Як Бахмутська міськрада ділитиме повноваження з військовою адміністрацією

Семаковська Тетяна 15:11, 18 Липня 2022

 

photo 5380076120772295544 y 7cf5eПісля призначення мера міста Олексія Реви головою військової адміністрації міськраду фактично позбавили влади. Однак юрист Андрій Грудкін розповів редакції «Бахмут.IN.UA», у чому протиріччя законодавства, котре дозволяє одночасно діяти двом гілкам влади. Також ми поцікавились, чи не планують місцеві депутати ОПЗЖ, партію яких вже заборонив апеляційний адмінсуд, йти з посад.

Нагадаємо, що відповідно до статті 4 Закону «Про правовий режим воєнного стану», президент за поданням обласних державних адміністрацій може утворювати тимчасові державні органи – військові адміністрації.

«Військові адміністрації мають забезпечувати дію Конституції та законів України, забезпечувати разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки й порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян», – розповів Грудкін. 

За його словами, військові адміністрації населених пунктів утворюються у тих територіальних громадах, де місцеві ради, їхні виконавчі органи, або місцеві голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження. 

«Але, як бачимо, рада продовжує працювати, проводить сесії. Ми не маємо доступу до подання Донецької ОДА, яке вона надіслала президенту. Але очевидно, що військову адміністрацію у Бахмуті ввели не через те, що голова і рада не виконують свої функції.  У 10 статті того ж закону зазначено, що Верховна Рада за поданням президента може прийняти рішення, що на період воєнного стану і 30 днів після його припинення чи скасування, начальник військової адміністрації фактично перебирає на себе функції усього місцевого самоврядування у громаді. Тобто місцевої ради, виконавчого комітету та голови. Він може затверджувати структуру виконавчих органів, а ці органи, апарат ради та комунальні підприємства мають підпорядковуватися начальнику військової адміністрації», – пояснює юрист. 

За словами Грудкіна, міськрада Бахмутської ТГ ще має деякі повноваження через те, Верховна Рада поки що не приймала рішень, які «активують» одноосібну владу голови військової адміністрації. Саме тому склалась така ситуація, коли паралельно діють міськрада, виконавчий комітет і водночас військова адміністрація. 

photo 5380076120772295547 w 876f0

Фото: Пресслужба Бахмутської міської ради

Юрист впевнений: парламент, приймаючи таке рішення, виходив з принципів повсюдності місцевого самоврядування навіть в умовах війни:

«З точки зору прав громадян та Конституції України, це цілком правильне рішення. Разом з тим, така багатошарова й складна структура муніципального управління створює купу проблем», – вважає Грудкін. 

Тобто, два органи мають діяти паралельно і постійно визначати, хто з них має виконувати ті чи інші повноваження. Невідомо, хто має вносити зміни до бюджету, здійснювати управління об’єктами ЖКГ тощо. Зберігається висока ймовірність того, що у таких умовах колишні міські голови, які перетворилися на начальників військових адміністрацій, будуть фактично керувати всім і одразу. Юридично цьому всіляко сприяють умови хаосу функцій і повноважень. 

«Не хочеться бути розумними заднім числом, але ми бачимо, що поточна модель організації місцевої влади вироблялася вже під час війни в умовах часового цейтноту.  Наша команда Коаліції «На лінії зіткнення» задовго до повномасштабного вторгнення намагалась привести до ладу законодавче поле, яке регулювало діяльність військово-цивільних адміністрацій, але всі були дуже зайняті мирними територіями. Тепер мирних територій вже немає, а тема ефективності місцевого управління є однією з найгостріших», – зауважив Грудкін.

Таким чином Олексій Рева формально отримає одноосібну владу лише у двох випадках: якщо Верховна Рада «активує» відповідний закон, або якщо у міськраді залишиться недостатньо депутатів для кворуму. 

photo 5380076120772295546 y fbe84

Фото: Олексій Рева у Facebook

Нагадаємо, вранці 14 липня стало відомо, що депутат Бахмутської міської ради Анастасія Касперська пішла з посади. Сама ексдепутатка не захотіла пояснити журналістам «Бахмут.IN.UA» причину свого звільнення. Варто зазначити, що, згідно з Виборчим кодексом від 2020 року, у містах з населенням від 50 до 100 тисяч людей повинно бути 38 депутатів. Цікаво, що у першій редакції документа від 1999 року депутатів міськради могло бути від 35 до 50. Тобто, місцевий орган самоврядування міг працювати навіть в умовах нестачі уповноважених осіб. Тепер же невідомо, як у перспективі буде працювати Бахмутська міська рада, та чи буде взагалі – чи буде збиратися кворуму та, чи буде більшість підтримувати рішення. 

