Войти
Main menu

Проблема доступності населення до нотаріальних та реєстраційних послуг на селі стала предметом обговорення серед законодавців

Сьогодні хочу надати відповідь на декілька актуальних та більш обговорюваних запитань відносно законопроекту 9140 який стосується захисту економічних та спадкових прав громадян в сільській місцевості.

Статут територіальної громади: необхідність чи забаганка?  

Останнім часом в умовах децентралізації відбувається переформатування місцевої влади та, як наслідок, створення нових - об’єднаних територіальних громад. У зв’язку з чим набуває популярності прийняття статутів територіальних громад, які мають регулювати процедурні питання діяльності громади та її органів.

Онлайн послуги мін'юсту для кожного з нас

          Міністерство юстиції України запроваджує новації, які надають можливість українцям отримувати послуги зручно, без черг та з економією часу.  Одним з таких сервісів є функціонування Веб-порталу «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану». Головний спеціаліст Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Наталя Іванова надасть рекомендації щодо користування Веб-порталом.

          Веб-портал «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану» це офіційний сервіс щодо подачі заяв або звернень, який працює цілодобово у режимі онлайн та є доступним усім користувачам мережі Інтернет.

           З використанням функцій Веб-порталу є можливість:

- заповнити заяву у сфері державної реєстрації актів цивільного стану встановленого зразка;

- надіслати до відділів державної реєстрації актів цивільного стану скан-копії документів, необхідних для державної реєстрації актів цивільного стану та розгляду заяв з інших питань, у форматі, придатному для роздрукування або зчитування цих документів в електронному вигляді;

- здійснити попередній запис на відвідування відділу державної реєстрації актів цивільного стану із зазначенням зручних дати і часу;

- оплатити з використанням платіжних систем послуги відділів державної реєстрації актів цивільного стану;

- отриматиконсультаціїпрацівниківвідділудержавноїреєстраціїактівцивільного стану щодо надісланих через Веб-портал заяв або звернень.

          Цю послугу можна отримати через кабінет електронних сервісів за посиланням https://kap.minjust.gov.ua. у розділі«Державна реєстрація актів цивільного стану».

          Для подачі заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану в онлайн-формат і необхідно зареєструватися та зайти до особистого кабінету.

          Заяві або зверненню, надісланим через Веб-портал, автоматично присвоюється унікальний реєстраційний номер, за яким, надалі, здійснюється пошук заяв або звернень.

          Повідомлення про стан та результати розгляду заяви або звернення надсилається користувачу та відображається в особистому кабінеті.

          Під час подання заяви про державну реєстрацію шлюбу необхідно врахувати, що користувачу не пізніше трьох робочих днів після отримання повідомлення про результати її розгляду слід звернутись особисто до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для підписання заяви. Тобто, подання до відділів державної реєстрації актів цивільного стану звернень щодо заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану через мережу Інтернет не звільняє від необхідності особистого звернення до відділу та подання заявником документів, передбачених законодавством.

          За достовірність відомостей, поданих до відділів державної реєстрації актів цивільного стану через Веб-портал, відповідальність покладається на заявника.     

          Сервіс Міністерства юстиції України «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану» користується попитом серед громадян. З початку запровадження цієї новації до відділів державної реєстрації актів цивільного стану Донецької області надійшло більше 4000 заяв та звернень через Веб-портал.

          Додаткову інформацію щодо користування Веб-порталом можна отримати за адресою: вул. Паркова, 10, м. Краматорськ, Донецька область або за телефоном (06264) 5 13 17.

          Юстиція відкрита для людей!

         

Що треба знати, аби захистити своє майно чи агробізнес від рейдерського захоплення?

За останні роки в нашій країні спостерігається розвиток агропромислового комплексу. Сьогодні агробізнес – це сучасне виробництво, яке має у своєму розпорядженні багатомільйонні активи: сільгосптехніка, технології, насіннєвий матеріал тощо. Іноземні та національні аналітики прогнозують аграрному сектору вихід на пріоритетні позиції економіки України.

Чи можливо посвідчити довіреність без участі нотаріуса?

Протягом останнього часу все більш актуальним у населення постає питання - чи можливо посвідчити довіреність без участі нотаріуса.

У якості передмови зазначу, що чинне законодавство передбачає, що представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю.

Довіреність - це письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.

Форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин. Варто нагадати, що довіреність, що видається у порядку передоручення, підлягає нотаріальному посвідченню.

Щодо посвідчення довіреності без участі нотаріуса наведемо приклад. Так. довіреності на одержання заробітної плати, стипендій, пенсій, аліментів, інших платежів, поштової кореспонденції (поштових переказів, посилок тощо) можуть бути посвідчені посадовою особою організації, у якій довіритель працює, навчається, перебуває на стаціонарному лікуванні, житлово-експлуатаційною організацією або за місцем його проживання.

Чинним законодавством передбачено, що у населених пунктах, де немає нотаріусів, довіреності можуть бути посвідчені уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування. Посвідчені зазначеними посадовими особами довіреності прирівнюються до нотаріально посвідчених.

Водночас законодавство містить застереження щодо виду довіреностей, які можуть бути посвідчені уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування. Зокрема зазначеними посадовими особами посвідчуються довіреності за винятком довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреностей на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування та розпорядження транспортними засобами. Посвідчення таких довіреностей має відбуватись нотаріально.

Варто зазначити, що багато з наших земляків перебувають за кордоном і тому не в змозі вирішити самостійно свої справи, які виникли у них на Україні. Тому часто трапляються випадки, коли за вчиненням нотаріальної дії звертаються представники за довіреностями, посвідченими не в Україні.

Принципово відрізняється робота з довіреностями, посвідченими консульськими установами України. З одного боку ситуація виглядає простішою, адже їх посвідчення відбувається за правилами, встановленими законодавством України, вони не потребують консульської легалізації чи проставлення апостилю, викладаються українською мовою.

Зворотнім боком медалі є те. що такі довіреності підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей за заявою довірителя.

Заява про реєстрацію зазначених довіреностей надається Реєстратор} Єдиного реєстру довіреностей безпосередньо довірителем. У разі неможливості подання заяви на реєстрацію довіреності безпосередньо довірителем, підпис довірителя на такій заяві повинен бути засвідчений підписом та печаткою особи, яка посвідчила довіреність.

Отже, коли за вчиненням нотаріальної дії звертається представник з довіреністю, посвідченою консульською установою України, нотаріус перевіряє дійсність такої довіреності за даними Єдиного реєстру довіреностей (коли довіреність вже зареєстрована в Реєстрі). Якщо ж довіреність не внесена у цей Реєстр, нотаріус спочатку її реєструє на підставі відповідної заяви довірителя, справжність підпису на якій засвідчено консульською установою. Після реєстрації нотаріус формує витяг про перевірку дійсності довіреності і тільки після цього може вчиняти нотаріальну дію.

Володимир Дундар,
начальник відділу з питань нотаріату
Головного територіального управління юстиції
 у Донецькій області

Реалізуємо право на «безоплатного адвоката»

Вже більше року обласна юстиція проводить виїзні прийоми жителів області. На таких прийомах надаються безоплатні юридичні консультації, фахівці допомагають розібратись в складній правовій ситуації. Спілкування з громадянами показує, що більшість з них ще необізнана із сучасними можливостями отримати безкоштовну правову допомогу, в тому числі «безоплатного адвоката». Тому на сторінках нашого видання в.о. начальника Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Олена Павлова розповідає про гарантії держави з надання безоплатної правової допомоги:

          Кому може знадобиться безоплатна правова допомога?

          В житті кожного з нас можуть виникнути питання, вирішення яких потребує знань правил,  кодексів, законів чи постанов. Можна, звичайно, звернутись до адвоката. А що робити тим, чиї доходи не дозволяють оплачувати юридичні послуги? Саме для таких громадян створена система безоплатної правової допомоги.

          Яку  юридичну допомогу можна отримати безоплатно?

          На початковому рівні -  це консультації та роз’яснення законодавства у тій чи іншій сфері, допомога в оформленні заяв чи скарг до установ чи організацій. Така первинна  правова  допомога безоплатно надається в бюро правової допомоги всім особам, які перебувають в нашій державі на законних підставах. Бюро правової допомоги діють в містах та селищах міського типу нашої області, інформацію про них можна отримати за безкоштовним телефоном 0-800-213-103.

Якщо ж  не обійтись без звернення до суду, то необхідно укладати договір з адвокатом, який працює в системі безоплатної правової допомоги.

          Хто може претендувати на допомогу  «безоплатного адвоката»?

          Зверну вагу, що ми перейшли  вже до безоплатної вторинної  правової допомоги, яка включає і захист в кримінальному провадженні, і представництво інтересів  в судах, і складення документів для суду. Право на «безоплатного адвоката» мають не всі. Тому давайте розберемося.

В кримінальному провадженні участь захисника має бути забезпечена безоплатно, якщо у підозрюваного чи обвинуваченого відсутні кошти для оплати послуг адвоката. Право на безоплатний захист мають всі особи, до яких застосовано адміністративне затримання чи адміністративний арешт.

          Для вирішення інших правових ситуацій право на безоплатного адвоката мають пільгові категорії, визначені в Законі України «Про безоплатну правову допомогу». До них віднесені внутрішньо переміщені особи, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту, ветерани війни, особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань.

          Можуть претендувати на безоплатне представництво інтересів в судах громадяни, які не користуються пільгами ?

          Так, на безоплатне представництво в судах мають змогу претендувати особи, якщо їх середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму. Нагадаю, що для працездатних осіб такий мінімум з 1 липня складає1841 гривню, а для непрацездатних - 1435 гривень.

          Куди необхідно звернутись, якщо потрібен «безоплатний адвокат»?

          Звертатись необхідно до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Такі центри діють в нашій області в Краматорську та Маріуполі, а попередню консультацію можна отримати знову ж таки в бюро правової допомоги.

Раджу всім в ситуаціях, які пов’язані із застосуванням законодавства, складні для розв’язання без юридичних знань, звертатись до системи безоплатної правової допомоги.

Пільги при вступі до ВНЗ абітурієнтів, які проживають в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення

Діючим законодавством України для абітурієнтів,  місцем проживання яких є територія населених пунктів на лінії зіткнення або які переселилися з неї  після 01.01.2018, діють пільги при вступі до вищих навчальних закладів в Освітніх Центрах «Донбас - Україна» та «Крим - Україна». Додаток до листа Міністерства освіти і науки України № 1/9-261 від 26.04.2018 «Щодо інформаційних матеріалів про документи вступників до ЗВО» визначає спеціальні умови участі таких осіб у конкурсному відборі при вступі.

Для абітурієнтів передбачається проходження вступних випробувань у формі вступних іспитів замість зовнішнього незалежного оцінювання. Тобто за умови участі у конкурсному відборі за результатами вступних іспитів сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання до приймальної комісії Освітнього Центру не подається.

Якщо ви проживаєте на території населеного пункту на лінії зіткнення або ж переселилися з такої території після 01.01.2018, але бажаєте стати студентом українського вищого навчального закладу, вам потрібно в письмовій формі особисто подати документ про освіту державного зразка та додаток до нього в Освітній Центр навчального закладу.

Перелік Освітніх Центрів «Донбас - Україна», «Крим -Україна» з факультетами та структурними підрозділами можна переглянути на сайті Міністерства освіти і науки України (розділ «Для жителів Донбасу і Криму»).

За відсутності документа про освіту абітурієнт подає довідку до уповноваженого загальноосвітнього навчального закладу про успішне проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації, яка є підставою для допуску абітурієнта до вступних випробувань та зарахування до вищих навчальних закладів.

У разі відмови приймальною комісією абітурієнту у вступі за цією пільгою вступнику потрібно звернутися до приймальної комісії письмово, а у разі виникнення непорозумінь до органу управління або засновника закладу вищої освіти. 

Для молоді з Криму і Донбасу у Фонді працює Гаряча лінія з питань освіти за номером телефону 0 800 504 425.

Управління державної реєстрації

нормативно-правових актів, правової роботи

та правової освіти Головного територіального

управління юстиції у Донецькій області

Тимбілдинг очами школярів

DSC 0265 805d0Щоб урізноманітнити час проводження учнів поза школою, батьки разом з вчителями однієї з часовоярськіх шкіл вирішили проводити різні активності для своїх дітей. Спочатку був день здоров'я, на черзі цікаві майстер-класи.

На сході України громадяни об’єднуються для вирішення місцевих проблем

У 9 громадах сходу України громадяни продовжують об’єднуватися для вирішення місцевих проблем в рамках проекту “Ефективне місто”.

Druzhkivka URBAN FEST запрошує на музичний фестиваль та розважальні майданчики

Третій рік поспіль на Донеччині відбудеться урбаністичний фестиваль. За цей час захід став довгоочікуваним не лише для мешканців Дружківки, а й для сусідніх міст, представники яких охоче приїжджають на урбан фестиваль. Різноманітні спортивні локації, розваги для дітей, фуд-корти і родзинка фестивалю – музична сцена. Все це чекає на містян та гостей Дружківки 16 вересня, у неділю. Місце проведення – стадіон «Машинобудівник», початок о 12.00.

Дитина з одним з батьків зможе виїхати за кордон на термін до 1 місяця без нотаріального доручення

Відсьогодні набрала чинності норма Закону №2475, розробленого командою Міністерства юстиції щодо виїзду дитини, яка проживає в неповній сім’ї, з одним з батьків без дозволу іншого строком до 1 місяця за кордон. Про це повідомив Міністр юстиції України Павло Петренко на своїй сторінці у Facebook.

«Відтепер у малечі з’явилося набагато більше можливостей для оздоровлення, відпочинку, навчання, участі у спортивних або культурних змаганнях», - зазначив Міністр.

Відповідно до Закону, той з батьків, з ким проживає дитина, і який не перешкоджає другому з батьків бачитися з дитиною, зможе виїхати з нею за кордон на термін до місяця без нотаріальної згоди іншого, якщо має рішення суду або органу опіки і піклування, яким підтверджено, що дитина проживає з ним.

При цьому на термін більше одного місяця можна виїхати за кордон тому з батьків, який проживає з дитиною, якщо інший з батьків має заборгованість з аліментів 4 місяці. А для дітей з інвалідністю і тяжкохворих цей строк скорочено до трьох місяців.

Для виїзду за межі країни необхідно взяти у державного або у приватного виконавця, який виконує рішення про виплату вашій дитині аліментів, довідку про наявність заборгованості за чотири місяці, а в разі наявності інвалідності або тяжких захворювань у дитини — за три місяці. При перетині кордону пред’явити таку довідку співробітникам прикордонної служби. Якщо йдеться про виїзд із хворою дитиною, а борг становить три місяці, необхідно також пред’явити документи, які підтверджують інвалідність або тяжке захворювання дитини.

Юстиція Донеччини стягує заборгованість по заробітній платі #ЦифраДня

Нагадуємо, що МінЮстом відкрито кампанію з примусового стягнення заборгованості по заробітній платі та інших виплат, пов’язаних з трудовими правовідносинами, яка стартувала у березні поточного року.

Для реалізації плану кампанії утворені виконавчі групи, за результатами проведення сумісної роботи з виконавцями Донецької області як наслідок, з підприємств - боржників стягнуто 13 266 852 млн. гривень в рахунок погашення боргів по заробітній платі та іншим виплатам, пов’язаних з трудовими правовідносинами.

Робота виконавчої служби Донеччини триває.

В.о. начальника Управління державної

виконавчої служби Головного

територіального управління юстиції

у Донецькій області  

О.В. Бутко

Юстиція Донеччини стягує заборгованість по аліментам #ЦифраДня

Завдяки застосуванню державними виконавцями Донеччини заходів, передбачених Законом України #ЧужихДітеНеБуває, встановлення тимчасових обмежень боржника у праві:

1) виїзду за межі України;

2) керування транспортними засобами;

3) користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії

4) полювання,

станом на 16.08.2018 стягнуто 120 294 660 млн. гривень на користь 37 453 дітей.

В.о. начальника Управління державної

виконавчої служби Головного

територіального управління юстиції

            у Донецькій області 

О.В. Бутко

Реформирование суда: важные аспекты, которые нужно знать

Изменить отношение общества к судам и судьям – актуальна задача сегодня. Реформирование судебной системы может стать тем рычагом, который откроет путь доверия населения к судам. Попытки реформирования продолжались на протяжении всех 26 лет независимости Украины. Последняя началась летом 2016 года с утверждением ВР изменений в Конституцию в части правосудия и появлением нового Закона Украины «О судоустройстве и статусе судей». Изменения содержат несколько важных компонентов: электронный суд, квалификационные оценки судей, Общественный совет добродетели, э-декларации, избрание в составе каждого суда судьи-спикера и т.п.

Профспілки та їх організації в системі громадських формувань

Що таке профспілка? Навіщо вона потрібна?

Слово «профспілка» ще з минулого століття асоціюється з путівками на відпочинок та подарунками до свят, тоді профспілки повністю контролювалися роботодавцем та були інструментом впливу на працівників.

Натомість у сучасних умовах розвитку громадянського суспільства профспілки активно виконують свою головну роль – захист трудових та соціальних прав працівників перед роботодавцями, надання їм практичної допомоги у вирішенні цих питань.

Яке ж місце посідають профспілки в системі громадських формувань?

Законом визначено, що систему громадських формувань складають громадські об’єднання, політичні партії, професійні спілки, творчі спілки, постійно діючі третейські суди, організації роботодавців тощо.

Як і інші інститути громадянського суспільства, профспілки сприяють процесам демократизації у державі, відстоюють матеріальну і духовну незалежність особи, захищають її інтереси.

Водночас мета створення та діяльність, а також особливий порядок легалізації відрізняє профспілки від інших громадських формувань, у тому числі організацій.

Так, відповідно до норм міжнародного законодавства, які також закріплені у національному законодавстві, профспілки об’єднують громадян, пов’язаних спільними інтересами та родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання), утворюються без попереднього дозволу на основі вільного вибору їх членів з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки, тобто прав громадян, об’єднаних профспілкою.

Особливий порядок легалізації полягає в тому, що профспілки набувають статусу юридичної особи з моменту затвердження статусу (положення), при цьому статусу юридичної особи набувають також організації профспілки, які діють на підставі її статусу. Також профспілки є єдиним видом громадських формувань  ( а також всіх інших юридичних осіб), якому реєструючий орган не може відмовити в легалізації, а лише запропонувати надати додаткову документацію, необхідну для підтвердження статусу.

В залежності від «масштабів» діяльності профспілки можуть мати статус первинних, місцевих, обласних, регіональних, республіканських, всеукраїнських, що визначається територією діяльності профспілки та кількістю організацій, яких об’єднує профспілка. Також профспілки мають визначити свою сферу діяльності – територіальна, галузева або фахова.

Варто звернути увагу, що рівні можливості для захисту прав та інтересів працівників мають як профспілки, що діють на підставі власного статусу, так і організації, що входять до складу профспілок.

На сьогодні профспілки із всеукраїнським статусом створені та діють майже у всіх сферах життєдіяльності і галузях економіки та об’єднують працівників підприємств, установ, організацій, що входять до цих галузей. Наприклад, Профспілка залізничників і транспортних будівельників України, профспілка працівників вугільної промисловості України, Всеукраїнська профспілка спортсменів, працівників сфер фізичної культури і спорту, молодіжної політики та національно-патріотичного виховання, Профспілка працівників освіти і науки України. Проте, на окремих підприємствах та установах створюються первинні профспілкові організації, які діють на підставі власних статусів (Професійна спілка працівників Миронівської філії промислового залізничного транспорту, Профспілка «Шахтар» Державного підприємства «Артемвугілля», Первинна профспілкова організація працівників і студентів Державного вищого навчального закладу «Донецький національний технічний університет»).

Не можна залишити поза увагою також і кількісні показники. Так, у Донецькій області станом на 01 липня 2018 року із загальної кількості зареєстрованих громадських формувань (понад 25 тисяч) профспілки складають 20% (з них профспілок обласного статусу – 17, місцевого – 42, первинного – 55, організацій всеукраїнських профспілок та профспілок іншого статусу – 5072).

Таким чином, стаючи на варті додержання трудових та соціально-економічних прав та гарантій працівників, виявляючи свою суспільну активність, професійні спілки та їх організації разом з іншими громадськими формуваннями сприяють розбудові демократичного громадянського суспільства та становлення України як соціальної, правової держави.

Ольга Кузьменко,
Головне територіальне управління
 юстиції у Донецькій області

FreeСХІД.ua#38 Як доставити китайський смартфон в Донецьк

 

Спекотний серпень - місяць, коли все потрібно встигнути: і попрацювати в поті чола, і відпочити на славу. На сході України добре вміють робити як перше, так і друге.

У цьому випуску поговоримо про перспективи донбаської "Силіконової Долини", здивуємося кмітливості луганських дачників і порадіємо за наших спортсменів в Единбурзі.

Поїхали!

#FreeДОНЕЦЬК

До окупованих міст почали доставляти товари з китайського сайту AliExpress. Цей торговельний майданчик відомий своїми низькими цінами і величезною різноманітністю товарів.

Як відбувається доставка?

Таку послугу пропонує «Пошта Донбасу» - структура, створена на базі захоплених відділень Укрпошти. Робиться це за допомогою поштової адреси невеликого російського села Куйбишеве, адже ані російські, ані світові служби доставки з непідконтрольними територіями не співпрацюють.

Замовляючи на AliExpress товар, житель території, що під контролем угруповання «ДНР», вказує адресу доставки: а /с 12, с. Куйбишеве, Ростовська область РФ, 346 940. І вже звідти товар повинен потрапити до одержувача на непідконтрольну територію.

Цікаво, що ані назви міста, ні слова «ДНР» вказувати не можна, інакше посилку не пропустять.

#FreeЛУГАНСЬК

Виживати за допомогою присадибного господарства на непідконтрольній території - непросте завдання. Луганські дачники в буквальному сенсі борються за вирощений урожай: аби помідори та картопля не загинули від літньої спеки, людям доводиться збирати дощову вологу або запасатися водою з весни. Централізованого водопостачання на дачних кооперативах влітку немає. Вода - в дефіциті. І власники дачних ділянок будують хитромудрі конструкції, щоб збирати дощову воду з дахів і стоків у великі ємності.

 

Наявність або відсутність води залежить від міського водоканалу, який з початку конфлікту контролюється угрупованням «ЛНР», але там не поспішають вирішувати проблему з водопостачанням.

#FreeПРАВО

Пенсія з доставкою додому - чи можливо таке? Ми звикли, що переселенці зобов'язані з'являтися у відділенні «Ощадбанку» для проходження процедури ідентифікації. Однак є категорії ВПЛ, які мають право отримувати пенсію і соцвиплати через «Укрпошту» у себе вдома.

Хто має таке право:

• особи з інвалідністю І групи;

• особи, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги. В цьому випадку необхідно надати висновок лікарсько-консультативної комісії.

Щоб отримувати послугу, потрібно звернутися особисто або через представника в своє відділення Пенсійного фонду або в орган соціального захисту населення з письмовою заявою.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ: переселенцям, які отримують пенсію та інші соціальні виплати через «Укрпошту» з доставкою додому, проходити фізичну ідентифікацію не потрібно.

#FreеЖИТЛО

Неподалік від Львова на території села Ситихів Жовківського району побудуютьжитловий квартал для переселенців з анексованого Криму та окупованих міст Донбасу.

Звідки гроші? 

Кошти на зведення будинків, де будуть жити 307 переселенців, планують брати в кредит. Зараз ведуться переговори з урядом Німеччини про низькопроцентну позику для будівництва цього житла. За попередніми оцінками, на зведення 110 будинків необхідно близько 50 млн грн. 

На якому етапі зараз проект? 

Процес зрушив з місця - Дублянська міська рада вже виділила 64 земельних ділянки під житло переселенців. Роботи з проведення комунікацій почнуть вже в середині серпня, а профінансують їх турецькі донори. Це, зокрема мусульманська організація "Арраід", оскільки близько 40% майбутніх жителів поселення переселенців - кримські татари.

#FreeЦИТАТА 

Георгій Тука, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України:

"32 шахти, які вже затоплені або знаходяться в стадії затоплення, їх відновлювати ніхто не буде, ніколи. Зруйновані підприємства, частина яких демонтували і акуратно вивезли в РФ, частина яких просто розграбована і здана як металобрухт зараз, відновлення їхньої діяльності фактично неможливо.

Що робити далі? Як мантру, я чую дві одних і тих же тези. Перша теза - створити на Донбасі "Силіконову Долину", друга теза - створити вільну економічну зону ".

#FreeІНІЦІАТИВА

У Святогірську в ці дні стартував краєзнавчо-туристичний табір «Східна ватра».

Спілкування з дітьми проходить українською мовою. На учасників табору чекає триденний сплав з інструкторами по Сіверському Донцю, екскурсії, навчальні тренінги з соціального підприємництва. 

#FreeЛЮДИ

 

Володимир ЖИДКОВ, Стаханов - Лисичанськ

 

У рідному Стаханові (Кадіївці) Володимир працював у прес-службі міськради. 2014-го року переїхав до Лисичанська, де пішов до місцевого військкомату і 2,5 роки відслужив в зоні АТО. 

Отримавши в центрі зайнятості одноразову виплату 60 тис. гривень, Володимир відкрив у Лисичанську магазин з продажу квітів, насіння, добрив, пристосувань для саду та городу. Через півроку - ще один в Сєвєродонецьку. 

Справи йдуть добре: в планах бійця-бізнесмена - відкрити третю торговельну точку.

