ринок у Костянтинівці
Рятувальники гасять пожежу в Костянтинівці / фото Ігор Клименко

У ніч на 14 лютого 2024 року війська рф здійснили масовану ракетну атаку на місто Селидове Покровського району. Під вогнем окупантів опинилися лікарня та житловий будинок. Внаслідок російських обстрілів загинули 3 цивільних, серед яких 9-річний хлопчик. Також 12 людей отримали поранення.

Обстріл Селидового
Наслідки ракетної атаки рф на лікарню / фото поліція Донеччини

Армія рф вбиває цивільних та військовополонених

Весною 2023 року найманці ПВК “Вагнер” зізналися у вбивстві дітей та жінок в Бахмуті й Соледарі. За словами одного з бойовиків, олексія савичева, в день вчинення злочину росіяни розстріляли понад 10 дітей та понад 20 беззбройних українців.

Росіянин азамат улдаров додав, що в Соледарі та Бахмуті при зачистці військове командування наказало, знищити всіх людей, які їм зустрінуться. “Вагнерівці” виконували наказ. Чоловік каже, йому наказали нікого не випускати, він виконав наказ. В одному з підвалів Бахмута “вагнерівці” вбили 40 дітей. Загалом в домі було близько 300-400 людей. Злочин відбувся 18 березня 2023 року.

На початку лютого 2024 року медіа поширили відео розстрілу українських захисників військовими зс рф під час захоплення позицій ЗСУ поблизу Кліщіївки Бахмутського району.  На відео з ворожого БПЛА зафіксовано, що, ймовірно, командир одного з підрозділів окупаційної армії під час штурму окопів Сил оборони віддає наказ не брати противника в полон. Прокуратура Донеччини розпочала розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством.

Кадри з дрона
Вбивство полонених окупантами / скриншот

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як пройти фізичну ідентифікацію для отримання пенсій: деталі

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 30 Березня 2025
Фізична ідентифікація для отримання пенсій / фото ілюстративне, iStock

Нещодавно в Україні ухвалили зміни, які спростили процедуру отримання пенсій для деяких категорій громадян та громадянок, зокрема, тих, хто має статус ВПО чи проживає на ТОТ. Утім, вказані категорії зобов’язали хоча б раз на рік проходити ідентифікацію.

Редакція Бахмут IN.UA детальніше розповідає про те, як пройти фізичну ідентифікацію для отримання пенсій.

Фізична ідентифікація для пенсій 2025

Кабінет Міністрів ухвалив зміни, які уніфікують порядок виплати пенсій для всіх громадян України незалежно від місця проживання. Це дозволить ВПО, українцям за кордоном та жителям ТОТ отримувати виплати на рахунок будь-якого українського банку, а не лише Ощадбанку, як було раніше.

Також встановлено, що для отримання пенсійних виплат громадяни та громадянки, які тимчасово проживають за кордоном або проживають на ТОТ, мають хоча б раз рік проходити ідентифікацію. Вона має відбуватись щороку до 31 грудня.

Сама фізична ідентифікація — це процедура однозначного встановлення фізичної особи в один із зручних для людини способів, що здійснюється віддалено або особисто. Процедура діє в Україні з 2004 року для всіх отримувачів соціальних виплат.

Як пройти фізичну ідентифікацію

Пройти ідентифікацію можна у декілька способів:

  • офлайн, якщо громадянин чи громадянка перебувають на підконтрольній території та маєте можливість звернутись особисто до ПФУ;
  • онлайн, якщо громадянин чи громадянка знаходяться за кордоном або на ТОТ.

Які документи потрібні для проходження фізичної ідентифікації

Для проходження фізичної ідентифікації необхідно буде надати:

  • документ, що посвідчує особу (паспорт громадянина України або закордонний) як отримувача виплати або як законного представника/помічника отримувача виплати, у випадку дитини – свідоцтво про народження дитини.
  • відкритий рахунок у будь-якому банку України чи картку, на яку надходить пенсія.
  • пенсійне посвідчення.

Процедура проходження фізичної ідентифікації

Наразі діє три способи проходження фізичної ідентифікації для отримання пенсій.

Перший — це особисте відвідування територіальних органів ПФУ або банку, де відкритий пенсійний рахунок. Якщо громадянин чи громадянка знаходяться за кордоном, то вони можуть звернутися до закордонної дипломатичної установи України та отримати документ про посвідчення факту, що особа є живою, а потім написати заяву в довільній формі про продовження виплати пенсій та разом з документом відправити поштою на відділення ПФУ за місцем реєстрації.

Другий — авторизація в електронному кабінеті ПФУ за допомогою “Дія.Підпис”.

Третій — проходження ідентифікації по відеозв’язку. Для цього потрібно:

  • зайти на портал електронних послуг ПФУ;
  • обрати пункт “Ідентифікація у режимі відеоконференцзв’язку” у верхній частині екрана;
  • заповнити форму, яка з’явиться на екрані та вказати зручний спосіб проведення відеоідентифікації;
  • надання згоди на передачу даних та подача заявки.

