Будівництво в Маріуполі / фото Маріупольська міськрада
Окупаційна влада Маріуполя заявила про завершення видачі компенсаційного житла маріупольцям. Жителям міста, нібито, видали 4,5 тисяч квартир. І це при тому, що всього за період блокади міста було знищено 52 тисячі осель.
Окупаційна влада Маріуполя заявила про завершення видачі компенсаційного житла місцевим мешканцям. За словами так званого “мера” Маріуполя олега моргуна, процес видачі компенсаційного житла завершився на 94%. Людям, нібито, видали 4,5 тисяч квартир.
Однак, наведена окупантами статистика не відповідає дійсності. Кількість житла, яке нібито видали окупанти, — це 5% від загальної кількості знищених квартир. Адже всього за період блокади Маріуполя російські загарбники знищили 52 тисячі осель. Тому слова окупантів по видачу 94% компенсаційних квартир не може бути правдою. Переважна більшість маріупольців нічого не отримали.
При цьому окупанти повідомляють, що в якості компенсаційного житла вони віддають людям квартири маріупольців, які покинули окуповане місто. Їхню власність тепер кваліфікують як безхазяйне житло і передають іншим “господарям”.
Також у Маріуполі змінюють юридичні адреси зруйнованих будинків, щоб люди не мали юридичних підстав на компенсацію. Таким чином окупанти прагнуть закрити питання компенсацій та зосередитися на зведенні іпотечного житла для росіян, на якому можна заробити гроші.
Компенсація за житло в “днр”, за що загрожує кримінальна відповідальність
Одночасно з цим у “днр” масово відкривають кримінальні справи за статтею “Шахрайство при отриманні виплат”. Вона передбачає кримінальну відповідальність за подання недостовірних даних про наявність нерухомого майна для отримання компенсації.
За цією статтею, звинувачення у шахрайстві передбачено для людей, у яких є ще одна квартира чи спадщина, навіть у руїнах, і вони про це не повідомили. За це їм загрожує до 10 років увʼязнення.
Якщо у людини є ще хоча б якась власність, у компенсаційному житлі їй автоматично відмовляють.
Евакуація родин з речами з Краматорська / фото гуманітарна місія “Проліска”
Ситуація з евакуацією в Донецькій області зазнала певних змін протягом останнього тижня. Збільшення кількості заявок на виїзд становить до 5–30 відсотків порівняно з попереднім періодом. Водночас російська армія змінила тактику обстрілів прифронтових міст, що значно підвищує рівень небезпеки для цивільного населення та евакуаційних бригад.
Про це розповів Євген Ткачов, представник гуманітарної місії “Проліска” в Донецькій області.
Евакуація на Донеччині
Протягом останнього тижня спостерігається певне зростання попиту на евакуацію. Як зазначає Євген Ткачов, йдеться про збільшення на 5-30% від тої кількості заявок, що була минулого тижня.
Щодо географії виїздів, маршрути залишаються переважно незмінними.
“Це те саме, але не їздимо на евакуацію в Миколаївку і Дружківку, поки ремонтується наш броньований автомобіль. Тому вже забираємо людей, котрі вивозять інші в Краматорськ-Слов’янськ. Ну і також заявки, які люди дають самостійно і приходять на точки евакуації в Слов’янську і Краматорську“, — пояснює представник місії.
Серед тих, хто потребує допомоги гуманітарної місії “Проліска”, виділяють кілька основних категорій:
люди похилого віку, які становлять близько 90 відсотків від загальної кількості під час евакуації спеціальним медичним транспортом;
сім’ї, які виїжджають з великою кількістю речей;
різні групи населення, які користуються звичайними автобусними рейсами з мінімальним багажем.
Життя під обстрілами: ситуація у прифронтових містах
Попри постійну загрозу, життя у Краматорську та Слов’янську триває, хоча зміни стають дедалі помітнішими.
“В Краматорську все йде, як завжди. Звісно, видно, що більше стало порожнього житла, збільшилась кількість автівок дешевих, бо люди пересідають або на дешеві автомобілі, більш дорогі виганяють в тил, або просто люди виїжджають. Закриваються магазинчики, це видно, різні сервіси, послуги, менше вибір, менше автівок на дорогах спостерігаємо“, — описує ситуацію Євген Ткачов.
Найбільш небезпечними зонами у Краматорську та Слов’янську є ті, що розташовані найближче до лінії фронту. У Слов’янську це райони, які виходять у бік Лимана, Сіверська та Часового Яру. У Краматорську найбільш ризикованими є частини міста в напрямку Часового Яру та Дружківки. Окрему небезпеку становить селище Малотаранівка, яке розташоване близько до Дружківки і де вже оголошено евакуацію.
Що змушує людей виїжджати
За словами Євгена Ткачова, існує кілька ключових факторів, які стають вирішальними для мешканців прифронтових міст при ухваленні рішення про евакуацію.
“Людей спонукає до виїзду, коли зруйноване житло або дуже сильно пошкоджено. Наступним кроком спонукання буде те, що ті райони, де зникнуть комунальні послуги, газ, електрика, або будуть обмежені. Це буде спонуканням. А так, поки ще одне спонукання для евакуації, це об’явлення деяких районів вулиць в евакуації дітей в примусовий спосіб. Це також людей підганяє“, — констатує представник “Проліски”.
Зміна тактики обстрілів та небезпека для евакуаційних бригад
Близько місяця тому російські війська змінили тактику обстрілів Краматорська та Слов’янська. Тепер бомбардування авіабомбами та застосування реактивних систем залпового вогню відбувається не лише вночі, а й серед білого дня, зокрема о 10:00, 11:00 чи 14:00 годині.
“Тобто коли місто повно людей і кудись прилітають КАБи або активна артилерія“, — підкреслює Ткачов.
Якщо раніше обстріли відбувалися переважно вночі, то зараз вони можуть статися будь-коли. Це змушує людей жити без жодних правил безпеки, оскільки установи, магазини та банки продовжують працювати без обмежень.
Для евакуаційних бригад головним викликом наразі є дронова небезпека. Дорожня інфраструктура стає дедалі небезпечнішою, тому маршрути доводиться постійно змінювати.
“Під час евакуації треба постійно дивитися на небо, користуватися цими чуйками, антидроновими детекторами“, — розповідає представник “Проліски”.
Бригади “Проліски” щодня співпрацюють з військовою адміністрацією та поліцією для прокладання безпечніших шляхів, намагаючись планувати заїзд однією дорогою, а виїзд — іншою. Також виникають ситуації, коли родичі подають заявку на евакуацію, а літні люди, до яких приїжджає бригада, категорично відмовляються виїжджати. Додатковий дискомфорт створюють перебої з роботою навігаторів під час повітряних тривог, проте волонтери використовують офлайн-мапи для орієнтування.
Також евакуаційники стикаються з відмовами на місцях:
“Коли люди надають начебто, бо частіше рідня надає заявки на евакуацію, а самі старенькі, вони евакуйовуватись не хочуть“, — ділиться Ткачов.
Вплив погодних умов на процес евакуації
Попри прогнози синоптиків щодо сильної спеки, поточні погодні умови на Донеччині не створюють додаткових проблем для евакуації. За словами Євгена Ткачова, головну роль відіграє наявність базових умов для життя. Якщо є електрика для роботи холодильників, вода в кранах та доступ до аптек для купівлі необхідних ліків, то сама по собі спека не є критичним фактором для виїзду. Крім того, всі евакуаційні автомобілі та автобуси гуманітарної місії “Проліска” забезпечені запасами питної води для пасажирів. У транзитних центрах також є необхідні запаси води та прохолодні підвальні або напівпідвальні приміщення, де люди можуть сховатися від спеки.
У червні Кабмін ухвалив зміни до постанови про надання житлових ваучерів для ВПО з тимчасово окупованих територій. Ці зміни передбачають нові підстави для відмови в наданні ваучера.
Кому відмовлятимуть у житловому ваучері, повідомляє Бахмут IN.UA.
ВПО можуть втратити право на житловий ваучер: причини
4 червня 2026 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №723 “Деякі питання надання допомоги для вирішення житлового питання окремим категоріям внутрішньо переміщених осіб, що проживали на тимчасово окупованій території”. Вона передбачає зміни у процедурі надання житлових ваучерів для ВПО.
Зокрема, Кабмін передбачив нові підстави для відмови в наданні ваучера. Загалом їх передбачено три. Переселенцям і переселенкам можуть відмовити у ваучері, якщо:
вони та члени їх сім’ї з 24 лютого 2022 року до дати подання заяви про надання допомоги припинили право власності на об’єкти житлової нерухомості. Тобто, якщо у вас або членів вашої сімʼї було житло, яке ви продали чи подарували, ви втрачаєте право на отримання ваучера;
вони та члени їх сім’ї беруть участь у програмі “єОселя”. Якщо раніше житлові ваучери можна було використати як перший внесок за іпотекою або для її погашення, тепер діятиме пряма заборона на поєднання житлового ваучера з програмою “єОселя”;
вони зареєстрували місце проживання на тимчасово окупованій території після її окупації.
Ситуація з евакуацією в Донецькій області зазнала певних змін протягом останнього тижня. Збільшення кількості заявок на виїзд становить до 5–30 відсотків порівняно з попереднім періодом. […]
У червні Кабмін ухвалив зміни до постанови про надання житлових ваучерів для ВПО з тимчасово окупованих територій. Ці зміни передбачають нові підстави для відмови в […]
У найближчі два місяці споживачі можуть зіткнутися з п’ятигодинними відключеннями електроенергії через погодні умови та атаки на інфраструктурні об’єкти. В Києва вже застосували екстрені обмеження […]
23 червня в Бахмуті призначили нову радницю з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії насильству за ознакою статі. Нею […]
25 червня 2026 року завершується прийом заявок на отримання фінансової підтримки від гуманітарної організації NRC в Україні. Реєстрація триватиме лише до 17:00 за київським часом, […]