Софія ЛИСКУН та Олег КОЛОДІЙ, Луганська область

Спортсмени з Луганської області завоювали «золото» на чемпіонаті Європи зі стрибків у воду. Змагання проходили в шотландському місті Единбурзі. У командних змаганнях вони завоювали золото із результатом 355.90, і це вражає. Пишаймося земляками!

#FreeФЕСТИВАЛЬ

У Маріуполі з 3 по 5 серпня гримів масштабний музичний фестиваль MRPL City 2018. Протягом трьох днів гостям фестивалю дарували гарний настрій Green Grey, Onuka, Табула Раса, Брати Гадюкіни і багато інших музикантів.

Просто на пляжі можна було танцювати під африканські мотиви з Іваном Дорном і співати про любов з Максом Барських. Спортивні ігри, конкурси, розваги, смачна їжа і хороша музика - все це робить відпочинок дійсно приємним.

А просто-таки з-під музичних сцен (їх на фестивалі було кілька), можна було піти зануритися в море.

А в Слов'янську 11 серпня пройде велосипедний фестиваль «ВелоДвіжОк». У програмі - заїзди на велосипедах, майстерня, де можна безоплатно відремонтувати велосипеди, вело-круїз центром міста, вело-естафета для дітей, вело-квест, виступ BMX-ерів Slavbmx і брейкдансерів від «УльтіматумФемелі», кіноперегляди.

У дітей голови Донецької ВЦА  - елітна квартира у столиці та будинок під Києвом

Діти нового губернатора Донеччини Олександра Куця – Анастасія і Олександр Куць, мають будинок у селищі Лісники під Києвом квартиру у столичному житловому комплексі бізнес-класу «Французький квартал». Про це дізналися журналісти bihus.info з відкритих джерел. Нагадаємо, генерал-майор Служби безпеки України Олександр Куць став губернатором Донеччини 22 червня.

Захист прав аграріїв: антирейдерський аграрний штаб діє!

У минулому році за ініціативою Міністерства юстиції Урядом прийняте рішення про створення штабів, яке дало можливість оперативно протистояти спробам рейдерів захопити землю та врожай 2017 року.

Головний спеціаліст Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Дмитренко Ольга інформує, що такі штаби були утворені в 2017 році при облдержадміністраціях в усіх регіонах країни. У зв’язку з тим, що робота антирейдерських аграрних штабів в цілому по Україні дала позитивний результат, Урядом з початком весняної посівної кампанії прийнято рішення поновити їх функціонування. Головним завданням штабів залишається оперативне реагування на порушення прав аграріїв та здійснення запобіжних заходів проти рейдерських атак.

У Донецькій області штаб діє з серпня 2017 року. З метою реалізації поставлених задач до його складу ввійшли не лише фахівці у галузі права та земельних відносин, а й представники силових структур.

У рамках роботи оперативного штабу Головним територіальним управлінням юстиції у Донецькій області організовано виїзні безоплатні консультації сільського населення. Так, відповідно до розробленого графіку фахівці обласної юстиції виїжджають до найвіддаленіших куточків Донецького регіону, де й допомагають людям вирішувати питання в юридичній площині. Разом із цим,в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я Маю Право!»з метою підвищення рівня правової обізнаності аграрії всеред місцевих рад Донецької області розповсюджуються буклети та інформаційні листи щодо захисту майнових прав.

Доречно відмітити, що за період роботи штабів в Україні визначено системні прогалини в законодавстві, які розв’язували руки рейдерам. Проаналізувавши їх, Міністерство юстиції розробило ряд ініціатив, які були схвалені Урядом. Це запровадження автоматизованої системи обміну інформацією між земельним кадастром та реєстром нерухомості, що ліквідує технічну можливість подвійної реєстрації земельних ділянок, запуск сервісу «СМС Маяк», який дає можливість власнику контролювати спроби внести зміни до реєстру щодо своєї землі.

Отже, якщо у вас виникають проблеми, пов’язані з користуванням землею, звертайтесь за допомогою до штабу, телефон (06264) 2-01-21, e-mail: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра..Якщо ж потрібні роз’яснення діючого законодавства у сфері земельних відносин, надсилайте свої звернення до управління юстиції у Донецькій області на поштову адресу: вул. Ярослава Мудрого, 39/3, м. Краматорськ, 84301, або ж телефонуйте за номером: (06264) 4-24-81.З метою отримання консультацій на виїзних прийомах, ознайомлюйтесь з графіком роботи мобільних точок на сайті управління юстиції у вкладці «Виїзні консультування».

Таким чином, завдяки запровадженій антирейдерській програмі, кожен житель Донецького краю знатиме, як можна захистити своє право власності на землю, куди звернутися за отриманням правової допомоги в оформленні правовстановлюючих документів на земельні ділянки та з інших життєво важливих питань.

Юстиція відкрита для людей!

 

Що варто знати батькам при виїзді з дітьми за кордон

У повному  розпалі літні канікули та туристичний сезон. Збираючись у відпустку, батьки та організатори поїздок дітей часто не приділяють достатньої уваги оформленню документів для виїзду малолітніх громадян за межі України. У зв’язку з випадками викрадення дітей і незаконним вивезенням їх за межі країни, працівники Державної прикордонної служби України відмовляють у пропуску дітей через державний кордон України.

Головний спеціаліст Донецької юстиції Климик Роксолана роз’яснила як уникнути таких проблем.

Звертаємо увагу, що з 1 квітня 2018 року правила виїзду дітей за кордон змінились. Діти до 16 років, які вписані в паспорт батьків, перетинати кордон України не зможуть. Відтепер дітям будь-якого віку необхідно оформити паспорт для виїзду за кордон – такий самий, як у дорослих. Він видається на 4 роки. А ось для підлітків з 16 років, паспорт видається на 10 років, після чого потрібно оформити новий.

Незалежно від мети подорожі (лікування за кордоном, оздоровлення, туристична екскурсія, поїздка до родичів тощо), діти до 16 років мають право на виїзд за кордон тільки за згодою батьків і в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними. В разі подорожі з одним із батьків чи супроводжуючою особою у дітей має бути нотаріально завірений дозвіл від обох чи одного з батьків із зазначенням мети та країни подорожі, терміну, а також особи, яка супроводжує дитину. Строк дії такої довіреності на дитину для виїзду за рубіж прописується індивідуально, так як безпосередньо залежить від цілей подорожі. 

Дитині без згоди батьків перетнути кордон України можна у випадку, якщо один з батьків є іноземцем або особою без громадянства та відсутній у пункті пропуску. Також, перетин кордону можливий, якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном.

На сьогодні, тому з батьків, хто утримує дитину, більше не потрібно отримувати дозвіл на виїзд від другого з батьків, якщо той не платить аліменти. В такому випадку заборгованість за аліментами має становити суму більшу, аніж потрібно заплатити за шість місяців. Потрібно тільки надати довідку державного виконавця, яка свідчить про ухилення від сплати аліментів одного з батьків.  З цією довідкою можна буде тимчасово вивезти дитину за кордон без згоди одного з батьків, скажімо, на лікування, навчання чи відпочинок.  

Зустрічаються випадки, коли місце проживання одного з батьків просто невідомо. У такому разі, єдиним варіантом вирішення проблеми є звернення до суду.

Дотримуючись процедури перетину кордону з неповнолітніми дітьми, Ви уникнете багатьох проблем та забезпечите приємний відпочинок для своєї сім’ї. Юстиція відкрита для людей!


 

FreeСХІД.ua#31 Безмовні діти, ціни в Горлівці і комікс про «кіборгів»

Електронний дайджест про події на сході України, розроблений Донецьким прес-клубом

П'яте літо конфлікту, п'ятий рік війни: «гарячої» в окопах – і «безкровної» в бюрократичних кабінетах за право бути повноправними громадянами України.

Про що говорив Донбас на цьому тижні:

 • чи підуть в минуле обов'язкові перевірки переселенців;
 • «діти війни» – проблеми тільки починаються;
 • чи впорається Україна з екологічною катастрофою на Донбасі.

Подробиці – в нашому випуску.

 

#FreeПРАВО

Київський апеляційний адміністративний суд 4 липня 2018 року скасував нормативні акти Кабінету міністрів, які зобов'язують внутрішньо переміщених осіб (ВПО) проходити перевірки.

Але в багатьох містах Донецької області від цієї процедури ще не відмовилися. Пояснюють це тим, що не отримували жодних розпоряджень.

Тому підтвердження – слова начальника управління праці та соцзахисту населення Бахмутської міськради Інни Сподіної:

 • «Крім самого рішення суду, я ніяких інших розпоряджень, документів, коментарів щодо подальшої роботи з перевірки місця реєстрації ВПО не отримувала. Тому ми поки працюємо за 365-ю постановою Кабміну і продовжимо вести облік місця реєстрації ВПО та їхнього фактичного проживання».

Рішення суду вже набуло законної сили. Але у відповідача є право подати касацію до Верховного Суду України. Від Кабміну поки реакції на рішення суду не було.

Що важливо розуміти і як діяти в цій ситуації?

 • • Внутрішньо переміщеним особам доведеться також відстоювати свої права, якщо місцеві органи відмовляються виконувати рішення Київського адмінсуду;
 • • юристи рекомендують: якщо до вас прийшли з перевіркою, показувати їм копію рішення суду і просити пояснити мету і законність свого візиту;
 • • якщо буде скасування грошової допомоги на підставі якихось перевірок, необхідно оскаржити подібне рішення через суд на підставі вердикту Київського апеляційного суду.

Цій же темі присвячений матеріал у виданні «Зеркало недели». Автор робить висновок, що головна проблема – в лицемірстві держави, яка так і не змогла дати чітку відповідь суспільству, чи платить вона пенсії жителям окупованих територій, чи ні. Поки що адекватної виразної політики щодо ВПО немає. Багато з них через це повернулися назад. Бачать таке ставлення і жителі окупованих територій. І говорити, що ми їх повернемо, нічого не змінюючи, занадто самовпевнено.

# FreeЗОНА

Фактично в епіцентрі бойових дій, в прифронтовому місті Попасна, навчилися не тільки виживати під обстрілами, а й боротися зі страшними наслідками війни. Наприкінці минулого року тут з’явився Попаснянський районний центр реабілітації дітей з інвалідністю «Лелека». Його пацієнтами стали діти, які пережили серйозний стрес під час «гарячої фази» збройної агресії на Донбасі в 2014-2015 роках.

Практичний психолог Центру реабілітації Людмила Романенко розповідає, що допомога фахівця потрібна всім дітям району, бо тривога і страхи діагностуються мало не у кожного з них. Наприклад, останнім часом помітно зросла кількість так званих «безмовних» дітей: дитині 4-5 років, але вона досі не розмовляє. За віком можна визначити, що жінки виношували малюків в період масованих обстрілів району і пережили дуже сильний стрес.

 • «Є і такі діти, які перестали розмовляти, як тільки разом з батьками повернулися до рідних місць. Приїхали в рідне місто – і замовкли. Якісь страхи в їхній пам'яті, мабуть, відклалися. Ми не кваліфікуємо це як глибоку розумову відсталість або аутизм, а ось мовленнєве порушення, викликане страхами, у дитини є. Останнім часом до нас за допомогою звернулося шість батьків, але ми знаємо, що дітей, які не говорять, в районі значно більше».

В унікальному центрі працюють фізичні реабілітологи, психологи, вихователі, але, на жаль, поки немає логопеда і невролога.

# FreeІНФОГРАФІКА

Протягом червня лінію розмежування на Донбасі перетнули 1 мільйон 188 тисяч 900 осіб. З них через КПВВ в Донецькій області – 895 тисяч людей, а через єдиний в Луганській області КПВВ «Станиця Луганська» – 293 тисячі 900.

Таким чином, піший пункт пропуску в Станиці Луганській досі залишається найбільш завантаженим на Донбасі.

# FreeЦИФРА

Зараз на Донбасі працює 250 демінерів. 50 з них – жінки. Метр за метром демінери перевіряють поля Донбасу на наявність небезпечних предметів.

Демінери входять до контингенту британської міжнародної благодійної організації The HALO Trust. Керівний персонал складається з іноземців, а самі демінери – в основному, наші земляки. Це фізично здорові і витривалі люди, які працюють в умовах, наближених до армійських: відпочинок і початок роботи за свистком, на обід – 30 хвилин.

# FreeЦИТАТА

Остап СЕМЕРАК, міністр екології та природних ресурсів України, б'є на сполох з приводу екологічної ситуації на окупованому Донбасі:

 • «За нашою інформацією близько 40 шахт на даний момент не підлягають подальшій експлуатації. Майже в 20 разів перевищені гранично допустимі концентрації (ГДК) речовин, що забруднюють ґрунт на територіях, де велися активні бойові дії. Гостро стоїть питання розмінування великої кількості територій. Так само гостре питання якості води в регіоні. З нею там проблеми були ще до війни, і зараз вони тільки загострилися».

Володимир БАКЛАНОВ, колишній бойовик «ДНР», учасник програми СБУ «На тебе чекають вдома»:


 • «Росія поставляє від 80 до 95% і навіть більше, за деякими показниками. Це російське озброєння. Так, воно радянського виробництва в основному. Давайте порахуємо. Моя бригада отримала понад 40 танків Т-64, з них кілька штук Т-72. Відповідно, розраховуємо кількість бригад. Близько восьми, грубо кажучи, полків. Множте 44-45 на 8 – ось результати будуть вам. Загальна кількість танків. І я готовий свідчити в міжнародному суді в Гаазі».

# FreeНОВИНИ

Опорну школу в Слов'янську, де вже понад рік проводиться ремонт, не встигнуть відкрити до вересня. Підрядник орієнтує на кінець жовтня. Нагадаємо, Донецька обласна військово-цивільна адміністрація вже виділила на цей проект 73,4 мільйона гривень (і це без меблів).

 

Мешканка окупованої Горлівки показала ціни на овочі, фрукти, м'ясну продукцію на місцевих ринках. Ціни актуальні на 7 липня.

Дитячий соціальний центр в окупованому Єнакієвому шукає людей, які можуть надати допомогу вихованцям закладу. Сьогодні тут живуть 39 дітей-сиріт у віці від 3 до 18 років, позбавлених батьківського піклування та які потрапили у важкі життєві обставини. Якщо коротко, не вистачає найнеобхіднішого: продуктів харчування, одягу та засобів гігієни.

# FreeЛЮДИ

Андрій КРИВЕНЦОВ, Покровськ

Андрію завжди була цікава тема відновлюваної енергетики. Він кілька років відвідував спеціалізовані виставки та семінари, що в підсумку вилилося у створення компанії, що займається розробкою проектів фотоелектричних станцій.

Станції, зібрані Андрієм і його монтажниками, крім Покровська, успішно функціонують у Дружківці, Мирнограді, Дніпрі, Жовтих Водах. А в кінці минулого року його компанія почала експеримент з відновлюваної енергетики в Добропільському районі. У селі Шаховому була встановлена сонячна електростанція, що виробляє електроенергію для півтори сотні ліхтарів. Це стало можливо завдяки коштам місцевої громади. А ще підприємець на території свого підприємства встановив сонячну станцію: «Я швець – з чобітьми. Було б дивно, займаючись установкою станцій, не мати своєї. На нашому сайті можна подивитися її роботу в реальному часі».

Владислав ОВЧАРЕНКО, Луганськ – Київ

 

Він уже півроку на волі! А до цього провів рік в катівнях тюрем угруповання «ЛНР»: Влада, як представника ультрас луганської «Зорі», засудили до 17 років позбавлення волі «за шпигунство на користь України».

 

Але в рамках обміну полоненими в кінці грудня 2017 року Влада вдалося звільнити. Зараз він працює у Федерації футболу України, займається соціальними футбольними проектами для ветеранів війни на сході і дітей-переселенців.

ДМИТРО (прізвище просив не публікувати), Донецьк – Слов'янськ

 

Спочатку простенькі скарбнички, а потім посуд і садові скульптури: так опановував гончарне мистецтво шахтар і переселенець з Донецька Дмитро. З початком війни він перебрався до Слов'янська і зайнявся традиційним для цього міста ремеслом – керамікою. Дмитро зізнається: йому було важко скласти конкуренцію майстерням, що давно працювали у Слов'янську. Однак у нього усе вийшло. На питання «Як ви навчилися робити все це?» Він сміється у відповідь: «Руками! Найголовніше – мати сильну волю і пробувати знову і знову. Пробуєш, пробуєш, пробуєш – а потім у тебе виходить!» 

За допомогою Міжнародної організації з міграції Дмитро зміг купити ноутбук і кольоровий принтер, щоб виготовляти декоративні панно, які тепер користуються великим успіхом. Зараз у планах колишнього шахтаря, а тепер гончаря – купити будинок і розширювати бізнес.

# FreeПАМ’ЯТЬ

У Сєвєродонецьку пройшла презентація документального фільму «Луганськ. Окупація» журналіста газети «День» Валентина Торби. 

Валентин з початку «російської весни» 2014 року, перебуваючи в Луганську, писав про те, що відбувалося в місті і області, оприлюднював свої спостереження в соціальних мережах. Переїхавши до Києва, він написав книгу «Я свідок», до якої увійшли розповіді про початок конфлікту в Луганській області. Фільм «Луганськ. Окупація» – продовження роботи автора.

Чому це цікаво? Автор фільму вважає початком окупації не 2014 рік (як це можна було би подумати, прочитавши назву), а більш ранній період, коли на Донбасі заговорили про двомовність, а прорадянські настрої раптом змінилися проросійськими. У планах Валентина Торби – поступово публікувати інші частини фільму. 

# FreeОСВІТА

Громадська організація «Освіторія» шукає вчителів-переселенців, які через війну покинули рідні школи і будинки, але залишилися вірні професії і продовжують навчати молоде покоління. Або вчителів, які, незважаючи ні на що, викладають у прифронтовій зоні. 

Якщо серед ваших знайомих є такі люди – повідомте їм про цю ініціативу! І тоді саме ваш учитель/друг/родич зможе стати володарем престижної освітньої премії Global Teacher Prize Ukraine. Зі статуеткою переможець отримає 250 тисяч гривень і поїздку в Дубай на Global Education & Skills Forum 2018. 

# FreeКНИГА 

Історія «кіборгів», які обороняли Донецький аеропорт 242 дні, тепер існує і у вигляді коміксуЙого створив автор зі Львова Левко Квіт.

Зараз вийшли два ілюстрованих оповідання: «Кіборги. Незламні. Місія: ДАП» і «Кіборги. Штурм». Їх герої – невелика група бійців 93-й бригади, які потрапили у Донецький аеропорт. Незважаючи на незвичайний формат, творці коміксу спробували зробити своє творіння максимально документальним. Вони опитали 48 безпосередніх учасників подій, деякі з них і сьогодні захищають Україну на Донбасі. Як мінімум, варто ознайомитися! 

ТОП-10 спеціальностей, на які виділено найбільше місць державного бюджету

Середня освіта”, “Комп'ютерні науки” та “Будівництво та цивільна інженерія” - ці та інші спеціальності отримали найбільше місць державного замовлення 2018 року.  Про це розповів генеральний директор директорату вищої освіти та освіти дорослих МОН Олег Шаров під час прес-брифінгу, який 12 липня 2018 року, відбувся в приміщенні Міністерства освіти і науки.

“Вчора Уряд ухвалив постанову “Про державне замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, та підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів у 2018 році”. Наразі офіційний текст документа готують до публікації, однак, користуючись проектом, можна визначити низку важливих параметрів вступної кампанії. Наприклад, спеціальності, яким надано найбільший обсяг держзамовлення на основі повної загальної середньої освіти, тобто для випускників 11-х класів”, - повідомив Олег Шаров.

Так, найбільше місць держзамовлення отримали такі 10 спеціальностей:

“Середня освіта” (за усіма предметними спеціальностями) - 7 475 місць;

“Медицина” - 4 507;

“Комп'ютерні науки” - 3 216;

“Правознавство” - 3 090;

“Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” - 2 736;

“Будівництво та цивільна інженерія” - 2 650;

“Філологія” (усі мовні напрями) - 2 210;

“Галузеве машинобудування” - 2 025;

“Комп'ютерна інженерія” - 1 951;

“Правоохоронна діяльність” - 1 910.

Однак Олег Шаров нагадав, що можливість навчатися на бюджеті не обмежується місцями державного замовлення. Адже частина бюджетних місць надається як регіональне замовлення. Такі місця розподіляються в усі комунальні заклади вищої освіти, які готують фахівців різних рівнів - від молодшого спеціаліста до магістра і аспірантури. Також регіональне замовлення надається в державних коледжах та технікумах, які не входять до складу вишів та фінансуються з місцевих бюджетів з 1 січня 2018 року.

Нагадаємо, у МОН підвели підсумки першого тижня вступної кампанії 2018:https://mon.gov.ua/ua/news/ponad-100-tis-elektronnih-kabinetiv-15-tis-dzvinkiv-ta-32-tis-elektronnih-zvernen-pidsumki-pershogo-tizhnya-vstupnoyi-kampaniyi

Як правильно витрачати гроші?: курс для мешканців Донеччини

Програма «Фінансова обізнаність для впевненого майбутнього», що реалізується Фондом з 2017 року, сприяє підвищенню фінансової грамотності вразливих категорій населення та забезпечує їх такими навичками, аби вони могли вільно використовувати сучасні фінансові інструменти.

МОЗ: Копії документів для підписання декларації з лікарем більше не потрібні

Міністерство охорони здоров’я України внесло зміни до Порядку вибору лікаря, що надає первинну медичну допомогу. Кампанія з вибору сімейних лікарів, педіатрів та терапевтів триває з квітня. Це перша подібна кампанія національного рівня. За цей час виникла необхідність удосконалити порядок подання декларацій про вибір лікаря. Міністерство охорони здоров’я України внесло зміни до Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, що набрали чинності 3 липня 2018 року.

Декларації про вибір лікаря, які були підписані до набрання чинності змін, дійсні і не анулюються.

Невідкладну допомогу можна отримати без декларації

Держава може гарантувати надання повного пакета послуг первинної медичної допомоги, коли ви підписуєте декларацію про вибір лікаря. Якщо ви поки не обрали лікаря та перебуваєте у невідкладному стані, маєте право отримати безперервну та безоплатну первинну медичну допомогу у державних і комунальних закладах охорони здоров'я.

Невідкладні стани супроводжуються такими симптомами:

- раптовим підвищенням температури тіла з кашлем, нежиттю, болем у горлі;

- головним болем, запамороченням, слабкістю;

- болем у попереку, суглобах;

- підвищенням артеріального тиску;

- больовим синдромом у онкологічних хворих;

- алкогольним, наркотичним, токсичним абстинентним синдромом;

- загостренням хронічних захворювань у пацієнтів, які перебувають під наглядом лікаря, що надає первинну медичну допомогу, з приводу гіпертонічної хвороби, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, хронічного запалення печінки, жовчного міхура, кишківника, хвороби нирок, суглобів тощо.

Копії документів тепер не потрібні

Лікар або реєстратор більше не зобов'язані виготовляти і зберігати копії документів, які надає пацієнт. Пацієнт при підписанні декларації відтепер має тільки показати один з документів, що посвідчують особу, та документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (РНОКПП). Зберігати тепер необхідно тільки один примірник декларації, підписаний пацієнтом. Інший примірник, як і раніше, залишається у пацієнта.

Як і раніше, у випадку, якщо людина через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті, цей документ не надається під час укладання декларації і цей пункт у декларації не заповнюється. Для ідентифікації особи у такому разі використовують номер документа, що посвідчує особу.

Спрощення форми декларації

Перелік інформації, що вноситься до декларації, скоротився. Відтепер декларація буде на одному аркуші, що зекономить час пацієнтів та лікаря на її заповнення.

У декларації тепер не потрібно зазначати зареєстроване місце проживання пацієнта, оскільки пацієнт обирає лікаря незалежно від місця прописки.

Також уточнене положення декларації щодо ознайомлення пацієнта з його правами як суб'єкта персональних даних. Пацієнт своїм підписом підтверджує добровільний вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, і достовірність наданих даних. Також пацієнт засвідчує, що йому відомі його права відповідно до Закону України «Про захист персональних даних», та мету збирання та обробки персональних даних, зазначених у декларації.

Термін дії декларації подовжений

До 1 січня 2020 року подовжили термін дії декларацій про вибір лікаря, які були підписані до 23 березня 2018 року. Тобто до початку національної кампанії з вибору лікарів. До цього часу пацієнт можуть подати нову декларацію про вибір лікаря. Але немає необхідності спеціально для цього приходити у заклад. Підписати декларацію можна під час найближчого візиту до лікаря.

Декларації, укладені після 23 березня 2018 року, не мають кінцевого терміну дії. Їх переукладати не потрібно.

Після зміни юрособи закладу декларації залишаються дійсними

Відтепер не лише у разі перетворення закладу охорони здоров’я у комунальне некомерційне підприємство, а й при поділі, виділі, приєднанні юридичних осіб-надавачів медичних послуг, раніше подані декларації залишаються чинними і вважаються поданими юридичній особі-правонаступнику за умови, що обраний пацієнтом лікар продовжує працювати у закладі.

Таким чином, зміни в юридичному статусі надавача медичних послуг не будуть впливати на права пацієнта отримувати безоплатну первинну медичну допомогу в обраного лікаря.

Чи треба сплачувати земельний податок за нерухомість, яка розташована на неоформленій земельній ділянці?

