Фахівці бахмутських амбулаторій відтепер надаватимуть й психологічну підтримку своїм пацієнтам. Це стало можливим завдяки навчальній програмі ВООЗ mhGAP, у межах якої сімейні лікарі навчилися розпізнати, діагностувати, допомогти або ж у разі потреби направити до вузького спеціаліста людину. Звернутися з таким запитом до медика можна буде майже в усіх областях України.
Про те, як працює послуга, редакції у коментарі розповіла Світлана Шабаліна, головна лікарка КНП “Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута”.
Сімейні лікарі можуть надавати психологічну допомогу
Бахмутяни можуть звертатися до будь-якої бахмутської амбулаторії чи у Києві, чи у Дніпрі, аби отримати психологічну допомогу, пояснює Світлана Шабаліна. Фахівчиня додає, що спершу лікар розпізнає проблему, а вже потім надасть необхідне направлення чи допомогу.
У пацієнтів часто виявляють тривожність, депресію, депресійні стани, проблеми зі сном тощо. Психологічна допомога є абсолютно безплатною, наголошує пані Світлана.
Ми (ред. бахмутські медики) ще минулого року навчилися працювати з пацієнтами, які потребують психологічної допомоги, коли нам дали договір з первинною медичною допомогою. А з минулого року, з листопада 2023, ми вже уклали таку угоду. І на цей рік також вона є. Вона не приносить багато коштів, але це ми розуміємо, що це комплексний рівень, який допомагає виявити проблему на ранній стадії,
Світлана Шабаліна // головна лікарка КНП “Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута”.
Коли треба звертатися до сімейного лікаря?
Якщо ви помітили у себе:
порушення сну;
тривалу відсутність апетиту;
тривожність, напругу в тілі, панічні атаки;
нав’язливі думки про те, що може статися щось погане;
пригніченість, апатію, бажання сховатися від усього світу тощо.
Світлана Шабаліна пояснює, що кожна людина може відчувати на різних етапах життя депресивні стани, це нормально, але не варто їх ігнорувати. Особливо уважно слід ставитися до стану горювання, коли ви або ваша близька людина втратили рідного.
“Ми досить часто бачимо пацієнтів, які звертаються начебто з соматичними скаргами. Наприклад, головні болі, болі в животі чи грудях, оніміння кінцівок. І ми шукаємо причину, але причини цієї соматично не знаходимо. Тобто ми проводимо дослідження та розуміємо, що у людини всі органи працюють нормально, тож це є саме психологічна проблема. Психосоматичних проблем дуже-дуже багато. Тому потрібно принаймні прийти до лікаря і сказати, що мене це турбує”,— каже головна лікарка.
Медик допоможе вам впоратися зі своїм станом, така послуга є індивідуальною та конфіденційною. Якщо у вас досі немає сімейного лікаря, і ви не знаєте, до кого звернутися, скористайтеся онлайн-мапою (у розділ “Е-дані” оберіть “Аналітичні панелі (Дашборди)” та перейдіть до кнопки “Надавачі медичної допомоги за напрямом: Психологічна та психіатрична допомога”) на сайті НСЗУ або ж зателефонуйте за номером 16-77.
Лікувально-діагностичний центр Бахмутської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування в Броварах покращує надання реабілітаційних послуг та впроваджує нові методики. У серпні за власні кошти заклад придбав новий апарат пресотерапії «BTL». Курс можуть пройти бахмутяни, які не мають протипоказань.
Пресотерапія — це лімфодренажна процедура, що нагадує точковий масаж за допомогою повітряного потоку та фізичних хвиль різної інтенсивності.
Принцип дії пресотерапії заснований на вивільненні міжклітинної рідини, яка виводиться з організму природним шляхом та забирає з собою токсини та продукти життєдіяльності клітин.
Повний курс пресотерапії складається з 10-12 процедур з проміжками в два-три дні. Процедуру призначає лікар фізичної та реабілітаційної медицини. Пресотерапія підходить чоловікам та жінкам при відсутності протипоказань. Процедура позитивним чином впливає не лише на зовнішній вигляд, але й на психоемоційний стан людини.
