Main menu

photo 5390809682131663574 y 38899Група активних мешканців Бахмута за ініціативи місцевої влади вирішила втілити багатоцільовий, але бюджетний проєкт: прикрасити місто кольорами українського прапора, урізноманітнивши малюнки різними національними мотивами. Голова громадської організації «Бахмут український» Віктор Зіпір розповів редакції «Бахмут.IN.UA», як з'явилася ідея, з якими складнощами зіткнулися організатори, і на якому етапі проєкт перебуває зараз. Спойлер: приєднатися досі може будь-хто.

За словами Зіпіра, ця ініціатива народилася після відповідної пропозиції першого заступника мера міста Максима Суткового. Свій внесок також зробили представники апарату Цивільно-військового співробітництва, ЗСУ та військова адміністрація Бахмута.

Від імені Суткового до волонтерів звернулися представники Civil-military cooperation (CIMIC) - Цивільно-військового співробітництва, та попросили організувати акцію на підтримку українських воїнів, а також висловити таким чином позицію мешканців Бахмута щодо подальшої долі міста. Було вирішено зібрати волонтерів та прикрасити Бахмут жовто-синіми кольорами. Зокрема, спільними силами створити щонайменше один стріт-арт патріотичного характеру. Примітно, що спочатку представники CIMIC відмовилися розміщувати свій номер телефону в публікації, яка мала залучити до заходу якнайбільше активних жителів міста.

Щодо місця проведення акції, організатори також ще не зійшлися в єдиній думці. Віктор Зіпір наполягає на тому, що стінопис повинен розташовуватися в одному з найбільш відвідуваних городянами місць. В якості підтримки починання представник міської ради від імені міської адміністрації зазначив, що може надати чотири балончики фарби різних кольорів.

photo 5391180333514341865 w 93651

Фото: Віктор Зіпір

За словами Зіпіра, однією з головних цілей усієї акції є підтримка захисників України, які ось уже п'ять місяців стоять на варті нашої безпеки та свободи. Ще один примітний момент полягає в тому, що спікери CIMIC попросили у волонтера надати контактні дані всіх активістів, які погодяться приєднатися до заходу.

Пізніше Віктор Зіпір зазначив, що сторони за підсумком дійшли консенсусу щодо доцільності вказання номерів волонтерів, а також домовились про фінансування заходу. Зокрема, щодо купівлі фарби.

«Я з ними вже поспілкувався, вони запевнили, що не збирають базу волонтерів, просто хотіли зберегти номери активних городян для подальшої співпраці у таких проєктах. Я так гадаю, що їм можна довіряти. Та й вони не заперечували, що це прохання на початку виглядало дивно».

За словами Зіпіра, робота вже вирує: волонтери малюють трафарети, зараз вирішується питання з фарбою. Така скромна пропозиція у чотири балончики фарби, звичайно, викликала питання. Не виключено, що на для втілення ініціативи просто не надали достатнього фінансування. Проте активні городяни знайдуть спосіб подолати і цю перешкоду.

«Якщо ми побачимо відгук населення і місцева влада піде назустріч у тому, щоб це був не один паркан якийсь, а справді прикрасити місто патріотичними зображеннями, якщо це справді буде правильно організовано, то вже ми підключимося та назбираємо на ці балончики».

photo 5391180333514341866 w 58c06

Фото чужої роботи зі сторінки волонтера у Facebook

Зіпір розповів, що відразу після публікації оголошення він не розраховував, що хтось взагалі зверне увагу на захід. Активність у коментарях була мінімальною. Згодом відгукнувся один житель Бахмута. Після того як заклик потрапив до місцевих чатів у Viber, тема розбурхала бахмутян. Щоправда, не в тому сенсі, в якому хотілося б - мешканці почали активно сперечатися про доцільність такого заходу у воєнний час.

Наступного дня у місті з'явилися «таємні герої» - невідомі нанесли на безлічі будівель, МАФів та огорож проукраїнські висловлювання, герб тощо. Зображення явно нанесені за допомогою трафарету та розпилювача для фарби. У Цивільно-військовому співробітництві та міській адміністрації припустили, що ініціатором мистецтва може бути Зіпір чи хтось із його активістів, але це не так. Цей загадковий інцидент Зіпір пояснює для себе так:

«Вони, напевно, не тільки до нас звернулися. Може, вони знайшли ще охочих прикрасити місто, але не про все домовилися. А може це й самі військові чи з власної ініціативи місцевих мешканців, просто так збіглося. Я їм на той момент не надав навіть людину, яка погодилася б допомогти. І мені почали писати (ред. - інші організатори та місцеві жителі), мовляв, «Хто дав дозвіл?», «А хто потім зафарбовуватиме?».

За словами Зіпіра, люди сприймають малюнки як позначки проукраїнськи налаштованих громадян перед можливою окупацією. За аналогією з тим, як зіркою позначали будинки радянських партизанів за часів Другої світової війни.

«Може, якраз для нашого суспільства, для тих, хто залишився, і не вистачає такого заклику: «А давайте зберемо справжніх українців». Хто потім коктейлі молотова готуватиме, якщо буде потрібно? (сміється)».

Яна синицаjpg 2da3b

Фото: Яна Синиця у Facebook

Реалізацію планів розпочнуть одразу після того, як остаточно визначаться з місцем та концепцією арту. Також для початку необхідно зібрати певну кількість учасників, тому що активно висловлювати свою любов до України у прифронтовому місті погодяться не всі. З цієї причини локація створення стінопису до завершення процесу буде відома лише волонтерам.

Активісти сподіваються, що співгромадяни в інших містах продовжать цей імпровізований флешмоб. Таким чином можна не тільки підтримати наших бійців і висловити свою активну життєву позицію, але також згуртувати наш народ у цей нелегкий час. Адже, якщо люди в Бахмуті, попри щоденні обстріли, не бояться заявити про себе світові - цьому варто повчитися й іншим містам.

Головне фото: realnilubny