Відеоідентифікація відбувається не раніше ніж за 10 робочих днів і не пізніше ніж 30 календарних днів з дати подання заяви. Для додаткового узгодження часу та способу проведення відеоідентифікації з громадянином чи громадянкою зв’яжеться працівник ПФУ.

Що буде, якщо не пройти фізичну ідентифікацію

Якщо не пройти фізичну ідентифікацію у вказаний термін, то пенсійний рахунок буде тимчасово заблокований, а пенсія не перераховуватиметься. Після проходження ідентифікації протягом року, виплата пенсії відновиться з дати її припинення.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Експерт розповів, як захистити домашніх тварин від кліщів

Семаковська Тетяна 10:00, 30 Березня 2025
Домашні тварини та кліщі / фото ілюстративне

Весна — досить небезпечна пора року для домашніх тварин, адже саме в цей період їх полюбляють атакувати кліщі. Паразити переносять різні інфекції та хвороби, якими можуть заразитися як тварини, так і люди.

Редакція Бахмут IN.UA поговорила з ветеринаром Максимом Савченко та дізналася, як вберегти свого чотирилапого улюбленця від укусів кліщів, комах та, що найголовніше — від хвороб, які вони переносять.

Як захистити домашніх тварин від кліщів

Максим Савченко — ветеринар з багаторічним стажем роботи. У Бахмуті фахівець мав клініку “Арт+Вет” на Центральному ринку міста. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну ветклініка евакуювалася в Кам’янське, що в Дніпропетровській області.

За його словами, навіть попри війну бахмутяни, які тимчасово мешкають в Дніпропетровській області, звертаються до нього за ветеринарною допомогою. 

Ми евакуювалися в Кам’янське. Назва ветклініки залишилась та сама. Багато клієнтів із Бахмута теж до нас приходять сюди,

Максим Савченко // ветеринар

Ветеринар клініки “Арт+Вет” Максим Савченко з песиком / фото з архіву героя

Чим небезпечні кліщі для тварин

Комахи в нашій країні переносять багато захворювань, більшість з яких є спільними для тварин та людей. Симптоми цих захворювань можуть проявлятися не відразу, тому якщо зняли кліща з себе, то краще віднести його в лабораторію для перевірки його на наявність небезпечної хвороби Лайма та енцефаліту. Більш детально щодо цих захворювань можна дізнатися у свого сімейного лікаря.

Зазначимо, що кліщ може вкусити вашу тварину, а потім, так би мовити, “піти непоміченим” і відпасти. При цьому занести інфекцію.

Також варто не забувати й про те, що комарі/москіти теж переносять дуже багато хвороб таких, як дирофіляріоз (а це гельмінти, які через кров потрапляють в серце і там живуть).

Як правильно видалити кліща

Кліщ на рослині / фото PBS.NewsHour

Якщо помітили кліща на тварині, то краще звернутись до ветеринара для виключення піроплазмозу та бореліозу. Якщо такої можливості немає, то потрібно самостійно витягнути кліща, що зробити просто. Для цього варто:

  • знайти місце, куди проник кліщ;
  • нанести на нього спеціальний засіб або олію для ослаблення паразиту;
  • взяти пінцет та захопити кліща близько до його головки, після чого викручувати за часовою стрілкою;
  • після того, як паразита буде вилучено, обробіть рану антисептиком.

За поведінкою домашньої тварини варто ще трохи поспостерігати й після вилучення кліща, адже так можна вчасно виявити можливе зараження. Якщо ви помітите будь-які симптоми, то принесіть вихованця до ветеринарної клініки.

Хвороби, які передаються тваринам через укуси кліщів

Кліщі та москіти є переносниками багатьох небезпечних мікроорганізмів, які здатні викликати велику кількість небезпечних для життя хвороб.

Піроплазмоз

Піроплазмоз — це сезонне паразитарне захворювання крові у собак, переносниками якого вважаються іксодові кліщі. Збудниками є кровопаразити роду “Babesia”, тому хвороба має ще одну назву — бабезіоз. Передається вона разом з укусом комахи, а пік захворюваності завжди фіксують у травні, а потім у серпні та вересні.

Найчастішими наслідками бабезіозу є серцева та ниркова недостатність, запалення печінки та ішемічні ушкодження головного мозку.

Бореліоз

Хвороба Лайма або бореліоз — це інфекційне захворювання, спричинене бактеріями роду “Borrelia”, що передаються з укусом зараженого кліща. Характеризується хвороба переважним ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми (сильне почервоніння шкіри), а також нервової системи, опорно-рухового апарату і серця.