Користь від процедури та протипоказання
Пресотерапія допоможе пацієнтам позбавитись від таких проблем:
біль у м’язах;
втома та важкість у ногах;
набряк кінцівок;
в’ялість та втрата тургору шкіри;
зайва вага;
целюліт;
профілактика варикозу.
Протипоказання до проведення пресотерапії:
вагітність, лактаційний період;
тромбоз та тромбофлебіт;
менструальна кровотеча;
порушення функцій нирок;
цукровий діабет в стадії декомпенсації.
Як відбувається прийом?
Сеанс пресотерапії проходить наступним чином:
1. Пацієнт використовує спеціальний одноразовий костюм, який виключає прямий контакт зі шкірою. Поверх нього надівається костюм для пресотерапії.
2. Подається потік повітря, який впливає на проблемну ділянку.
Після проходження курсу можна отримати такі результати:
проходять м’язові болі та важкість у руках та ногах;
знижується набряк кінцівок;
підвищується пружність шкірного покриву;
зменшуються об’єми тіла;
поліпшується загальне самопочуття;
спостерігається загальний тонізуючий та оздоровчий ефект.
Графік роботи Бахмутської лікарні в Броварах
Лікувально-діагностичний центр працює кожного дня, без вихідних, з 8:00 до 20:00.
Як потрапити на прийом?
З будь-яких питань та за консультацією ви можете звернутися в Лікувально-діагностичний центр Комунального некомерційного підприємства «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування м. Бахмут» за адресою: Бровари, вулиця Київська, 177.
Записатися на прийом можна в реєстратурі за номерами телефонів:
Мамолог — це спеціаліст, який займається оглядом та лікування молочних залоз. Візити до нього є важливою складовою правильного догляду за жіночим здоров’ям. Систематичні огляди у цього лікаря допоможе вчасно виявляти будь-які проблеми, зокрема онкологічні. Наша редакція поспілкувалася з акушеркою-гінекологинею Інною Змійовою, щоб зрозуміти, коли необхідно відвідувати мамолога та як підтримувати здоров’я молочних залоз.
Підтримка жіночого здоров’я — це важливий аспект життя жінки. На його стан можуть впливати як зовнішні, так і внутрішні фактори, як стрес або гормони. Тому варто завжди уважно слідкувати за своїм станом, систематично проходити перевірки у лікарів та, у випадку дискомфорту або болів, обов’язково звертатися за професійною допомогою. В цьому тесті ми пояснимо, як часто треба ходити до мамолога, як самостійно оглядати молочні залози вдома, коли треба робити мамографію та інші питання, які допоможуть жінці підтримувати своє здоров’я.
Кожна жінка має відвідувати мамолога щорічно, а у випадку болів чи інших проблем зі здоров’ям молочних залоз, то частіше.
Коли необхідно звертатися до мамолога?
Інна Змійова пояснює, що загальне обстеження молочних залоз жінки мають проходити щорічно. Для цього треба звертатися спочатку до свого гінеколога або акушера-гінеколога. До того ж часто ці лікарі мають спеціалізацію зокрема і на молочних залозах, адже всі аспекти жіночого здоров’я взаємопов’язані. До 40 років жінкам призначають УЗД молочної залози, після 40 років додатково призначають мамографію грудей.
Інна Змійова, акушер-гінеколог з Бахмута. Фото: клініка Into-sana, теперішнє місце роботи
«5-7 день менструального циклу є найкращим часом для обстеження у гінеколога й мамолога, а також для проведення УЗД та мамографії. На обстеження жінка повинна приходити до акушера-гінеколога. Лікар має взяти у неї аналізи: цитологічний мазок, мікроскопію, а також питає всі жалоби. Після цього призначає консультацію мамолога», — пояснює Інна.
Після того, як лікар отримає результати всіх аналізів, він може призначити додаткове обстеження для підтвердження стану. Проте, перераховане вище є обов’язковою щорічною рутиною для жінок.