6 липня Міністерством фінансів видано наказ № 602 «Про затвердження узагальнюючих податкових консультацій з деяких питань оподаткування плати за землю», яким затвердив три узагальнюючі податкові консультації (УПК): про справляння плати за землю у разі оренди площі у багатоквартирному будинку, про сплату земельного податку власником нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці, права на яку у такої особи не оформлені, та щодо справляння земельного податку з фізичних осіб - підприємців платників єдиного податку.

Що це таке?

Узагальнюючі податкові консультації - це інструмент, який дозволяє суттєво скоротити підстави для адміністративних та судових спорів між платниками податків та контролюючими органами, оскільки усуває можливість неоднозначного трактування окремих норм податкового законодавства. Міністерство фінансів надає їх відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до Податкового Кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні».

У чому суть?

Цього разу наказом Мінфіну затверджено три узагальнюючі податкові консультації:

1) щодо справляння плати за землю у разі оренди площі у багатоквартирному будинку.

Консультація визначає, що безпосереднім платником плати за землю виступає особа, щодо якої здійснено реєстрацію державних прав на земельну ділянку під будинком та прибудинкову територію (установа або організація, яка здійснює управління багатоквартирним будинком державної або комунальної власності; об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке є суб’єктом реєстрації відповідно до рішення співвласників);

2) щодо сплати земельного податку власником нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці, права на яку у такої особи не оформлені.

Консультація визначає, що особу, яка володіє нерухомим майном, що розташоване на земельній ділянці, права на яку для такої особи не оформлені, не можна вважати платником земельного податку в розумінні статті 269 Податкового кодексу України до моменту виникнення відповідних прав такої особи на цю земельну ділянку відповідно до запису, сформованого у Державному земельному кадастрі у порядку визначеному Законом. До такого моменту зазначена особа відповідно до вимог Податкового кодексу України не повинна сплачувати земельний податок;

3) щодо справляння земельного податку з фізичних осіб - підприємців платників єдиного податку.

Зазначена консультація визначає, що:

- фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, який використовує будівлі (споруди), їх частини, для провадження господарської діяльності та який оформив відповідно до вимог законодавства свої права на земельну ділянку під такими об'єктами, не повинен сплачувати земельний податок;

- абзац 4 пункту 297.1 статті 297 Податкового кодексу України не передбачає звільнення від земельного податку для фізичної особи підприємця - платника єдиного податку у випадку, коли обов’язок по сплаті податку виникає у нього як у співвласника багатоквартирного будинку у складі витрат на управління.

«Податки Просто» - це ініціатива Мінфіну для того, щоб консолідувати сили у пошуку рішень, спрямованих на поліпшення процедур адміністрування податків.

Сучасна система безоплатної правової допомоги в Україні

 В червні 2011 року прийнятий Закон України «Про безоплатну правову допомогу». За шість років в державі побудована система надання безоплатних правових послуг - надання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; здійснення представництва інтересів особи в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; забезпечення захисту особи від обвинувачення.

Станом на 25 серпня 2017 року в Україні діє 551 точка доступу до безоплатної правової допомоги:

 • 23 регіональних центри (з 1 січня 2013 року);
 • 96 місцевих центрів (з 1 липня 2015 року);
 • 432 бюро правової допомоги (з 1 вересня 2016 року).

В Донецькій області працює 2 місцевих центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги:

 в Краматорську  - вул. Академічна, 20;

 в Маріуполі – пр-т Нахімова, 82.

Місцеві центри надають вторинну правову допомогу. Така допомога включає захист, представництво інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру. Центри фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, інших не заборонених законодавством джерел.

Право на «безоплатного адвоката» мають не всі. Особи, до яких застосовано адміністративне затримання чи адміністративний арешт, які вважаються затриманими за кримінальне правопорушення, відносно яких обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, мають право на безоплатний  захист.

В інших випадках, не пов’язаних з кримінальним судочинством, на безоплатне представництво в судах мають змогу претендувати особи, якщо їх середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму. Без майнового цензу така правова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, ветеранам  війни та особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особам, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особам, які належать до числа жертв нацистських переслідувань. Діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, мають право на всі види правових послуг.

Створені бюро правової допомоги:

 • м. Добропілля, вул. Незалежна, 35;
 • м. Дружківка, вул. Короленка, 1;
 • м. Бахмут, вул. Василя Першина, 11;
 • м. Костянтинівка, вул. Театральна, 5;
 • м. Лиман, вул. Пушкіна 12б;
 • м. Слов'янськ, вул. Університетська, 47;
 • м. Торецьк, вул. Героїв праці, 3;
 • м. Авдіївка, вул. Молодіжна, 1;
 • смт. Олександрівка, вул. Самарська, 5;
 • м. Волноваха, вул. Центральна, 43;
 • м. Вугледар, вул. Трифонова,буд.22;
 • м. Курахове, пр-т Соборний, 4;
 • смт. Нікольське, вул. Свободи, 87;
 • м. Покровськ, вул. Європейська, 49;
 • м. Селидове, вул. К. Маркса, 41а;
 • смт. Велика Новосілка, вул. Пушкіна, 36;
 • смт. Мангуш, пр. Миру, 70. 

В цих бюро кожен може отримати правову інформацію, консультації і роз’яснення з правових питань, отримати допомогу в складанні заяв, скарг, інших документів правового характеру.

 

Веб-сайт Координаційного центру з надання правової допомоги: www.legalaid.gov.ua

Єдиний контакт-центр: 0-800-213-103.

Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області

 

Захист прав аграріїв: антирейдерський аграрний штаб діє!

У минулому році за ініціативою Міністерства юстиції Урядом прийняте рішення про створення штабів, яке дало можливість оперативно протистояти спробам рейдерів захопити землю та врожай 2017 року.

Головний спеціаліст Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Дмитренко Ольга інформує, що такі штаби були утворені в 2017 році при облдержадміністраціях в усіх регіонах країни. У зв’язку з тим, що робота антирейдерських аграрних штабів в цілому по Україні дала позитивний результат, Урядом з початком весняної посівної кампанії прийнято рішення поновити їх функціонування. Головним завданням штабів залишається оперативне реагування на порушення прав аграріїв та здійснення запобіжних заходів проти рейдерських атак.

У Донецькій області штаб діє з серпня 2017 року. З метою реалізації поставлених задач до його складу ввійшли не лише фахівці у галузі права та земельних відносин, а й представники силових структур.

У рамках роботи оперативного штабу Головним територіальним управлінням юстиції у Донецькій області організовано виїзні безоплатні консультації сільського населення. Так, відповідно до розробленого графіку фахівці обласної юстиції виїжджають до найвіддаленіших куточків Донецького регіону, де й допомагають людям вирішувати питання в юридичній площині. Разом із цим,в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я Маю Право!»з метою підвищення рівня правової обізнаності аграрії всеред місцевих рад Донецької області розповсюджуються буклети та інформаційні листи щодо захисту майнових прав.

Доречно відмітити, що за період роботи штабів в Україні визначено системні прогалини в законодавстві, які розв’язували руки рейдерам. Проаналізувавши їх, Міністерство юстиції розробило ряд ініціатив, які були схвалені Урядом. Це запровадження автоматизованої системи обміну інформацією між земельним кадастром та реєстром нерухомості, що ліквідує технічну можливість подвійної реєстрації земельних ділянок, запуск сервісу «СМС Маяк», який дає можливість власнику контролювати спроби внести зміни до реєстру щодо своєї землі.

Отже, якщо у вас виникають проблеми, пов’язані з користуванням землею, звертайтесь за допомогою до штабу, телефон (06264) 2-01-21, e-mail: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра..Якщо ж потрібні роз’яснення діючого законодавства у сфері земельних відносин, надсилайте свої звернення до управління юстиції у Донецькій області на поштову адресу: вул. Ярослава Мудрого, 39/3, м. Краматорськ, 84301, або ж телефонуйте за номером: (06264) 4-24-81.З метою отримання консультацій на виїзних прийомах, ознайомлюйтесь з графіком роботи мобільних точок на сайті управління юстиції у вкладці «Виїзні консультування».

Таким чином, завдяки запровадженій антирейдерській програмі, кожен житель Донецького краю знатиме, як можна захистити своє право власності на землю, куди звернутися за отриманням правової допомоги в оформленні правовстановлюючих документів на земельні ділянки та з інших життєво важливих питань.

Юстиція відкрита для людей!

 

Нардеп Максим Єфімов в 2017 році придбав цінних паперів на півмільярда гривень

Декларація народного депутата вражає порядком цифр та кількістю нулів. Це стосується, як доходів так і видатків. Цікаво яка частина з його виборців може дозволити собі утримувати житло за майже за півмільйона гривень? А на скільки налітали в цьому році Краматорчани? Єфімов на 5,3 мільйона гривень придбав квитки на літак. Але найбільша сума в декларації за 2017 рік у розділі видатки вказана в графі за придбання цінних паперів - 426079964 гривень.

Аналіз декларації народного депутата Максима Єфімова за 2017 рік зробили координатори руху «Сильні громади».

З урахуванням того, що об’єм доходної частини Краматорського міського бюджету на 2018 рік прогнозували у сумі 1974 930800 грн, пан Єфімов міг би утримувати на цю суму ціле місто на протязі трьох місяців.

Виходять дуже цікаві паралелі, якщо продовжувати таке порівняння. Родина придбала путівку для сімейного відпочинку за 127 тисяч гривень, а місто Краматорськ на заходи у справах сім'ї та молоді передбачило – 152,6 тис.грн (проведення турнірів, інтелектуальних, патріотичних ігор, соціальних реклам).

Майже 400 тисяч гривен родина витратила на придбання ювелірних виробів. Майже таку суму 398,8 тисяч гривень закладено в краматорському бюджеті на проведення міських заходів і свят на 2018 рік.

Нардеп зазначив, що на утримання житлового будинку родина Єфімових витратила 486,9 тисяч гривень. А на фінансування міських літніх таборів для соціально незахищених дітей і профільно-тематичних шкільних літніх таборів для обдарованих дітей в Краматорському бюджеті на рік знайшли тільки 439,1 тисяч гривень.

Якщо народний депутат виділив з родинного бюджету на авіквитки 5,3 мільйони гривень, майже таку суму місто Краматорськ витрачає за півроку на медичні послуги зубопротезування, забезпечення безкоштовними медикаментами і слуховими апаратами пільгової категорії громадян, забезпечення безкоштовним харчуванням дітей до 2-х років з малозабезпечених сімей, лікувальним харчуванням дітей хворих на фенілкетонурію, соціальними пакетами хворих на туберкульоз, засобами технічної реабілітації. В рік цей вид допомоги мешканцям передбачений бюджетом у сумі 9,3 мільйони гривень.

Родина володіє 23 земельними ділянками одна з них у відомому селищі Нові Петрівці, де розташована резиденція колишнього Януковича відома як Межигір’я. Там родина має будинок площею 722 квадратних метри та земельну ділянку більше двох тисяч квадратних метрів. Загальна площа ділянок 49,7 га.

Статки депутата збільшуються, наприклад заробітна плата за основним місцем роботи в Верховній Раді з 2013 року підвищилась у три рази, але на фоні прибутку від дивідендів, та інших видів доходу, що склали в 2017 році майже 466 мільйонів гривень, дохід від законотворчості це мізерна сума. Значний дохід депутат отримав, як винагороду за результатами роботи науково-технічної ради на краматорському ПАТ “Енергомашспецсталь” - майже 1,5 мільйона гривень, але це і не дивно, нардеп закінчив Бернський університет, який розташований в Швейцарії.  

Більше ніж півмільярда гривень депутат зміг виручити за відчуження цінних паперів та корпоративних прав.

Зі своїх доходів - 11,5 мільйонів - депутат позичив підприємству ТОВ "Зовнішпромресурс". До речі, саме на цьому підприємстві працює його жінка, та й само підприємство належить Максиму Єфімову. Тобто, гроші позичає сам собі…

Готівки у Єфімова є 23 мільйона гривень. Та й при таких доходах, депутат примудрився взяти кредит у Приватбанку на суму 2,3 мільйона гривень.

Заробляти такі доходи нардепу допомагають безліч підприємств - 18-ть підприємств на Кіпрі, 42 підприємства в Україні, одне в США та одне в Швейцарії, п'ять в Німеччині та п'ять на Віргінських островах.

Чи заважає великий бізнес депутату Єфімову служити своєму народу

Максим Єфімов один із одіозних політиків та бізнесменів Донецької області. Зважаючи на відносно молодий вік і відсутність досвіду роботи в партійних структурах, який залишився у більшості керівників і депутатів області, він мав би відрізнятися новим ставленням до виборця і своєї політичної ролі в суспільстві.

Навчайтеся без хабарів

В українському суспільстві корупція часто вважається нормою взаємовідносин. Саме молоді належить викорінити це ганебне явище.  

Зрозумійте, що вступ до навчального закладу за гроші, як і подальша купівля курсових, сесій і дипломів значно знижує рівень освіти.  Студент, який заплатив за оцінку, підтвердив свою необізнаність в темі чи предметі. Знання для такого студента перестали бути цінністю та метою, задля якої він вступив до вищого навчального закладу.

Інша справа, коли молода людина справді вчиться і здобуває знання, але за оцінку зі свого предмету чи іспиту викладач вимагає неправомірну вигоду - хабар. В такій непростій ситуації студент має право повідомити керівництво вищого навчального закладу або правоохоронні органи про вимагання хабаря. Можна звернутись за допомогою до органу студентського самоврядування для висвітлення проблеми.

Телефонні лінії «довіри» з питань боротьби з корупцією стануть в нагоді, якщо складно визначитись із подальшими діями.

Після отримання звернення правоохоронці можуть використати сучасні засоби відео-фіксації неправомірних дій вимагателя хабаря. Будь-які інші докази (аудіо-запис, свідчення друзів) виступатимуть додатковими аргументами злочинного наміру викладача та несумлінного виконання ним професійних обов’язків. 

В жодному разі не треба давати хабар, оскільки відповідальність за неправомірну вигоду несуть обидві сторони: і та, що його дає, і та, що його отримує. Однак, своєчасне добровільне повідомлення про неправомірну вигоду звільняє від кримінальної відповідальності.

Отже студентство має право на освіту без корупції!

Варто пам’ятати, що імідж високоосвіченої людини надає чисельні переваги над тими, хто придбав диплом за гроші.

Головний спеціаліст з питань запобігання і виявлення корупції

Головного територіального управління юстиції у Донецькій області

Сивопляс Ірина Сергіївна

Юстиція Донеччини стягує заборгованість по заробітній платі

Нагадуємо, що Міністерством юстиції відкрито кампанію з примусового стягнення заборгованості по заробітній платі та інших виплат, пов’язаних з трудовими правовідносинами, яка стартувала у березні поточного року.

Для реалізації плану кампанії утворені виконавчі групи. За результатами проведення сумісної роботи з виконавцями Донецької області, з підприємств - боржників вдалося стягнути близько 12 мільйонів гривень в рахунок погашення боргів по заробітній платі та іншим виплатам, пов’язаних з трудовими правовідносинами.

Всі, у кого виникають питання по стягненню заборгованості заробітної плати, звертайтеся на «гарячу» лінію 073 016 07 00 чи до керівників відділів державної виконавчої служби.

Увагу по вирішенню Вашого питання гарантуємо.

Головне територіальне управління

юстиції у Донецькій області

Юстиції Донеччини вдалося стягнути з неплатників аліментів близько 84 мільйонів гривень

З лютого 2018 року по теперішній час державні виконавці значно активізували зусилля по стягненню заборгованості по аліментам. 

Нагадуємо, в області працює регіональний штаб по контролю за стягненням аліментів і мобільні групи. Вдалося стягнути з неплатників аліментів близько 84 мільйонів гривень для 36 тисяч маленьких українців.

Всі, у кого виникають питання по стягненню аліментів, звертайтеся на «гарячу» лінію 073 016 07 00 чи до керівників відділів державної виконавчої служби.

Увагу по вирішенню Вашого питання гарантуємо.

Головне територіальне управління

юстиції у Донецькій області

Зареєструвати громадську організацію, чи друковане ЗМІ, започаткувати свій бізнеси можна он-лайн

Снимок 07f26Ця процедура зараз максимально спрощена завдяки сайту «ОН-ЛАЙН БУДИНОК ЮСТИЦІЇ». За словами співробітників юстиції, в онлайн-режимі впроваджені саме ті послуги, надання яких викликає на даному етапі найбільші черги, створює бюрократію і сприяє виникненню зловживань. Он-лайн будинок юстиції - це повністю прозора автоматизована система.

Хто може заснувати громадське об’єднання в Україні?

Право громадян на свободу об'єднання для здійснення й захисту своїх прав і свобод та задоволення інтересів є невід'ємним правом людини, що гарантується Конституцією і законодавством України. Головний спеціаліст Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Дар’я Нестеренко консультує, хто може бути засновником громадського об’єднання:

Законодавством визначені деякі вимоги щодо осіб, які можуть заснувати громадське об’єднання, але спочатку необхідно розібратись, що таке «громадське об’єднання».

Громадським об'єднанням є добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація (засновниками та членами можуть бути виключно фізичні особи) або громадська спілка (засновниками якої є юридичні особи, а членами можуть бути юридичні та фізичні особи). 

Важливим є також вік та статус засновників. Так, засновниками громадської організації можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які досягли 18 років, а молодіжної та дитячої громадської організації - 14 років. При цьому засновником громадської організації не може бути особа, яку визнано судом недієздатною.

Заснувати громадську спілку можуть юридичні особи приватного права, у тому числі громадські об'єднання зі статусом юридичної особи.

Однак засновниками громадської спілки не можуть бути:

- політичні партії;

- юридичні особи, щодо яких прийнято рішення щодо їх припинення або які перебувають у процесі припинення;

- юридичні особи приватного права, єдиним засновником яких є одна і та сама особа;

- юридична особа приватного права, якщо засновник (власник істотної участі) цієї юридичної особи внесений до переліку осіб, пов'язаних зі здійсненням терористичної діяльності, або щодо яких застосовано міжнародні санкції.

Для заснування громадського об'єднання в Україні достатньо двох засновників, але не варто засмучуватись, якщо Вам не вдалось бути в їх числі, адже повноваження засновників закінчуються після державної реєстрації громадського об’єднання в установленому законом порядку, і змінити відомості щодо них не буде можливим.

Якщо засновники втрачають свої повноваження, хто ж може бути членом громадського об’єднання?

Згідно із законодавством членами (учасниками) громадської організації, крім молодіжної та дитячої, можуть бути особи, які досягли 14 років. Вік членів молодіжної, дитячої організації визначається її статутом у межах, встановлених законом, а саме: молодіжні громадські організації об’єднують осіб віком від 14 до 35 років, дитячі – вікомвід 6 до 18 років. При цьому вступ неповнолітніх віком до 10 років до дитячих громадських організацій здійснюється за письмовою згодою батьків, усиновителів, опікунів або піклувальників.

Варто акцентувати увагу на певних вимогах. Особи старшого віку можуть бути членами молодіжних та дитячих громадських організацій за умови, якщо їх кількість у цих організаціях не перевищує 10 відсотків загальної кількості членів; у складі виборних органів таких організацій кількість осіб старшого віку не може перевищувати третину членів виборних органів. 

Членами (учасниками) громадської спілки можуть бути юридичні особи приватного права, у тому числі громадські об'єднання зі статусом юридичної особи, фізичні особи, які досягли 18 років та не визнані судом недієздатними.

Отже, реалізовуйтесвій внутрішній потенціал та право на об’єднання, щоє важливими кроками на шляху до побудови демократичноїтаправовоїдержави.

 

В обласній юстиції працює безкоштовна «гаряча лінія», яка надає консультації з питань реєстрації громадських організацій:(06264) 4 25 00, (06264) 1 74 46. На нашому веб-сайті можна отримати зразки необхідних документів, звертайтесь.   Юстиція відкрита для людей!

Топ донбаських вишів, хто ріже "серпом по рейтингу" депутатів і список небезпечних об'єктів зони ООС

Електронний дайджест про події на сході України, розроблений Донецьким прес-клубом

Ціни на нерухомість в Луганську падають, зате зростає вартість українських товарів. По інший бік лінії розмежування збирають гроші на компромат проти місцевих нардепів і намагаються зберегти спадщину XIX століття. Також в нашому випуску читаємо про незвичайний спосіб відсвяткувати День визволення Торецька, про нові стартапи переселенців і про багато іншого, чим жив Донбас цього тижня.

#FreeЛУГАНСЬК

Чи легко вижити в непідконтрольному Луганську?

Місцеві жителі зізнаються, що зараз між ними і співвітчизниками на підконтрольній Україні території прірва. У місті комендантська година, розбиті дороги, високі ціни, низькі зарплати і засилля проросійської пропаганди. Про це – у великому репортажівидання "Ліга".

 

Ми виділили найцікавіші цитати і дані:

 • «Дітей вчити ніколи, суцільні «свята» і масовки, як в СРСР. Такої кількості заходів не було з початку незалежності»
 • .«Лякають миротворцями. Доходить до смішного, що вони зайдуть і заблокують жителів, візьмуть в кільце».
 • У порівнянні з весною 2017 року в магазинах з'явилося більше товарів українського виробництва. Вони коштують дорожче на 20-25%. «Коли вдається заощадити, звичайно, вибираємо українські товари, скучили, бо смачніші і якісніші», – кажуть місцеві.
 • Ціни на нерухомість продовжують падати. Ріелтори уточнили, що в середньому 1-кімнатна квартира коштує $ 5-8 тисяч в залежності від стану і місця розташування, оскільки вода досі не подається за графіком. Наприклад, ціна двокімнатної квартири – $ 10-12 тисяч, трикімнатної – $ 12-17 тисяч.

# FreeЗОНА

 

Ми із задоволенням прочитали матеріал журналістів Theukrainians.org про Лисичанськ, жителі якого думають над тим, що їм робити з бельгійською спадщиною.

Ще в ХІХ столітті бельгійські промисловці вкладали гроші в будівництво тутешніх заводів. Тоді на Донбас можна було приїжджати, аби подивитися, як живуть європейці. Сьогодні європейці, які зможуть доїхати сюди, побачать руїни. Наприклад, Лисичанський содовий завод призупинив роботу 2011-го. Від нього залишилися труба і пів-корпусу.Соціальна інфраструктура навколо заводу зберіглася. Близько 30 споруд: церква, гімназія, лікарня, унікальні житлові будинки. Їх, як і завод, побудувала тут позаминулого століття компанія «Любимов, Сольве і Ко». Заснована Ернестом Сольве компанія і зараз існує в Бельгії.

 

Радянська пропаганда стирала спогади про те, що було до 1917 року. І сьогодні мало хто знає про цей комплекс будівель кінця XIX – початку ХХ століття. 2017 року він отримав премію «Бельгійська спадщина за кордоном» – щорічну нагороду для побудованих бельгійцями і збережених до наших днів об'єктів в різних країнах світу. «Лисичанська Бельгія» – єдиний лауреат премії в Україні.

# FreeОСВІТА

Опублікований список 200 кращих вишів України, в якому ми, звичайно, шукали рідні – донецькі та луганські – навчальні заклади. Рейтинг підготовлений центром міжнародних проектів «Євроосвіта» в партнерстві з групою експертів IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence. Тож – поїхали:

 • Донецький національний університет імені Василя Стуса (дислокується з 2014 року в Вінниці) – 27 місце;
 • Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля (Сєвєродонецьк) – 50 місце;
 • •Донбаська державна машинобудівна академія – 70 місце;
 • Луганський національний університет імені Тараса Шевченка – 71 місце;
 • Приазовський державний технічний університет – 76 місце;
 • Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського – 87 місце;
 • Донецький національний медичний університет – 96 місце;
 • Маріупольський державний університет -110 місце;
 • Донецький державний університет управління – 114 місце;
 • Донбаський державний технічний університет – 139 місце;
 • Луганський державний медичний університет – 153 місце;
 • Луганський національний аграрний університет – 162 місце;
 • Донбаський державний педагогічний університет – 167 місце;
 • Донбаська національна академія будівництва і архітектури – 172 місце;
 • Донецький юридичний інститут – 189 місце.

 

До речі, на Донбасі запрацювали освітні центри «Донбас Україна», через які жителі непідконтрольних територій, сірої зони, а також переселенці можуть вступати в навчальні заклади за спрощеною системою – без атестатів, сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання та навіть без українського паспорта.

Ця система дає можливість стати студентом певного вишу – зі списку переміщених навчальних закладів і тих, що базуються в Донецькій і Луганській областях. Однак, в самій процедурі є певні підводні камені, які не афішуються. І з ними можуть зіткнутися абітурієнти, про що і розповідається в матеріалі «Донбас.Реалії».  

# FreeЦИФРА 

У зоні конфлікту на Донбасі нарахували 176 потенційно небезпечних об'єктів.Це заводи, очисні споруди, водоканали, насосні та фільтрувальні станції, шахти, енергетичні споруди та ряд інших. Особливу небезпеку становить затоплення шахт Луганської і Донецької областей через припинення відкачування води, хімічне забруднення ґрунту і води, пошкодження резервуарів, в яких зберігається хлор.

З них 132 об'єкти в Донецькій області (підконтрольна територія – 49, непідконтрольна – 83) і 44 об'єкти – в Луганській області (підконтрольна – 27, непідконтрольна – 17). 

# FreeІНФОГРАФІКА 

Територія вздовж лінії розмежування поступово перетворюється на мінне поле. У травні 2018 року від вибухонебезпечних предметів загинули 3 людини, 17 отримали поранення. На сьогодні відомо, що всього з червня 2014 роки від мін загинули 496 осіб і 995 поранені.

# FreeНОВИНИ

У Краматорську 95 переселенцям з окупованих міст вручили ключі від квартир у відремонтованому гуртожитку. Всього в будівлі – 25 однокімнатних і 7 двокімнатних квартир.На завершальній стадії ремонт ще в двох краматорських гуртожитках, кажуть в Донецькій облдержадміністрації. ЄС виділив на ці цілі 1 млн 819 тис. євро, ще 205 тис. євро надійшли з міського бюджету Краматорська.

У Сєвєродонецьку встановили новий національний рекорд в танці і присвятили його 80-річчю утворення Луганської області. На площу одночасно вийшли танцюристи з понад 80-ти танцювальних колективів (а це кілька сотень людей) і синхронно виконали український танець. Досягнення зафіксували в Книзі рекордів України.

21 липня – день звільнення Торецька (в минулому – Дзержинська) від проросійських незаконних збройних формувань. До цієї дати приурочена акція«Передай в Торецьк прапор – привітай місто зі святом». З будь-якої точки України можна передати в Торецьк український прапор – жовто-блакитний або червоно-чорний – як символи національно-визвольного руху.

В рамках проекту «Мандрівний табір світу» підлітки з Донеччини та Луганщиниможуть безоплатно відпочити на західній Україні.

На учасників чекають два тижні відпочинку в Карпатах і на Поділлі, цікаві квести, спілкування і посиденьки біля багаття, майстер-класи з кінодокументалістики, а також авторські курси з пантоміми від відомого литовського артиста. Проживання в таборі безоплатне, але відбір буде проходити на конкурсній основі.

# FreeІНІЦІАТИВА

Незвичайний сайт запустили колеги з «Центру протидії корупції» – «Серпом по рейтингу». Тут можна «покарати» депутата-мажоритарника, якщо пожертвувати гроші на інформування виборців про його корупційні схеми. На сайті представлені народні обранці з Донецької та Луганської областей.

Як це працює?

Принцип дії сайту полягає в наступному. Користувачеві потрібно обрати депутата, який був помічений у корупційних скандалах, і пожертвувати будь-яку суму. Ці гроші підуть на оплату таргетованої реклами в Facebook серед користувачів соцмережі його регіону. Мета – розповісти потенційним виборцям про проступок конкретного депутата.

І скільки треба зібрати коштів, щоб розповісти про нардепа, який нічого не робить для виборців і загруз в корупційних справах? Оптимальна сума для однієї такої міні-кампанії – 1300 гривень. За ці гроші можна показати «зашквар» депутата приблизно 20 тисячам виборців його округу. При тому, що в середньому мажоритарник перемагав на виборах з різницею в кілька тисяч голосів.

Творці говорять, що будуть показувати тільки найочевидніші корупційні «зашквари» депутатів: подання законопроекту, який узаконює їхнє корупційне майно; взяття ними на поруки затриманих топ-корупціонерів, відмова від голосування за позбавлення імунітету фігурантів розслідувань НАБУ тощо.

# FreeЛЮДИ

 

Клим КЛИМЕНКО, Краматорськ і Тетяна Шатохіна, Харків

 

 

Знайомтеся, це Клим Клименко. Йому сім років. Історія хлопчика облетіла всю Україну. У лютому 2015 року під час обстрілу Краматорська мама накрила його своїм тілом. Сама загинула, а трирічний Клим вижив, але отримав серйозні поранення. У нього залишилися батько Олександр і старший брат Савелій.

Клима доставили до харківської лікарні, де з ним познайомилася Тетяна Шатохіна. Її дочка лежала в тій же лікарні. Вони стали відвідувати Клима, поступово жінка полюбила його, як рідного сина. Незабаром вона стала йому прийомною мамою, вийшовши заміж за його батька. Так поєдналися дві сім'ї. Журналісти «Накипело» розповіли, як тепер живе хлопчина.

Олеся ВАСИЛЕЦЬ, Луганськ – Ірпінь

 

Олеся вважає, що страх невдачі – єдина перешкода на шляху до успіху. 2014-го року вона покинула рідний Луганськ і перебралася в Ірпінь, де відкрила невелику студію східного танцю.

Тепер студія східних танців «Гюррем» має свої філії в Чернівцях, Коцюбинському, Києві, Чернігові, Одесі, Черкасах. Дорослі і діти там вивчають 60 стилів східних танців, включно з єгипетським фольклором і трайблом. У деяких школах навчають навіть чоловіків.Дівчина не тільки керує мережею танцювальних шкіл, а й сама викладає в них. А ще проводить тренінги з англійської мови для депутатів і співробітників Ірпінської міськради.

У планах Олесі – відкрити кав'ярню східних солодощів, яка буде називатися так само, як і школа танців: «Гюррем».

# FreeКНІГА

Станіслав Асєєв (Васін) «В ізоляції»

 

«В ізоляції» – збірник текстів Станіслава Асєєва, донецького журналіста і блогера, який зараз перебуває в полоні у бойовиків. Стас писав про повсякденне життя окупованого Донецька, про те, як змінюються місто і люди в ньому, як війна відіб'ється на долях майбутніх поколінь. У травні-червні 2017 року Асєєва заарештували бойовики так званого "МГБ ДНР".

Презентація книги відбулася в Києві на платформі культурних ініціатив «Ізоляція». Спочатку цей креативний простір було створено в Донецьку на місці колишнього заводу ізоляційних матеріалів. За іронією долі, зараз там знаходиться в'язниця бойовиків, в якій тримають Станіслава Асєєва. Тому назва збірки – «В ізоляції» – набуває додаткового зловісного сенсу.

Яке воно – життя в Опитному, навіщо Краматорську громадський ресторан, і як уродженець Маріуполя створює Teslа серед будинків

Електронний дайджест про події на сході України, розроблений Донецьким прес-клубом

 

У Краматорську може з'явитися дуже крутий і креативний майданчик. Команда з Івано-Франківська, яка створила там громадський ресторан Urban Space 100, всерйоз придивляється до сходу України.

І, якщо Краматорськ сповнений життєвої енергії, то репортаж з невеликого селища Опитне, що поруч з Донецьким аеропортом, показує протилежну картину – військову, похмуру і безлюдну.

Про це та інші ініціативи, людей і книги – в нашому дайджесті.

#FreeЗОНА

За час війни в селищі Опитне (Донецька область) через обстріли загинули 13 осіб. Кілька людей були поховані прямо в воронках, що залишилися з-під снарядів в городах. Опитне знаходиться під Донецьким аеропортом. Там не залишилося жодного будинку, куди б не потрапляли снаряди.

Зараз в Опитному проживають 40 осіб. Основна проблема селища на лінії розмежування – у відсутності будь-якої влади.

Через це люди позбавлені усіх соціальних послуг, сюди не їдуть «швидкі», пожежні і поліція, йдеться у репортажі журналістів «Накипело».  

 
 

#FreeІНІЦІАТИВА

У Краматорську може з'явитися громадський ресторан Urban Space – це своєрідний кластер міських змін і приклад соціального підприємництва. Спочатку подібний заклад з'явився в Івано-Франківську, на черзі – Київ і, можливо, Краматорськ. Про це повідомляється на сторінці Urban Space у Фейсбук.

 

Що значить громадський?

Ідея його створення розроблена платформою "Тепле Місто", яка 2014-го року відкрила громадський ресторан Urban Space 100 в Івано-Франківську. Сто людей інвестували по 1 тисячі доларів і відкрили ресторан, який віддає 80% чистого прибутку на реалізацію проектів для розвитку міста.Це культурне середовище для проведення різних заходів, концертів, семінарів, тренінгів, презентацій, кінопоказів. Також в ресторані буде розташовано Urban Space Radio.

Основне джерело капіталізації – ресторан, магазин з продажу виключно сучасних українських брендів, в тому числі і книг, всі інші майданчики безоплатні.2017-го року за моделлю Urban Space ГО "Інша освіта" в партнерстві з платформою "Тепле Місто" почали набирати співзасновників Urban Space 500 в Києві. За цей час вдалося знайти 500 соціальних інвесторів, управлінську компанію і приміщення для майбутнього ресторану. Відкриття київського Urban Space 500 заплановано на вересень цього року.

На які проекти виділяються кошти з прибутку?

Це може бути що завгодно: проведення цікавих фестивалів, виготовлення дизайнерських лавок або урн, реставрація дверей, відкриття інклюзивних ігрових майданчиків, покупка тенісних столів для школярів, видання книг українською мовою невеликим накладом.

Хто буде визначати, чи потрібен Краматорську такий ресторан?

ГО "Інша освіта" і платформа "Тепле Місто" стартують з попереднім дослідженням для втілення ідеї Urban Space в Краматорську.Дослідницький етап триватиме до кінця вересня. За цей час планується вивчити і проаналізувати середовище і визначити потреби громади і міста. Результатом дослідження стане прийняття рішення про старт кампанії зі створення громадського ресторану Urban Space в Краматорську.

#FreeНОВИНИ

Почалося літо, а це значить, що пропускні пункти на лінії розмежування запрацювали за новим графіком . Тепер через «Станицю Луганську» можна пройти з 6.00 ранку до 20.00 вечора. Навесні КПВВ працювали з 7.00 до 18.30. Тепер на прохід через пункт пропуску з'явилося трохи більше часу.

Для двох сіл «сірої» зони на Донбасі запустили безоплатний автобус – за підтримки благодійної організації ADRA в Україні. Автобус прямує за маршрутом: Старий Айдар – Геївка – Щастя – Геївка – Старий Айдар.

 

#FreeЦИТАТА

Уздовж лінії вогню проживає близько 20 тисяч дітей, які потребують специфічної турботи. Через пережите вони стають дуже чутливими, тривожними, агресивними, часто стикаються з булінгом однолітків.

Психотерапевт, завідувач кафедри психології Луганського національного університету Тетяна Пашко розповіла, що мобільних бригад, які виїжджають в «сіру зону», недостатньо. Потрібна комплексна підтримка, інакше в майбутньому проблем побільшає.

- Рано чи пізно ми зіткнемося з тим, що треба було вирішувати зараз. Діти – це наше майбутнє. З усіма складнощами, з якими вони зараз стикаються і які не розв’язуються в державному масштабі, ми зіткнемося через десять років, коли ці діти підростуть, будуть активно брати участь у громадянській діяльності.

#FreeЦИФРА

305,3 мільйона гривень – саме стільки витратили на цільову програму з підтримки та адаптації переселенців на Луганщині. Цей напрямок став пріоритетним для фінансування – навіть на підтримку підприємництва, будівництво доріг і освіту виділили менше.

Всього ж на цільові програми 2017-го року в області спрямували 1,243 мільярда гривень.

#FreeЛЮДИ

Ігор і Вікторія КАЛАШНИК, Донецьк – Харків

Восени минулого року на YouTube подружжя запустило свій канал Space Coffee Tv. Роблять огляди кав'ярень, їздять по кавових фестивалях.

За словами Вікторії, формат подачі – веселий, легкий, без шаблонів і завчених текстів, але разом з цим інформативний і надалі буде додано освітній контент. Імпровізація – 99%. У своїх оглядах Вікторія та Ігор планують рубрику «Секрети бариста», де будуть розкриватися таємниці приготування кави тієї чи іншої кав'ярні.Також вони мріють здійснити подорож по кав'ярнях України, щоб потім зробити відеогід. Ну, а поки подружжя шукає спонсорів для реалізації своєї задумки, Ігор продовжує працювати бариста в одній з кав'ярень першої столиці, а Вікторія реалізовується як художник.

Максим ГЕРБУТ, Маріуполь - США

Уродженець Маріуполя Максим Гербут цього тижня став героєм подкасту на Financial Times.  Максим фактично творець Teslа серед будинків.

Команда Максима створила технологічний стартап, що виробляє автономні модульні будинки, які самі навчаються. Вони створені за технологією 3D-Printing. Цього року почав роботу завод з виробництва таких будинків в містечку Ріно (штат Невада), куди переїхав і Гербут.

Він хоче створити найтепліший будинок в світі і увійти до Книги рекордів Гіннеса. Вже подано заявку з усією технічною документацією – чекають представників Книги.Минулого року Максим увійшов в рейтинг іноваторів Центральної та Східної Європи за версією Google і Financial Times.

Галина ХМІЛОВЕЦЬ, диспетчер пожежно-рятувальної частини м Попасна

Місто Попасна в Луганській області знаходиться просто на передовій і нерідко піддається обстрілу. Кожного дня, часто під гуркіт вибухів і з ризиком бути вбитою, Галина Хміловець добирається на роботу – щоб встигнути прийняти сигнал лиха від тих, хто постраждав від війни. 

Героєм себе не вважає – звикла. Замальовка з життя звичайної жінки на лінії фронту в матеріалі наших луганських колег вражає.

- Я і сьогодні продовжую приймати сигнали про обстріл, подаю заявки на знищення снарядів, на гасіння пожежі від вибуху. Але зараз люди вже не бояться так, як раніше. Звикли. І я теж. Коли починається обстріл, у мене вдома скла тремтять. Там, де вони є. Частина вікон досі закрита плівкою. Вже не одну зиму так живемо. Чекаємо на міжнародну допомогу, коли побиті вікна замінять на пластикові.

#FreeКНИГА

Третього червня – презентація книги «В огненном кольце. Оборона Луганского аэропорта». Ця документальна хроніка – перша в Україні спроба переосмислити трагічну сторінку початку російсько-української війни, яка до сих пір знаходиться в тіні інших подій вогняного літа 2014 року.

Колектив авторів книги – це команда волонтерів, яка зібрала спогади очевидців та учасників подій зими-весни 2013-2014 років в Луганську і оборони міжнародного аеропорту «Луганськ». У книзі – унікальні фотографії, карти і коментарі військових дослідників, а головне – пам'ять про події, які ніяк не можна забувати.кст

#FreeЛІТО

Літо – пора фестивалів. У перші дні червня стартувало відразу кілька.

2 червня на кордоні Запорізької і Донецької областей у межах заповідника «Кам'яні могили» проходив історико-культурний фестиваль-реконструкція «Дике поле. Шлях до Європи».Фішка фестивалю – реконструкція історії України в різних історичних періодах: скіфський, козацький, княжий період та АТО, а також показові виступи українського козацтва та національні традиційні козацькі змагання. Для гостей фестивалю підготували майстер-класи, конкурси для дітей, спортивні змагання, фестиваль повітряних зміїв, концерт і нічний кіносеанс під відкритим небом.

2 червня в місті Щастя (Луганська область), за кілька кілометрів від лінії фронту, відбувся молодіжний фестиваль «32 травня». Вдень – майстер класи для дітей, лаунж-зона зі смачною їжею, гамаками, кріслами і музикою, спортивна зона зі слеклайном, м'ячем і фрісбі. Увечері – концерт з харківськими групами, фільми і дискотека.Фішка цього фестивалю – три локації, які організатори фестивалю повернули до життя. Перша – зруйнований (а тепер відремонтований) агітмайданчик, де можна дивитися кіно і проводити концерти.

Друга – старий танцмайданчик, який в 70-х роках був популярним у молоді, а потім прийшов у запустіння. Влітку 2018 тут знову все готово для танців. Третя локація – зарослий парк, який поступово оживає завдяки активістам.«32 травня» – це елемент мирного життя на лінії фронту, адже життя продовжується і там.

Ті, які народилися в ОРДЛО, життя в "червоній зоні" та книга донецького бранця

У нашому дайджесті НЕ буде спогадів російського військового журналіста Аркадія Бабченка про грізне літо 2014 року – на щастя, повідомлення про його загибель виявилися перебільшеними. Зате є чимало реальних історій про життя людей сходу України, які змінюють життя на краще. Поїхали!

Електронний дайджест про події на сході України, розроблений Донецьким прес-клубом.

 

#FreeЗОНА

«У моєму горóді – блокпост». Цю фразу журналісти винесли в заголовок, розповідаючи історію однієї жительки Мар'їнки з так званої «червоної зони» неподалік від окупованого Донецька. Поблизу її будинку – позиції українських військовослужбовців. Щоб розглянути позиції бойовиків «ДНР», не треба напружуватися – вони в 300 метрах.

 

Про що розповіла жителька Мар'їнки?

• Наша половина Мар'їнки – «червона зона». Нам матеріалів не дають: навіщо вікна переставляти, якщо завтра знову прилетить? Є будинки, зруйновані до фундаменту, є знищені вогнем, тому що пожежників не допускали.

• Те, чим я займалася, трохи втратило сенс. Я не відчуваю подяки. Тепер знаю: допоможеш людині раз – віддячить, вдруге прийме це як належне, на третій раз вимагатиме, а на четвертий може образити і сказати, що ти зобов'язана.

• Вулиці поки ще потрібна моя допомога, але не бачу продовження свого волонтерства. Влада і громадські організації роблять свою справу, допомога приходить. Тільки ми – люди з «червоної зони» – іноді просто не можемо вийти в центр через обстріли, тому все розбирають там без нас.

• Зараз думаю про армію, не бачу себе ніде більше. Може, я потрібна там, може, зможу щось змінити. Рідні поки проти.

• Ми на межі. Війна або різко закінчиться – коли станеться те саме чудо, або почнеться щось набагато масштабніше. І тоді першими постраждаємо ми – ті, хто на лінії...

#FreeПРАВО

Уже місяць, як Операція Об'єднаних сил замінила Антитерористичну операцію. Представники Громадської організації «Донбас-SOS» запитали у СБУ, як змінить життя переселенців і жителів непідконтрольної території новий формат спецоперації на Донбасі.

 

В чому проблема?

В СБУ правозахисникам підтвердили, що АТО офіційно закінчилася. Однак саме до формату АТО були законодавчо прив'язані гарантії деяких прав і свобод переселенців і жителів непідконтрольної території. Наприклад, мораторій на нарахування штрафів і пені на кредитну заборгованість, а також ЖКГ, продовження дій документів дозвільного характеру, звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, інші пільги.

Що далі?

Поки невідомо, що буде з цими гарантіями. На сайті Верховної Ради відповідний документ значиться як чинний.

#FreeНОВИНИ

У Святогірську побудують легкоатлетичний стадіон і олімпійський басейн за зразком турецької арени Gloria. Спочатку планувалося будівництво на території табору "Лісова казка", але через опір громадськості було прийнято рішення про пошуки нового місця. З обласного бюджету вже виділено субвенцію в розмірі 200 тис. гривень на розробку детального плану будівництва.

У чотирьох українських містах – Чернігові, Слов'янську, Генічеську та Дрогобичі – створені мурали, що разом символізують єдність України.

Малюнки виконав художник Олександр Брітцев, який народився в Донецьку і нині проживає в Харкові. 

 

26 травня день народження відзначив нинішній "обласний центр" Луганської області – Сєвєродонецьк. Йому виповнилося 84 роки.

Місцеві активісти зробили це свято максимально не схожим на інші. В еко-сквері можна було послухати історії про Сєвєродонецьк, сфотографуватися на тлі ретро-фотографій міста, пограти у фрісбі та волейбол, власноруч розфарбувати імпровізовану карту Сєвєродонецька або подивитися історичні документальні фільми.

#FreeЦИФРА

З початку війни на сході було видано більше 20 тисяч свідоцтв про народження дітей, які з'явилися на світ на непідконтрольному Донбасі. 

При цьому, як розповіла радник з правових питань Агентства ООН у справах біженців в Україні Лідія Кузьменко, на окупованій території за цей час народилося 120 тисяч дітей. 

Зараз свідоцтво про народження можна отримати через суд, але така процедура з'явилася в Україні тільки з 2016 року. До цього часу новонароджених з непідконтрольної території змогли зареєструвати одиниці.

Що буде далі? Зараз вирішується, як українські реєстратори будуть працювати з документами, виданими угрупованнями «ЛНР» і «ДНР». На сайті Міністерства тимчасово окупованих територій є покрокова інструкція, як отримати українське свідоцтво про народження.

Знаєте, де в Європі найбільше внутрішньо переміщених осіб?

У Раді Європи підрахували: в Україні та Боснії і Герцеговині. Всього ж в Європі близько 4 мільйонів переселенців, 15% з яких вже довгий час знаходяться в цьому статусі, але все ще живуть у тимчасових притулках або неформальних поселеннях, де мають обмежений доступ до основних послуг і до забезпечення своїх потреб.

# FreeЛЮДИ

Володимир ЄЛЕЦЬ, Торецьк

Житель прифронтового Торецька (Донецька область) Володимир Єлець – з тих, хто намагається зарядити місто енергією, любов'ю до всього українського, вірою в себе і громадянське суспільство.Рік тому невідомі спалили автомобіль, на якому Єлець возив допомогу військовим.

Але Єлець не здається: в цьому місяці він став регіональним консультантом громадянської мережі «Свої».Завдання проекту – допомогти жителям Донецької області розібратися в хитросплетіннях реформ та інструментах впливу на органи влади. А головне – «заразити» активною позицією якомога більше людей. Зробити це в регіоні, жителі якого не люблять «висовуватися», не так-то просто. Цитата:

- Ми з соратниками по громадянській діяльності не опускаємо рук. Є ідеї, здатні пробудити небайдужість. Якщо місту не дають грошей, будемо впорядковувати сквер на проспекті Шахтарів своїми руками. Оснастимо лавочками, посадимо рослини, зробимо місце дозвілля городян. А 21 липня буде день звільнення Торецька від російських окупаційних військ – задумали масу цікавого, але поки йде організація, подробиці розголошувати не буду.

#FreeІНІЦІАТИВА

Старобільськ може стати центром туризму. Так вирішили в громадській організації «Ефективна громада», провели дослідження і випустили брошуру «Старобільськ туристичний». У ній не тільки йдеться про те, які саме об'єкти можна показати гостям міста, а й як зробити ці об'єкти максимально привабливими для туристів.

Чим це може бути цікаво? 

Наприклад, місто може залучити тисячі релігійних паломників, адже на території Старобільська багато унікальних храмів, є й красивий давній монастир. А ще ініціативна група визначила нагальні проблеми Старобільська, які потрібно обов'язково розв’язати. Це дороги, сервіс в кафе і готелях, занедбані будівлі в центрі міста, відсутність громадських туалетів.

#FreeАНОНС

Фонд Ізоляція і «Радіо Свобода» анонсували презентацію книги «В ізоляції» донецького журналіста Станіслава Асєєва (Васіна), який вже майже рік перебуває в полоні «ДНР».

Колеги Стаса з «Радіо Свобода», «Дзеркало тижня», «Тиждень», «Українська правда» зібрали його тексти, опубліковані в цих виданнях у 2015-2017 роках. Це – не просто подієва журналістика. Це «енциклопедія» території, яка стає все більш закритою. Сьогодні одиниці українських і західних журналістів можуть працювати в непідконтрольних Україні Донецьку і Луганську.

Стас на свій страх і ризик описував все, що бачив в окупованих містах. І вже рік він в полоні, а його тексти настільки ж актуальні і проникливі, як і 2 роки тому.

Хто проживає зараз в Києві, приходьте на презентацію :

4 червня в 15:00, фонд Ізоляція (вулиця Набережно-Лугова, 8).

До зустрічі на вихідних!

Політика НБУ – дозволено все, крім того що заборонено

Коли Національний банк України стане ближчим до клієнта, як керівництво планує стабілізувати інфляцію, забезпечити вільні розрахунки за кордон, коли в обігу з’явиться 1000 гривнева купюра, чи можна розраховуватись криптовалютой в Україні? На ці та інші запитання відповідав Роман Борисенко заступник Національного Банку України під час прес-туру для журналістів Донецької та Луганської областей.

Чотири екологічні проблеми по обидві лінії розмежування

При плануванні та веденні бойових дій турбота про довкілля перебуває, напевно, на останньому місці, незважаючи на ті довготривалі негативні наслідки, що матимуть вплив на усі складові навколишнього природнього середовища та населення». Так починається аналітичний звіт Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) «Оцінка екологічної шкоди та пріоритети відновлення довкілля на сході України». А які найбільш суттєві зміни уже відбулися у природному середовищі Донецької області у зв’язку із чотирирічними бойовими діями та до чого вони призведуть найближчими роками з точки зору місцевих експертів, які мають багаторічний досвід професійної роботи у сфері екології? За коментарем наші колеги с проекту FreeСХІД.ua звернувся до державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Донецької області Сергія Буфістова, який працює у Державній екологічній інспекції з 1996 року.

Також ви можете послухати АУДІОЗАПИС БЕСІДИ.

о залишилося на непідконтрольній території Донеччини, та чи знаємо ми, в якому стані?

В оновленому Міністерством екології та природних ресурсів України переліку 100 найбільших забруднювачів довкілля, опублікованому у 2018-му році – 16 об’єктів, розташованих на території Донецької області. Так ото ж: із цих 16-ти, які увійшли до цього переліку, 5 розташовані на сьогодні, нажаль, на тимчасово непідконтрольній території, а всі інші – на території, контрольованій Україною.

Розумієте, там залишилися три великих металургійних підприємства, чотири дуже великих коксохіма, два хімічних заводи: «Стирол», Горлівський хімзавод, який завжди був великою проблемою. Далі – багато біологічних комунальних очисних споруд, шахти, інші підприємства. Ви знаєте, не можна ж поділити, провести якусь рисочку: от це наша територія, це – тимчасово неконтрольована територія. Бо в природі все взаємопов’язане. І неважливо, де саме знаходиться той чи інший об’єкт, він впливає на якість навколишнього середовища нашої області і взагалі – сходу України – комплексно.

Для того, щоб здійснювати якісь дії, треба мати правдиву інформацію. Так от навіть інформація з того боку, з неконтрольованого, яка є, по-перше, дуже суперечлива. По-друге, її ми не можемо назвати достовірною як з юридичної точки зору, так і наукової. Зараз немає і не може бути офіційного обміну інформації – достовірної і правдивої. От у чому справа. А тому впливати з цього боку на те, що робиться там – ну, якби могли, так там би цього уже і не було.

Крім того, є проблеми і тут, які накопичувалися десятиліттями. На території всієї області реконструкція очисних споруд побутових стоків не здійснювалася десятиліттями. В аварійному стані у нас споруди очисні у Слов’янську, Добропіллі і так далі. Про селищні очисні споруди я взагалі мовчу!

Яка небезпека криється у відстійниках на лінії зіткнення?

Є ще такі проблеми, що виникають на лінії розмежування. Теж, нажаль, через ведення бойових дій вплив може здійснюватися дуже обмежено. От є у нас таке підприємство ПрАТ «Бахмутський аграрний союз». І є в нього очисні споруди. Це таке виробництво, де дуже велике поголів’я свиней, звичайно, є відстійники рідких відходів. І ці відстійники знаходяться не те, що у «сірій зоні», вони знаходяться зовсім на лінії зіткнення. І тому, якщо там щось станеться – то оці рідкі відходи від вирощування свиней потраплять у річку Кодемка. А та впадає в річку Бахмут, яка є притокою Сіверського Дінця. Ви розумієте, що таке свинячі фекалії підуть по цим річкам у основне джерело питної води Донбасу?! Оскільки підприємство знаходиться на лінії вогню, треба тільки сподіватися, що вистачить здорового глузду всім не гатити туди чимось дуже важким.

Болота та солончаки – прогноз щодо майбутнього місцевості, де припинено відкачування шахтних вод.

Є ще така величезна проблема, яка пов’язана з водопостачанням і не тільки. Зараз за тією інформацією, якою ми володіємо, на неконтрольованій території закриваються шахти, і в першу чергу йде припинення відкачування шахтних вод. Зупиняються водовідливи. За даними геологів, на території Центрального – це Горлівсько-Єнакієвський, Донецько-Макіївський, Торезько-Сніжнянський вуглепромислові райони – можуть виникнути умови, коли здійснення відкачування шахтних води стане уже і неможливим. Через гідравлічний зв’язок між шахтами ті з них, які продовжують роботу, не зможуть приймати додаткові об’єми води з шахт, що затоплюються. А значить, теж будуть затоплюватися, і вимушені будуть припинити роботу.

Шахтна вода – дуже, дуже високо-мінералізована. При заповненні порожнин, піднімаючись догори, ця вода все одно знайде десь вихід, так? І от поки буде підніматися, досягне отих водоносних горизонтів, з яких живляться колодязі, свердловини і так далі. І вода з цих питних горизонтів, змішавшись з шахтною, стане непридатною для питного, а, може й для господарського користування. Далі вода, досягнувши уже поверхні, буде десь виливатися, так? І це призведе до підтоплення дуже великих площ. За даними геологів, при одночасному затопленні всіх шахт Центрального вуглепромислового району – це Горлівсько-Єнакієвський промвузол – площа підтоплених територій збільшиться у два рази і матиме 65% площі регіону. Що це значить? Це, по-перше, значне погіршення якості води у водоносних горизонтах, яке призведе до її непридатності. Друге: підтоплення – це болото. Це призведе до руйнування споруд, інфраструктури. По-третє: оскільки вода дуже мінералізована, то навіть коли ми її – ну, колись! – приберемо та все це осушимо, то ми отримаємо просто солончаки, на яких взагалі нічого не ростиме ще дуже багато років.

Я вам скажу так: я не можу озвучувати цифри [коли відбудеться затоплення територій], і навряд чи зараз знайдеться серйозний фахівець, який вам буде називати точні цифри. Прогнози можна робити на основі порівняння з якимись ситуаціями, які вже були. Тобто зараз ніхто вам не може сказати, це буде 10, 20 чи 50 років, з якою швидкістю вода буде підніматись, до якого горизонту, до чого це спричинить – можна тільки прогнозувати. Але ж, знаєте, прогнози – то таке діло невдячне.

Тож як запобігти розвитку негативних сценаріїв у розв’язанні екологічних проблем Донеччини?  

Звичайно, є питання – як тому запобігти. Я скажу – є технології, є відкачка та інші засоби консервації шахт. Але, по-перше – то все дуже затратне, ну, знаєте, скільки зараз коштує електроенергія, щоб насоси працювали. А, по-друге, щоб оце все робити, необхідно припинення війни. Інакше неможливо реалізувати будь-які розумні і навіть фінансово підкріплені плани.

Проблема зупинки шахт існує, нажаль, не тільки на неконтрольованій території, але й на нашій території. Зокрема, є така шахта №2 «Новогродівська» державного підприємства «Укрвуглереструктуризація», на якій в кінці минулого року було припинено відкачування води. Людей, які обслуговували ті водовідливи, звільнили, і навіть не тільки припинили відкачування води, а й навіть демонтували те обладнання. Справа в тому, що ця шахта через підземні водоносні горизонти пов’язана з шахтою імені Коротченка. там же у Селидовому. на якій також зупинена відкачка шахтних вод. Через водоносні горизонти підземні оця шахта №2 «Новогродівська» зв’язана із нині працюючою шахтою «1-3» Новогродівська». І враховуючі, що ці всі шахти мають гідравлічний зв’язок, то повна зупинка водовідливної установки на шахті №2 «Новогродівська» призвела до значного припливу води до шахти Коротченка, і це все призведе до того, що… я вже не кажу про аварійну ситуацію на працюючий шахті, можливе затоплення її виробок, але це неминуче вже призводить до підтоплення частини міста Селидова в районі річки Солона. А якщо далі буде підніматися рівень води, то це вже не гіпотеза, це вже буде точно, і рахувати час підтоплення частини міста Селидова треба не десятиліттями. Тут уже точно можна сказати, що це не 50 років, і не 30.

Я намагався надати наскільки мені доступну коректну і достовірну інформацію про стан навколишнього середовища в Донецькій області, озвучив лише частину існуючих проблем для того, щоб населення області було обізнане з тими проблемами. Не для того, щоб когось налякати чи сказати – усе добре. Як є, так є! Крім того, вирішення екологічних питань на Донбасі залежить від активної громадської позиції тих, хто тут живе й взагалі від тих, кому не байдужа подальша доля і жителів Донбасу, і взагалі того, що зветься Донбас.

 

До кінця року кількість пар потягів до Маріуполя зросте до 26-28, а час в дорозі скоротиться

До кінця поточного року ситуація із залізничним сполученням з Маріуполем покращиться: кількість пар потягів збільшиться до 26-28 на добу, а час у дорозі скоротиться. Про це повідомив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман за підсумками зустрічі з в.о.голови правління ПАТ «Укрзалізниця» Євгеном Кравцовим.

«Я бачу ініціативи «Укрзалізниці». Це нормально, але треба далі працювати, аби зробити ситуацію кращою», - зазначив Глава Уряду.

За інформацією «Укрзалізниці», наразі ведеться робота з розширення пропускної здатності регіону. Причому завдяки вже проведеним діям більшість підприємств Маріуполя та прилеглих населених пунктів перейшли на залізницю як основний спосіб доставки продукції. Таким чином, знижено навантаження на місцеві автодороги.

В сегменті пасажирського транспорту «Укрзалізниця» розповсюджує вдалий досвід зміни системи прибирання пасажирських вагонів. Причому до кінця року держхолдинг планує придбати та оновити не менше 200 пасажирських вагонів

«За 3-5 років треба показати нову якість залізниці для пасажирів», - наголосив Прем’єр-міністр.

Відновлена робота антирейдерських аграрних штабів

За ініціативою Міністерства юстиції уряд відновив роботу антирейдерських аграрних штабів.

Такий штаб працює з серпня 2017 року при Донецькій обласній державній адміністрації.

Всім, у кого виникають питання, пов’язані із орендою землі, користуванням земельними ділянками, захистом будь-яких майнових прав, пропонуємо звертатись за допомогою до штабу: телефон (06264) 2-01-21,         e-mail: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра..

Якщо необхідне роз’яснення, які правила сучасний закон встановлює для земельних відносин, телефонуйте до спеціалістів юстиції:  (06264) 4-24-81

Головне територіальне управління

юстиції у Донецькій області

Обираємо найменування громадського об’єднання

Реєстрація громадської організації процес не складний, але потребує певної уважності та відповідальності  громадських активістів. Головний спеціаліст Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Марія Темчишина консультує, як правильно обрати назву громадського об’єднання:

Для назви громадського об'єднання використовується, звичайно, українська мова. Перша частина назви загальна: «Громадська організація», якщо засновниками є фізичні особи, або «Громадська спілка», якщо засновниками є юридичні особи. І нічого іншого, так вимагає закон.

Друга частина – власна назва, яку індивідуально обирають майбутні громадські діячі. Звертаю увагу: вона має бути унікальною, не тотожною власним назвам інших зареєстрованих громадських об'єднань на території України. Перевірити, чи «зайнята» бажана назва, можна у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у Реєстрі громадських об’єднань, доступи до яких в інтернет-просторі безкоштовні. Раджу не обмежуватись стандартними найменуваннями. Наприклад, в Донецькій області винахідливі громадяни створили та зареєстрували «Громадську організацію «Студія розвитку особистості та неформальної освіти «Талантаун», «Громадську організацію «Фріфілмерз».

Необхідно знати, що законодавство нашої держави не дозволяє використовувати найменування органів державної влади та місцевого самоврядування, історичні державні найменування, символіку комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів.  Обмежене використання і  розділових знаків та символів, популярних хештегів, тому «Громадську організацію «#ЗаМир» зареєструвати неможливо. Можна закликати назвою до дій, як зробили жителі Маріуполя, створивши «Громадську організацію «Центр громадської допомоги «Дій!».

Ім’я чи псевдонім фізичної особи включається в назву громадського об’єднання лише за попередньою письмовою згодою. Таку згоду, наприклад,  надала засновникам «Громадської організації «Фонд Лілії Української» відома волонтерка Болбат Лілія.

Найменування може містити інформацію про статус громадського об’єднання («дитяче», «молодіжне», «всеукраїнське» та його вид («екологічне», «правозахисне»). Дозволяється додати власну назву її перекладом на іноземну мову або мову національної меншини.

Звертаю увагу, що зазначені правила діють з початку 2013 року. Якщо громадська організація створена раніше, закон не вимагає змінювати її найменування. Якщо ж засновникам  назва виглядає несучасною, у них виникло  бажання  зробити «ребрендінг» свого об’єднання, то на засіданні вищого органу управління можна прийняти рішення про зміну найменування з додержанням викладених мною вимог законодавства.

В обласній юстиції працює безкоштовна «гаряча лінія», яка надає безкоштовні консультації з питань реєстрації громадських організацій: (06264) 4 25 00, (06264) 1 74 46. На нашому веб-сайті можна отримати зразки необхідних документів, звертайтесь.  

Юстиція відкрита для людей!

Юстиція Донеччини стягує заборгованість по аліментам

З лютого 2018 року значно активізувалися зусилля державних виконавців по стягненню заборгованості по аліментам.

В області працює регіональний штаб по контролю за стягненням аліментів і мобільні групи. Вдалося стягнути з неплатників аліментів близько  61 мільйону гривень для 35 тисяч маленьких українців.

Всі, кого турбує питання стягнення аліментів, звертайтеся на «гарячу лінію» 073 016 07 00 чи до керівників відділів державної виконавчої служби.

Увагу по вирішенню Вашого питання гарантуємо.

Головне територіальне управління

юстиції у Донецькій області

Примірники друкованих засобів масової інформації

Друковані засоби масової інформації відіграють дуже важливу роль у нашому житті: вони інформують людей про різні події, що відбуваються чи можуть відбутися, розважають і допомагають зробити життя кращим. Завдяки випуску та поширенню друкованих засобів масової інформації кожен громадянин має можливість ознайомлення з великою кількістю корисної інформації та подіями, які відбуваються не тільки в Україні, а також в усьому світі.

Друковані засоби масової інформації (преса) в Україні – це періодичні і такі, що продовжуються, видання, які виходять під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію.

Друковані засоби масової інформації в Україні видаються державною мовою, а також іншими мовами.

Особа, яка заснувала друкований засіб масової інформації, є його засновником. Особи, які об'єдналися з метою спільного заснування видання, вважаються його співзасновниками.

Державній реєстрації згідно з частиною другою статті 11 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» підлягають усі друковані засоби масової інформації, що видаються на території України, незалежно від сфери розповсюдження, тиражу і способу їх виготовлення.

Підтвердженням випуску видань відповідно до статті 33 Закону є контрольні примірники, які надсилаються безоплатно реєструючому органу одразу після надрукування.

На сьогодні на території Донецької області зареєстровано понад вісімсот друкованих засобів масової інформації, проте не всі засновники видань сумлінно виконують вимоги законодавства щодо надсилання їх контрольних та обов’язкових примірників.

Контрольним є перший «сигнальний» випуск друкованого видання, відомості про надходження якого вносяться до Державного реєстру друкованих засобів масової інформації.

Державний реєстр - це електронна база даних, яка містить інформацію про всі друковані засоби масової інформації, додатки до друкованих засобів масової інформації у вигляді видань газетного та журнального типу, що видаються на території України, незалежно від сфери розповсюдження, тиражу і способу їх виготовлення. Відомості Державного реєстру є загальнодоступними за посиланням http://dzmi.informjust.ua/.

Положеннями частини другої статті 16 Закону та пункту 2.17 глави 2 Положення про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації в Україні, затвердженого наказом Міністерства юстиції України                    від 21 лютого 2006 року № 12/5, встановлено, що засновник (співзасновники) зберігає право розпочати випуск друкованого засобу масової інформації протягом одного року з дня одержання свідоцтва про державну реєстрацію. У разі пропуску цього строку без поважних причин реєструючий орган визнає свідоцтво про державну реєстрацію таким, що втратило чинність, та вносить відомості про це до Державного реєстру.

Так, протягом 2017 року за результатами моніторингу щодо дотримання вимог чинного законодавства Головним територіальним управлінням юстиції у Донецькій області прийнято рішення про втрату чинності свідоцтв про державну реєстрацію 221 друкованого видання.

Крім того, статтею 33 Закону встановлено також обов’язок для надсилання не лише першого, а й всіх послідуючих (обов’язкових) примірників видань до реєструючого органу.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.05.2002  № 608 «Про порядок доставляння обов'язкових примірників документів» серед одержувачів обов’язкових безоплатних примірників видань визначені й Головні територіальні управління юстиції.

На сьогодні до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області надходять примірники близько шістдесяти видань, що становить менше 10% від загальної кількості зареєстрованих. Задля встановлення реальної кількості зареєстрованих друкованих засобів масової інформації, які дійсно виходять у світ, проводяться заходи попереджувального характеру.

Слід нагадати, що Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за порушення законодавства у сфері державної реєстрації друкованих засобів масової інформації (статті 1866, 1867), а саме: штрафні санкції за виготовлення, випуск або розповсюдження продукції друкованого засобу масової інформації після припинення діяльності цього друкованого засобу масової інформації,  ухилення від перереєстрації друкованого засобу масової інформації у передбачених законом випадках, чи від повідомлення реєструючому органу про зміну виду видання, юридичної адреси засновника (співзасновників), місцезнаходження редакції, недоставляння або порушення строку доставляння обов’язкового безоплатного примірника документів.

Тож, у разі якщо засновники бажають зберегти випуск друкованих видань, необхідно своєчасно інформувати реєструючий орган про відповідні зміни, пов’язані з випуском видань, та надсилати їх примірники до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області за адресою: 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, 39/3, контактні телефони: (06264) 1-74-46, (06264) 4-25-00.

 

Відділ державної реєстрації друкованих засобів
масової інформації та громадських формувань
Управління державної реєстрації
Головного територіального управління
юстиції у Донецькій області

Як переселенцям реалізувати право на об’єднання громадян

Тимчасова окупація Криму та Севастополя, бойові дії в окремих районах Донецької та Луганської областей стали серйозним випробуванням для України та її громадян. Ці загрозливі події, серед іншого, спричинили небувалу для нашої країни вимушену внутрішню міграцію. Значна кількість людей змінили місце проживання та праці. На сьогодні за даними Мінсоцполітики обліковано майже півтора мільйони переселенців.  

Відповідно у національному законодавстві з’явилося поняття внутрішньо переміщеної особи, почала формуватися правова база щодо прав, обов’язків та пільг такої особи.

Хто є внутрішньо переміщеною особою?

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Цей Закон відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Наразі законодавство у сфері реалізації права громадян на об'єднання не передбачає будь-яких обмежень на таке право за ознакою внутрішньо переміщених осіб.

Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про громадські об'єднання» громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка. Відмінність полягає в тому, що засновниками та членами (учасниками) громадської організації є лише фізичні особи, а громадська спілка утворюється юридичними особами приватного права, а членами (учасниками) після державної реєстрації можуть стати також і фізичні особи. Кількість засновників не може бути менше 2 осіб.

Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

Статтями 7-8 зазначеного закону передбачено, що засновниками громадської організації можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які досягли 18 років, а молодіжної та дитячої громадської організації - 14 років.

Членами (учасниками) громадської організації, крім молодіжної та дитячої, можуть бути вищевказані особи, які досягли 14 років. Вік членів молодіжної, дитячої організації визначається її статутом у межах, встановлених Законом України «Про молодіжні та дитячі громадські організації».

З об’єктивних причин підконтрольна Україні частина Донецької області є лідером за кількістю прийнятих переселенців (понад 500 тисяч), на другому-третьому  місцях Луганська та Харківська області.

Незважаючи на суспільно-політичну ситуацію, в Донецькій області активно створюються та розвиваються інститути громадянського суспільства, зокрема, у 2016-2017 роках та протягом поточного періоду 2018 року зареєстровано створення понад 500 громадських об’єднань та понад 130 організацій політичних партій.   

Значна кількість зареєстрованих протягом цього періоду громадських організацій зазначили у напрямах своєї діяльності сприяння захисту прав внутрішньо переміщених осіб, наприклад, ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ЕРЛАЙТ. МИ РАЗОМ» (місто Костянтинівка), ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ЦЕНТР ГРОМАДЯНСЬКИХ ІНІЦІАТИВ «СУСПІЛЬНИЙ ВИМІР» (місто Слов’янськ), ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ПАТРІОТИ УКРАЇНСЬКОГО ДОНБАСУ» (місто Покровськ), ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «СИНЕРГІЯ МІСТА» (місто Краматорськ).

Крім цього, з початку збройного конфлікту на Сході України у Донецькій області зареєстровано декілька громадських організацій, які, як вбачається з їх назв, займаються переважно питаннями захисту переселенців, це: ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ЗАХИСТ ПРАВ ТА СВОБОД ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ «ПРАВО НА ЖИТТЯ» (місто Слов'янськ), ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «СОЮЗ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ «ПРОМІНЬ НАДІЇ» (смт. Ярова Лиманського району), ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ОБ’ЄДНАННЯ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ ДОНБАСУ» (місто Маріуполь).

Процедура реєстрації громадської організації є досить простою та проводиться в декілька етапів.

По-перше, треба провести установчі збори засновників, на яких прийняті всі важливі рішення та затвердити статут організації.

По-друге, підготувати пакет документів, який включає в себе заяву про державну реєстрацію встановленої форми, протокол установчих зборів засновників, реєстр присутніх, статут, відомості про керівні органи та відомості про уповноважену особу для здійснення реєстраційних дій.

По-третє, подати підписані документи для державної реєстрації.

Єдиним суб’єктом державної реєстрації громадських організацій у Донецькій області є Головне територіальне управління юстиції (місто Краматорськ).

При цьому подати документи для державної реєстрації можливо в кожному місті обласного значення та районі області. Прийом та видачу документів у сфері державної реєстрації громадських об’єднань забезпечують державні реєстратори управління юстиції, адміністратори 25 центрів надання адміністративних послуг, працівники 2 місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, є можливість надіслати документи поштовим відправленням.

Допомогу щодо оформлення документів надають місцеві центри та 17 бюро правової допомоги.

Крім цього, в процесі підготовки документів в пригоді стане Он-лайн будинок юстиції - електронний сервіс Мін’юсту (https://online.minjust.gov.ua), завдяки якому є можливість завантажити зразки необхідних документів, а після їх оформлення передати на попередню перевірку державними реєстраторами.

Ознайомитись з переліком зареєстрованих громадських об’єднань в розрізі кожного регіону та навіть адміністративно-територіальної одиниці, а також за іншими критеріями можна шляхом безкоштовного доступу до Реєстру громадських об’єднань (http://rgo.informjust.ua/).

Також на сайті Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (http://justice-dn.gov.ua/) щотижня розміщується інформація про прийняті рішення з питань державної реєстрації.

Підсумовуючи, слід зазначити, що Україна вживає всіх можливих заходів щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Отже, внутрішньо переміщені особи з метою захисту своїх прав та задоволення власних інтересів можуть бути як засновниками громадської організації, так і приєднатись до вже існуючих організацій.

Ольга Кузьменко,

заступник начальника відділу державної

реєстрації друкованих засобів масової

інформації та громадських формувань

Управління державної реєстрації

Запрошуємо до участі у проекті "Всеукраїнський правовий диктант"

25-26 квітня 2018 року Експертна юридична служба за підтримки Міністерства юстиції України запрошує прийняти участь у “Всеукраїнському правовому диктанті”, який одночасно буде проходити в 24-х областях України. 

Проект підтримують такі міста, як Київ, Львів, Одеса, Вінниця, Маріуполь, Рівне, Чернігів, Тернопіль, Житомир, Запоріжжя та інші.

“Всеукраїнський правовий диктант» - унікальний проект, призначення якого дослідити рівень правової грамотності громадян України, які представляють різні вікові групи, а також показати суспільству, що власна правова безпорадність є вельми небезпечною та має наслідком серйозні фінансові та моральні витрати.

Проект дає можливість кожному, хто бажає, пройти тестування та отримати результати своїх індивідуальних знань в області права. За підсумками проекту будуть сформовані пропозиції для державних органів влади, що дадуть можливість суттєво підвищити рівень правової грамотності громадян України. Кожен громадянин зможе перевірити свій рівень правової грамотності з 5-ти публічних галузей права: сфера фінансів, сфера здоров’я, соціальна сфера, особиста сфера, безпека.

За результатами проекту буде створена загальна карта правового населення України.

Проект підтримують такі громадські діячі, як Ахтем Сеітаблаєв та Андрій Куликов.

"Правові диктанти, з одного боку, є зрізом правових знань суспільства, з іншого - важливою складовою підвищення правової культури, без якої неможливі позитивні зміни в нашій країні", - Ахтем Сеітаблаєв, Генеральний директор ДП "Кримський дім".

Реєстрація учасників: http://vpd.in.ua/

IMG 20180328 112708 069 5bd94

FreeСХІД.ua #6 Законопроект "Про прощення", жовтий сніг і чим корисна медбот Марта

Донецький прес-клуб підготував наступний дайджест подій на Доньасі, читайте бо це цікаво.

Навколо окупованого Луганська за тиждень виросли блокпости. Зараз документи в проїжджаючих перевіряють вибірково на трьох напрямках: у бік виїзду на Донецьк (Алчевська траса), у бік КППВ «Ізварино» та до колишнього аеропорту.

У чому причина? Із чим пов'яне таке нововведення, не зрозуміло. Перевірок на виїздах з міста протягом декількох останніх років не було. «Тепер Луганськ — місто строгого режиму», — гірко жартують у соцмережах. Бойовики ситуацію поки що не коментують.

Що робити? Якщо збираєтесь у дорогу з Луганська, навіть на околиці міста — обов'язково візьміть із собою документи. Та краще за все вирушайте заздалегідь, з урахуванням часу на можливу перевірку на блокпостах.

#FreeЗона

В Україні представлено законопроект «Про прощення». Фактично йдеться про амністії деяких категорій колаборантів і бойовиків на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також Криму. Авторами документу виступила правозахисна організація "Сила права". 

Про що мова? Про замах на територіальну цілісність, про державну зраду та перешкоджання Збройним силам. Прощати пропонують лише тих, хто скоїв кримінальні злочини невеликої та середньої тяжкості, за які передбачається не більше 5 років ув'язнення. Таких більшість: автори прогнозують, що таким чином у Донбасі під амністію можуть потрапити до 320 тис. осіб (80% від загальної кількості потенційно звинувачуваних), а в Криму - до 85 тисяч (85% від усіх, хто порушив закон).

Що очікує «прощених» у разі прийняття закону? Замість кримінального покарання — часткова поразка у правах: колишні колаборанти не зможуть працювати на державних посадах, бути військовими, правоохоронцями та викладачами. Окрім того, «прощеним» заборонено бути обраними президентом або депутатом, і взагалі брати участь у будь-яких виборах. За термінами таке альтернативне покарання триватиме від 5 до 10 років. Однак для того, щоб заслужити право на «прощення», необхідно спочатку звернутися з письмовою заявою до суду.

Коли цей законопроект може бути прийнятий? До голосування в стінах парламенту ще далеко. Поки автори лише намагаються «обкатати» документ на різноманітних дискусійних майданчиках.

#FreeНовини

Природна аномалія? В Луганську, Горлівці та Перевальску випав жовтий сніг. Місцеві спеціалісти заявляють, що незвичайні опади здоров'ю людей не загроза. Проте у соцмережах обговорюють різні версії — в тому числі найекзотичніші, мовляв, то пісок із Сахари чи то отруйний агент "Новачок" для жителів Донбасу.

86b431928e460f6e8a2b1 b9643

У квітні одним пасажирським поїздом на Донбасі стане більше: «Укрзалізниця» додасть до свого розкладу додатковий потяг «Харків — Костянтинівка». Щоправда , лише на великодні свята.

Не найрадісніша інформація для переселенців: Київський апеляційний адміністративний суд відмовився визнати неправомірними перевірки ВПО на дому. Раніше суд першої інстанції задовольнив позов  громадських діячів «Донбас-СОС», які вимагали скасувати цю дискримінаційну норму.

У Слов'янську три родини переселенців придбали квартири у рамках державної програми «Доступне житло» - в будинку 2014 року по 9 тисяч гривень за «квадрат». За умовами програми, держава оплачує 50% від вартості житла.

У Києві для переселенців доступні безкоштовні квитки на вистави в театрах столиці. Зокрема, є можливість відвідати Київський театр опери і балету для дітей та юнацтва, академічний театр юного глядача на Липках, театр ляльок на Чернігівській, Український малий драматичний театр.

#FreeЦифра

За минулий місяць лінію розмежування перетнули більше 900 тисяч осіб. Найбільш активний і навантажений КПВВ — «Мар'їнка» у Донецькій області (інфографіка "Донецкие новости")

890 076f8

#FreeІННОВАЦІЇ

В плані інновацій у Донецькій області впевнене лідерство - у Маріуполя. Наприкінці минулого року тут створили медичний портал міста, на якому зібрали докупи інформацію про всіх лікарів Маріуполя (включаючи біографічні відомості та часи прийому). Щоправда, поки ще немає можливості онлайн записатися на прийом, але можна пройти тест, який визначить, чого бракує вашому здоров'ю.

А нещодавно був презентований  медичний бот Марта, що відповість на питання про сімейного лікаря, вакцинації, донорство, профілактику захворювань.

Як поставити запитання Марті?

Зареєстрованому користувачеві необхідно зайти на сторінку у Facebook МедБот Марта, перейти до діалогу з ботом і натиснути кнопку «почати». Після представлення Марта задасть декілька питань, щоб сформувати для вас інформацію відповідно до вашого місця проживання, сімейного стану, наявності статусу переселенця тощо.

А якщо в неї немає відповіді на моє питання?

Для комунікації з ботом переважно використовуються кнопки швидких відповідей, однак ви також можете поставити своє запитання у розділі «Важливе». Навіть якщо бот не зможе відгукнутися на ваше питання моментально, Марта розвиватиметься, та з часом у її арсеналі з'являться відповіді на більшість популярних запитів. 

5ce01e1d718f1762fbf6a e5941


#FreeІСТОРІЯ

У 1951 році внаслідок обміну територіями між Польщею та СРСР відбулося примусове переселення жителів Західної Бойківщини до Сходу та Півдня України. До Бахмутського (Ямського) району потрапило майже 1500 переселенців із с. Ліскувате. Загалом з 1944-го по 1951 рік було примусово переселено понад 531 тис. українців!

На минулому тижні житель Бахмута Петро Тутов видав книгу «Бойківщина-Донбас. Збережемо пам’ять».

f6180590e187492fe86bb a1a57

За його словами, у книзі розкрита історія Західної Бойківщини, причини, масштаби та наслідки усіх етапів примусового переселення в 1944-1951 роках жителів цих етнічних територій. Досліджена історія бойківського села Ліскувате, історія Бахмутського району, сіл Верхньокам’янське, Званівка та Роздолівка, які стали новою Батьківщиною переселенців. Родзинкою книги є опис звичаїв, традицій переселенців, словник діалекту жителів с. Ліскувате та ін.

#FreeЛЮДИ

Ліна народилася в Антрациті Луганської області. Батьки покинули її ще в пологовому. Ім’я, як і першу материнську опіку, дівчинці дали медсестри: одна з акушерок була фанаткою «Пісень року» та ведучої Ангеліни Вовк, на честь якої і вирішила назвати дивне немовля.

Сьогодні Ліні 27. Вона живе у Києві, працює у сфері медіа та допомагає дітям, які лишилися без батьків. Торік вона навіть мала промову у Верховній Раді — говорила про дискримінацію дітей з інвалідністю і проблеми інтернатів, яких, по суті, не мало би бути. Їі історію ми прочитали на Theukrainians.org

d2a3c6fa27ec3088b12cb a9a4e

Після університету я остаточно перебралася до Києва: зараз винаймаю квартиру, працюю. Маю кохану людину, мрію створити родину та народити дітей. І не забуваю про те, звідки вийшла. Тож я почала кампанію за створення в Україні патронатної служби. Тільки уявіть: щороку на утримання інтернатів держава виділяє близько семи мільярдів гривень! 80% з цієї суми йде на утримання закладів та зарплатню працівників дитбудинків, а на самих дітей виділяють копійки: на день по 1 грн — на медичне забезпечення, по 24 грн — на харчування і по 3 грн — на одяг. Якби система працювала інакше, сироти потрапляли б у нові сім’ї, а всі кошти витрачали би на цільові потреби малечі.

- Попри мою життєву упертість, інвалідність часто ставала для мене перепоною. Я бачила, як люди сміються з мене. Відчувала поштовхи у спину: «Чого шкутильгаєш, рухайся швидше». З одного боку, жахливо, з іншого — це навчило мене не соромитися, любити себе і знати собі ціну. Повірте, інвалідність душі — це значно гірше, ніж фізична інвалідність.

- Мрію прокинутися у світі, сповненому доброти. Де люди не судитимуть тебе за зовнішністю чи фізичним станом, а цінуватимуть те, який ти всередині. Пам’ятайте, що будь-які обмеження насправді існують лише у наших головах.

#FreeПОЕТИ

До всесвітнього дня поезії, який святкують 21 березня, Радіо Донбас.Реаліі згадало тих, чиї вірші не залишають байдужими не лише земляків, а всю Україну.

Саме родом з Донбасу автор рядків «Любіть Україну» Володимир Сосюра, саме Донеччина та Луганщина – малі Батьківщини палких шістдесятників. Таких як Василь Стус, Їван Світличний, Микола Руденко, Анатолій Лупиніс, Василь Голобородько.

#Ваш Донецький прес-клуб

FreeСХІД.ua#4 Підпільники на Донбасі, донецькі чебуреки та пекарня у Мар’їнці

Цей дайджест ми підготували, поласувавши спершу смачнючими чебуреками у кафе "МЧС", відкритому  переселенцями. Після чого замовили доставку еко-чаю в магазині відомого донецького волонтера, а на довершення дня насолодилися переглядом класних фото десятикласника з Добропілля. Та перш ніж ви вирушите по чебуреки чи то за чаєм, приділіть 10 хвилин нашому дайджесту, щоб дізнатися, які події (або тенденції) спостерігаються на сході України.

Стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей залишається актуальним питанням в діяльності всіх відділів ДВС Донецької області

МінЮст розробив законопроект #чужихдітейнебуває. З 6 лютого 2018 року вступив в законну силу Закон України від 07 грудня 2017 року № 234-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового порядку стягнення заборгованості зі сплати аліментів».

Зміни зокрема стосуються злісних неплатників аліментів.За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців, державний виконавець виносить постанови:

1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України;

2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами;

3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії

4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

Постанови направляються до відповідних органів для виконання та не будуть скасовані поки платник аліментів не погасить заборгованість у повному обсязі.

Також, введено новий вид адміністративного покарання – суспільно корисні роботи, виконавець складає протокол про адміністративне порушення.

Наразі у відділах ДВС на виконанні перебуває 35 949 виконавчих проваджень вказаної категорії. 18 451 виконуються платниками аліментів (перебувають у бухгалтерії).

Наприклад, якщо говорити про Костянтинівський міськрайонний відділ ДВС, то вони виконують близько 1355 виконавчих проваджень по стягненню аліментів.

У зв’язку з введенням у дію вищевказаних покарань, вже є позитивні результати їх застосування. Наведу кілька прикладів по місту Костянтинівці та району.

 1. Завдяки винесенню перелічених вище постанов, а також на ім’я боржника було складено протокол про адміністративне правопорушення, боржником сплачено (перераховано поштовим переказом) в рахунок погашення боргу по аліментам 13 834 грн.
 2. Станом на 14.03.2018 року заборгованість по аліментам складала 27 085,90 грн. Винесені постанови вище перелічені постанови та складено протокол про адмін. правопорушення. Того ж дня від стягувача надійшла заява, що батьком борг сплачено у повному обсязі.

На виконанні у Краматорському міському відділі ДВС перебувало виконавче провадження зі стягнення аліментів. Борг станом на 13.02.2018 складав 78 886,08 грн. Державним виконавцем накладено арешт на майно боржника та оголошено заборону на його відчуження. Також, були винесені вищевказані постанови. Крім того, відносно боржника було складено протокол про адміністративне правопорушення згідно з вимогами ст. 183позначка 1 Кодексу про адміністративні правопорушення. Боржником надано квитанцію про сплату боргу по аліментам у повному обсязі.

Також, перебувало виконавче провадження зі стягнення аліментів, заборгованість за яким станом на 31.01.2018 складала 60336,25 грн. Накладено арешт на майно боржника,винесені вказані постанови про обмеження. Боржником сплачено 35000,00 грн.

По виконавчому провадженнюіз стягнення аліментів,за яким борг станом на 01.03.2018 складав 88 837,75 грн., завдяки застосуванню державним виконавцем нововведень законодавства, накладенню арешту на майно, оголошенню у розшук автотранспортних засобів, призвело до затримання автомобіля боржника за допомогою системи «Відеоконтроль - Рубіж». Державним виконавцем здійснено опис та арешт авто, автотранспортний засіб вилучено та передано до штраф майданчику, для подальшої реалізації на електронних торгах у рахунок погашення заборгованості по аліментам. Крім того, відносно боржника було складено протокол про адміністративне правопорушення згідно з вимогами ст. 183позначка 1 Кодексу про адміністративні правопорушення.

Наразі такі приклади можна привести по кожному відділу ДВС Донецької області.

Слід відмітити, що такі новели у законодавстві діють.

Крім того, звертаємо увагу, що за наявністю боргу по аліментам понад 6 місяців, батько не в праві надавати/забороняти дозвіл на виїзд дитині за кордон. Тобто, отримувач аліментів за своєю заявою отримує у державного виконавця відповідну довідку. Звертаю увагу, що така довідка дійсна 1 місяць.

Актуальним та дієвим впливом на недобросовісних платників аліментів залишається накладення арешту на майна, а також оголошення у розшук транспортних засобів.

З початку 2018 року по теперішній час сума стягнутих коштів за виконавчими документами про стягнення аліментів складає 21 221 124 грн.

З них сума стягнутих коштів у зв’язку із застосуванням до боржників вище перелічених заходів – 835 180 грн. на користь 34 431 дітей.

Заступник начальника Управління –

Начальник відділу організації та

контролю за виконанням рішень

Управління державної виконавчої

служби Головного територіального

 управління юстиції у Донецькій області 

О.В. Бутко

Донецька обласна юстиція інформує посилена відповідальність за несплату аліментів

          З 6 лютого 2018 року державні виконавці застосовують розширені повноваження впливу на батьків, які  забули про  обов’язок утримувати своїх дітей. Змінами до законодавства посилена відповідальність за несплату аліментів.

У випадках, якщо заборгованість перевищує платежі за 6 місяців, для боржників  наступають  негативні наслідки. Державні виконавці  самостійно приймають постанови  про тимчасове обмеження боржників  у праві виїзду за кордон. Органи Державної прикордонної служби зобов’язані не допустити перетинання державного кордону особами, відносно яких вони отримали таку  постанову. Нове обмеження для боржників зі сплати аліментів – тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами. Постановами державного виконавця встановлюються  і тимчасові обмеження у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною зброєю, у праві полювання. Державні виконавці Донецької області вже застосували перелічені обмеження до 4805 батьків, які ухиляються від сплати аліментів.

Ще одне доповнення до сімейного законодавства. Той з батьків, з ким дитина проживає за рішенням суду, може не отримувати згоду на тимчасовий виїзд дитини за межі України  від другого батька, який має  заборгованість по сплаті аліментів більше 6 місяців.

Несплата аліментів тепер є адміністративним правопорушенням, яке тягне за собою новий вид адміністративного стягнення – виконання суспільно корисних робіт. Суспільно корисні роботи призначаються судом після розгляду протоколу, складеного державним виконавцем. Таких протоколів вже направлено до судів Донецької області більше ста. Вид суспільно корисної праці, яку буде виконувати правопорушник, визначається органом місцевого самоврядування.

В Єдиному реєстрі боржників, який доступний кожному в інтернет-просторі, створений список неплатників аліментів, який налічує  більше ста тисяч недбайливих батьків.

Активне застосування нововведень законодавства вже дозволило стягнути більше двох мільйонів гривень на користь дітей.                                        

Ефективність впливу державних виконавців на платників аліментів підвищується. Тому радимо всім батькам не забувати про свої обов’язки перед дітьми, бути законослухняними та відповідальними.

В.о. начальника Головного

територіального управління юстиції

у Донецькій області

Олена Павлова

Шкільні медіа, культурні центри та екологічні акції - на що отримали фінансування активісти Донеччини

В Другому етапі Академії проекту Культурний Майнінг, що реалізується за підтримки  Проекту «Зміцнення громадської довіри», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку USAID, 12 команд з Луганської та Донецької областей захистили свої проекти і отримали фінансування на культурні проекти.

 Зміна та скасування заповіту

Несталість життя, зміна життєвих обставин, певні факти, особливості переживання деяких подій, можливі зміни взаємовідносин заповідача із спадкоємцями за заповітом, тощо можуть викликати необхідність зміни або скасування вже існуючого заповіту.

Принцип свободи заповіту в якості свого невід’ємного елементу включає можливість для особи, яка склала заповіт, в будь-який час змінити його або повністю скасувати. Причому таке рішення заповідач має право приймати неодноразово, керуючись виключно своїми міркуваннями та інтересами, не беручи до уваги ні думку спадкоємців, зазначених у заповіті, ні нотаріуса, який посвідчив заповіт. Заповідач, скасовуючи або змінюючи заповіт, не повинен вказувати причини його зміни або скасування.

Скасування заповіту можливе двома способами: складанням нового заповіту, який скасовує попередній, або шляхом подачі нотаріусу заяви про скасування раніше складеного заповіту.

Заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить.  Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.

Зміна заповіту може полягати не лише в тому, що в новому заповіті заповідач змінює коло спадкоємців чи по-іншому розподіляє між ними спадкове майно. Заповіт, який складається пізніше, може і не скасовувати чи змінювати раніше складений заповіт, а лише доповнювати його шляхом визначення долі майна, яке не заповідалося.

Так, якщо раніше складений заповіт стосувався одного майна, а більш пізній – іншого, то після смерті заповідача обидва заповіти будуть чинними.

Як і посвідчення самого заповіту, його зміна або скасування може бути здійснена лише особисто заповідачем. Вчинення цих дій через представника не допускається.

Якщо заповідач «в серцях» знищує заповіт, як документ, це ще не означає, що заповіт втрачає свою юридичну силу. Другий примірник заповіту зберігається у справах нотаріальної контори або відповідному органі місцевого самоврядування, посадова особа якого посвідчила заповіт, і спадкоємець за заповітом завжди має можливість отримати його дублікат після смерті заповідача.

Заповідач, який вирішив змінити чи скасувати заповіт, повинен особисто звернутися до нотаріуса або до посадової особи, яка посвідчила заповіт.  Справжність підпису заповідача на заяві про скасування заповіту повинна бути нотаріально засвідчена.

Усі заповіти, складені та посвідчені, змінені або скасовані в установленому законодавством порядку, підлягають обов'язковій реєстрації в електронному Спадковому реєстрі.

За внесення до Спадкового реєстру одного запису про зміну заповіту, скасування заповіту з видачею відповідного витягу справляється плата у розмірі 68 гривень.

Плата не справляється з інвалідів І та ІІ груп, інвалідів Великої Вітчизняної війни та прирівняних до них осіб за всі звернення до Спадкового реєстру.

Відділ з питань нотаріату

Головного територіального

управління юстиції у Донецькій області

Дещо про заповіт, історія та сучасність. Розпорядження майном громадянина після його смерті

Питання щодо розпорядження громадянином своїм майном на випадок смерті, а саме складання заповіту, не втрачає актуальності і на сьогоднішній день.

Звернемося до історії. Заповіт відомий людству ще з часів римського права. Ульпіан (римський юрист) так визначав заповіт: «Заповіт це правомірне вираження волі, зроблене урочисто для того, щоб воно діяло після нашої смерті».

Заповітом у римському праві вважалося не будь-яке розпорядження особи на випадок смерті, а тільки таке, яке містить призначення спадкоємця. За класичним правом вимагалося, щоб таке призначення було зроблено на початку заповіту. Спочатку вимагалося призначення спадкоємців в урочистій формі, а з 339 року – у будь-яких формах.

До змісту заповіту могли також включатися інші розпорядження: відкази (легати – спеціально оговорені в заповіті дарунки, які віднімалися від загальної спадкової маси, яка призначалася конкретній особі), призначення опікунів для малолітніх спадкоємців тощо.

Заповіт мав юридичну силу при наявності сукупності певних умов: а) укладення у встановленій формі; б) активна заповідальна правоздатність заповідача (наявність загальної правоздатності в області майнових відносин); в) призначення спадкоємцем особи, яка має пасивну заповідальну правоздатність (здатність особи бути спадкоємцем).

Залежно від форми волевиявлення заповіти могли бути письмовими і усними. Проте, письмова форма заповіту набула пріоритет перед усною.

Для письмових заповітів встановлювалися особливості щодо їх складання. Так, заповіт, як правило, повинен був укладатися особисто заповідачем і підписувався ним власноручно у присутності семи свідків. Якщо заповідач не міг підписати заповіт, то запрошували восьмого свідка, який підписував заповіт і вказував, що він це робить за доручення заповідача. Свідки засвідчували заповіт своїми підписами та скріплювали печатками. Усний заповіт оголошувався у присутності восьми свідків мовою, зрозумілою для всіх.

Письмові заповіти висхідних родичів (батько і мати, дідусь і бабуся як з боку матері, так і з боку батька, інші висхідні родичі, якщо вони були),  на користь не східних (діти, онуки, та ін.) дозволялося укладати без участі свідків.

Також оглянемо сучасні правила законодавства, які регламентують порядок складання та посвідчення заповіту, адже враховуючи ситуацію, яка склалася на сході України, чимало громадян звертаються з питанням складання заповітів, як щодо майна, яке знаходиться на тимчасово неконтрольованій території, так і майна, що є на підконтрольній українській владі території.

Слід відзначити, що в 2017 році нотаріусами Донецької області було посвідчено 6811 заповітів, що більше ніж на 200 заповітів менше, ніж в 2016 році, але цей показник все ж таки більше, ніж в 2015 році (5927 заповітів).  Таким чином, можна зауважити, що громадяни все ж таки ставляться досить відповідально до вирішення долі належного їм майна на випадок своєї смерті.

І так, розглянемо, як діюче законодавство визначає зміст поняття «заповіт». Ним визнається особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. У тлумачних словниках значення цього терміну розкривається як офіційний документ, який містить розпорядження певної особи щодо її майна на випадок смерті, передсмертна воля, розпорядження, настанова, наказ, дані послідовникам або нащадкам.

Згідно законодавства України право на заповіт має кожна фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Право на заповіт здійснюється громадянином особисто і вчинення його через представника не допускається.

За загальним правилом посвідчення заповіту більше, ніж від імені однієї особи не допускається, за винятком випадку посвідчення заповіту подружжя, який складається чоловіком та дружиною щодо майна, яке належить їм на праві спільної сумісної власності.

Для складання та посвідчення заповіту громадянин може звернутися до будь-якого державного або приватного нотаріусів, або до уповноважених на це посадових осіб органів місцевого самоврядування (сільських та селищних рад) у населених пунктах, де немає нотаріусів, на підконтрольній українській владі території.

Необхідно зауважити, що при посвідченні заповіту від заповідача не потребується подання доказів та документів, які підтверджують його право на майно, яке заповідається. В той же час, нотаріуси або осадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, вправі витребувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, які необхідні для вчинення нотаріальних дій, що передбачено Законом України «Про нотаріат».

Законодавство встановлює певні вимоги до форми заповіту.

Так, заповіт складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складення. Крім цього, у заповіті повинні зазначатися дата та місце народження заповідача.

Слід зазначити, що кожна з вищезазначених умов відноситься до елементів форми заповіту, тому відсутність хоча б однієї з них несе за собою недійсність ( а саме – нікчемність) цього правочину в цілому.

Порядок посвідчення заповіту означає дотримання відповідної процедури його складання і оформлення, що включає в себе процес вираження волі заповідача, складання тексту правочину, ознайомлення зі змістом заповіту (прочитання вголос заповідачем) і підписання.

Заповіт має бути підписаний особисто заповідачем. В той же час, стан здоров’я заповідача, фізичні вади тощо не завжди дозволяють йому особисто підписати заповіт. В такому випадку за нього заповіт може підписати інша особа, яка визначається заповідачем. Слід мати на увазі, що правочин за особу, яка не може його підписати, не може підписувати особа, на користь або за участю якої його посвідчено (тобто спадкоємець за заповітом, свідок).

При посвідченні заповіту стягується державне мито у розмірі 0,85 грн.

Відомості про посвідчені заповіти підлягають обов’язковій реєстрації в Спадковому реєстрі.

За реєстрацію у Спадковому реєстрі відомостей про посвідчення одного заповіту з видачею відповідного витягу стягується плата у розмірі 68 гривень.

Відділ з питань нотаріату

Головного територіального управління

юстиції у Донецькій області

freeСХІД.ua #1: чому Донбас схожий на сир, і що з “потягом на Маріуполь”

Привіт, друзі! Це перший дайджест, підготовлений Донецьким прес-клубом. І тепер двічі на тиждень – щосереди та щосуботи – ми будемо розповідати про те, що значного відбулося на сході України та пояснювати, чому ця інформація важлива для вас та вашої родини. Фактично, цеінтернет-журнал, який ми наповнюємо корисним для вас контентом, вивчаючи інформаційний простір.

Как стимулировать города Донецкой области экономить на закупках?

Часто в городских советах говорят, что им не хватает денег. Но дополнительное финансирование можно найти, если верно использовать существующие бюджеты. Анализ по допороговым закупкам подготовили коллеги из ОО "Громадский контроль"

Рассмотрим ситуацию по крупным городам Донецкой области. В Мариуполе более 60% допороговых закупок в 2017 году прошло по конкурентным процедурам. Всего таких закупок было на 405 млн.грн. При этом экономия составила 64 млн.грн. (15,8%). Но в ряде городов по Украине показатель конкурентных  допороговых процедур более 80%, потому данные показатель и в Мариуполе можно улучшить.

В то же время в структурах городского совета Краматорска в 2017 году прошло допороговых закупок на сумму 258 млн. грн., но только 16 % из них городские власти пропустили через онлайн-аукцион. Если бы власти Краматорска приняли решение проводить такие закупки через ProZorro, то экономия могла бы составить более 25 млн.грн., а это существенно, даже для города.

Крайне низкие показатели у города Покровска(Красноармейск). В 2017-м в Покровске допороговых закупок прошло на 254 млн. грн., но меньше 1% из них были конкурентными. И снова возможная экономия при наличии политической воли местных властей могла бы составить более 25 млн. грн. Нужно ли пояснять, что мог бы сделать город на эти деньги?

Конкурентные к неконкурентным Донецкая обл 4f7ac

Анализ закупок за 2017 год показывает, что стремление получить дополнительную экономию бюджета демонстрировали только Мариуполь. А средние показатели у Константиновки, Бахмута, Славянска и Дружковки.

За счет правильной организации закупок возможно получить дополнительные десятки миллионов гривен. Согласно законодательству способ проведения допороговых (до 200 тысяч грн. для товаров и услуг и до 1,5 миллиона грн. для работ) закупок определяет местная  власть. И именно от власти на местах зависит, пройдут они по процедуре с конкуренцией (аукцион на понижение) или без. Так, в 2017 году в структурах Днепропетровской облгосадминистрации по конкурентной процедуре прошло допороговых закупок на 524 миллиона гривен, а экономия составила 84,7 миллиона, то есть целых 16%. А в общем по Украине экономия на допороговых закупках колеблется  от 8 до 18%.

Вся приведенная статистика говорит лишь об одном — политическая воля руководства города (мэра или депутатов) может позволить уже сегодня экономить и пускать на развитие около 2-3% от годового бюджета, что могло бы стать очень серьезным подспорьем для быстрых и видимых изменений на местах.

 

Спростування

У статті «Донецький апеляційний суд відмовив у позиві колишнього викладача ДонУЕП» від 26 червня 2017 року було зазначено, що «Донецький університет економіки та права на протязі 14 років не виплачував надбавки за педагогічний стаж своїм викладачам». Звертаємо увагу читачів, що такий факт не був підтверджений у судовому порядку і на вимогу ДонУЕП підлягає спростуванню.

Обласна юстиція оприлюднила склад архіву нотаріального реєстру (список)

Інформація щодо нотаріальних документів, які зберігаються в Донецькому обласному державому нотаріальному архіві, надана для можливості одержання дублікатів нотаріально оформлених документів, які зберігаються в архіві, або постанов про відмову у вчиненні нотаріальних дій у зв'язку із неможливістю видачі дублікатів через відсутність документів для вирішення спірних питань в судовому порядку.

Порядок оскарження рішень, дій або бездіяльність у сфері державної реєстрації

На початку 2016 року, вперше в системі державної реєстрації запроваджено можливість оскарження рішень, дій та бездіяльності органів державної реєстрації в адміністративному порядку. Особа, яка вважає, що її права порушено може оскаржити відповідні дії чи рішення до Міністерства юстиції або його територіального органу.

Збудувати Європу: “Ефективне місто” пропонує вирішення типових проблем містян Донбасу

4 листопада у Краматорську, Слов’янську і Покровську відбулися робочі конференції проекту “Ефективне місто” - «Алгоритми вирішення найбільш актуальних проблем громад cходу України». Учасники Клубів “Ефективне місто” презентували напрацьовані ними алгоритми вирішення чотирьох найактуальніших проблем своїх громад: неякісного ремонту доріг, відсутності культури сортування сміття, низької якості комунікації влади з громадою та безпритульних тварин.

Служба занятості пропонує тимчасове працевлаштування в Ізраілі

Можливість тимчасового працевлаштування кваліфікованих працівників на ринку праці Держави Ізраїль надана українським громадянам в рамках міждержавної двосторонньої Угоди, укладеної між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Ізраїль про тимчасове працевлаштування українських працівників в окремих галузях на ринку праці Держави Ізраїль від 07 червня 2016 року (ратифікована та набула чинності 16листопада 2016 року).

Загальнонаціональний правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!»

З метою підвищення правової свідомості українців та інформування громадян щодо використання та захисту їхніх прав у повсякденному житті стартував загальнонаціональний правопросвітницький проект Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!».

Бахмутчан запрошують на тренінг

Громадська організація «Точка доступу» в рамках проекту ГС «Форум НДО в Україні», за підтримки Посольства Великої Британії в Україні запрошує представників громад Донецької та Луганської областей до участі в освітній програмі.

Враховуючи проведення реформи децентралізації в Україні, роль громад та можливості їх участі в місцевому самоврядуванні зростає з геометричною прогресією. У розвинених країнах, існують різноманітні практики участі членів громади у вирішенні місцевих справ та безпосередньої участі в місцевому самоврядуванні. Україна стоїть на шляху демократичних трансформацій і поступово будує сильне та активне громадянське суспільство. Одна з основних задач на цьому шляху -  співпраця громадян з владою задля вирішення нагальних питань, як національного, так і місцевого значення, яка може бути реалізована шляхом запровадження безпосередніх форм участі громадян у місцевому самоврядуванні. Саме тому питання участі громадян в прийнятті рішень на місцевому рівні актуальне.

До участі в навчальній програмі запрошуються представники органів місцевого самоврядування та представники громадських організацій, які  здійснюють діяльність на рівні своєї територіальної громади в Донецькій та Луганській областях (територія, що підконтрольна Українському уряду).

З листопада 2017 по лютий 2018 року для відібраних громад  експертами програми буде проведена серія освітніх заходів, щодо форм локальної демократії та участі громадян в прийнятті рішень на місцевому рівні. Зокрема, будуть висвітлені теми:

•          Взаємодія влади та громадськості на місцевому рівні: для чого та як?

•          Законодавчи аспекти та практичні приклади використання в громадах.

•          Громадська експертиза: навіщо вона громаді та як запровадити

•          Конкурсна підтримка місцевих ініціатив, як інструмент розвитку громади

•          Громадській бюджет, конкурси проектів для ІГС та ін.

Додатковий тренінг від партнерів Консорціуму із вдосконалення менеджмент-освіти в Україні за методикою «НЕ НАШКОДЬ».

В залежності від потреб громад-учасниць проекту теми навчальних заходів можуть бути скореговані, але залишатимуться в межах тематики розвитку форм локальної демократії. Перші тренінги відбудуться 14-15 листопада для учасників з Донецької області, 16-17 листопада для учасників з Луганської області. Дати наступник тренінгів будуть визначені з урахуванням побажань відібраних громад.

Для участі в програмі необхідно до 25 вересня заповнити он-лайн форму (форма міститься за посиланням https://goo.gl/miekoz).

Шукаємо кандидатів, які:

●         зацікавлені у праці задля розвитку своїх місцевих громад;

●         мають бажання брати активну участь у впровадженні реформ  на локальному рівні;

●         готові брати відповідальність за свою громаду.

Тренінги відбуватимуться в Краматорську, Сєвєродонецьку та у відібраних громадах.

Перелік громад, які запрошені до участі в освітній програмі

Донецька область:

-           Бахмут

-           Слов’янськ

-           Краматорськ

-           Селідове

-           Костянтинівка

-           Маріуполь

-           Волноваха

-           Покровськ

-           Мирноград

-           Дружківка

-           Добропілля

-           Курахове

-           Іллінівська ОТГ

-           Лиманська ОТГ

-           Соледарська ОТГ

Луганська область:

-           Сєвєродонецьк

-           Сватово

-           Білокуракінська ОТГ

-           Троїцька ОТГ

-           Новопсковська ОТГ

Критерії відбору громад:

1.         Громаду має представляти команда з 5 осіб, серед яких є представники громадськості та представники органів місцевого самоврядування.

2.         Аплікант має вказати  зміни, які необхідно провести в громаді, та має надативмотивовану відповідь, чому саме на ці проблеми слід звернути увагу.

3.         Отриманні знання мають бути використані в довгостроковій перспективі.

Запрошені тренери мають багаторічний досвід роботи в тематиці місцевого самоврядування, форм участі громадян в прийнятті рішень, децентралізації, розвитку громад та є експертами у зазначених темах.

Подаючи заявку на участь, кандидати беруть на себе зобов’язання взяти участь у всіх трьох тренінгах,  запланованих в рамках програми.

Участь у тренінгах (проїзд, проживання та харчування) повністю покривається за рахунок організаторів. Усі учасники конкурсу будуть поінформовані про результати відбору до 9 жовтня 2017 року.

За додатковою інформацією звертайтесь до Анастасії Прокопенко, Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.   тел. 0503686074

Заходи, здійснені в рамках проекту ГС «Форум НДО в Україні» за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

Щодо територіальних громад

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація), регулюються Конституцією України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - Закон про реєстрацію) та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Реєстрація нерухомості за померлою особою

У вересні 2016 року постановою Кабінету Міністрів України були внесені зміни до  Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та врегульовано питання реєстрації права власності на нерухоме майно за померлою особою – спадкодавцем.

СБУ запрошує членів терористичних організацій повернутися на підконтрольну територію

Служба безпеки України нагадує щодо діючої програми повернення на підконтрольну територію України громадян, які не бажають приймати участь у військових та воєнізованих підрозділах самопроголошених республік на сході країни.

Володіння державною мовою - обов’язкова умова прийняття на державну службу

1 травня 2017 року набрала чинності норма ст.25 Закону України «Про державну службу» регламентуюча необхідність подання особами,                  які бажають прийняти участь у конкурсі на заміщення посад державної служби, до конкурсних комісій посвідчення щодо вільного володіння державною мовою.

Земельні питання - відповіді Міністра Юстиції України

Пане Міністре, вітаю Вас! У мене є пай, який я хочу здати в оренду нашому місцевому фермеру. Прошу детально роз’яснити, як мені поступати і що робити, щоб не стати жертвою обману чи, не приведи Господи, попастися на вудку рейдерів?

Сергій Гапчук

Роз'яснення на земельні питання надає Міністр Юстиції України - Павло Петренко.

 VAN6796 2 51030Які документи підтверджують право власності на землю?

Щоб передатиземлю в оренду Виповинні мати документ, який підтверджує, що Ви є її власником. Документи, які посвідчують право власності на земельну ділянку, можна розділити на 2 групи.

Перша. Документи, видані до 1 січня 2013р.: державний акт на право приватної власності на землю; державний акт на право власності на землю чи державний акт на право власності на земельну ділянку.

Друга. Документи, які видавалися після 1 січня 2013.:свідоцтво про право власності на нерухоме майно чи витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

При зміні власника право власності на земельну ділянку без зміни її меж та цільового призначення також посвідчується договором купівлі-продажу або свідоцтвом про право на спадщину.

Які вимоги ставляться до орендаря?

Другим важливим питаннямє вибір орендаря, з яким Ви у майбутньому підпишете договір оренди.

Відповідно до чинного законодавства орендарями земельних ділянок можуть бути:

-       державні адміністрації всіх рівнів,КабінетМіністрівта уряд Криму вмежах повноважень,визначених законом;

-       сільські, селищні, міські,районнітаобласніради, ВерховнаРадаКриму;

-       громадяни і юридичні особи України,іноземці та особи без громадянства,іноземні юридичні особи,міжнародні об'єднаннята організації, а також іноземні держави.

Між власником та орендарем має бути укладений договір оренди землі, зареєстрований відповідно до діючих на момент укладання законів.

Як має виглядати договір?

Договір укладається у письмовій формі й може бути посвідчений нотаріально. Вінмає містити інформацію про:

-       об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування, розмір земельної ділянки);

-       строк дії договору оренди;

-       орендну плату (розмір, індексація, спосіб та умови розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду, відповідальність за несплату).

Строк дії договору для ділянок сільськогосподарського призначення – від 7 до 50 років.

Розмір щорічної орендної плати встановлюється за згодою сторін, але не може бути меншим за3% вартості земельної ділянки.

Зазгодоюсторін у договорі оренди землі можуть зазначатися й інші умови.

Що робити, якщо кадастровий номер не вказаний?

Необхідно звернутися до спеціалізованого підприємства щодо виготовлення технічної документації із землеустрою.

Після цього треба пройти реєстрацію в регіональному підрозділі Держгеокадастру та зареєструвати право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Чи можна змінити умови договору чи розірвати його?

Зміна умов договору оренди земліздійснюється за взаємною згодою сторін або у судовому порядку.

Договір може бути розірваний за згодою сторін або ж на вимогу однієї із сторін за рішенням суду.

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, окрім випадків, коли така можливість прописана усамому договорі.

Після підписання договору земля одразу переходить у користування орендаря?

Ні, підписання договору є необхідною, але не достатньою умовою для того, щоб повноцінно вступити в права користування орендованою ділянкою.Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації оренди земельної ділянки.

Куди звернутися, щоб провести реєстрацію договору оренди?

Провести державну реєстрацію права оренди земельної ділянки можебудь-який суб’єктдержреєстрації: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад; нотаріуси; центри надання адміністративних послуг; іншіакредитовані суб'єкти.

Скільки коштує така процедура?

Держава чітко визначає вартість послуги з реєстрації договорів оренди в залежності від строку, за який буде реєстраторами проведено цю процедуру.

Вартість змінюється від 0,05 прожиткового мінімуму за реєстрацію протягом 5 робочих днів до 2,5 прожиткових мінімумів за термінову реєстрацію впродовж 2 години.

Де отримати додаткову консультацію з цих питань?

(0626) 44 24 81

Відділ розгляду звернень та забезпечення діяльності комісії

з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації

Головного територіального управління юстиції у Донецькій області

Оскарження дій державного виконавця в судовому порядку

Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області роз’яснює, як учасники виконавчого провадження можуть оскаржити дії державного виконавця в судому порядку.

          Завершальною стадією судового розгляду справ є виконавче провадження, за правилами якого здійснюється примусове виконання рішень суду та інших органів. Якщо учасники виконавчого провадження вважають, що діями чи рішеннями державного виконавця в його перебігу порушуються їх права та законні інтереси, вони мають право оскаржити дії такого державного виконавця в суді. Наведемо певні приклади.

          Перша стадія виконавчого провадження – це прийняття виконавчого документу, наприклад, виконавчого листа, виданого судом, до виконання. Якщо державний виконавець з’ясує наявність перешкод для примусового виконання рішення, то він має повернути стягувачу виконавчий документ без прийняття до виконання і надіслати відповідне повідомлення. Такими перешкодами може бути, наприклад, пропуск строку для пред’явлення виконавчого документу, визнання боржника банкрутом, пред’явлення виконавчого документа не за місцем виконання рішення тощо. У разі,  якщо стягувач не згоден з  поверненням виконавчого документу без прийняття до виконання, існує можливість звернутись до суду з оскарженням таких дій державного виконавця.

Аналогічні правила стосуються і інших дій державного виконавця: зупинення або відкладення виконавчих дій, закінчення виконавчого провадження, визначення вартості майна боржника, на яке звернено стягнення тощо.

Законом «Про виконавче провадження» передбачені певні дії державного виконавця, вплинути на результат яких можливо взагалі лише в судовому порядку.

          Одним із дієвих заходів примусового виконання, який може привести до реального виконання рішення, залишається накладення арешту на майно боржника та оголошення заборони на його відчуження. Тому цілком зрозуміло, що закон утруднює  процедуру зняття арешту з майна, якщо він вже був застосований державним виконавцем.  Право зняти арешт з майна боржника, коли рішення ще не виконане у повному обсязі, надане начальнику відділу державної виконавчої служби лише у випадку виявлення порушення порядку накладення такого арешту, встановленого Законом України «Про виконавче провадження». У всіх інших випадках необхідний судовий розгляд.  Так, особа,  яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.

 

Головний спеціаліст відділу контролю

за виконанням рішень

            Михайленко Д.О.

Вирішення в суді проблем, що виникають при примусовому виконанні рішень

Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області роз’яснює, як вирішити в суді проблеми, що виникають при примусовому виконанні рішень.

Завершальною стадією судового розгляду справ є виконавче провадження, за правилами якого здійснюється примусове виконання рішень суду та інших органів. На стадії виконання рішень можуть виникати певні питання та проблеми, які неможливо вирішити без звернення до суду.

Після початку проведення на території нашої області антитерористичної операції стало актуальним питання отримання дублікатів виконавчих листів замість втрачених. Нашим читачам відомо, що органи державної влади в процесі переміщення з неконтрольованої українською владою території не мали змоги вивезти документацію. В такій же ситуації опинились і відділи державної виконавчої служби, які були вимушені залишити незакінчені виконавчі провадження в Донецьку та інших містах, де органи влади зупинили свої повноваження. А продовжувати вживати заходи з примусового виконання будь-якого рішення неможливо без наявності у державного виконавця виконавчого документа – у випадку рішення суду це виконавчий лист. Тому виникає потреба отримати дублікат виконавчого листа. Із такою заявою необхідно звернутись до суду, який видав виконавчий лист. Якщо виконавчий лист видавав суд, розташований у районі проведення антитерористичної операції, то звертатись необхідно до того суду на підконтрольній території, якому визначена його  підсудність. Наприклад, підсудність Харцизького міського суду передана Добропільському  міськрайонному суду. Знайти інформацію, який суд буде розглядати питання видачі дубліката виконавчого листа, можна на веб-сайті «Судова влада».

Не обійтись без суду і при необхідності виправити помилку, припущену у виконавчому листі. Якщо виконавчий документ не відповідає встановленим вимогам (наприклад, відсутні паспортні дані сторін або такі відомості зазначені невірно, відсутній підпис особи що видала виконавчий документ тощо), то державний виконавець не має можливості прийняти такий виконавчий документ до виконання та відкрити  виконавчого провадження. Для реалізації права стягувача на виконання судового рішення необхідно привести у відповідність до вимог закону  такий виконавчий документ.

    В практиці державних виконавців зустрічаються виконавчі провадження, по яким наступають чи з’являються обставини, що ускладнюють виконання рішення. Наприклад, хвороба боржника або членів його сім’ї, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо. В таких випадках сторона виконавчого провадження, тобто і стягував, і боржник, мають можливість звернутись до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення. Взагалі спосіб і порядок виконання судового рушення – це визначена рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у спосіб, раніше встановлений, без фактичної зміни рішення суду по суті.  

В такому ж порядку розглядаються і питання відстрочення або розстрочення виконання рішення. Суд має змогу відкласти  чи перенести виконання рішення на новий строк, дозволити виконувати рішення не одночасно і в повному обсязі, а частинами і в строки, встановленні наперед.

                                                                                                                      Головний спеціаліст відділу контролю

за виконанням рішень

            Михайленко Д.О.

Порядок видачі виписки з метою проставлення апостилю

Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області інформує, що з метою отримання виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр) для проставлення апостиля слід звертатись до відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань Управління державної реєстрації за адресою: м.Краматорськ,бульвар Машинобудівників, будинок 32, кабінет 406.

Судовий захист прав учасників виконавчого провадження

В нашій державі кожен має право на захист своїх прав та законних інтересів в судовому порядку. Не є винятком із загального правила і процедура примусового виконання рішень. Оскаржити рішення, які приймає державний виконавець, дії, які він вчиняє чи своєчасно не вчиняє, можливо по різному. В режимі дії Закону України «Про виконавче провадження» скарга направляється начальнику відділу державної виконавчої служби, в якому працює державний виконавець, чи до обласного управління державної виконавчої служби. При застосуванні Закону України «Про звернення громадян» можливе звернення крім перелічених осіб і до керівника обласного управління юстиції. Зазначеними законами встановлені різні вимоги до скарг та різні терміни їх розгляду.

Як отримати право на шлюб неповнолітнім?

Стати успішним в сучасному світі не завжди означає мати хорошу машину, велику  квартиру або віднятись по кар’єрних сходах. В успіху будь-якої людини велику роль відіграє сім’я. І в більшості випадків вона стає найціннішим подарунком долі для кожного з нас. Членами нашої родини ми, як правило, дорожимо і прислухаємося до їх порад.

          Право на створення сім’ї має особа, яка досягла шлюбного віку. Саме на підставі шлюбу створюється сім’я  чоловіком та жінкою, які мають намір любити і поважати один одного, спільно проживати,  надавати взаємну допомогу, виховувати дітей, нести спільну відповідальність за їх майбутнє.

          Сімейний кодекс України встановив шлюбний вік для чоловіків та жінок у вісімнадцять років.  Вони мають досягти повноліття на день реєстрації шлюбу. Така позиція відповідає Декларації прав людини, прийнятій  Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року,  у  статті 16 якої  говориться, що жінки і чоловіки, які досягли повноліття, мають право без будь-яких обмежень за ознакою раси, національності або релігії одружуватися і засновувати родину. При цьому вони мають однакові права на шлюб.

          А що робити, коли перше кохання у 16 років призводить до наміру жити однією сім’єю? Надання права на шлюб  особі у віці до 18 років  віднесено до компетенції суду.

 • Хто може звернутись до суду за наданням права на шлюб?

Особа, яка досягла 16 років. Заява про надання права на шлюб не може подаватися представником такої особи (навіть законним представником, тобто батьками чи особами, які їх замінюють).

 • В якому випадку суд задовольнить заяву?

Якщо укладення шлюбу відповідатиме інтересам неповнолітньої особи, яка бажає його укласти. Для того, щоб дійти до висновку про те, що ранній шлюб відповідатиме інтересам дитини, суд має отримати  відповідні докази. Судова практика свідчить, що найчастіше такими доказами виступають: фактичне створення сім’ї, народження в такій сім’ї  дитини, вагітність неповнолітньої жінки.

 • В який суд необхідно звертатись?

Справу розглядає суд за місцем проживання заявника.

 • Які вимоги до заяви про надання права на шлюб?

У заяві про надання права на шлюб зазначаються: прізвище, ім’я, по батькові заявника, його місце проживання та засоби зв’язку; прохання надати право на шлюб; відомості про ту особу, з ким планується шлюб; посилання на вік осіб, що бажають створити сім’ю, який не дозволяє це зробити за правилами Сімейного кодексу України; докази , що надання права на шлюб відповідає інтересам неповнолітнього заявника чи заявниці. До заяви додаються копії відповідних документів (свідоцтв про народження, медичних довідок про вагітність тощо). При цьому батьки заявника (неповнолітньої особи, яка бажає укласти шлюб), а також особа, з якою планується укладення шлюбу,  вказуються  у заяві про надання права на шлюб як заінтересовані особи.

 • На що звернути увагу в заяві?

Рішенням суду неповнолітній особі надається право на укладення шлюбу не загалом, а саме з конкретною особою, яка чітко зазначається у рішенні суду.  Це означає, що, одержавши право на шлюб з певною особою,  не можна зареєструвати шлюб з іншою. Якщо той, кому надано  право на шлюб з певною особою, забажає зареєструвати шлюб з іншою, йому належить  знову звернутися з заявою до суду. Якщо обидві особи, які мають намір укласти шлюб є неповнолітніми, то в такому випадку кожному із них необхідно подати до суду  окрему заяву про надання права на шлюб.

 • Чи потрібна згода батьків майбутніх наречених?

Для вирішення питання щодо зниження шлюбного віку не вимагається отримання згоди батьками неповнолітніх. Їх згода або, навпаки, заперечення проти реєстрації шлюбу їх неповнолітнім сином або донькою вирішального значення  не має. Проте їх позиція по даному питанню повинна бути з'ясована у судовому процесі. Думка батьків може сприяти встановленню дійсних обставин справи, з'ясуванню відповідності надання цього права інтересам неповнолітнього, оскільки ця відповідність – головний критерій задоволення заяви про надання права на шлюб.

 Про те, що таке щасливі сім’ї, написано чимало книг. Життєвий досвід підказує, що  гармонії в сім’ї у більшості випадків досягають ті, хто виважено підходив до її створення.

Державна реєстрація нормативно-правових актів органів виконавчої влади як дієвий механізм захисту прав, свобод і законних інтересів громадян

Однією з правових форм діяльності Головного територіального управління юстиції у Донецькій області в забезпеченні реалізації державної правової політики та невід’ємним засобом захисту прав і свобод людини є здійснення правової експертизи та державної реєстрації нормативно-правових актів місцевих органів виконавчої влади та їх структурних підрозділів.

Юстиція Донеччини запрошує на стажування молодих юристів

Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області запрошує молодих фахівців у галузі права пройти стажування на базі одного із структурних підрозділів.

Міністерство юстиції України та його територіальні органи є флагманами у залученні молодих правників до розбудови правової, демократичної та сучасної системи державного управління.

Звертаємо увагу, що діяльність органів юстиції безпосередньо пов’язана з реалізацією прав та законних інтересів громадян – саме органи та установи юстиції забезпечують реєстрацію актів громадянського стану (народження, шлюбу, смерті тощо) та нормативно-правових актів органів державної влади та місцевого самоврядування (рішень, розпоряджень, наказів тощо), здійснюють примусове виконання судових рішень та рішень інших органів.

Стажування в органах юстиції дозволить молоді, яка нещодавно завершила навчання за спеціальністю «Правознавство» або продовжує навчатись на юридичних факультетах ВНЗ, отримати практичний досвід роботи в державному органі, застосувати отримані знання на практиці, усвідомити правильність вибору професії юриста та розглянути перспективу кар’єри державного службовця.

Вважаємо за необхідне зазначити, що особи, які пройшли стажування демонструють більш високий рівень знань, вмінь та навичок в професійній діяльності, що дозволяє їм успішно проходити конкурсні відбори на зайняття вакантних посад державної служби в системі орачів юстиції.

Особи, які бажають пройти стажування в Головному територіальному управлінні юстиції у Донецькій області можуть подати анкету особисто або скористатись електронним сервісом Міністерства юстиції України, який доступний за посиланням  https://online.minjust.gov.ua/sotsialnyj-lift/.

 Управління персоналу

Головного територіального

управління юстиції у Донецькій області

Спрощено механізм стягнення аліментів

         З 8 липня 2017 року наберуть чинності зміни до деяких законодавчих актів України, які торкаються порядку стягнення аліментів. Відповідний закон Верховна Рада України прийняла 17 травня поточного року.

         Аліменти, одержані на дитину, визнані власністю такої дитини, а не того з батьків, на ім’я кого вони виплачуються, як було раніше. Неповнолітній дитині, тобто дитині у віці від 14 до 18 років, надали право самостійно одержувати аліменти.  Розпоряджатись ними вона зможе з деякими обмеженнями, передбаченими   Цивільним кодексом України. Так,  за наявності достатніх підстав вважати, що отримані аліменти використовуються не на користь дитини, право неповнолітньої особи ними розпоряджатись можливо обмежити в судовому порядку за заявою батьків (усиновлювачів), піклувальника, органу опіки та піклування.

   Якщо той з батьків, хто проживає окремо від дитини, не приймає участь у її утриманні, аліменти присуджуються за рішенням суду у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі. Законодавство не встановлює конкретний розмір такої частки чи грошової суми, їх визначає суд по кожному позову з урахуванням обставин, перелічених в статті 182 Сімейного кодексу України, а саме стану здоров'я та матеріального становища дитини та платника аліментів; наявність у нього інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина. Тепер зазначений  перелік  доповнений такими обставинами: наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів.

Змінений і мінімальний розмір аліментів. Якщо раніше він не міг бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, то тепер – не менше, ніж 50 відсотків такого мінімуму. Нагадаємо, що прожитковий мінімум для дитини до 6 років зараз становить 1426 гривень, від 6 до 18 років – 1777 гривень.

З’явилась можливість стягнути аліменти за спрощеним механізмом судового розгляду. Якщо той з батьків, з ким проживає дитина, має намір стягнути аліменти у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, то суд може видати судовий наказ. Судовий наказ – це особлива форма судового рішення, що видається судом у триденний строк з моменту відкриття провадження. Для того, щоб наказне провадження було відкрите, необхідно подати заяву про видачу судового наказу з дотриманням встановлених вимог до її форми та змісту.