Ерліхіоз

Ерліхіоз — гостре природно-осередкове інфекційне захворювання, яке спричиняють грамнегативні бактерії роду “Ehrlichia”. Інкубаційний період залежить від імунітету тварини, в середньому триває від 7 до 21 дня. Хвороба вражає всі органи тварини, досягаючи мозкової оболонки, викликає кровотечу і васкуліт. Захворювання може мати летальні наслідки.

Рикетсіоз

Рикетсіоз — велика група гострих трансмісивних інфекційних захворювань (група паразитарних та інфекційних захворювань людини та тварин, збудники яких передаються членистоногими), які спричиняють своєрідні внутрішньоклітинні мікроорганізми — “Rickettsia” (рикетсії).

Хвороба характеризується лихоманкою, висипом, струпом (ред. кірка, яка вкриває поверхню або краї рани, що загоюється).

Ветеринарна допомога

Де ховаються кліщі на тваринах / ілюстрація artvet

Я помітив, що з кожним роком комахи стають агресивнішими та все складніше з ними боротись. Але й ветеринарна фармацевтика не стоїть на місці. Не нехтуйте обробками від паразитів, їх не буває мало! До нашої клініки звертаються кожного дня з трансмісивними захворюваннями які переносять комахи, з різним ступенем тяжкості, бувають і летальні випадки,

Максим Савченко // ветеринар

На що варто звернути увагу при укусі кліща

Найчастіше власники тварин недооцінюють всі ризики даних захворювань, а також мають помилкову думку стосовно того, що:

  • достатньо проводити обробку раз в сезон. Більшість препаратів діють максимум 4-5 тижнів. Обробляти треба регулярно;
  • вважають, що в них декоративні маленькі собаки, які гуляють тільки по асфальту; що вони точно їх оглядають, і у кліщів немає шансів в такому випадку. Ця думка існує до того часу, поки їхня тварина серйозно не захворіє від паразитів;
  • помилково вважають що протипаразитарний нашийник за 40 гривень захистить тварину на весь рік. Всі ефективні препарати не дешеві.

Засоби захисту від кліщів

Ветеринар клініки “Арт+Вет” Максим Савченко з котиком / фото з архіву героя
  • нашийники; 
  • краплі;
  • шампуні;
  • таблетки.

Поради експерта

Використовуйте комбіновані методи боротьби такі, як: 

  • таблетки Симпаріка/Нексгард/Бравекто;
  • посилюйте захист шляхом використовування репелентів (речовини, які відлякують комах, кліщів, гризунів, птахів) у вигляді спреїв та крапель на холку;
  • використовуйте препарати чітко по нормі ваги; 
  • уважно читайте інструкцію;
  • помічайте у ветеринарному паспорті або нотатках дату обробки та напропускайте їх.

Ветклініка з Бахмута працює у Кам’янському

Ветклініка “Арт+Вет” пропонує широкий спектр послуг для домашніх улюбленців:

  • діагностика;
  • терапія;
  • хірургія;
  • стоматологія;
  • ультразвукове дослідження (УЗД);
  • виклик лікаря додому;
  • вакцинації та багато іншого.

У закладі наявний широкий асортимент ветеринарних препаратів, зоотоварів, амуніції, іграшок та кормів.

Заклад розташований за адресою: місто Кам’янське, вулиця Воїнів Афганців, 4а. Графік роботи: вівторок-субота з 08:00-17:00, неділя — 08:00-14:00, понеділок — вихідний.

Телефон для зв’язку: +38 (099) 670 7507.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як пройти фізичну ідентифікацію для отримання пенсій: деталі

Нещодавно в Україні ухвалили зміни, які спростили процедуру отримання пенсій для деяких категорій громадян та громадянок, зокрема, тих, хто має статус ВПО чи проживає на […]

12:00, 30.03.2025 Скопіч Дмитро
Кліщ 797d7

Експерт розповів, як захистити домашніх тварин від кліщів

Весна — досить небезпечна пора року для домашніх тварин, адже саме в цей період їх полюбляють атакувати кліщі. Паразити переносять різні інфекції та хвороби, якими […]

Як записатися в чергу на оформлення паспорта онлайн: інструкція для українців та українок

Паспорт громадянина України — це основний документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Він необхідний для здійснення операції у фінансовій та цивільно-правових сферах суспільства. […]

12:00, 29.03.2025 Скопіч Дмитро

Як повернути квиток на поїзд та отримати кошти: покрокова інструкція

Іноді пасажири змушені змінювати плани та повертати квитки на потяг. Причини можуть бути різні та пов’язаними як з особистими обставинами, так і проблем на стороні […]

11:00, 29.03.2025 Скопіч Дмитро

Як отримати пенсійне посвідчення: короткий гід на процедуру

Пенсійне посвідчення — це офіційний документ, що підтверджує статус пенсіонера. Воно надає право громадянам та громадянкам на отримання спеціальних соціальних пільг від ПФУ, зокрема, грошових […]

10:00, 29.03.2025 Скопіч Дмитро