Варто пам’ятати, що УЗД молочних залоз та мамографія це дві різних процедури. Інна пояснює, що мамографія — це рентгенівське обстеження. Його роблять за показаннями після 40 років, коли молочна залоза стає більш щільною, що заважає все детально роздивитися на УЗД.
«УЗД — це король кіст, і воно допомагає виявити кісти та кістоутворення. А якщо жінка робить рентген, то там можна побачити навіть дуже маленькі ракові утворення, які на УЗД можна пропустити. Це два різних обстеження, і одне доповнює інше», — пояснює Інна.
Перевіряти молочні залози бажано з моменту початку їх росту, а саме з 12-13 років. Фото: з відкритих джерел
Оскільки часте рентгенівське випромінювання може бути не дуже корисним для здоров’я, то жінкам до 40 років варто починати з УЗД. Якщо лікар має за результатами обстеження підозри, то він потім направляє її на мамографію для дообстеження.
Лікарка рекомендує починати перевіряти молочні залози з 12-13 років, коли вони починають рости. Це потрібно для того, щоб переконатися, що процес росту проходить нормально. Якщо ж, наприклад, одні грудь зростає швидше за іншу або є інші фактори, то краще звернутися до дитячого гінеколога та отримати консультацію або направлення на подальше обстеження.
Крім щорічних візитів до лікаря, жінкам важливо самостійно слідкувати за здоров’ям своїх молочних залоз. Для цього існує інструкція із самообстеження, за якою жінка зможе перевірити свої груди. Важливо при цьому не ставити собі діагнози самостійно або не перевіряти в Інтернеті потенційні хвороби. Без лікарської кваліфікації ви цього не зможете зробити. Проте, завдяки правильній техніці самоогляду молочної залози, жінки можуть перевірити груди на наявність ущільнення, підозрілих змін тощо. Після виявлення чогось, що може здатися незвичним для грудей, варто одразу записатися на консультацію до спеціаліста.
«Жінка повинна знати, як правильно проводити самообстеження молочних залоз. 50% всього того, що ми знайдемо потім, спочатку може знайти й сама жінка. Не можна гаяти час і потрібно своєчасно звертатися до лікаря. Якщо рано виявити захворювання, то тоді великі шанси, що все буде добре, навіть якщо у жінки виявлять рак молочної залози», — пояснює лікарка.
Жінка може виявити потенційні проблеми з молочними залозами через самообстеження. Фото: ЦГЗ
Спеціалістка радить робити самообстеження молочних залоз раз на місяць після менструації, бажано ввечері та після душу.
«Перед дзеркалом у ванної кімнаті, пальпаторно обстежувати свої молочні залози. Обстежувати потрібно двома руками. Головне не мацати, а саме обережно оглядати, інакше можна собі нашкодити. Краще, щоб жінці це розповів лікар на прийомі, а також показав бімануальне обстеження молочних залоз, чи бімануальне самообстеження молочних залоз. Такі інструкції можна отримати як у приватних, так і у державних клініках», — підсумувала Інна Змійова.
Морква — унікальний овоч, який регулярно використовують майже в кожній сім’ї. Утім, він настільки універсальний, що може стати гарною основою у багатьох рецептах. До того […]
Зима — сувора пора року, тим паче в умовах війни. Це особливо відчувають представники різноманітних вразливих категорій населення в Україні, зокрема переселенці та переселенки. Саме […]
Естонська рада у справах біженців анонсувала відкриття нової реєстрації на отримання грошової допомоги з опаленням для тих людей, які мають труднощі з покриттям власних потреб […]
Автобусний оператор FlixBus, який виконує рейси між Україною й девʼятьма країнами ЄС, запустив новий маршрут. На цей раз об’єднають Київ та Мюнхен. Про це повідомили […]
Переселенці, які були змушені переїхати у більш безпечні регіони країни, можуть отримувати регулярні виплати від держави. Утім, для цього потрібно оформити спеціальну довідку. Редакція Бахмут […]