Main menu

галерея общая fbbcdКінотеатр «Победа» у Бахмуті сильно постраждав від ворожого обстрілу 11 вересня. Незабаром у причетних до інсталяції, розташованої з іншого боку будівлі, з'явилися підозри, що картини не підлягають відновленню. Журналісти «Бахмут.IN.UA» дослідили питання: ми згадали, як проєкт тільки зароджувався, а також дізналися, у якому стані зараз визначна пам'ятка міста.

Вранці 11 вересня проросійські Telegram-канали опублікували фото розважального центру «Победа» у Бахмуті. На знімках видно, що будівля значно постраждала від потрапляння невідомого снаряда: розкурочені металеві конструкції, немає частини бетонної стіни, а довкола розважального центру розкидані деталі зовнішнього оформлення.

Невідомо, чи був приліт у саму будівлю, чи снаряд зачепив кінотеатр за дотичною. Наступного дня бахмутський активіст та художник Євген Трачук припустив, що інсталяція «Мозаїка», яка розташовувалась на тиловій частині будівлі, не пережила обстрілу.

кинотеатр фото 1 ba68e

кинотеатр фото b39ec

«Робіт походу більше немає», - написав він, прикріпивши довоєнні фотографії художнього центру міста.

Ми зв'язалися з Євгеном та розпитали його про історію проєкту, який створювався у 2021 році разом з організацією «Бахмутська фортеця», причетною до команди «Бахмут.IN.UA». За його словами, це було зроблено для бахмутян та бахмутських творців, які тоді проживали у місті. Також у цей період художники розфарбували будівлю Freedom House, що розташовувалась біля податкової. Це все було у форматі майстерні, де можна було створювати та виставляти свої роботи на загальний огляд, - ділиться він.

галерей1 01763

«Там Маші Вишедської, мої роботи, інших сучасних художників. Це був проєкт «Мозаїка», картини висіли на кінотеатрі «Победа». Там така вигнута стіна, і це виглядало дуже незвичайно», - розповів Трачук.

Марія Вишедська малювала картини з одним контекстом, решта закладала свої ідеї. Потім ці роботи презентували біля самого кінотеатру у великих кубах, що також було частиною інсталяції. Так картини простояли кілька днів, а вже влітку 2021 року, коли проєкт закінчився, активісти вивісили всі роботи на будівлі кінотеатру.

маша 043e1

Фото: Марія Вишедська

За словами Євгена, забезпечувати збереження робіт на відкритому повітрі вдавалося завдяки передбачливості: картини з самого початку створювали на ДСП, а не на звичайних полотнах. Потім їх покрили спеціальною олією для захисту від погодних умов. Востаннє Трачук особисто бачив картини цієї зими й тоді стану інсталяції нічого не загрожувало.

«Я не знаю, цілі вони чи ні. Там не раз прилітало в саму будівлю кінотеатру і біля нього. Звичайно є сумніви. Ніхто з нас зараз не має доступу до міста, тому перевірити, в якому стані «Мозаїка», ми не можемо. Я міг би попросити батьків перевірити, але це небезпечно. Вони й так виходять максимум раз на день у магазин», - поділився Євген.

галерея 4b2a6

Журналісти «Бахмут.IN.UA» вже писали про першу художню резиденцію у Бахмуті. Тоді нам вдалося дізнатися про цілі та результати проєкту, поспілкуватися з усіма учасниками ініціативи та навіть взяти інтерв'ю в іноземних гостей. Як відомо, розважальний центр «Победа» став одним зі спонсорів проєкту. Підтримала ініціативу й директор кінотеатру Вікторія Лещінер. Тому, не отримавши інформації про стан інсталяції від відповідних служб, ми поцікавились у неї.

диффузии 2e8a2

Наразі Вікторія Лещінер перебуває закордоном, тому і їй довелося звертатися за допомогою знайомих, які досі залишаються у Бахмуті. Посилаючись на зайнятість, підприємниця надіслала коротке, але обнадійливе повідомлення:

«З картинами все добре».

Лещинер 8fefa

Німецький художник Алан Майєр із директором кінотеатру «Победа» Вікторією Лещінер.