          Врегульований порядок нарахування заборгованості по аліментах, платники яких є фізичними особами – підприємцями і перебувають на спрощеній системі оподаткування, який викликав багато питань. Якщо такий підприємець не сплачував аліменти, то заборгованість буде визначатись виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. Аналогічне правило передбачене, як і раніше, для тих, хто не працює.

         Залишилось в Сімейному кодексі України право одержувача аліментів на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення до їх сплати. Однак тепер розмір такої неустойки обмежений 100 відсотками заборгованості.

 

В.о. начальника Головного

територіального управління

юстиції у Донецькій області          

О.В.Павлова

Он-лайн будинок юстиції для громадян, які бажають зареєструвати громадську організацію!

Право громадян на об’єднання гарантовано Конституцією України, громадські організації є невід’ємним атрибутом громадянського суспільства та його значною частиною.

Контроль державних реєстраторів в рамках реалізації положень «АНТИРЕЙДЕРСЬКОГО ЗАКОНУ»

В Україні злистопада 2016 року працює «антирейдерський закон», метою якого, в першу чергу, є захищення права власності громадян, бізнесу та іноземних інвесторів. З прийняттям «антирейдерського закону» розширено контрольні функції Міністерства юстиції України шляхом проведення моніторингу та камеральних перевірок державних реєстраторів, нотаріусів. Відтак з’являється законодавче визначення понять моніторингу реєстраційних дій та камеральної перевірки.

Прес-конференція в.о. начальника Головного територіального управління юстиції у Донецькій області

Головні територіальні управління юстиції в областях мають досить широке коло повноважень і функцій, направлених на реалізацію державної правової політики. На сьогоднішній зустрічі зосереджусь на тих напрямках діяльності, які безпосередньо торкаються прав та законних інтересів жителів Донецької області.

Оплата послуг нотаріусів Донецької області!

Досить актуальними в умовах складної економічної ситуації є питання оплати послуг нотаріуса, на яке нашим читачам надає роз’яснення заступник начальника відділу з питань нотаріату Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Володимир Дундар.

Визнання особи безвісно відсутньою або померлою

Наше життя неможливо передбачити, особливо в період проведення на території Донецької та Луганської областей антитерористичної операції, і тому трапляються ситуації, коли люди пропадають безвісті, по різним на те причинам. Тривала відсутність фізичної особи в місці її проживання може мати ряд негативних наслідків як для інших осіб (родичів), так і для майна самої фізичної особи.

Порядок пред’явлення виконавчих документів до виконання

З метою попередження випадків повернення виконавчих документів без прийняття до виконання відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області надає інформацію щодо порядку пред’явлення виконавчих документів.

 Ви отримали виконавчий документ, куди його пред’являти?

Виконавчий документ пред’являється до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.

Рішення, яке зобов'язує боржника вчинити певні дії, виконується за місцем здійснення таких дій. Наприклад, зобов’язати боржника знести паркан за визначеною у виконавчому документі адресою. В такому випадку, виконавчий документ пред’являється до відділу державної виконавчої служби, на території якого, необхідно вчинити визначені рішенням дії.

 Які документи долучати під час пред’явлення виконавчого документа до виконання?

Необхідно пред’явити оригінал виконавчого документа (дублікат) з заявою про примусове виконання, реквізити для перерахування стягнутих грошових коштів, квитанцію про сплату авансового внеску в розмірі 2 відсотків суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати, а за рішенням немайнового характеру - у розмірі одного мінімального розміру заробітної плати з боржника - фізичної особи та в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Звертаємо увагу читачів, що від сплати авансового внеску звільняються стягувачі за рішеннями про: стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин; обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи; стягнення аліментів; відшкодування майнової та/або моральної шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення.  

Від сплати авансового внеску також звільняються державні органи, інваліди війни, інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп, громадяни, віднесені до категорій 1 та 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі їх звернення до органів державної виконавчої служби.

 Хто та яким чином може пред’явити документи до відділу державної виконавчої служби?

Документи подаються стягувачем або його представником особисто чи надсилаються засобами поштового зв’язку до відповідного відділу виконавчої служби.

Начальник відділу примусового виконання

рішень Управління державної виконавчої

служби Головного територіального

управління юстиції у Донецькій області                                                                              

О.В.Буханцов

Удосконалення системи реєстрації (Антирейдерський закон)

Нині з’являється все більше і більше різних способів рейдерських захоплень з використанням протизаконних механізмів.

Важливим кроком у боротьбі з рейдерством є розроблене Міністерством юстиції України та прийняте Парламентом законодавство, спрямоване на реформу системи реєстрації в Україні. Це дає можливість запровадити сучасний та дієвий механізм адміністративного оскарження дій реєстраторів через Комісію з питань розгляду скарг у сфері  державної реєстрації.

Так, 02 листопада 2016 року набрав чинності Закон України від 06 жовтня 2016 року № 1666-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності» (так званий «Антирейдерський закон»), який спрямований на врегулювання проблемних питань захисту прав власності під час реєстраційних дій та законодавче закріплення дієвих механізмів запобігання рейдерству.

Вказаний Закон містить шляхи ліквідації популярних схем рейдерських захоплень та передбачає низку змін до законодавчих актів, а саме:

-                  нотаріальне засвідчення справжності підписів;

-                  проведення реєстраційних дій виключно на підставі судового рішення, переданого з реєстру судових рішень;

-                  використання реєстраторами та нотаріусами лише захищеного носія ключів;

-                  ускладнення процедури відкриття нового розділу в реєстрі нерухомого майна;

-                  кримінальна відповідальність заявника, реєстратора та зацікавленої особи до 10 років з конфіскацією, а також адміністративна відповідальність  - штраф
до 8500 гривень;

-                  надання права Міністерству юстиції України та його територіальним органам за результатами розгляду скарги направляти подання про анулювання свідоцтва нотаріуса;

-                  здійснення Міністерством юстиції України постійного моніторингу реєстраційних дій з метою виявлення порушень порядку реєстрації;

-                  збільшення терміну для подання скарги до Міністерства юстиції України та його територіальних органів з 30 до 60 календарних днів;

-                  повідомлення всіх власників юридичної особи про отримання державним реєстратором заяви про внесення змін до реєстрів;

-                  можливість при реєстрації бізнесу та нерухомості за бажанням власника отримати паперовий документ з підписом та печаткою державного реєстратора;

-                  удосконалення правового регулювання питань стягнення адміністративного збору за проведення державної реєстрації.

Прийняття «Антирейдерського закону» дає можливість закріпити європейські стандарти захисту прав власності та економічних інтересів громадян та інвесторів.

Відділ розгляду звернень та забезпечення діяльності

комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації

Управління державної реєстрації Головного територіального

управління юстиції у Донецькій області

Довіреність на представництво інтересів в суді

На практиці зустрічаються окремі ситуації, коли громадянам потрібна допомога у суді досвідченої особи в питаннях захисту порушених прав. В цьому випадку громадяни можуть звернутись за допомогою до представника, яким може бути будь-яка особа, що досягла 18-ти років та має відповідний письмовий документ «Довіреність» на представництво інтересів в суді.

Правова допомога: надання допомоги дітям померлого годувальника

Згідно Постанови Верховної Ради України від 07.02.2017 №1836-VIII вступив в силу Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання допомоги дітям померлого годувальника». Після внесення змін: особи з інвалідністю з дитинства або діти з інвалідністю мають право на одночасне отримання державної соціальної допомоги та державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника (передбачену Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам») .

Про це повідомляє заступник начальника відділу комунікацій та забезпечення доступу до публічної інформації

(у Донецькій області) Регіонального центру з надання БВПД у Донецькій та Запорізькій областях  Дарья Нефьодова-Лепіна.

У Законі України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» після внесення змін зазначено, що державна соціальна допомога призначається, в тому числі і особі, яка є дитиною померлого годувальника (в тому числі дитина народжена до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника).

Допомога дитині померлого годувальника призначається з дня, наступного за днем ​​смерті годувальника, якщо звернення за призначенням надійшло не пізніше 12 місяців з дня смерті годувальника.

Призначатися державна допомога дитині буде до досягнення нею 18 річного віку. Дітям, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, в професійно-технічних та вищих навчальних закладах до закінчення ними навчальних закладів, але не більше ніж до досягнення 23 років, а дітям-сиротам – допомога призначається до досягнення 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

Розмір державної соціальної допомоги встановлюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: на одну дитину - 100%, на двох дітей - 120%, на трьох і більше дітей - 150%.

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання допомоги дітям померлого годувальника» набрав чинності з дня, наступного за днем ​​його опублікування - з 05.03.2017.

У місячний термін з дня набрання чинності Законом Кабінет Міністрів України забезпечує приведення у відповідність нормативно-правових актів передбачених цим Законом.

 

До уваги суб’єктів державної реєстрації та державних реєстраторів!

Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області повідомляє, що 31 березня 2017 року набув чинності наказ Міністерства юстиції України від 29 березня 2017 року № 1015/5 «Про внесення зміни до наказу Міністерства юстиції України  від 31 жовтня 2016 року № 3086/5», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 березня 2017 року за №420/30288. Вищезазначеним наказом продовжено до 28 квітня 2017 року термін обов’язкового використання державними реєстраторами прав на нерухоме майно, державними реєстраторами юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, нотаріусами захищених носіїв особистих ключів під час доступу до Єдиних та Державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції.

З питань придбання захищених носіїв ключової інформації, генерації особистих ключів, отримання посилених сертифікатів відкритих ключів та одночасно ідентифікаторів доступу до реєстрів необхідно звертатися до Харківської філії ДП «НАІС» ( тел. (057) 703-44-01 ), Запорізької філії «НАІС»  ( тел. (061) 239-53-82) та Дніпропетровської філії «НАІС»( тел. (056) 745-60-45, 745-60-14).

 

Відділ розгляду звернень та забезпечення діяльності

комісії з питань розгляду скарг у сфері державної

реєстрації Управління державної реєстрації Головного 

територіального управління юстиції у Донецькій області

Пілотний проект "Шлюб за добу" в Бахмуті!

          22 березня 2017 року розпорядженням Кабінету Міністрів України місто Бахмут включений до участі у пілотному проекті  «Шлюб за добу», який запроваджений Міністерством юстиції України. 

          Нагадуємо, що цей проект надає можливість нареченим зареєструвати шлюб у визначені ними строки, без додержання місячного строку, передбаченого Сімейним кодексом України.

Пілотний проект «Шлюб за добу» у місті Бахмуті стартує 20 квітня 2017 року.

          Учасниками пілотного проекту визначені:

-        Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану, розташований за адресою місто Бахмут, вулиця Незалежності, будинок  62, контактні телефони :(06274) 4-52-60, 4-52-61;

 -        Бахмутський районний відділи державної реєстрації актів цивільного

Стану, розташований за адресою: місто Бахмут, вулиця  Василя Першина, будинок 9,  контактний телефон: (06274) 4-63-19.

           Організатором державної реєстрації шлюбу є комунальне підприємство «Бахмутське бюро технічної інвентаризації», розташоване за адресою: місто Бахмут, вулиця Незалежності, будинок 73, телефон для довідок: (0627)2-19-28.

  

Управління державної реєстрації

Головного територіального управління

юстиції у Донецькій області

Запуск проекту «Он-лайн будинок юстиції» на Всеукраїнському рівні

Міністерство юстиції України максимально рухається до передових технологій. Мета Мін’юсту сприяти становленню в Україні європейських стандартів якості з обслуговування громадян та бізнесу.

До уваги суб’єктів державної реєстрації!

В зв’язку із внесенням змін до Закону України «Про електронний цифровий підпис» та відповідно до вимог наказу Міністерства юстиції України від 31 жовтня 2016 року № 3086/5 «Про врегулювання відносин з використання захищених носіїв особистих ключів» державні реєстратори прав на нерухоме майно, державні реєстратори юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, нотаріуси повинні використовувати лише захищені носії особистих ключів з моменту впровадження відповідного програмного забезпечення Єдиних та Державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, що забезпечує використання таких носіїв, але не пізніше   31 березня 2017 року.

До уваги громадських формувань!

Верховна Рада України з прийняттям 21 грудня 2016 року Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» відтермінувала строк приведення установчих документів неприбуткових організацій у відповідність до норм Податкового кодексу України, а саме до 01 липня 2017 року.

Увага!: консультації з питань реєстрації громадських формувань

Спеціалісти Головного територіального управління юстиції у Донецькій області проведуть прийом з питань з питань діяльності органів юстиції та державної реєстрації  друкованих засобів масової інформації та громадських формувань.

До уваги власників нерухомості

Нещодавно Верховною Радою Українибув прийнятий антирейдерський закон, покликаний встановити жорсткі механізми боротьби із рейдерством.

Соціальні гарантії, розмір яких залежить від прожиткового мінімуму

Реалізація більшості соціальних гарантій і пільг, передбачених для жителів нашої держави, залежить від норм законів України про державний бюджет, які приймаються щорічно. На наш погляд доцільно проінформувати про встановлені розміри і мінімальної заробітної плати, і прожиткового мінімуму, розповісти про ті категорії громадян, яким державна допомога надається в залежних від цих розмірів обсягах.

Комісія Мін’юсту врятувала від захоплення майно 52 мешканців столичної багатоповерхівки

Вже понад рік функціонує Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, утворена при Міністерстві юстиції України. Цей відносно новий але дійсно потрібний інститут довів свою ефективність не на словах, а на справі. За час роботи Комісією було скасовано тисячі неправомірних реєстраційних дій. Серед компаній, які вона врятувала, є корпорації зі світовим ім’ям, масштаби капіталу та продукція яких для економіки України мають велике значення.

Роз’яснення порядку перетину лінії розмежування

Порядок перетину лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей регламентується Тимчасовим порядком контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів (товарів) через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей. Детальніше про порядок розказали у відділі організаційної роботи, юридичного забезпечення діяльності та інформації Регіонального центра з надання БВПД у Донецькій області –  Вікторія Гарна, Дар ‘я Нефьодова – Лепіна.

  Громадяни України за умови пред’явлення документів, що посвідчують особу, а іноземці та особи без громадянства паспортний документ, або документ, що його замінює, а також внесення даних про таку особу до електронного реєстру, мають право на вільний та безперешкодний перетин лінії зіткнення через блокпост (дал - БП), контрольний пункт в’їзда-виїзду (далі - КПВВ).

Дозвіл фізичній особі надається за умови надання згоди на обробку та зберігання її персональних даних в інформаційно-телекомунікаційній системі та при наявності однієї з таких підстав:

  1) проживання на неконтрольованій (контрольованій) території особи, яка намагається виїхати на цю територію, або її близьких родичів чи членів сім’ї, що підтверджується документами, виданими уповноваженими державними органами України;

  2) розташування на неконтрольованій (контрольованій) території місця поховання близьких родичів або членів сім’ї, що підтверджується відповідними документами;

  3) смерті близьких родичів або членів сім’ї на неконтрольованій (контрольованій) території, що підтверджується відповідними документами;

  4) наявності права власності на об’єкти нерухомості, які знаходяться на неконтрольованій (контрольованій) території;

  5) необхідності участі у забезпеченні національних інтересів України з метою мирного врегулювання конфлікту чи з гуманітарних питань;

  6) необхідності виконання дипломатичних та консульських функцій, в тому числі в рамках діяльності міжнародних організацій, членом яких є Україна (виключно за клопотанням або погодженням з МЗС).

  7) необхідності виконання функцій в рамках діяльності міжнародних організацій, членом яких є Україна (виключно за клопотанням або погодженням з МЗС);

  8) здійснення поїздок на неконтрольовану (контрольовану) територію (трудова діяльність, навчання, наукова діяльність, культурна або релігійна мета, оздоровлення, супровід дитини до загальноосвітніх чи дошкільних навчальних закладів, тощо).

  Для отримання дозволу фізичній особі необхідно зареєструватися на веб-порталі СБУ та заповнити формалізовану заяву або подати заповнену формалізовану заяву особисто чи надіслати її поштою до КЦ, КГ, КПВВ, на блокпост першого рубежу.

  Інформація про надання дозволу автоматично відображається на власній сторінці заявника веб-порталу СБУ.

  Дозвіл фізичній особі надається на підставі заявок:

  - протягом 10 діб через відповідний підрозділ з питань режиму та економічної діяльності на територіях прилеглих до смуги безпеки вздовж лінії зіткнення, блокпости першого рубежу;

  - протягом доби через контрольні пункти в’їзду-виїзду або блокпости першого рубежу на напрямках руху при наявності відповідних документів (документи про смерть або хворобу близьких осіб; документ, що підтверджує місце поховання близьких осіб) за письмовим (усним) погодженням керівників КЦ та КГ.

  Рішення про відмову у наданні дозволу фізичній особі приймається:

  1) коли особа підозрюється у вчиненні кримінально-караного діяння;

  2) коли паспортний документ підроблений, зіпсований або/чи належить іншій особі;

  3) якщо є наявні відомості про сприяння особою вчиненню правопорушення або уникненню інших осіб від відповідальності.

  Дозвіл у фізичної особи припиняється:

  1) закінчення строку дії дозволу;

  2) особа підозрюється у вчиненні кримінально-карного діяння;

  3) якщо є наявні відомості про сприяння особою вчиненню правопорушення або ухиленню інших осіб від відповідальності.

  4) у разі порушення особою порядку перетину лінії зіткнення в КПВВ або поза ним.

  Пропуск транспортних засобів здійснюється:

  - до неконтрольованої території – за наявності спеціальної відмітки ДПСУ, ДФС та СБУ,  проставленої на КПВВ, КПВВ на залізниці;

  - з неконтрольованої території - при наявності спеціальної відмітки ДПСУ, проставленої на БП першого рубежу, КрП та спеціальної відмітки ДПСУ, ДФСУ, СБУ, проставлених на КПВВ.

  КПВВ функціонують без вихідних, цілодобово, контрольно-перевірочні та перепускні заходи здійснюються у літній період з 6:00 до 20:00, у зимовий – з 8:00 до 17:00, в осінній та весняний періоди – з 7:00 до 18:30, або у інший час, встановлений за окремим рішенням керівника АТО.

 У разі виникнення питань, Ви можете звернутися до найближчого центру з наданння БВПД у Донецькій області:

 Маріупольський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги 

87517, м. Маріуполь, пр. Нахімова буд. 82; тел.: 050-951-28-81; 067-417-22-49, 073-483-29-12.

 Краматорський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

84301, м. Краматорськ, вул. Академічна (Шкадінова), буд. 20; тел.: 099-266-91-62

 Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги в Україні: 0-800-213-103

 

Як можна відправити дітей на відпочинок в Крим?

До Головного територіального управління юстиції у Донецькій області надходять звернення громадян про можливість відвідування Автономної Республіки Крим разом із неповнолітніми дітьми. Тому надаємо відповідну інформацію з цього приводу.

Як батьки називали дітей у 2016 році

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Донецькій області інформує, що органами державної реєстрації актів цивільного стану Донецької області всього у 2016 році зареєстровано 19 427 народжень (у 2015 році – 17 012 народжень).

Створено Єдиний реєстр боржників

З жовтня минулого року примусове виконання судових рішень здійснюється за правилами нового Закону України «Про виконавче провадження». 5 січня 2017 року набули чинності вимоги цього Закону щодо створення в нашій країні реєстру боржників. Як впроваджується такий реєстр, хто зможе ним скористатись? Відповіді на наші запитання надала в.о. начальника Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Олена Павлова.

Що таке єдиний реєстр боржників і як він створюється?

Взагалі кожен єдиний реєстр можна визначити як електронну базу даних, що містить відповідну інформацію. Наші читачі вже мали нагоду скористатись, наприклад, Державним реєстром речових прав на нерухоме майно, в якому зібрана вся інформація, що підтверджує наявність у нас прав на об’єкти нерухомості: квартири, будинки, тощо. Тепер настав час створити єдину електронну базу даних про боржників. До реєстру вносяться відомості про громадян і підприємства, які відповідно до рішень суду або постанов інших органів визнані боржниками і відносно яких відкрите виконавче провадження. Норми Закону «Про виконавче провадження» вимагають, щоб виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження вніс до вказаного реєстру відомості про боржників, які мають зобов’язання перед фізичними чи юридичними особами. Таким чином інформація про невиконані майнові зобов’язання боржників повинна оприлюднюватись в режимі реального часу і запобігати відчуженню боржниками свого майна, на яке можливо звернути стягнення в процесі виконавчого провадження.

 З якого часу починається наповнення реєстру?

В Єдиному реєстрі боржників міститься інформація про боржників за виконавчими провадженнями, які знаходяться в роботі у відділах державної виконавчої служби. Якщо такі провадження починались до введення реєстру, але не закінчені до січня поточного року, то інформація про боржників все рівно перенесена до реєстру.

 Які відомості про боржників будуть внесені до реєстру?

Єдиний реєстр боржників містить відомості про прізвище, ім’я, по батькові, дату народження боржника – фізичної особи, а для юридичної особи – її найменування та ідентифікаційний код. Далі вносяться відомості про орган або посадову особу, яка видала виконавчий документ, про відділ державної виконавчої служби або приватного виконавця, які цей документ виконують, засоби зв’язку з ними. Зазначається номер виконавчого провадження та категорія стягнення, наприклад, штраф, аліменти тощо.

 Існують боржники, відомості про яких не потраплять до реєстру?

Так, законом визначено, що не підлягають внесенню до Реєстру відомості про боржників - державних органів, органів місцевого самоврядування та боржників за рішенням немайнового характеру.

 До речі всі батьки дітей, кого суд зобов’яже сплачувати аліменти після 5 січня поточного року, будуть внесені до реєстру боржників?

Ні, не всі. Відомості про боржників, які не мають заборгованості по сплаті аліментів, не вносяться до реєстру. Якщо ж боржник не сплачує аліменти у встановленому судом розмірі і заборгованість перевищує суму платежів за три місяці, відомості про такого платника аліментів потрапляють до реєстру. Провести відповідні дії є обов’язком, а не правом виконавця.

 Припустимо, що особа внесена до реєстру боржників. Які негативні наслідки можуть для нього наступити?

   Якщо боржнику по виконавчому провадженню необхідно розпорядитись належним йому майном, наприклад продати квартиру, він не зможе у нотаріуса посвідчити такий договір купівлі-продажу.

За приписами законодавства нотаріус, до якого з метою вчинення договору щодо відчуження у будь-який спосіб майна, наприклад, договору купівлі-продажу квартири, звернувся боржник, внесений до Єдиного реєстру боржників, відмовить у державній реєстрації такого договору.

Крім того, нотаріус зобов’язаний повідомити відповідний відділ державної виконавчої служби або приватного виконавця про майно, щодо відчуження якого звернувся боржник.

 На яких підставах відбувається виключення боржника із реєстру?

Зрозуміло, що виконання боржником в повному обсязі рішення суду або іншого органу, призводить до закінчення виконавчого провадження. Винесення відповідної постанови державним виконавцем супроводжуються одночасним виключенням із реєстру відомостей про боржника.

До уваги неприбуткових організацій!

Останнім часом українське законодавство підлягає постійним змінам. Не оминули ці зміни й неприбуткові організації. Всім неприбутковим організаціям необхідно переглянути свої установчі документи, вжити заходи щодо їх вдосконалення, внести зміни з урахуванням актуальних норм чинного законодавства та подати документи для державної реєстрації таких змін.

Видача свідоцтва про народження дитини у пологовому будинку

З метою створення сприятливих умов, спрямованих на спрощення доступу громадян до адміністративних послуг щодо державної реєстрації народження дитини, Міністерством юстиції України запроваджено пілотний проект про прийняття документів, необхідних для проведення державної реєстрації народження дитини та видачі свідоцтва про народження, у закладах охорони здоров’я, де приймаються пологи.

Управління юстиції в Донецькій області інформує про підсумки діяльності в 2016 році

В минулому році система органів юстиції демонструвала результативну діяльність не тільки  по виконанню покладених на них  завдань і функцій, а і по впровадженню реформ, націлених на спрощення отримання громадянами адміністративних сервісів. Про це повідомила в.о. начальника Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Олена Павлова.

Переселенцы через суд восстанавливают выплаты

В Мариуполе центр по предоставлению бесплатной вторичной правовой помощи в судебном порядке добился восстановления адресной помощи на покрытие расходов на проживание.

Набуття права власності за спадкуванням четвертої черги

Жінка, за рекомендацією іншої особи, звернулась до Краматорського місцевого центру з надання БВПД в березні 2016 року. Працівники центру встановили, що заявниця є суб"єктом права на безоплатну вторинну правову допомогу відповідно до ч.1 ст.14 ЗУ "Про безоплатну правову допомогу", оскільки є інвалідом 2 групи та отримує пенсію у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.    

Брак за сутки: два месяца в действии

По результатам двух месяцев реализации пилотного проекта Министерства юстиции Украины «Брак за сутки» в городе Мариуполе Донецкой области заключено 365 браков 170 в августе и 195 в сентябре.

До уваги громадських формувань!

До 01 січня 2017 року всі неприбуткові організації зобов’язані привести свої статутні документи у відповідність до вимог Податкового кодексу України для включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Правова освіта:порядок проставлення апостиля

З часу запровадження Електронного реєстру апостилів по теперішній час відділами державної реєстрації актів цивільного стану Донецької областіприйнято 1160 документів для проставлення апостиля. Мешканці Бахмута для легалізації документів при виїзді за кордон можуть звертатися в найближчі відділи державної реєстрації актів цивільного стану Дружківки або Костянтинівки.