Редакція «Бахмут.IN.UA» поцікавилася, чи планують залишати свої посади депутати від партії «ОПЗЖ» після заборони політичної сили від 20 червня. Також журналісти досліджували, як Петриєнко-Полухіна планує ділити повноваження з Олексієм Ревою, і чи продовжує міськрада прийом громадян. Голова відділу пресслужби Бахмутської міської ради Наталія Кисилічіна та Ганна Петриєнко-Полухіна, котра після відсторонення Реви з посади мера стала виконуючою обов’язків міського голови, не відповіли на запит журналістів. Проте відгукнувся представник партії «ОПЗЖ» у Бахмуті Валерій Слєсарєв.

photo 5380076120772295542 y 1a5f7

Під час вручення нагород випускникам Бахмутського аграрного ліцею Ганну Петриєнко-Полухіну привітали з призначенням на посаду виконуючої обов’язки мера міста. Фото: Бахмутська міська рада у Facebook

«Ну ви ж розумієте, що де-факто Петриєнко-Полухіна з команди Олексія Реви, тож проблем із поділом обов’язків у них виникнути не повинно. Щодо депутатів від партії «ОПЗЖ» можу сказати одне: я вважаю, що кожен представник влади має виконувати свої обов’язки та працювати на спільне благо. Навіть у таких умовах, у яких ми зараз опинилися. Тому, за наявною у мене інформацією, відмовлятися від мандату зараз ніхто не збирається. Все буде Україна», – сказав політик.

Слєсарєв не зміг відповісти на запитання про те, чи працює в нинішніх умовах проєкт «Пряма лінія», під час якого жителі міста та околиць могли напряму поставити актуальні питання керівництву адміністрації Бахмута. Однак, за його словами, прийом громадян зі скаргами та пропозиціями триває. Переважна більшість колективу зараз перебуває на робочих місцях і щодня обробляє заявки.

Головне фото: Олексій Рева у Facebook

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

Семаковська Тетяна 10:00, 8 Червня 2025
Книгарня “Еней” у Бахмуті / фото Бахмут IN.UA

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги — вони знаходили простір для спілкування, нових ідей та живого зв’язку з українською літературою.

Детальніше про те, як саме з’явилася єдина книгарня в Бахмуті — в матеріалі Бахмут IN.UA

Книгарня “Еней”: історія

У 2015 році колишній боєць батальйону “Донбас” Володимир Дериведмідь, після звільнення Бахмута від сепаратистів, вирішив, що боротьба за Україну триває не лише на полі бою. На його думку, окупація відбувалася не лише територіально — важливою була й інформаційно-культурна складова. Саме тому Володимир продовжив свою боротьбу вже на культурному фронті, створивши книгарю в Бахмуті.

Назву для книгарні вигадувати не довелося. Ідея поширення української книги була натхненна одним із його побратимів — Антоном Цедиком з псевдонімом “Еней”. Чоловік був родом із Полтави, захоплювався історією, сповідував рідновір’я. Він загинув під час виходу з Іловайського котла. За словами Володимира, в останній бій добровольцям наказали брати лише зброю, але Антон узяв із собою ще й книжку — бо вважав її не менш потужною зброєю, ніж автомат.

Після відкриття книгарні, яку Володимир присвятив пам’яті Антона “Енея” Цедика, на фасаді з’явилося гасло: “Книги важливіші за танки”.

Особливості книгарні

Стенд з різною україномовною літературою для дітей / фото Бахмут IN.UA

Щоб привернути увагу до книгарні, на фасаді Володимир розмістив українські прапори. Згодом на фасаді з’явилися й портрети загиблих побратимів — як пам’ять про тих, хто не повернувся, і як нагадування, що війна ще не закінчилася.

У книгарні робився акцент на дитячій та історичній літературі — аби привчати дітей до читання українською мовою та спонукати дорослих краще пізнати власну історію. Також у магазині мали попит вишиванки, які охоче купували містяни.

Сервіс надавався виключно державною мовою. Її, на жаль, спочатку сприймали неоднозначно, проте, часом і містяни, і переселенці з тимчасово окупованих територій таки переходили з власником на українську.

Паралельно з реалізацією книг та вишиванок Володимир Дериведмідь влаштовував для дітей читання українських віршів напам’ять, натомість діти отримували подарунки. 

Закриття книгарні

Перший власник Володимир Дериведмідь вимушений був поїхати з міста у 2020 році, хоча закривати книгарню він не хотів. Саме тому він вирішив знайти людину, яка б могла продовжити його справу. Приблизно у той же час розпочався карантин, який сильно позначився на фінансовому становищі, адже виник через низький попит на книги. Вже у листопаді 2021 року єдина книгарня Бахмута зачинилася, а більшість книг з неї передали різним сільським бібліотекам.

Примітка. Матеріал створено з архівних спогадів журналістки Марії Лященко.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

258850190 993441414568005 1502640504527379887 n 5c199

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги […]

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих.